King Kong

• USA King Kong

Měl to být osmý div světa. Ale utrhl se z řetězů. Slavné filmové monstrum, obří opičí samec King Kong, vzbuzuje úžas filmových diváků už od roku 1933. Právě první verze jeho příběhu se stala nezapomenutelnou legendou, a to navzdory dvěma velkorozpočtovým remakům z let 1976 a 2005. Film vypráví příběh režiséra Carla Denhama, který se najatou lodí vydá na tajuplný ostrov, aby tam s nic netušící herečkou Ann Darrowovou natočil dobrodružný příběh na motivy pohádky Kráska a zvíře. V ostrovní džungli se totiž nacházejí desítky prehistorických tvorů. Mezi nimi i obří gorila, zvaná Kong. Domorodci, kteří drží zvířata za obrovskou starobylou zdí, herečku unesou a obětují ji Kongovi. Štáb ji však z opičákových spárů po dlouhém boji zachrání. Podaří se mu dokonce Konga omámit a převézt do New Yorku. Tam však začíná druhá část strhujícího dramatu: Denhamova nová atrakce se totiž utrhne z řetězů a rozpoutá v ulicích peklo... (Česká televize)

brit84

Příběh o Kognovi nemám rád. Ale musím uznat, že tenhle starej film má něco do sebe! Triky vypadají jako v Cestě do pravěku, což ale neubírá na kvalitě. Možná spíš i naopak. ()

Sarkastic

Jako první jsem viděl Jacksonův remake, což se pravděpodobně na mém hodnocení originálu projeví. Tak když pominu předehru, která mi bezdůvodně ukrojila pomale 5 minut života, příběh se rozjel slušně. A bavil mě vlastně po celou dobu, přestože jsem věděl, jak dopadne, navíc Peter se předlohy držel docela věrně. Ale přišlo na první střet s technickou stránkou snímku v podobě poletujících ptáků u pobřeží a došlo mi, že k ní budu muset být hodně shovívavý. Protože na jednu stranu člověka udivuje úroveň triků na tehdejší dobu, na druhou však (dnešní!) divák není slepý a vidí, že se na (nejen) všech těch zvířátkách výrazně podepsal zub času, ostatně i takové „hadrové panenky“ v některých případech ani nebyly nutné, bohužel touha natočit akci s člověkem a libovolnou příšerou na jeden zátah byl větší a mně to místy přišlo jako rušivá nedbalost (neznám finanční stránku natáčení, ale myslím si, že použít alespoň v některých scénách střih by celý projekt opravdu nezruinovalo). A čím se mohl pochlubit remake a originál naprosto postrádal, byl vztah Konga a Ann. Jackson mě sice úplně nepřesvědčil, ale cítil jsem mezi těma 2 nějakou chemii, zatímco v předloze byl náznak snad jen ke konci, jinak vůbec. A také toho v sobě moc zlidšťujícího opičák opravdu neměl, v tomhle zase bod pro Petera. Zpracování z roku 2005 z toho tedy vyšlo (alespoň u mě) vítězně, a přitom to není neúcta ke klasice, ale opravdu kvalitní film by podle mě neměl tak moc zestárnout, čehož jsem byl bohužel v tomto případě svědkem, a když k tomu připočtu těch pár detailů zmíněných výše, vychází mi z toho pouze lepší průměr. ()

Mertax

Tady je prostě King Kong naprostý KING. A nedívím se jeho 199. místu v top 250 na Imdb. Už rozumím nadšení Petera Jacksona z této verze a touze si "vystřihnout" svou vlastní verzi opičáka. Well, Denham, the airplanes got him. -Oh no, it wasn't the airplanes. It was beauty killed the beast. ()

sportovec

Na svou dobu opravdu pozoruhodný film navzdory řadě viditelných levných efektů. V dějinách filmových triků má ovšem toto jinak komerční dílo určitě čestné místo, v zásadě odpovídající jiným klíčovým momentům postupného zabydlování zvukové technologie v dějinách světové kinematografie. V takovýchto souřadnicích poměrně slušně dopadá také scénář. Sdílím i názor, že určitě obstojí ve srovnáních s řadou pozdějších děl stejného žánru z pozdějších desetiletí. Těžký kvádr v lehké váze. Asi tak. ()

genetique

Teraz neviem, či je to dobre, alebo zle, že som najprv videl Jacksonovu verziu. Aspoň som si uvedomil, ako sa statočne držal tejto predlohy. Na rozdiel od Jacksonovho remakeu, je tento film úplne priamočiary, bez akýchkoľvek omáčok, nesnaží sa až tak dojať, naopak, je omnoho surovejší a chladnejší. Musím ale dať klobúk dole pred tvorcami, hlavne tvorcami efektov, na tú dobu nevídané. 75%. ()

