Noc oživlých mrtvol

• Česko Noc živých mrtvýc (více)

Do kin míří další naprostá klasika jménem Noc oživlých mrtvol. Tenhle film se stal přelomovým a ovlivnil celý další vývoj hororového žánru. Příkladem budiž pojem zombie, jehož celosvětové vnímání se změnilo právě až s Nocí oživlých mrtvol. Do té doby to byl člověk při rituálu Voodoo, pak už nemrtvý dychtící po lidském masu. Příběh sleduje osudy sedmi lidí, kteří najdou útočiště před živými mrtvými na opuštěné farmě. Pak se situace ale zvrtne a přeživší se pustí do sebe vzájemně. Film je i na dnešní dobu hodně syrový a správně nekompromisně děsivý, takže v porovnání s ním vypadají moderní horory trochu pohádkově. (Pannonia Ent.)

vandamator

Na svojí dobu geniální záležitost, premiéra musela být neskutečná a pro diváky absolutně novým zážitek. Film je plný dnešních klišé, což je důkazem toho že se později tvůrci inspirovali a inspirují se dodnes. Na dnešní dobu je toto dílo, už hodně zastaralé, ale pořád skvělé koukatelné, bez větších problémů to ukazuje nadčasovost jakou film bezesporu má, což nebývá pravidlem, u takto starých kousků, speciálně hororů. ()

Karbos

Jo je to sice nejspíš úplně první zombie horor a tudíž otec celého jednoho hororového žánru, ovšem to je tak všechno, to že je film přes 50 let starý ještě neznamená že musí působit jako studenský. To by se dalo společně, se studentskému filmu odpovídajícímu scénáři odpustit, jenže mě až nesnesitelně štvaly ženské postavy, neustálý jekot a historie mě málem donutili to vypnout. Nelze více než za ** ()

bvlrm

Musím uznať, že mňa tieto prvotiny o zombíkoch vôbec neberú. Ako divák sa mám báť postavy s vystrčenými rukami a rýchlosťou pohybu 10 metrov za hodinu? Počas strednej som bol na dva dni v domove dôchodcov, a som presvedčený, že všetky filmy o chodiacich mŕtvolách sú len nejaká divná hollywoodská forma ageizmu, keďže medzi hladnou starou pani a zombíkom nie je žiaden rozdiel !!! ()

antragus

Dvě obrovská pozitiva: Je to základ, milník, základní stavební kámen žánru, byť zubem času trochu nahlodaný. Navíc z hlavních postav nepřežije nikdo. Žádný finální hrdina, co se vyseká ze všeho, žádná debilní blondýna, co se vyseká ze všeho, ani neví jak. Když mrtví, tak všichni. Černobílá verze byla krásná, kolorované jsem se děsil, nicméně to filmu neublížilo tak moc jak jsem čekal, potažmo jak by mu tato procedura ublížit mohla. I když některé barvy působí trochu bizarně, zažil jsem filmy podstatně podělanější právě díky této proceduře. ()

Swinger

Ve stánku jsem si koupil remasterovanou verzi dvd - barevnou, nemůžu posoudit, která verze byla lepší, jestli barevná nebo černobíla, každopádně barevná na mě zapůsobila, dávám ***** ()

Jeer

Chtěla bych vidět černobílou verzi, ty barvy v té kolorované mě dost rušily. Jinak, nejlepší je začátek, když se nečekaně objeví mrtvolák a honí Barbaru. To jsem se fakt bála! Pak už je to trochu slabší. ()

Fill16

Naprostá žánrová klasika a chuťovka, která svou syrovostí a netradiční atmosférou zastíní mnohé dnešní zombie filmy. Nemusí nutně stříkat krev, není třeba žádné svižné akce a zmítající se kamery, či barevného obrazu - již od začátku filmu Romero nastaví vysokou dávku napětí a očekávání, které vydrží až do finále. Závěr filmu se opravdu povedl a zároveň působí jako velké "fuck off" všem těm rádoby šokujícím koncům dnešní hororové produkce. Pokud však čekáte více "žracích scén", přejděte hned po tomto debutu na další Romerovo klasické dílo "Úsvit mrtvých". Zde čekejte pořádné psychologické drama s prvky klasického hororu. Určitě se budete bavit stejně jako já. Pro zombie-úchyláky určitě povinnost. ()

PinkCrimson

Jo, kdo si chce užít pohody (pokud se to tak dá u hororu říct) s klasikou žánru, určitě nesáhne vedle. A vůbec nevadí, že potoky krve zas až tak netečou, zombies pojídající střeva nápadně připomínají gurmány nad bílou klobásou a člověk se zase vlastně až tak nebojí. Nejsilnější momenty: televizní vysílání postupně objasňující, co se vlastně děje a válka buranského šerifa a jeho pomocníků s oživlými mrtvolami včetně brilantního závěru filmu. ()

Filatov

Uf...jdou živí mrtví, chvěje se zem...propůjčím si text jedné české kapely a k němu dodávám "a jsou pěkně neodbytní". Předně...nejsem fanda zombie žánru...opravuji...po dnešku asi budu. Tohle jsou oni proti nám, kde jde vlastně o jedno...vydržet a přežít jednu jedinou noc a ubránit se nejen nebezpečí zvenčí, posléze i zevnitř, ale i neshodám uvnitř skupiny. Posledních patnáct minut už je pořádný psycho a závěr NotLD vyšperkuje na nejvyšší hodnocení. Co na tom, že je to takhle moc starej film s nízkým rozpočtem (který se pravda projevil na vizuální stránce "those things" a na tom, že hostina vypadala spíše zábavně, ale to se dá s klidem odpustit vzhledem k stáří filmu. Nedám jinak než nejvyšší hodnocení. Pane Romero, pěkná práce za 114 000 doláčů. ()

Mr.Lordi

Nemůžu si pomoct, ale já se u tohohle filmu děsně nudil. Asi jsem příliš ovlivněn novodobými speciálními efekty, tudíž nedokážu docenit případné (mě skryté) kvality tohohle filmu. A závěr mi přišel dost ironický. 65% ()

fakáč

Asi že jsem viděl neprve předělávku z r.1990 a pak teprve tento originál, tak to na mě nedýchalo pocitem neznáma. Ale plus za vysvětlení proč k údálostem došlo. ()

marttul

Tak já nevím... Asi jo - dalo se to. Ovšem doporučuji jedině a předvším v originálním znění. Dabing toto dílo dokonale hyzdí... ()

Katule80

Na tento film jsem zprvu pohlížela dost skepticky.... Přeci jenom jsem už zhýčkaná efektivními maskami, ale děj sám o sobě a rychlé řešení tohoto problému (nikdy jsem u ostatních stejně zaměřených filmů nechápala, s ohledem na pomalou a potácivou chůzi mrtváků, že si s tím nedokázali poradit). Takže je to nejpřirozenější, jde-li to tak nazvat, snímek o mrtvácích, jaký jsem kdy viděla.... a konec? Paráda! :) ()

Pavlo

Túto klasiku som videl len prednedávnom. Po všetkých podobných aj nepodobných filmov pôsobí Night of the Living Dead tuctovo, smiešne až dokonca trápne. Miliarda nelogickostí má za následok krútením hlavy sem a tam. Zombie masky ušli, herci sa zdajú ako masky sami o sebe a vykreslenie „napätej“ atmosféry medzi postavami je totálne nepresvedčivé. Škoda, že som to nevidel ako malé dieťa, asi by som potom pochopil väčšinu tu písané kladné komentáre. ()

Pythonator

Film je naprosto trapný a to beze srandy. 4 nebo 5 hvězdiček by tomu dal snad jen zombie a že je vás tady hodně. Ve své době jistě přelomový film zobrazující syrové násilí a krev a vůbec zakladatel žánru zombie píčovin, ale dnes působí tento snímek jako směšná sebeparodující nudná naprosto nezáživná blbost. Už od první scény na hřbitově, kde se přibelhal první zombík mě ta blondýna neskutečně srala. Celou dobu jsem pak čekal až ji konečně sežerou. Většina postav se zde chová jako kreténi a tak jsem prostě držel palce zombíkům. Bohužel ti byli trapně pomalí, nešel z nich strach, působili spíše vtipně a utekl by jim i kulhavý dvounohý pes. To jak vždycky chytli nějakou ženskou a ta ječela jak kráva místo aby se jim vyprostila mě fakt rozesmálo. Potkat takové zombíky, tak je srovnám do latě obyčejnou palicí a místo abych se před nimi schovával v domě, utekl bych jim tempem vycházkové chůze. To by asi udělal každý racionálně uvažující člověk, ale jak už jsem zmínil, postavy ve filmu jsou strašní kreténi a navíc hlupáci, takže v podstatě jen žrádlo pro zombíky. Autor chtěl zjevně vytvořit něco jako psychologický horor a ukázat, že zlo nemusí nutně pocházet ze zrůd, ale je ukryto v každém z nás, protože jinak si hustý výskyt dementních postav neumím vysvětlit. Téhle černobílé komedii dám jednu hvězdičku z úcty ke klasice, ale dát dvě se mi fakt příčí. Film je jedna velká logická černá díra a horor to byl možná v době vzniku, ale ne v době kdy si můžeme pustit stovky strašidelnějších filmů. ()

JimMorrison

tak nevím... bát se nebylo čeho, smát se taky moc čemu nebylo, čekal jsem od toho poněkud víc... jedna hvězda navíc za šerifa (?), který v tom kloboučku a obleku vypadal jak bavorský vesničan z německého porna ;-) ()

Clovecice

No na to, že je jedná vlastně o úplně první zombie film (i když tam slovo "zombie" nebylo ani jednou zmíněno), musím říct, že se opravdu povedl. Sice jsme polovinu času buď poslouchali rádio anebo koukali na televizi, ale asoň byly vysvětlené otázky jako: Co se vlastně děje? Odkud "příšery" jsou? Je tam venku někdo? atd... Nějaké "bitky" působily dost nahraně a jsou to asi jediní zombie, ketří umí používat "nástroje". Sestava "přeživších" byla zvláštní. Vlastně jsem celou tu dobu čekala, kdy bloncce v šatech hrábne a pozabíjí všechny ostatní. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Zemřel George A. Romero, otec zombie filmů

Zemřel George A. Romero, otec zombie filmů

17.07.2017

Slovo zombie se poprvé objevilo už na začátku 19. století a ve filmech si nemrtví hledali potravu od 30. let. Pořádné slávy se ale dočkali až v roce 1968, když je George A. Romero představil v… (více)

Romero zpátky ke kořenům

Romero zpátky ke kořenům

25.08.2006

Král zombie hororu George A. Romero, jehož dílo žánr ve všech směrech definuje, pracuje na novém filmu. Fanoušky shnilých sympaťáků zbožňovaný režisér natočí další kapitolu slavné série s názvem… (více)

Ďalší zombie remake

Ďalší zombie remake