Reklama

Reklama

Povstalecká história

(seriál)
Československo, 1984, 11 h 17 min (Minutáž: 75–89 min)

Režie:

Andrej Lettrich

Scénář:

Jozef Bob, Viliam Plevza

Kamera:

Tibor Biath

Hrají:

Štefan Kvietik, Emília Vášáryová, Július Vašek, Michal Gučík, Dušan Jamrich, Michal Dočolomanský, Leopold Haverl, Elo Romančík, Ján Bzdúch, Vladimír Brabec, Václav Stýblo, Radoslav Brzobohatý (více)
(další profese)

Epizody(8)

Na svoje pomery výpravný historicko – vojnový seriál nám priblíži obdobie prvej polovice štyridsiatych rokov. Prenesieme sa do čias vojnového Slovenského štátu a budeme zblízka pozorovať prípravy na prejav najväčšieho vzdoru proti útlaku v dejinách Slovenska. Už o tom rozprávajú muži v mestách a na dedinách. O niekoľko týždňov vypukne Slovenské národné povstanie... Seriál sa aj napriek vysokej remeselnej úrovni nedokázal vyhnúť ideologickému tlaku režimu a isté zobrazené „historické“ udalosti sú v ňom zavádzajúce a účelové.

Hra s ohňom
Obrat
Veľký projekt
V skrytom bode varu
Augustové dni
Hromy divo bijú
Na život a na smrť
Blízko je deň (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (27)

sportovec 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Snaha o rehabilitaci SNP, která v roce jeho 40. výročí vyvrcholila, přerostla do druhého extrému - nekritické glorifikace vůdčích slovenských komunistů a zveličování a heroizace Husákova kultu. Není divu: jeho vzpomínková kniha SVEDECTVO O SLOVENSKOM NÁRODNOM POVSTANÍ i scénář Husákova blízkého historika Viliama Plevzy v tomto ohledu jsou jednoznačnými průkaznými fakty. Patologická nenávist naopak byla určena českým zástupcům, resp. protagonistům se zvláštním zaměřením na zástupce exilové londýnské vlády. Určující černobílý přístup nicméně nedokázal překrýt silná autentická místa a alespoň zčásti byl nucen respektovat realitu. Výsledný dojem je ovšem právě popsanými apriorismy silně deformován a o několik let později umožnil otevřené štvaní proti všemu pozitivnímu, co bylo bez ochrany londýnské vlády. Nepopiratelná rozporuplnost seriálu ovšem nestírá zcela kvality jeho literární předlohy (jedinečná Jilemnického KRONIKA). Je to asi to nejpochvalnější, co se o tomto místy nedokonalém díle dá říct. ()

Ivoshek 

všechny recenze uživatele

Zatímco hudba byla ve východní části soustátí lepší, filmy - až na pár záblesků typu Obchod na korze - stály obvykle za starou bačkoru. Tenhle seriál rozhodně mezi ony záblesky nepatří. Podobně jako třeba Major Zeman z CZ produkce, i tady je hlavním cílem ohýbat minulost ve prospěch rudochů... Dost mě pobavilo, jak vojáci Slovenského štátu cestou na frontu krmí sovětské zajatce a chtěli by střílet svoje spojence. Úplně mi to připomnělo východoněmecké vojáky Wehrmachtu, kteří přece celou válku stříleli do vzduchu. :)) ()

Reklama

PatoP 

všechny recenze uživatele

Seriál mapujúci dôležitý medzník v histórii slovenského národa. Medzník, ktorým sa Slováci očistili pred svetom a ukázali, že nesúhlasia s klérofašistickou politikou štátu, ktorý tu vznikol na prianie nacistov a niektorých slovenských národovcov, ktorí svojou kolaboráciou sledovali iba svoj osobný prospech a zbohatnutie na židovských majetkoch. ()

Smok 

všechny recenze uživatele

Vzhľadom na rok vzniku si treba trošku odmyslieť ten prílišne kladený dôraz na vedúcu úlohu Strany a dostaneme po filmárskej stránke kvalitný seriál, ktorý sa zaoberá aj politickými náladami a dôvodmi vzniku SNP, v ktorom sa zišla skoro celá naša vtedajšia herecká špička, ale aj mladí začínajúci herci. V mladosti som tento seriál doslova hltal a dosť výrazne ovplyvnil môj ďalší filmový vkus. ()

farmnf 

všechny recenze uživatele

Slovenský komunistický seriál na objednávku. Gusta Husák jako batman evropské politiky. Hrán Dočolomanským, tedy krásnější. Bojové scény vypovídají o neschopnosti režiséra, nebo neschopnosti povstalců (jen toho koně se jim podařilo efektně zabít). Z filmů vyplývá, že Slovenské povstání si kromě komunistů a snad Stalina nikdo nepřál. Chaotická vřava pouze přispěla k mnoha ztraceným životům. Některé postavy (Šrobár, Slánský) jsou namaskovány a i hrají jak na maškarním plesu. S odfláknutým dabingem a blbě mluvícím Brabcem si Lettrich taky nedělal hlavu. Seriál zachránila slovenská krása i když je tam vidět sporadicky: Emília Vášáryová, Zuzana Kocúriková, Deana Horváthová-Jakubisková a zde neuvedená Krajčovičová http://www.csfd.cz/tvurce/26540-ivona-krajcovicova, která je vždy krásná, sexy a uvěřitelná. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (13)

  • Produkce seriálu zavolala i Milanu Kňažkovi, že jej obsadila do role komunistického prominenta Viliama Širokého. Protože v seriálu hrát nechtěl, odpověděl jim vtipem: „Budu hrát Širokého, jedině když mi řeknete, kdo bude hrát Dlouhého a Bystrozrakého.“ (sator)
  • V druhém díle (Obrat) zobrazuje mapa polsko-německé hranice v současném stavu. (adamc)
  • Natáčeno v Bratislavě, Podbrezové, Vratné Dolině, zámku Lednice, Lubietové, Vyšným Kubíně. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

Reklama

Reklama