Madison

Original King Konga povazujem za filmovu klasiku a zastarane trikove efekty vo mne ani po mnohych desatrociach - ked sa moderna generacia nachadza na uplne inom stupni technickeho vyvoja - nevyvolavaju srdcove zachvaty ci vybuchy smiechu. Tato opicka sa stava skrotenym zvieratkom v rukach bezcitnych ludskych monstier, no aj tak ma posledne dva remaky narozdiel od originalu obstastnili davkou opicej dobrosrdecnosti a vyvolavali vo mne dojem, ze to monstrum nie je az take zle, ako je vykreslene v originali s prihliadnutim iba na vizual. Ocakavate emocie na styl rozplynuteho Konga z roku 2005 ci romanticke vyznavanie lasky - skrz srdcervucich ocnych kontaktov - pri klzani sa na lade? Zabudnite. Kong z roku 1933 je posobivou metaforou, disponuje obdivuhodnym vizualnym spracovanim, no o par hodin mi vyfuci z mysle a ja nenachadzam sposob, ako takej tragedii zabranit. 4 * za triky, ktore ma na tu dobu uplne uchvatili. ()

maxi6

Úžasný, neuveřitelný, 70 let opěvovaný.. klobouk dolu pánové ! Na tehdejší dobu a technické zařízení pro výrobu filmu nepochopitelné. Nepochopitelné tak, jako byl kdysi dobyt Everest s konopnými lany, vatovanými kabáty a karabinama ze železa. ()

StarsFan

Ať si říká kdo chce, co chce, na to jaká je to šílená klasika a "must see" film, mě to moc nebavilo. Na druhou stranu před filmařským týmem, který ve třicátých letech dokázal dát dohromady něco podobného, musím smeknout. ()

zelvopyr

Víte, kdy přestal být Londýn hlavním městem světa? Když se ty největší příběhy začaly odehrávat v New Yorku, místo v Londýně... ()

berg.12

Tohle, že se natočilo v roce 1933? Fantazie! Dávám plný počet, přestože mi ten chatrný začátek, hloupé dialogy i otřesní herci vážně vadili. I když oproti remakům tady fungují opravdu jen jako kulisa (a potrava) pro velkolepý Ztracený svět. Nějakou "hlubší" myšlenku bych ve filmu opravdu nehledal, pokud, tak v remacích je zdůrazněná o něco silněji. Tohle je pravá a nefalšovaná Monster Revue a já už vím, kam chodil Karel Zeman pro inspiraci na svou "Cestu do pravěku". ()

kitano

Ako skvelo som si napravil chut po nie prilis vydarenom remaku Petra Jacksona! Nenachadzam lepsi priklad toho ze aj filmy ktore maju 70(!) rokov, mozu stale poskitnut vybornu zabavu, mnohokrat lepsiu ako ich novodobi konkurenti. CIsty dobrodruzny film,ktory sa bez akychkolvek odbociek drzi hlavneho pribehu a graduje kazdou minutou. A aj ked Kong nevyzera tak skvelo ako ten digitalny, nic to neubera jeho majestatnosti a ozrutnosti. A pri tom to nieje len samotny Kong, ktory taha cely film ale aj vyprava (ako to ti borci natocili?), hudba, pochmurna az hororova atmosfera, ktora ma sprevazala celym filmom. V hlave mi utkvela jedna skvela scena, ktora este pred prichodom Konga na scenu vniesla do filmu mrazivy pocit strachu a ocakavania niecoho strasneho - reziser robi kamerove skusky s hereckou a hovori jej aby zahrala moment, ked sa k nej blizi nieco hrozne a ona bezmocne stoji, pozera sa a nezmoze sa na nic len na vykrik. A ko to pozoruje jeden clen posadky, povie: "Co to vlastne je, co ma vidiet?". A zlovestna predtucha ovladla film. Skvely okamih. Skvely film. (10/10) ()

Lavran

Podobně jako budou architektonické divy starověkého světa pro většinu lidí s otevřenýma očima navždy zřídlem posvátné bázně, tak i zahlazujícím tokem času opomíjený monarcha veleprimátů Kong, zrozený z lůna klasického Hollywoodu a jemu náležící estetiky černobílého obrazu, nikdy nepřestane být milován a obdivován cinefily (se srdcem na správném místě) ze všech koutů Modré planety. King Kong, to je průzračný destilát dobrodružství, symbol lásky k filmu, Biják s velkým Bé a konečně nesmrtelná podívaná! ()

