poster

Povstalecká história (TV seriál)

Drama / Válečný / Historický

Československo, 1984, 11 h 17 min (Minutáž: 8x75 min)

Režie:

Andrej Lettrich

Scénář:

Jozef Bob, Viliam Plevza

Kamera:

Tibor Biath

Hrají:

Štefan Kvietik, Emília Vášáryová, Július Vašek, Michal Gučík, Dušan Jamrich, Michal Dočolomanský, Leopold Haverl, Elo Romančík, Ján Bzdúch, Vladimír Brabec, Václav Stýblo, Radoslav Brzobohatý, Jaroslav Vrzala, Vlado Durdík ml., Ivan Letko, Andrej Hryc, Anton Mrvečka, Dušan Tarageľ, Maroš Kramár, Vladimír Černý, Zuzana Kocúriková, Karol Machata, Deana Horváthová-Jakubisková, Štefan Bučko, Sylvia Turbová, Marek Ťapák, Ivan Rajniak, Yvonna Zelenková, Miroslav Zounar, Jozef Šimonovič ml., Beata Znaková-Drotárová, Oľga Solárová, Zuzana Pravňanská, Ľubomír Paulovič, Ján Króner st., Štefan Turňa, Jürgen Heinrich, Mátyás Dráfi, Denisa Kučerová, Peter Kuba, Juraj Kováč, Květa Fialová, Ivona Krajčovičová, Juraj Slezáček, Oľga Zöllnerová, Ján Gallovič, Pavol Topoľský, Milan Drotár, Vladimír Černý, Ján Greššo, Tibor Vokoun, Ján Mildner, Eliška Nosáľová, Jozef Vajda, Bronislav Križan, Vlasta Žehrová, Tomáš Žilinčík, Ľubo Roman, Jozef Krivička, Gustáv Herényi, Miroslav Noga, Zuzana Skopálová, Róbert Kováč, Magdaléna Mižičková, Dušan Adamec, Václav Mareš, Štefan Kožka, Emília Zimková, Klaus-Peter Thiele, Zuzana Jezerská, Vladimír Oktavec, Zoro Laurinc, Mária Breinerová-Mačáková, Marian Zednikovič, Andrej Mojžiš, Jozef Kroupa, Ján Vaniher, Ladislav Chudík, Jaromír Pleskot, Anna Javorková, František Kovár, Otakar Brousek st., Svatopluk Matyáš, Alexander Kučerenko, Vlado Kostovič, Teodor Piovarči, Ivan Palúch, Martin Huba, Karel Hlušička, Klaus Ebeling, Dieter Wien, Ján Kroner ml., Eva Mária Chalupová, Jana Zvaríková, Ján Topľanský, Ferdinand Krůta, Mikuláš Huba (vyp.)
(další profese)
 • gudaulin
  **

  Ve své době celkem slavný seriál, kde bylo znát, že projekt má velkou podporu "strany a státu". Nutno říct, že je určitě hodnotnější než 30 případů majora Zemana a do určité míry i vypovídá o své době a o tématu, ale ideologická manipulace je přece jen v řadě momentů znát, glorifikují se význam a postoje předáků komunistické strany, pochopitelně zejména Gustáva Husáka, kterého si zahrál oblíbený Michal Dočolomanský. Je nutné přiznat, že scénář, pokud odmyslíme zmíněný ideologický aspekt, je slušný a seriálu nechybělo napětí. Celkový dojem: 40 %. Historik nebo poučený fanoušek historie by ovšem dílko oprávněně mohl napadnout pro historickou nepřesnost.(16.6.2006)

 • farmnf
  **

  Slovenský komunistický seriál na objednávku. Gusta Husák jako batman evropské politiky. Hrán Dočolomanským, tedy krásnější. Bojové scény vypovídají o neschopnosti režiséra, nebo neschopnosti povstalců (jen toho koně se jim podařilo efektně zabít). Z filmů vyplývá, že Slovenské povstání si kromě komunistů a snad Stalina nikdo nepřál. Chaotická vřava pouze přispěla k mnoha ztraceným životům. Některé postavy (Šrobár, Slánský) jsou namaskovány a i hrají jak na maškarním plesu. S odfláknutým dabingem a blbě mluvícím Brabcem si Lettrich taky nedělal hlavu. Seriál zachránila slovenská krása i když je tam vidět sporadicky: Emília Vášáryová, Zuzana Kocúriková, Deana Horváthová-Jakubisková a zde neuvedená Krajčovičová http://www.csfd.cz/tvurce/26540-ivona-krajcovicova, která je vždy krásná, sexy a uvěřitelná.(11.3.2012)

 • klúčik
  ***

  Pán režiér Lettrich sa snažil natočiť naozaj veľký seriál. No na tomto diele je jasne vidieť, že seriál vznikal v socializme. Historicky je dosť nepresný...Herecké obsadenie je veľkolepé. Hrajú tu naozaj výborní herci. Tento seriál určite patrí čo do veľkosti , naozaj k tomu naj.. čo sa na Kolibe natočilo. ..65%.(28.5.2006)

 • Crocuta
  ****

  Seriál jsem znovu shlédl s odstupem desítek let a jako "poučený fanoušek historie" (zdravím kolegu gudaulina :-) ) musím hodnocení o jednu * zvednout. "Povstalecká historie" se zcela pochopitelně nevyhnula dobovému ideologickému a částečně i faktickému překrucování historických skutečností, ale činí tak v únosné míře a zobrazení skutečných událostí a postav je zde vynikajícím způsobem kombinováno s mikrokosmem postav a osudů fiktivních. Kromě slušného filmařského řemesla, napětí a kvalitních hereckých výkonů seriál i zajímavým způsobem dokresluje vývoj česko - slovenských vztahů a to nejen v době 2. světové války. O "patologické nenávisti" k českým zástupcům, jak zde nesmyslně blábolí jeden z komentářů však naštěstí nemůže být ani řeči. Na okraj dodám, že mne velice pobavil Jürgen Heinrich aka proslulý komisař Wolf jako zlotřilý důstojník SS, bezděčně podléhající kouzlu půvabné Židovky :D.(24.1.2015)

 • sportovec
  **

  Snaha o rehabilitaci SNP, která v roce jeho 40. výročí vyvrcholila, přerostla do druhého extrému - nekritické glorifikace vůdčích slovenských komunistů a zveličování a heroizace Husákova kultu. Patologická nenávist naopak byla určena českým zástupcům, resp. protagonistům se zvláštním zaměřením na zástupce exilové londýnské vlády. Určující černobílý přístup nicméně nedokázal překrýt silná autentická místa a alespoň zčásti byl nucen respektovat realitu. Výsledný dojem je ovšem právě popsanými apriorismy silně deformován a o několik let později umožnil otevřené štvaní proti všemu pozitivnímu, co bylo bez ochrany londýnské vlády. Nepopiratelná rozporuplnost seriálu ovšem nestírá zcela kvality jeho literární předlohy (jedinečná Jilemnického KRONIKA). Je to asi to nejpochvalnější, co se o tomto dosti nedokonalém díle dá říct.(17.9.2007)

 • - Natáčelo se v Bratislavě, Bánské Bystrici, Prezidentském paláci. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

 • - Natáčelo se v Bratislavě, Bánské Bystrici, Vyškovci, na Malé Fatře, Úřadu vlády SR. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

 • - Filmovalo se v Bratislavě a v kostele Vyšný Kubín. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace