Gladiátor

Gladiator

Gladiator

Gladiátor

Akční / Dobrodružný / Drama

USA / Velká Británie, 2000, 155 min (SE: 171 min)

Komentáře uživatelů k filmu (1 533)

Ridley Scott vzkřísil hollywoodský "hstorický" velkofilm ve vším lesku... ve vší barevnosti, pompéznosti, schematičnosti, patosu, plytkosti. Stvořil dílo, které apeluje na divákovo oko, jakmile se však uchýlí k myšlenkám, připadal jsem si jak na nepovedené hodině "římské státnosti pro začátečníky" (nikdo mi nevymluví, že v jádru je Gladiátor naprostý nonsens). Jakmile se "děje", funguje Scottovo dílo brilantně, během dialogů však sklouzává do typické prázdné užvaněnosti a nebýt toho, jak mistrovsky svá schemátka naplnilo duo Crowe-Phoenix, zůstávalo by po Gladiátorovi sotvaco hodnotného. Ridley Scott mě svým přístupem hrubě zkalamal. Jeho režie je rutinní, profesorsky chladná, snad jen v bitevním sekvencích lze hovořit o svojském přístupu (byť roztřesená ruční kamera a "vynechávání" okének není mistrův vynález). Co mi na tomhle filmu chybí, je skutečný duch... neustále se žvaní o Římu, ale ten bohužel pro kvalitu snímku zůstává skutečně pouhým snem (vyrenderovaným pozadím). Proto dávám přednost ideám Williama Wallace či kapitána Nathana Algrena. Jejich boj má pro mě větší náboj nežli stokrát ohraná pomsta za smrt blízkých. Ridley Scott prostě rozehrál pompézní symfonii podle starých not. Je stejná jako hudba Hanse Zimmera – vzbuzuje žádané emoce, zní mohutně, heroicky... To je koneckonců to, co se od velkofilmu čeká, ne? Jenže já tvrdím, že to očekávané už tu bylo několikrát ztvárněno lépe, byť možná ne tak megalomansky.(2.10.2004)

Scottova socha stojí v mé osobní svatyni režisérských bohů, ale Gladiator je na něj až překvapivě klasicky zpracovaný film s překvapivě neoriginální zápletkou. Nicméně vše podáno v dokonale (koho zajímá že klasicky) zpracovaném kabátě, takže mě můžete s klidem označit za šťouru a hnidopicha a tuhle historickou megalománii si plně vychutnat... já sám s tím neměl problém ani opakovaně :)(16.9.2009)

Gladiátor ma zaujal hlavne svojou veľkoleposťou a precíznou réžiou, skvelými hereckými výkonmi a proste... no proste všetkým, nenudil som sa ani minútu a som rád, že je Gladiátor medzi top 200 filmami. Dávam 4* a tú jednu prihadzujem za skutočne geniálny soundtrack.(1.2.2010)

Nejlepši role pro Rusella Crowe. Skvělý děj a bojové scény. Tenhle film vás chytne za srdce. Já na něj byl v kině a to sem ještě chodil snad na první stupeň základky. A odcházel jsem skoro s otevřenou pusou domů. Škoda jen, že taky nemůžu být gladiátor. :-) 10/10 beze slov(26.8.2010)

Velkolepý film, mísí se v něm vše, zrada, láska, přátelství, pomsta, vítězství, nespravedlnost. Strhující akční scény, dechberoucí souboje, nádherná atmosféra. Russel Crowe podal ve filmu nezapomenutelný herecký výkon. Prostě miluju historické filmy a tenhle patři mezi ty nejlepší.(27.8.2010)

Hudba, ta se mi nesmazatelně vryla do paměti. A konec, ten zatraceně dojímavý konec...(1.11.2010)

tenhle film mám jako DVD v poličce, můžu se na něj dívat znova a znova a nikdy mě neomrzí..vynikající hudba, scény beroucí dech, mrazení po těle, nakonec všichni chtějí provolávat slávu Maximovi(5.11.2010)

Docela poutavě natočený film a Crowe si mě poměrně získal,ale stejně se mi víc líbil můj favorit Hounsoun:D.. bohužel jsem viděl jen s dabingem, takže zatím jen 4 *(28.11.2010)