Falko

A do tretice vsetko dobre. Konecne som videl aj tohto tretieho originalneho King Konga a nezostava mi nic ine ako porovnavat. Takze v prvom rade musim podotknut, ze som uz od konca 80-tych rokov vyrastal na Guillerminovej verzii z roku 1976 a zazitky na ten film su pre mna nezabudnutelne a to predovsetkym vdaka krasnej hudbe Johna Barryho a nevadila mi ani absencia viacerych priseriek, ako mi to predviedol Jackson a taktiez ma v Jacksonovej verzii z roku 2005 nedokazala okuzlit hudba Jamesa Newtona Howarda tak ako od Johna Barryho a o zaverecnom finale ani nehovorim. Tuto verziu z 30-tych rokov musim pochvalit predovsetkym vdaka namahavym trikom, ktore na tu dobu museli byt proste ohromujuce, ale cely dej sa mi zdal byt akysi chladny, rychly a zrazu bol koniec. Viem si predstavit, ze ako male decko podobne, ako aj pri CESTE DO PRAVEKU (1955) by ma aj v tomto filme dokazali okuzlit vsetky tie priserky a monstra, aj ked boli trosku viac krvilacnejsie. V kazdom pripade musim mu dat 4 hviezdicky, lebo toto su proste filmy, ktore by som ako male decko mal velmi rad... 23.07.2009 ___ Fay Wray - (Ann Darrow) +++ Robert Armstrong - (Carl Denham) +++ Bruce Cabot - (John Driscoll) +++ Frank Reicher - (Kapitán Englehorn) +++ Sam Hardy - (Charles Weston) +++ Produkcia: David O. Selznick +++ Hudba: Max Steiner ()

ClintEastwood

První opravdový monster movie, který poznal světlo světa a nacpal (nejen) americká kina k prasknutí. Po technické stránce naprosto dokonalý, těžko popsatelnýfilm film, jenž zaslouží obdiv. ()

MM_Ramone

"King Kong" - Eighth Wonder Of The World. Klasika svetovej kinematografie. Výborný dobrodružný monster film, ktorý aj napriek svojmu veku, je stále silne pôsobivý. Zaujímavý námet, vymakané scenérie, rýchly spád bez nudných zásekov, dobrá hudba, dobrí herci... Pre filmových gurmánov je to lákavý kúsok. Trendovým konzumentom by som však skôr doporučil Jacksonovu remake-verziu z roku 2005. **** ()

D.Moore

Konečně, konečně, konečně... Díky ohromně povedenému 2DVD vydání originálního King Konga jsem si film pustil v původním a ne v českotelevizním (nikoliv ale špatném) znění a stálo to za to. Pět hvězd je maximálně zasloužených - lepší monstrfilm než tahle (letos) sedmasedmdesát let stará klasika prostě neexistuje. Skvělé triky, atmosféra, herci (obzvlášť Bruce Cabot je frajer jak má být), Steinerova hudba, doslova nadčasová režie a skvělé "jak to kruci udělali?" triky. Skvost. ()

Dan9K

Dost možná první takový ten typický velkofilm - alias jeden velký efekt. Tentokrát to jsou ale efekty naprosto pomilování hodné, dle mého názoru v některých chvílích vysoce převyšující takovou Cestu do pravěku a pomalu se vyrovnávající Souboji Titánů a to je opravdu neuvěřitelné. Stejně tak prostředí džungle je úchvatné. Ale ačkoliv je z počátku příběh celkem strhující, časem se efekty a křik začnou přejídat, ze soustředení často vytrhnou vědecké chyby ( apatosaurus žeroucí lidi je krásným příkladem) a já jsem si po chvíli začal říkat, že toto už začíná být jen efektní onanie autorů. Ale i přesto je to dobrý film. ()

Wacoslav1

První a asi nejlepší zpracování King Konga. Jeho remaky mají sice možná lepší triky (hlavně ten od Jacksona) ale nemají ani zdaleka atmosféru tohohle původního snímku. Samozřejmě, že dnešní divák může shledat ty pravěké efekty úsměvnými a neunikne mu ani, že hodně scén se odehrává před namalovaným pozadím. Nakolorovaná verze kterou jsem viděl to odhalila ještě o něco výrazněji, ale zase na druhou stranu si dokážu představit co to dělalo z tehdejším divákem a jak to vnímal. Tohle je prostě ultimátní pradávný výlet na ostrov nejrůznějších pravěkých monster a King Kong je jejich králem. Škoda trochu nevýraznýho rozjezdu, ale jak se Kong (a nejenom on) objeví na scéně, tak to jede až do konce.75% ()

Real Tom Hardy

"HE WAS A KING AND A GOD IN THE WORLD HE KNEW, BUT NOW HE COMES TO CIVILIZATION MERELY A CAPTIVE, A SHOW TO GRATIFY YOUR CURIOSITY!" -------- Neverím, že som túto legendu a neoddeliteľnú súčasť svetovej kinematografie dokázal dopozerať dokonca. 84 rokov je veľmi dlhý čas a veľa sa toho zmenilo. King Kong a Empire State Building je však stále tá istá kultová záležitosť. Pteranodon tiež. ()

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav