Povstalecká história (TV seriál)

Drama / Válečný / Historický

Československo, 1984, 11 h 17 min (Minutáž: 8x75 min)

Andrej Lettrich

Jozef Bob, Viliam Plevza

Tibor Biath

Štefan Kvietik, Emília Vášáryová, Július Vašek, Michal Gučík, Dušan Jamrich, Michal Dočolomanský, Leopold Haverl, Elo Romančík, Ján Bzdúch, Vladimír Brabec, Václav Stýblo, Radoslav Brzobohatý, Jaroslav Vrzala, Vlado Durdík ml., Ivan Letko, Andrej Hryc, Anton Mrvečka, Dušan Tarageľ, Maroš Kramár, Vladimír Černý, Zuzana Kocúriková, Karol Machata, Deana Horváthová-Jakubisková, Štefan Bučko, Sylva Turbová, Marek Ťapák, Ivan Rajniak, Yvonna Zelenková, Miroslav Zounar, Jozef Šimonovič ml., Beata Znaková-Drotárová, Oľga Solárová, Zuzana Pravňanská, Ľubomír Paulovič, Ján Kroner st., Štefan Turňa, Jürgen Heinrich, Mátyás Dráfi, Denisa Kučerová, Peter Kuba, Juraj Kováč, Květa Fialová, Ivona Krajčovičová, Juraj Slezáček, Oľga Zöllnerová, Ján Gallovič, Pavol Topoľský, Milan Drotár, Vladimír Černý, Ján Greššo, Tibor Vokoun, Ján Mildner, Eliška Nosáľová, Jozef Vajda, Bronislav Križan, Vlasta Žehrová, Tomáš Žilinčík, Ľubo Roman, Jozef Krivička, Gustáv Herényi, Miro Noga, Zuzana Skopálová, Róbert Kováč, Magdaléna Mižičková, Dušan Adamec, Václav Mareš, Štefan Kožka, Emília Zimková, Klaus-Peter Thiele, Zuzana Jezerská, Vladimír Oktavec, Zoro Laurinc, Mária Breinerová-Mačáková, Marián Zednikovič, Andrej Mojžiš, Jozef Kroupa, Ján Vaniher, Ladislav Chudík, Jaromír Pleskot, Anna Javorková, František Kovár, Otakar Brousek st., Svatopluk Matyáš, Alexander Kučerenko, Vlado Kostovič, Teodor Piovarči, Ivan Palúch, Martin Huba, Karel Hlušička, Klaus Ebeling, Dieter Wien, Ján Króner ml., Eva Mária Chalupová, Jana Zvaríková, Ján Topľanský, Ferdinand Krůta, Mikuláš Huba (vyp.)
  • Ivoshek

Zatímco hudba byla ve východní části soustátí lepší, filmy - až na pár záblesků typu Obchod na korze - stály obvykle za starou bačkoru. Tenhle seriál rozhodně mezi ony záblesky nepatří. Podobně jako třeba Major Zeman z CZ produkce, i tady je hlavním cílem ohýbat minulost ve prospěch rudochů... Dost mě pobavilo, jak vojáci Slovenského štátu cestou na frontu krmí sovětské zajatce a chtěli by střílet svoje spojence. Úplně mi to připomnělo východoněmecké vojáky Wehrmachtu, kteří přece celou válku stříleli do vzduchu. :))(21.8.2014)