Pomsta bývá sladká. Ale než se tak stane, bolí.Jenže právě bolest a trýzeň je to, co žene generála římských legií po cestě pomsty bez ohledu na to, že cílem je samotný císař. Gladiátor je mistrně natočený film s hereckými výkony, které jsou jakoby převtělením ztvárněných postav. Russell Crow jako mstitel a gladiátor, Joaquin Phoenix jako krutovládce a panovník římské říše.Oba jsou skvělí a věříte jim každé slovo či výraz ve tváři. I další herecké party jsou výborně zvládnuté, především Oliver Reed či Djimon Hounsou. V tomto filmu není slabé místo a další filmařské aspekty jako střih či hudba vše zvedají do výšin 5 hvězdiček.(27.1.2011)

Pro mě dost přeceňovaný snímek. Bohužel si z něj nepamatuji jedinou scénu.(18.4.2011)

Silný příběh o ztrátě a znovunabytí lidké důstojnosti, o síle lidského charakteru a zoufalé touze po otcovském uznání a lásce, ke všemu velkolepě natočené, s užasnými kulisami, kostýmy a skvělou hudbou.(20.4.2011)

Mám pocit, že se neustále opakuji, ale toto je další film, který jsem snad milionkrát viděla ve škole (ano opět). Na první zkouknutí mi to přišlo celkem super, po dalších už mi to lezlo na nervy. Nedávno jsem si ho ale přeci jen pustila na DVD a musím říct, že jde o klasický oscarový film. A podle toho byl taky natočen. Má pro to vše, co potřebuje. Dobré herce, solidní výpravu, supr hudbu a silný příběh. Problém je, že na tomto filmu jsou jeho oscarové ambice až příliš vidět.(8.6.2011)

Je zajímavé, že tento film do toho pětihvězdičkového nebe posílají 2 aspekty, které zrovna nebyly oceněné Oscarem. Ridley Scott a hudba.(18.6.2011)

Perfektná spolupráca dvoch velikánov súčasnej filmografie - Ridley Scott a Russel Crowe. Tomuto filmu sa snáď ani nemá čo vyčítať. Skvelý príbeh dopĺňaný priam až ohromujúcou hudbou s realistickými bojovými scénami. Crowe aj Phoenix tu proti seba zviedli dokonalý súboj charakterov, takže som sa nevedel rozhodnúť miestami, že na koho stranu sa viac prikloním. 5 zaslúžených *.(20.6.2011)

Je to sice komerční a hollywood až běda, ale jako obrodu filmů "sword and sandal" jsem to uvítal, filmy z antiky vysloveně do této doby chyběly. Trošku nevěřím tomu závěru, že by preatoriáni smrt císaře neztrestali, tam šlo je o happy end.(23.6.2011)

Hudba, R.Crowe, příběh, film sám o sobě, vše za jedna.(4.9.2011)

Po letech, vzhledem k dnešním průměrným historickým filmům, získává Maximus na síle a působivosti.(27.9.2011)

"Jmenuji se Maximus Decimus Meridius, velitel severní armády, generál legie Felix, věrný služebník pravého císaře Marka Aurelia. Zavraždili jste mi syna a zavraždili moji ženu, ale já se pomstím teď, nebo až v příštím životě." Tohle a hrdé "Roma victor!" nikdy nezapomenu. Nejlepší historický film z období Říma. Děkuji, Ridley Scotte, za tento, ačkoliv nepravdivý, úžasný filmový zážitek, který jen tak něco nepřekoná.(13.11.2011)

Tri hviezdy len za výpravu , kostýmy a hudbu. A Russell je velký fešák aj vďaka nemu som bola ochotná film dopozerať do konca. Veľmi zdĺhavý. Ja prosto filmy podobného žánru nemusím. Miestami ma nudil a hodnotím ho stále priemerne.(27.11.2011)

Hezky se kouká na bojové scény, na starý Řím a Koloseum, na Maxima, jak řádí v aréně. Na druhou stranu obsahově mě to moc neoslovilo, historik by navíc asi zaplakal, prostě takový hollywodský velkofilm pro efekt s plusovou velice dobrou hudbou, perfketním střihem a přesvědčivými Russellem a Joaquinem. Po zkouknutí SE přeci jen ještě posunuju o 5% nahoru, takže Maxime, 85 %.(2.2.2012)

Maj nejmis gladiejtr. Fakt kultovní film....(10.2.2012)