Nixon

USA, 1995, 192 min (Director's Cut: 212 min)

Režie:

Oliver Stone

Hudba:

John Williams

Anthony Hopkins, Joan Allen, Powers Boothe, Ed Harris, Bob Hoskins, E.G. Marshall, David Paymer, David Hyde Pierce, Paul Sorvino, Mary Steenburgen (více)

Slavný americký režisér Oliver Stone věnoval tento film kontroverznímu muži, který v roce 1974 musel rezignovat na úřad hlavy státu v důsledku tzv. aféry Watergate. Jmenoval se Richard Milhous Nixon a byl 37. prezidentem USA. Stone se pokouší zachytit jeho život jako celek - nesnadné dětství v chudé rodině, smrt dvou mladších bratrů, postižených tuberkulózou, vztah s manželkou Pat. Sledujeme Nixonův nevuěřitelný politický vzestup - kongresmanem se stal ve třiatřiceti, senátorem čtyři roky poté a viceprezidentem jako devětatřicetiletý. První prezidentské volby v roce 1960 sice prohrál, ale za šest let triumfálně vstoupil do Bílého domu. Vyhrál volby i prodruhé, ale také si zavinil svůj vlastní pád. Ve filmu sledujeme nejen Nixonův osud, ale i panorama celého amerického života. (oficiální text distributora)

Schuldiner

Skvělé herecké obsazení i výkony. Hopkins v jedné z životních rolí. A Oliver Stone umí, to je bez debat. Dlouhá story ze života jednoho z mnoha válečných zločinců, který se doufám smaží v pekle!!! Nixon - bezohledný, arogantní zmrd, který ač se sebevíc snažil budovat svůj hezký mediální obraz, moc lidu mu to nesežralo. I přesto dokázal napáchat hodně moc zvěrstev, zločinů a škody všeobecně. Fakt, že se takoví lidé stávají americkými prezidenty, je neuvěřitelně ...jak bych to řekl... ne ani tak zarážející, jako vypovídající o směru, jakým se USA už dlouho předlouho vydávají. Tedy cestou fašismu! A stále, stále jim to vychází... ()

dehlie

život prezidenta, ktorý znamenal pre ameriku a svet jednu éru rozhodne patrí na filmové plátno. anthony hopkins sa role nenávideného nixona zhostil dobre. rozhodne žáner, na ktorý má stone patent, film ktorý som chcel veľmi vidieť a neoľutoval som. ()

Jorge-Z

Velkofilm Olivera Stone o Richardu Nixonovi se už tak nevydařil, jako třeba JFK. Prostě Nixon byl kontroverzní až to bolí. Anthony Hopkins ho stvárnil na výbornou. Něco mi ovšem v celkovém dojmu chybí. ()

Mikino00

Není to špatně natočeno, monitoruje to poslední dny a události ve funkci Nixona a do toho jsou zasazeny nejdůležitější segmenty jeho života. Celé to stojí na dobrém výkonu Hopkinse i tradiční Stoneově režii. Hodnotím takhle nízko, díky tomu, že film má přes 3 hodiny, což je naprosto neúnosné, přece jenom loučení by nemělo trvat tak dlouho. Film si užije člověk, který zná historii USA té doby, mě to nic moc neříkalo. ()

aLPaC

Tady chtěl Oliver Stone asi diváky unudit xmrti. Asi by bylo lepší udělat z toho dokument nebo nějakou dokumentární minisérii, ale jako 3hodinový celovečerní film je to prostě děs. Stone zase kritizuje americkou politiku, jako téměř ve všech svých filmech, ale na rozdíl od jeho největší slávy (1986-1991) se mu to tentokrát divácky rozhodně nedaří. S podobně dlouhým JFK naprosto neporovnatelné. ()

mls

Nepochybne herecký a režijný skvost, pri ktorom sa vám (ak nepoznáte historické súvislosti) chvílka nepozornosti stonásobne vráti. A pri tej dĺžke a jednotvárnosti je to veľmi ťažké, ba až vyčerpávajúce. Toto nie je film na oddych a ak to náhodou neviete, možno budete z filmu aj mierne znechutení. ()

Empire

Pro mě skvělý film v nemž září v hlavní roli Anthony Hopkins. Filmový opus, mistrovské dílo, brilantní hudba a dokonalý Hopkins, J.T Walsh a James Woods ()

Biopler

Precízne politické spracovanie príbehu kontroverznej postavy sa Stoneovi opäť podarilo. Nie je to silné ako JFK, avšak aj tak ma to oslovilo a Stone je v tejto problematike jednička. Skvelý výkon Hopkinsa odzbrojuje a podčiarkuje kvality snímku. ()

dalziel

3 hodinova parada.Zvladol by som este kludne aj hodinu naviac.Po filme som si musel pozriet na nete fotky skutocneho Nixona nakoľko som mal pocit že ten skutočný Nixon bol Hopkins👍 ()

Hellknight12

Včerajšia premiéra a rovno v režisérskej verzii. Ďalší film o prezidentovi, ktorý je celkom dobre spravený. Pri dĺžke 212 min je to fajn. Niektoré dialógy sú dosť nudné ale čo čakať pri politickom filme. Veľmi zaujímavo zobrať príbeh Nixona. Išiel som do toho, že to bude len rok alebo dva jeho vlády, hlavne pred koncom. Je tu pekne napojený aj predchádzajúci film O. Stona a to J.F.K. Príbehovo sa vraciame až k minulosti Nixona. Čo je vlastne plus pretože vidíme prečo sa rozhodoval tak ako sa rozhodoval. Tento film by sa dalo povedať, že je nepriamim pokračovanim J.F.K. Herecké výkony sú skvelé, hlavne výkon A. Hopkinsa. Hudba je skvelá. Celkové hodnotenie za mňa je 75%. Možno, kebyže si pozriem najprv základnú verziu a nie túto tak by som to ocenil viac. Vážne niektoré dialógy ma nudili bohužiaľ. Film môžem každopádne odporučiť každému kto má rád životopisné drámy ale hlavne ľuďom, ktorý majú radi politické drámy. ()

Nightswimmer

Vkusne polozeny komorny film s uzasnym Hopkinsom, ktory za svoju ulohu iba vdaka zhode nahod nedostal oscara. Sugestivne ladena snimka s vybornym historickym pozadim, skvelym strihom, obrazom, kamerom, naladou, spracovanim a zaverecnou scenou rozhovoru Niixona s Kennedyho obrazom v Bielom dome, ktora bola silne symbolicke ()

BrunoA

Vynikajíci výkon Anthony Hopkinse, a celkově zajímavé pojetí Nixonova příběhu, z kterého není úplně partné, jestli ho Stone neměl nebo měl vlastně v oblibě. Na příběhu jednoho prezidenta Stone ukázal, co všechno jsou lidé schopni pro obdiv, úctu a lásku druhých. ()

4k7

Nechci křičet jako nějaká fanynka, ale tohle bylo nejlepší politické drama a zároveň životopisný film, jaký jsem kdy viděl. Oliver Stone je na takové snímky prostě machr. Přesně věděl co dělá, jaké herce má obsadit, co od nich chtít, s kterýma scénama si pohrát a co vystihnout... Navíc výborná kamera Roberta Richardsona dělá ze snímku ve finále mistrovské dílo. Nesmím opomenout Anthony Hopkinse v roli "oblíbeného" 37. prezidenta USA, Richarda M. Nixona. Takto se ztotožnit se svou rolí, to se jenom tak nevidí. Obdivuhodný herecký výkon a vizuální podobnost se rovněž povedla. To samé Paul Sorvino jako Henry Kissinger - to byl prostě celý on. Myslím, že nemá cenu snímek dál vychvalovat, moje hodnocení je zřejmé. Toto drama je však hodně nedoceněné a je to škoda. Ale chápu, že v dnešní době se málokdo vydrží dívat na film, v kterém se přes tři hodiny jenom kecá. Na závěr jedna citace, která Nixona perfektně vystihuje. Jedná se o scénu na lodi, kde je Nixonovi dána přátelská rada, aby vyjádřil soustrast pozůstalým, jimž ve Vietnamu umřeli blízcí. Na to razantně odpovídá: "Sure. I´d like to. I´d like to offer my condolences. But Nixon can´t." ()

kubilov

Zfilmování událostí okolo amerických prezidentů je Stoneova specialita, po skvělém JFK, který se však prezidenta přímo netýkal, přichází ještě kvalitnější Nixon, zahraný Anthony Hopkinsem naprosto bravurně. Dokonce si myslím, že jde o nejlepší Hopkinsovu roli vůbec. Podobně jako u předchozího Stoneova prezidentského díla jde o pořádně hlubokou sondu do hlubin problematiky, která je u Nixona vyplněna jeho osobností a životem, který je ve filmu vyobrazen relativně odlišně, než jak byl v průběhu svého života vnímán. Celý tříhodinový "hrdinský" epos, který je cokoliv jen ne nudný, vypravující o jednom z nejdůležitějších amerických prezidentů, je plný vzestupů a pádů ať už politických, společenských nebo jen lidských, také poodhaluje roušku tajemství za Nixonovými setkáními s Mao Ce-Tungem, Leonidem Brežněvem, jeho vztah s Edgarem J Hooverem a jejich společný boj proti bratrům Kennedyovým (JFK, RFK, TK), volby '52, '60, '62 a '68, bombardování Vietnamu a Kambodži a následné stažení všech amerických vojáků, nesnadný soukromý život či snad proslulou bublinu Watergate. Oliver Stone je jednoduše machr přes životopisy a Richard Nixon a jeho život posloužil jako námět perfektně. Byl jsem velmi potěžen, že i když to natáčel Stone, je to ideologicky překvapivě snesitelné a až na pár okamažiků, které lze omluvit potřebou o dramatizaci, se vyvaroval nějakých výmyslů a dehonestací. --- PS: Richard Nixon zůstává rekordmanem co se týče let strávených v Bílém domě v pozici viceprezident + prezident. PPS: nahrávali všichni američtí prezidenti, kteří na to měli technologie. Takže všichni. ()

majky19

Tento snímek se mi velmi líbil a musím říci, že ačkoliv trval něco přes tři hodiny, tak to rozhodně nebyla žádná nudná podívaná. Film mapuje život 37. prezidenta USA Richarda Nixona a dává nám nahlédnout nejen do politických záležitostí, ale i do zásadních životních etap, které předcházely Nixonově prezidentské kariéře. Hlavní role byla obsazena výborně, Anthony Hopkins ztvárnil svou úlohu opravdu bravurně a musím říci, že jeho ztvárnění amerického prezidenta na mě zanechalo velmi silný dojem. Těžko posuzovat, zda byl Nixon jako člověk i jako politik dobrý nebo špatný, silný nebo slabý, odvážný nebo zbabělý, přátelský nebo nepřátelský, to může posoudit pouze okruh lidí, s nimiž spolupracoval nebo s nimi byl v bezprostředním kontaktu. V každém případě mě se tento film moc líbil a zanechal na mě silný dojem a zejména závěrečný Nixonův projev na samotném konci filmu je velmi pravdivý a řekl bych i velmi inspirativní pro každého z nás. ()

Zemřel herec Paul Sorvino

Zemřel herec Paul Sorvino

26.07.2022

Oliver Stone si podá Bushe

Oliver Stone si podá Bushe

25.01.2008

...ale jedním dechem dodává, že to nebude filmový útok na současného amerického prezidenta ani protirepublikánská propaganda. Můžeme to věřit tvůrci Nixona? Asi těžko, zejména když přihlédneme k… (více)