A. Lettrich točil na vojnovú tému jedna radosť a tento 8-dielny seriál som si rád pozrel. Dávno, dávno ešte ako malý chlapec som z toho niečo videl, ale až dnes ako dospelý viem oceniť tento komplexný pohľad na naše, ale svetové dejiny. Propagande a istému skresleniu sa v dobe vzniku dalo vyhnúť len ťažko, zvlášť, keď štát investuje...Komunisti a prehnaná glorifikácia Husáka tu majú až priveľa priestoru, ale komunisti tu vtedy boli, takže vynechať ich by tiež nebolo historicky presné. 8-dielov sa môže zdať dosť, ale ja som mal často pocit, že to bolo málo a miesto nezaujímavých komunistických schôdzok a kecov by som radšej videl naše jednotky na východnom fronte, gardistov, Československý prápor v Rusku, letmo nadhodený pancierový vlak a možno i nejaké akčné scény, ale to by som už chcel priveľa. V takmer všetkom je film historicky presný, je tu Tiso, Beneš, komunisti, armáda, partizáni i povstanie a k tomu samozrejme nemecká strana. Mnohé scény ma svojou veľkosťou a počtom komparzistov doslova zaskočili, určite to nebol lacný projekt. Kvietik mohol dostať viac priestoru, ale veľmi ma potešil R. Brzobohatý vo výbornej roli generála Jána Goliana. Posledný záber do jeho očí odpovedá celkom jasne na špekulátívne otázky o jeho osude. Ja som v nich videl smrť...70%.(23.9.2014)

Seriál mapujúci dôležitý medzník v histórii slovenského národa. Medzník, ktorým sa Slováci očistili pred svetom a ukázali, že nesúhlasia s klérofašistickou politikou štátu, ktorý tu vznikol na prianie nacistov a niektorých slovenských národovcov, ktorí svojou kolaboráciou sledovali iba svoj osobný prospech a zbohatnutie na židovských majetkoch.(12.7.2012)

• sportovec

Snaha o rehabilitaci SNP, která v roce jeho 40. výročí vyvrcholila, přerostla do druhého extrému - nekritické glorifikace vůdčích slovenských komunistů a zveličování a heroizace Husákova kultu. Patologická nenávist naopak byla určena českým zástupcům, resp. protagonistům se zvláštním zaměřením na zástupce exilové londýnské vlády. Určující černobílý přístup nicméně nedokázal překrýt silná autentická místa a alespoň zčásti byl nucen respektovat realitu. Výsledný dojem je ovšem právě popsanými apriorismy silně deformován a o několik let později umožnil otevřené štvaní proti všemu pozitivnímu, co bylo bez ochrany londýnské vlády. Nepopiratelná rozporuplnost seriálu ovšem nestírá zcela kvality jeho literární předlohy (jedinečná Jilemnického KRONIKA). Je to asi to nejpochvalnější, co se o tomto dosti nedokonalém díle dá říct.(17.9.2007)

Seriál jsem znovu shlédl s odstupem desítek let a jako "poučený fanoušek historie" (zdravím kolegu gudaulina :-) ) musím hodnocení o jednu * zvednout. "Povstalecká historie" se zcela pochopitelně nevyhnula dobovému ideologickému a částečně i faktickému překrucování historických skutečností, ale činí tak v únosné míře a zobrazení skutečných událostí a postav je zde vynikajícím způsobem kombinováno s mikrokosmem postav a osudů fiktivních. Kromě slušného filmařského řemesla, napětí a kvalitních hereckých výkonů seriál i zajímavým způsobem dokresluje vývoj česko - slovenských vztahů a to nejen v době 2. světové války. O "patologické nenávisti" k českým zástupcům, jak zde nesmyslně blábolí jeden z komentářů však naštěstí nemůže být ani řeči. Na okraj dodám, že mne velice pobavil Jürgen Heinrich aka proslulý komisař Wolf jako zlotřilý důstojník SS, bezděčně podléhající kouzlu půvabné Židovky :D.(24.1.2015)

• - Natáčeno v Bratislavě. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Nemci v seriáli na potlačenie povstalcou používajú repliky tažkých tankov Tiger 1, ktoré neboli použité na zlikvidovanie povstania (filmári nemali pravdepodobne k dispozícii inú nemeckú techniku). Nemci totiž vedeli, akou bojovou technikou disponujú povstalci a mysleli si, že im stačia na potlačenie povstania stredné a ľahké tanky. Slovenský štát mal v čase vojny zakázané nakupovať modernú a nemeckým zbraniam konkurencie schopnú techniku. (andykovac)

• - Filmovalo se v Bratislavě a v kostele Vyšný Kubín. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)