Černý jestřáb sestřelen

• USA Black Hawk Down (více)

V roce 1993 zahajuje OSN v návaznosti na tamní občanskou válku vojenskou operaci v Somálsku. Místní diktátor Mohamed Farrah Aidid vyhlašuje jednotkám OSN válku a snaží se podrobit zbytek obyvatelstva tím, že blokuje dodávky potravin OSN. Plánem Spojenců je zajmout Aididovy klíčové muže Eldida a Qeybdiida při jejich schůzce v Mogadišu a tím se přiblížit jeho zadržení. Je tedy připravena mise, při které mají být tito dva muži vojáky zadrženi. Zásahu se mají účastnit jak zkušení vojáci, tak nováčci, které čeká jejich první mise. Když po zahájení začínají vrtulníky nalétávat nad cílový objekt, somálští radikálové se začnou mobilizovat a spustí kulometnou palbu. Poté, co jeden z vojínů z vrtulníku vypadne, začne krvavá přestřelka v ulicích města. Jeden z vrtulníků Black Hawk je sestřelen protipancéřovou střelou. Oba jeho piloti jsou mrtví a cílem velení OSN je svolat všechny jednotky u sestřeleného vrtulníku. Bitva v ulicích však probíhá několik hodin a vyžádá si i několik dalších obětí na straně jednotek OSN. Jeden z dalších vrtulníků CWO, pilotovaný Michaelem Durantem, je rovněž sestřelený protipancéřovou střelou. Durant je zajat místním obyvatelstvem, které jej chce využít jako rukojmí k vyjednávání... (TV Prima)

Eliott

Mezi normální a prodlouženou verzí jsem bohužel žádný rozdíl nezaznamenal, ale film je to vskutku kvalitní, i když jsem si ho na poprvé užil 10x tolik. ()

berg.12

Mozaika skvělých bojových scén, kterým ale trošku chybí nějaký ten ucelující rám. Ale ta akce za to opravdu stojí. ()

Le_Chuck

Príprava na misiu a prílet jednotiek do centra Mogu, je audio-vizuálny orgazmus. To čo sa tam rozpúta je orgazmus vojnový (aj bez roztrasenej, Ryanovskej kamery). Žánrová dokonalosť, ktorá so zdvihnutou hlavou vykľučkovala z prehnaného patriotizmu aj barličky "based on true story". Aj na druhý krát jasných päť. 95% ()

Spiker01

Jeden z nejlepších vojenských filmů, minimálně jeden z mých nejoblíbenějších. Povedlo se zkrátka vše : scénář, režie, hudba, kamera, autenticita vojenského prostředí, velmi velmi bohaté herecké obsazení...film šlape od začátku až do konce. Občas pobaví, občas ohromí. Netroufám si tvrdit do jaké míry jsou reálie zidealizovány, ale každopádně se jedná o hodnotné filmařské dílo, které doporučuji takřka každému...100% ()

sud

Po zklamáních ze shlédnutí několika novějších válečných fimů, jsem k tomuto filmu přistupoval vlažně a ne s velkou důvěrou. "Černý jestřáb sestřelen" je z toho pásma určitě nejlepší, i když o dokonalosti si může nechat zdát. Je plný (až přeplněný) realistických akčních scén a vybroušeného napětí, které neutuchá a spíše nabírá na intenzitě. Za tou akční slupkou se objevuje i trochu té psychologie, která mi ve většině těch novějších válečných filmů chybí. Mladí herci odvedli kvalitní herecké výkony a Ridley Scott mě přesvědčil o tom, že je pořád to, co býval - zkušený filmař, který si ví rady s každým žánrem. Ovšem, co si budem namlouvat, je to propaganda. Ale co dneska není, že? 65%. ()

Krouťák

Pro mě to vždy byl a bude ten nejlepší, nejintenzivnější válečný zážitek. Nevím, zda je to režií Ridley-ho Scotta, obsazením, nebo naprosto dokonalým hudebním doprovodem. Každopádně tento film i jeho soundtrack si už nějaký ten rok pouštím dokola a dokola - 100%. ()

Radko

Ak má byť hlavným kladom celovečeného filmu realistickosť, tak si oveľa radšej pozriem dokument. Ak posolstvo, tak v zostrelenom čiernom jastrabovi, kde mi všetci splývali do dvoch ostreľujúcich sa celkov, som ho nenašiel. Neustále opakovaná ratattatt-a-bum-bum paľba nezaujala. Bezemočná vojenská propaganda s nulovou pridanou hodnotou. ()

Eddard

Pořádně jsem nepochopil, o co Scottovi šlo... Jestli o to, všemi prostředky poukázat na fakt, že válka je pekelný chaos, podařilo se mu to beze zbytku. Cca desítka hlavních hrdinů a spousta dalších, epizodních herců, kteří dostali ještě míň prostoru se prohání po "hubeňoury" přetékajícím městě a já tvrdím, že kdyby neměli tváře nejznámějších hvězd dnešní doby (Hartnett, Bana, McGregor, Bloom, ...), nedokázali byste je od sebe rozeznat - už jenom proto, že se zkrátka ve vší té válečné vřavě nestihnou představit. A tak vám nezbývá než zaměřit se na podařnou vizuální stránku, plnou výbuchů, létajících trupů a ustavičného řvaní všudypřítomné střelby. Prakticky od začátku do konce. Což je pro mě holt trochu málo... Když se nakonci seržant Hoot (Bana) pokouší vysvětlit o čem to všechno je - "They won't understand why we do it. They won't understand that it's about the men next to you, and that's it. That's all it is, " trochu jsem se zamyslel... a nepochopil jsem to. Bohužel. 60% ()

Falko

Toto nebola akasi vojna vo futuristickom filme, pri ktorom by som si uzival bojovych efektov, ale skutocna vojna, ktora sa stala z mojho pohladu iba nedavno a to v roku 1993. Takze som tento film prezival trosku inak, ako pri spominanych fiktivnych vojnach. Skor som si spomenul na spravy, ktore bezali v telke a pomyslel som si vtedy, ze no je to ich problem, mna sa to netyka a v podstate ma ta ich vojna vobec nezaujimala, ale az tento uzasne natoceny dramaticky film, podobne ako aj HOTEL RWANDA (2004) ma dostal do vnutra beznadeje a nasilia, ktore som v spravach nedokazal tak vnimat alebo pochopit. Ridley Scott je obrovsky talent, ktory dokaze natocit kazdy zaner a tento film nie je ziadnou vynimkou, preto ma u mna jednoznacnych 5* a potesila ma aj pritomnost mnohych hollywoodskych hviezd... 02.10.2010 _______ Josh Hartnett - (Eversmann) +++ Ewan McGregor - (Grimes) +++ Tom Sizemore - (McKnight) +++ Eric Bana - (Hoot) +++ Orlando Bloom - (Blackburn) +++ Sam Shepard - (Garrison) +++ William Fichtner - (Sanderson) +++ Kim Coates - (Wex) +++ Hugh Dancy - (Schmid) +++ Jason Isaacs - (Steele) +++ George Harris - (Atto) +++ Produkcia: Jerry Bruckheimer, Branko Lustig, Ridley Scott, Simon West +++ Hudba: Hans Zimmer +++ Nemecka Cinema - 50% ()

Jezinka.Jezinka

Výborně udělané bojové scény a nezanedbatelné množství silných momentů z řetězících se záběrů nedělá dobrý válečný film. K tomu by bylo potřeba, aby jednotlivé postavy a situace měly vývoj a dynamiku, aby dialogy nepůsobily jako pokusy o konverzaci jednoúčelových elektrických spotřebičů, a aby to, co je sdělováno nonverbálně, nebylo jak etuda z dramaťáku mateřské školy "předveďte mi, jak se bojíte". Pokud by to bylo naopak, tedy nebyl to hraný film pojatý jako polodokument, ale šlo o regulérní hraný dokument, neschopnost napsat dialog a vytvořit příběh jako řadu prolínajících se epizod jednotlivých postav, by nebyla vada ale vlastnost a Černý jestřáb by tím získal na síle i působivosti ve svém celku. Takhle je to jen trochu marodný pták, u kterého není divu, že ho sestřelili. Pokud by ho nesestřelili, nejspíš by spadl sám. ()

castor

Bum, bum, bum, Ridley ten má um. Hladové a nevyzpytatelné Somálsko, ve kterém to měla být rychlá šichta. Velká obrazovka, čistý boj. Za každou pootevřenou okenicí hrozí nebezpečí, nakonec ho je víc, než si americká armáda ostrých, přesto zranitelných hochů dokázala představit. Sto dvacet vojáků nakonec čelí mnohonásobné přesile, v prostředí, které dobře zná protivník, v atmosféře, ze které se rozklepe i ostřílený mariňák. Expresivní kamera, výtečný střih, Zimmerova hudba a intenzivní zvuk dokonale vtáhnou do děje, legendární Ridley Scott si ukrojil sakra velké sousto, ale odkoučoval ho s totálním přehledem. To, že chybí nosné postavy, nevadí, to, že boj už je po pár desítkách minut lehce monotónní, už trochu ano. Stejně jako to, že pokud vojáky nehraje nějaká profláknutá tvář, je problém se v nich orientovat. Tak či onak tenhle ryze mužský casting láká, pár příběhů nabídne drobné podněty k přemýšlení, jiné zbytečné chlapské filosofování, ve výsledku je to ale čistý a řemeslně vypilovaný kus, který se musel líbit v roce 2001, roku 2011 a bude se líbit i za dalších deset let. Pět poctivých palců nahoru!! ()

ClintEastwood

Jen a pouze tupá střílečka bez jediného záblesku geniality mého oblíbeného režiséra, s hudbou jak z nějakého akčního videofilmu. Vážně jsme viděli všichni totéž? ()

