Reklama

Reklama

Povstalecká história

(seriál)
všechny plakáty
Drama / Válečný / Historický
Československo, 1984, 11 h 17 min (Minutáž: 75–89 min)

Režie:

Andrej Lettrich

Scénář:

Jozef Bob, Viliam Plevza

Kamera:

Tibor Biath

Hrají:

Štefan Kvietik, Emília Vášáryová, Július Vašek, Michal Gučík, Dušan Jamrich, Michal Dočolomanský, Leopold Haverl, Elo Romančík, Ján Bzdúch, Vladimír Brabec, Václav Stýblo, (více)
(další profese)

Epizody(8)

Na svoje pomery výpravný historicko – vojnový seriál nám priblíži obdobie prvej polovice štyridsiatych rokov. Prenesieme sa do čias vojnového Slovenského štátu a budeme zblízka pozorovať prípravy na prejav najväčšieho vzdoru proti útlaku v dejinách Slovenska. Už o tom rozprávajú muži v mestách a na dedinách. O niekoľko týždňov vypukne Slovenské národné povstanie... Seriál sa aj napriek vysokej remeselnej úrovni nedokázal vyhnúť ideologickému tlaku režimu a isté zobrazené „historické“ udalosti sú v ňom zavádzajúce a účelové.

Hra s ohňom
Obrat
Veľký projekt
V skrytom bode varu
Augustové dni
Hromy divo bijú
Na život a na smrť
Blízko je deň (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (26)

Crocuta 

všechny recenze uživatele

Seriál jsem znovu shlédl s odstupem desítek let a jako "poučený fanoušek historie" (zdravím kolegu gudaulina :-) ) musím hodnocení o jednu * zvednout. "Povstalecká historie" se zcela pochopitelně nevyhnula dobovému ideologickému a částečně i faktickému překrucování historických skutečností, ale činí tak v únosné míře a zobrazení skutečných událostí a postav je zde vynikajícím způsobem kombinováno s mikrokosmem postav a osudů fiktivních. Kromě slušného filmařského řemesla, napětí a kvalitních hereckých výkonů seriál i zajímavým způsobem dokresluje vývoj česko - slovenských vztahů a to nejen v době 2. světové války. O "patologické nenávisti" k českým zástupcům, jak zde nesmyslně blábolí jeden z komentářů však naštěstí nemůže být ani řeči. Na okraj dodám, že mne velice pobavil Jürgen Heinrich aka proslulý komisař Wolf jako zlotřilý důstojník SS, bezděčně podléhající kouzlu půvabné Židovky :D. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Snaha o rehabilitaci SNP, která v roce jeho 40. výročí vyvrcholila, přerostla do druhého extrému - nekritické glorifikace vůdčích slovenských komunistů a zveličování a heroizace Husákova kultu. Patologická nenávist naopak byla určena českým zástupcům, resp. protagonistům se zvláštním zaměřením na zástupce exilové londýnské vlády. Určující černobílý přístup nicméně nedokázal překrýt silná autentická místa a alespoň zčásti byl nucen respektovat realitu. Výsledný dojem je ovšem právě popsanými apriorismy silně deformován a o několik let později umožnil otevřené štvaní proti všemu pozitivnímu, co bylo bez ochrany londýnské vlády. Nepopiratelná rozporuplnost seriálu ovšem nestírá zcela kvality jeho literární předlohy (jedinečná Jilemnického KRONIKA). Je to asi to nejpochvalnější, co se o tomto dosti nedokonalém díle dá říct. ()

Reklama

gogo76 

všechny recenze uživatele

A. Lettrich točil na vojnovú tému jedna radosť a tento 8-dielny seriál som si rád pozrel. Dávno, dávno ešte ako malý chlapec som z toho niečo videl, ale až dnes ako dospelý viem oceniť tento komplexný pohľad na naše, ale svetové dejiny. Propagande a istému skresleniu sa v dobe vzniku dalo vyhnúť len ťažko, zvlášť, keď štát investuje...Komunisti a prehnaná glorifikácia Husáka tu majú až priveľa priestoru, ale komunisti tu vtedy boli, takže vynechať ich by tiež nebolo historicky presné. 8-dielov sa môže zdať dosť, ale ja som mal často pocit, že to bolo málo a miesto nezaujímavých komunistických schôdzok a kecov by som radšej videl naše jednotky na východnom fronte, gardistov, Československý prápor v Rusku, letmo nadhodený pancierový vlak a možno i nejaké akčné scény, ale to by som už chcel priveľa. V takmer všetkom je film historicky presný, je tu Tiso, Beneš, komunisti, armáda, partizáni i povstanie a k tomu samozrejme nemecká strana. Mnohé scény ma svojou veľkosťou a počtom komparzistov doslova zaskočili, určite to nebol lacný projekt. Kvietik mohol dostať viac priestoru, ale veľmi ma potešil R. Brzobohatý vo výbornej roli generála Jána Goliana. Posledný záber do jeho očí odpovedá celkom jasne na špekulátívne otázky o jeho osude. Ja som v nich videl smrť...70%. ()

Smok 

všechny recenze uživatele

Vzhľadom na rok vzniku si treba trošku odmyslieť ten prílišne kladený dôraz na vedúcu úlohu Strany a dostaneme po filmárskej stránke kvalitný seriál, ktorý sa zaoberá aj politickými náladami a dôvodmi vzniku SNP, v ktorom sa zišla skoro celá naša vtedajšia herecká špička, ale aj mladí začínajúci herci. V mladosti som tento seriál doslova hltal a dosť výrazne ovplyvnil môj ďalší filmový vkus. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Ve své době celkem slavný seriál, kde bylo znát, že projekt má velkou podporu "strany a státu". Nutno říct, že je určitě hodnotnější než 30 případů majora Zemana a do určité míry i vypovídá o své době a o tématu, ale ideologická manipulace je přece jen v řadě momentů znát, glorifikují se význam a postoje předáků komunistické strany, pochopitelně zejména Gustáva Husáka, kterého si zahrál oblíbený Michal Dočolomanský. Je nutné přiznat, že scénář, pokud odmyslíme zmíněný ideologický aspekt, je slušný a seriálu nechybělo napětí. Celkový dojem: 40 %. Historik nebo poučený fanoušek historie by ovšem dílko oprávněně mohl napadnout pro historickou nepřesnost. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (13)

  • Filmovalo se v Bratislavě a v Prezidentském paláci. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • Úvodom seriálu pochodujú príslušníci Hitlerovej mládeže po ulici v Bratislave. Scéna sa však natáčala za Barbakanom v Banskej Bystrici. Ako členovia mládeže a zároveň i ako vojaci 1.čs brigády účinkovali žiaci Vojenského gymnázia v Banskej Bystrici. Nakrúcalo sa tiež v dedine Ľubietová, Bratislave a Banskej Bystrici. (andykovac)
  • Filmovalo se v Bratislavě a v kostele Vyšný Kubín. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

Reklama

Reklama