poster

Povstalecká história (TV seriál)

Drama / Válečný / Historický

Československo, 1984, 11 h 17 min (Minutáž: 8x75 min)

Režie:

Andrej Lettrich

Scénář:

Jozef Bob, Viliam Plevza

Kamera:

Tibor Biath

Hrají:

Štefan Kvietik, Emília Vášáryová, Július Vašek, Michal Gučík, Dušan Jamrich, Michal Dočolomanský, Leopold Haverl, Elo Romančík, Ján Bzdúch, Vladimír Brabec, Václav Stýblo, Radoslav Brzobohatý, Jaroslav Vrzala, Vlado Durdík ml., Ivan Letko, Andrej Hryc, Anton Mrvečka, Dušan Tarageľ, Maroš Kramár, Vlado Černý, Zuzana Kocúriková, Karol Machata, Deana Horváthová-Jakubisková, Štefan Bučko, Sylvia Turbová, Marek Ťapák, Ivan Rajniak, Yvonna Zelenková, Miroslav Zounar, Jozef Šimonovič ml., Beata Znaková-Drotárová, Oľga Solárová, Zuzana Pravňanská, Ľubomír Paulovič, Ján Kroner st., Štefan Turňa, Jürgen Heinrich, Mátyás Dráfi, Denisa Kučerová, Peter Kuba, Juraj Kováč, Květa Fialová, Ivona Krajčovičová, Juraj Slezáček, Oľga Zöllnerová, Ján Gallovič, Pavol Topoľský, Milan Drotár, Vladimír Černý, Ján Greššo, Tibor Vokoun, Ján Mildner, Eliška Nosáľová, Jozef Vajda, Bronislav Križan, Vlasta Žehrová, Tomáš Žilinčík, Ľubo Roman, Jozef Krivička, Gustáv Herényi, Miroslav Noga, Zuzana Skopálová, Róbert Kováč, Magdaléna Mižičková, Dušan Adamec, Václav Mareš, Štefan Kožka, Emília Zimková, Klaus-Peter Thiele, Zuzana Jezerská, Vladimír Oktavec, Zoro Laurinc st., Mária Breinerová-Mačáková, Marian Zednikovič, Andrej Mojžiš, Jozef Kroupa, Ján Vaniher, Ladislav Chudík, Jaromír Pleskot, Anna Javorková, František Kovár, Otakar Brousek st., Svatopluk Matyáš, Alexander Kučerenko, Vladimír Kostovič, Teodor Piovarči, Ivan Palúch, Martin Huba, Karel Hlušička, Klaus Ebeling, Dieter Wien, Ján Kroner ml., Eva Mária Chalupová, Jana Zvaríková, Ján Topľanský, Ferdinand Krůta, Mikuláš Huba (vyp.)
(další profese)
 • gudaulin
  **

  Ve své době celkem slavný seriál, kde bylo znát, že projekt má velkou podporu "strany a státu". Nutno říct, že je určitě hodnotnější než 30 případů majora Zemana a do určité míry i vypovídá o své době a o tématu, ale ideologická manipulace je přece jen v řadě momentů znát, glorifikují se význam a postoje předáků komunistické strany, pochopitelně zejména Gustáva Husáka, kterého si zahrál oblíbený Michal Dočolomanský. Je nutné přiznat, že scénář, pokud odmyslíme zmíněný ideologický aspekt, je slušný a seriálu nechybělo napětí. Celkový dojem: 40 %. Historik nebo poučený fanoušek historie by ovšem dílko oprávněně mohl napadnout pro historickou nepřesnost.(16.6.2006)

 • drankeryth
  ***

  Troska mi na serialu vadili tie reci okolo ruskych sudruhov a skoda ze vo filme viac nepouzili boje pocas slovenskeho narodneho povstania. Nejake boje, len predsa ukazali, ale keby sa v nich ponorili do vacsej hlbky, tak by ma to viac potesilo, ako zbytocne zdlhave obkecavanie. Viac sa aj mohli sustredit na gardistov, ktori boli tiez rovnake svine, ako nacisti. Celkovo je to docela prijemny serial, ktory nebanujem, ze som ho znova videl po dlhej dobe.(8.9.2011)

 • farmnf
  **

  Slovenský komunistický seriál na objednávku. Gusta Husák jako batman evropské politiky. Hrán Dočolomanským, tedy krásnější. Bojové scény vypovídají o neschopnosti režiséra, nebo neschopnosti povstalců (jen toho koně se jim podařilo efektně zabít). Z filmů vyplývá, že Slovenské povstání si kromě komunistů a snad Stalina nikdo nepřál. Chaotická vřava pouze přispěla k mnoha ztraceným životům. Některé postavy (Šrobár, Slánský) jsou namaskovány a i hrají jak na maškarním plesu. S odfláknutým dabingem a blbě mluvícím Brabcem si Lettrich taky nedělal hlavu. Seriál zachránila slovenská krása i když je tam vidět sporadicky: Emília Vášáryová, Zuzana Kocúriková, Deana Horváthová-Jakubisková a zde neuvedená Krajčovičová http://www.csfd.cz/tvurce/26540-ivona-krajcovicova, která je vždy krásná, sexy a uvěřitelná.(11.3.2012)

 • Smok
  ****

  Vzhľadom na rok vzniku si treba trošku odmyslieť ten prílišne kladený dôraz na vedúcu úlohu Strany a dostaneme po filmárskej stránke kvalitný seriál, ktorý sa zaoberá aj politickými náladami a dôvodmi vzniku SNP, v ktorom sa zišla skoro celá naša vtedajšia herecká špička, ale aj mladí začínajúci herci. V mladosti som tento seriál doslova hltal a dosť výrazne ovplyvnil môj ďalší filmový vkus.(7.5.2008)

 • Ivoshek
  *

  Zatímco hudba byla ve východní části soustátí lepší, filmy - až na pár záblesků typu Obchod na korze - stály obvykle za starou bačkoru. Tenhle seriál rozhodně mezi ony záblesky nepatří. Podobně jako třeba Major Zeman z CZ produkce, i tady je hlavním cílem ohýbat minulost ve prospěch rudochů... Dost mě pobavilo, jak vojáci Slovenského štátu cestou na frontu krmí sovětské zajatce a chtěli by střílet svoje spojence. Úplně mi to připomnělo východoněmecké vojáky Wehrmachtu, kteří přece celou válku stříleli do vzduchu. :))(21.8.2014)

 • - Natáčelo se také v Prezidentském paláci v Bratislavě, kostele Vyšný Kubín, zámku Lednice, Horním Harmanci, Podbrezové, Úřadu vlády SR, letišti Osová, Banské Bystrici, Malé Fatre, Vyškovci a Vratné doline. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

 • - Úvodom seriálu pochodujú príslušníci Hitlerovej mládeže po ulici v Bratislave. Scéna sa však natáčala za Barbakanom v Banskej Bystrici. Ako členovia mládeže a zároveň i ako vojaci 1.čs brigády účinkovali žiaci Vojenského gymnázia v Banskej Bystrici. Nakrúcalo sa tiež v dedine Ľubietová, Bratislave a Banskej Bystrici. (andykovac)

 • - Natáčelo se v Bratislavě, Bánské Bystrici, Prezidentském paláci. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace