Povstalecká história (TV seriál)

Drama / Válečný / Historický

Československo, 1984, 11 h 17 min (Minutáž: 75–89 min)

Andrej Lettrich

Jozef Bob, Viliam Plevza

Tibor Biath

Štefan Kvietik, Emília Vášáryová, Július Vašek, Michal Gučík, Dušan Jamrich, Michal Dočolomanský, Leopold Haverl, Elo Romančík, Ján Bzdúch, Vladimír Brabec, Václav Stýblo, Radoslav Brzobohatý, Jaroslav Vrzala, Vladimír Durdík ml., Ivan Letko, Andrej Hryc, Anton Mrvečka, Dušan Tarageľ, Maroš Kramár, Vladimír Černý, Zuzana Kocúriková, Karol Machata, Deana Horváthová-Jakubisková, Štefan Bučko, Sylvia Turbová, Marek Ťapák, Ivan Rajniak, Yvonna Zelenková, Miroslav Zounar, Jozef Šimonovič ml., Beata Znaková-Drotárová, Oľga Solárová, Zuzana Pravňanská, Ľubomír Paulovič, Ján Kroner st., Štefan Turňa, Jürgen Heinrich, Mátyás Dráfi, Denisa Dér, Peter Kuba, Juraj Kováč, Květa Fialová, Ivona Krajčovičová, Juraj Slezáček, Oľga Zöllnerová, Ján Gallovič, Pavol Topoľský, Milan Drotár, Vladimír Černý, Ján Greššo, Tibor Vokoun, Ján Mildner, Eliška Nosáľová, Jozef Vajda, Bronislav Križan, Vlasta Žehrová, Tomáš Žilinčík, Ľubo Roman, Jozef Krivička, Gustáv Herényi, Miroslav Noga, Zuzana Skopálová, Róbert Kováč, Magdaléna Mižičková, Dušan Adamec, Václav Mareš, Štefan Kožka, Milka Zimková, Klaus-Peter Thiele, Zuzana Jezerská, Vladimír Oktávec, Zoro Laurinc st., Mária Breinerová-Mačáková, Marián Zednikovič, Andrej Mojžiš, Jozef Kroupa, Ján Vaniher, Ladislav Chudík, Jaromír Pleskot, Anna Javorková, František Kovár, Otakar Brousek st., Svatopluk Matyáš, Alexander Kučerenko, Vladimír Kostovič, Teodor Piovarči, Ivan Palúch, Martin Huba, Karel Hlušička, Klaus Ebeling, Dieter Wien, Ján Kroner ml., Eva Mária Chalupová, Jana Zvaríková, Ján Topľanský, Ferdinand Krůta, Mikuláš Huba (vyp.)

Moje štvorhviezdičkové hodnotenie zodpovedá kvalite spracovania a geniálnym hereckým výkonom, ktoré u nás predbehol snáď len Alžbetin dvor. Určite sa nestotožňujem s touto glorifikovanou verziou komunistov, kde maestro Husák všetko vybavil so Sovietmi. Na druhej strane zas s prekvapením možno konštatovať, že Lettrich vynikajúco stvárnil Tisa, zbytočne z neho neurobil hnusného nacistu, ako to dnes je v móde u libtardov resp. liberálnych fašistov, ale ukázal jeho najpravdepodobnejšiu verziu. Samozrejme, samotné povstanie je glorifikované dlhodobo až dodnes a je hriechom, ak by náhodou niekto spomenul, že aj tí partizáni zabíjali civilov a že skutočný podiel komunistov na SNP bol nulový - veľmi dobrý a triezvy pohľad sa dá prečítať napríklad tu: https://www.tyzden.sk/casopis/3072/snp-nie-je-modla/. Avšak seriál je veľmi dobre pozerateľný a keď si odmyslíme historické nepravdy, vidíme čistú filmárčinu, zaujímavé dejové posuny a to všetko okorenené menami ako Kvietik, Jamrich či Dočolomanský. A kto by chcel vidieť skutočnú ženskú krásu, nech neváha, v seriáli sa objavia naozaj naše najkrajšie herečky tej doby, že dnes mi až smiešno, ako môže niekto slintať nad Pauhofovou.(16.6.2020)