MM_Ramone

Ridley Scott patrí ku malej skupinke režisérov, ktorí sú schopní dokonale spracovať hoci akú tému. V roku 2001 natočil jeden z najlepších vojnových filmov, aký som mal možnosť vidieť. Majstrovsky zobrazuje realitu boja v mestskom prostredí - Mogadish, Somálsko. Kde americké špeciálne vojenské jednotky (Delta Force, Rangers) odolávajú mnohopočetnej presile ozbrojených čierných vychrtlíkov. Vo viac ako dvojhodinovom filme, nebolo miesta, kedy by som sa bol nudil. Strhujúci snímok, ktorý oceňujem najvyšším hodnotením. ***** ()

Niktorius

Akční hyper-nářez ve válečných kulisách, který některé lidi fascinuje natolik, že dokonce omlouvají/zamlouvají mírnou kontroverznost jeho pojetí. Ne, nesouhlasím s tím, že se jedná o film nestranný, či dokonce protiválečný - agitační moudra sice nejsou divákovi přímo vstřelována do hlavy, ale celou dobu sledujeme americké hrdiny polapené smečkou somálských psů a při záverečném (a ohromně působivém; několika slzám jsem se neubránil) masakru těžkou palbou z vrtulníků pociťujeme osvobozující katarzi, nikoliv závan hrůzy nad krutou smrtí tolika lidí...A může být být film, který pojímá válku jako akční dobrodružství protiválečný? Osobně místo odpovědi neshlasně kroutím hlavou. Důležité však je, že nějaká ideologie byla to poslední, co Ridleyho zajímalo. On se narodil pro vizualitu a režijní kouzlení a zatraceně, v Black Hawk Down mu z klouboku vyskakuje jeden králik za druhým až mnohá čelist podlehá gravitaci a padá na podlahu. Scénář přitom talentovanému režisérovi skvěle sedí do noty - neboťt obsahuje spoustu akce, není dějově složitý a nesnaží se nic příliš řešit - prostě předhazuje různé situace a soudy ponechává na divákovi. Jasně, není problém poznat, která země tento film vyrobila, ale....Já si jako malý rád hrál na vojáky. 90% ()

Hild

Naprosto úžasný válečný snímek. Film, který nenechá diváka ani na minutu vydechnout. Viděla jsem film už mockrát a vždycky jen žasnu. Technicky brilantní, přesvědčivé herecké výkony a své dělá i hudba Hanse Zimmera. Pro mě asi nejlepší film Ridleyho Scotta. Zase trochu jiný pohled na válku. Zkrátka výborné. ()

Davies182

Výborný válečný film v režii jednoho z neuznávanějších režisérů. Do atmosféry, která ve filmu vládne se velice snadno a rádi ponoříte, a souboje několika skupinek vojáků v rozpálených ulicích Somálska nezačnou nudit. Nicméně viděl jsem i lepší tématicky podobně zaměřené snímky, proto "jen" čtyři" z pěti. ()

pepo

aÚvod Zachráňte vojaka Ryana natiahnutý na celovečernú stopáž. Skutočný príbeh boja elitnej jednotky s obrovskou presilou v uličkách somálskeho Mogadishu je ukážkou dokonalého hollywoodskeho remesla. Scott sa mohol v produkcii Jerryho Bruckheimera filmársky absolútne vyblázniť a ukázať, prečo mu je prisudzovaný titul vizuálneho mága. A svoju šancu nepremárnil. Kamera je úžasná, strihovo a zvukovo (úžasne vytvorená ruchová stopa podporená jednou z najlepších kompozícií Hansa Zimmera) predvádza nevídané veci a do divákov je sypaný jeden režijný nápad za druhým. Audiovizuálny skvost pri ktorom vôbec nevadí, že absentuje klasická príbehová výstavba. Tam, kde nie je nádherný záber, sa objavuje nejaká známa tvár z parádneho castingu (kto si všimol Toma Hardyho má u mňa pivo). Neuveriteľne realistické, drsné a našliapané vojnové peklo. Komerčný úspech bohužiaľ nebol tak jednoznačný ako sa očakávalo a ako by si táto pecka zaslúžila. Držiteľ 2 Oscarov a rovnakého počtu ďalších nominácií z toho jedna pre samotného Scotta. kčný nárez ako má byť.to že chýba dej začalo vadiť asi až na 30. krát. ()

Xmilden

Řekl bych, že je to asi nejlepší válečný film všech dob co se týče boje, taktiky boje a samotné akce. Zkrátka Black Hawk Down! 100% ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

26.03.2018

Jste fanoušky děsivých příběhů, ze kterých doslova mrazí v zádech? Tak to si na konci března nenechte ujít premiéru nového seriálu The Terror, při jehož natáčení se nechal režisér Ridley Scott… (více)

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

08.07.2014

Zatímco stále čekáme, jestli se Sony povede natočit Krotitele duchů 3, produkční společnost Legendary chystá krapet nařvanější konkurenci. Ze stejného zázemí jako Muž z oceli, Pacific Rim nebo… (více)

Hra o trůny míří do Afriky

Hra o trůny míří do Afriky

29.06.2012

Loni tvůrci populárního fantasy seriálu HBO vyměnili Maltu za Chorvatsko (Dubrovník se proměnil v Královo přístaviště) a vizuál to výrazně obohatilo. Letos přidají další lokaci – putování Daenerys po… (více)