• sportovec

Snaha o rehabilitaci SNP, která v roce jeho 40. výročí vyvrcholila, přerostla do druhého extrému - nekritické glorifikace vůdčích slovenských komunistů a zveličování a heroizace Husákova kultu. Patologická nenávist naopak byla určena českým zástupcům, resp. protagonistům se zvláštním zaměřením na zástupce exilové londýnské vlády. Určující černobílý přístup nicméně nedokázal překrýt silná autentická místa a alespoň zčásti byl nucen respektovat realitu. Výsledný dojem je ovšem právě popsanými apriorismy silně deformován a o několik let později umožnil otevřené štvaní proti všemu pozitivnímu, co bylo bez ochrany londýnské vlády. Nepopiratelná rozporuplnost seriálu ovšem nestírá zcela kvality jeho literární předlohy (jedinečná Jilemnického KRONIKA). Je to asi to nejpochvalnější, co se o tomto dosti nedokonalém díle dá říct.(17.9.2007)

Vzhľadom na rok vzniku si treba trošku odmyslieť ten prílišne kladený dôraz na vedúcu úlohu Strany a dostaneme po filmárskej stránke kvalitný seriál, ktorý sa zaoberá aj politickými náladami a dôvodmi vzniku SNP, v ktorom sa zišla skoro celá naša vtedajšia herecká špička, ale aj mladí začínajúci herci. V mladosti som tento seriál doslova hltal a dosť výrazne ovplyvnil môj ďalší filmový vkus.(7.5.2008)

• gudaulin

Ve své době celkem slavný seriál, kde bylo znát, že projekt má velkou podporu "strany a státu". Nutno říct, že je určitě hodnotnější než 30 případů majora Zemana a do určité míry i vypovídá o své době a o tématu, ale ideologická manipulace je přece jen v řadě momentů znát, glorifikují se význam a postoje předáků komunistické strany, pochopitelně zejména Gustáva Husáka, kterého si zahrál oblíbený Michal Dočolomanský. Je nutné přiznat, že scénář, pokud odmyslíme zmíněný ideologický aspekt, je slušný a seriálu nechybělo napětí. Celkový dojem: 40 %. Historik nebo poučený fanoušek historie by ovšem dílko oprávněně mohl napadnout pro historickou nepřesnost.(16.6.2006)

A. Lettrich točil na vojnovú tému jedna radosť a tento 8-dielny seriál som si rád pozrel. Dávno, dávno ešte ako malý chlapec som z toho niečo videl, ale až dnes ako dospelý viem oceniť tento komplexný pohľad na naše, ale svetové dejiny. Propagande a istému skresleniu sa v dobe vzniku dalo vyhnúť len ťažko, zvlášť, keď štát investuje...Komunisti a prehnaná glorifikácia Husáka tu majú až priveľa priestoru, ale komunisti tu vtedy boli, takže vynechať ich by tiež nebolo historicky presné. 8-dielov sa môže zdať dosť, ale ja som mal často pocit, že to bolo málo a miesto nezaujímavých komunistických schôdzok a kecov by som radšej videl naše jednotky na východnom fronte, gardistov, Československý prápor v Rusku, letmo nadhodený pancierový vlak a možno i nejaké akčné scény, ale to by som už chcel priveľa. V takmer všetkom je film historicky presný, je tu Tiso, Beneš, komunisti, armáda, partizáni i povstanie a k tomu samozrejme nemecká strana. Mnohé scény ma svojou veľkosťou a počtom komparzistov doslova zaskočili, určite to nebol lacný projekt. Kvietik mohol dostať viac priestoru, ale veľmi ma potešil R. Brzobohatý vo výbornej roli generála Jána Goliana. Posledný záber do jeho očí odpovedá celkom jasne na špekulátívne otázky o jeho osude. Ja som v nich videl smrť...70%.(23.9.2014)

• - Natáčeno v Bratislavě, Podbrezové, Vratné Dolině, zámku Lednice, Lubietové, Vyšným Kubíně. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Natáčeno v Bratislavě. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Natáčelo se také v Prezidentském paláci v Bratislavě, kostele Vyšný Kubín, zámku Lednice, Horním Harmanci, Podbrezové, Úřadu vlády SR, letišti Osová, Banské Bystrici, Malé Fatre, Vyškovci a Vratné doline. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)