Alexander Veliký

• USA Alexander (více)

Alexandr se narodil jako prvorozený syn Filipa Makedonského, který sjednotil celé Řecko pod Makedonské království a Olympiady, překrásné potomkyně hrdiny Achilla. Manželství jeho rodičů nebylo vůbec šťastné. Matka jeho otce nenáviděla a doufala, že její syn se za ni jednou pomstí. Vychovávala ho k tomu, aby si podmanil celý svět. Otec se o něho v dětství téměř nezajímal. Poté se ujal jeho výchovy a vzdělání učenec Aristoteles a otec si ho začal všímat, když si Alexandr podmanil nebojácného hřebce. Tráví s ním více času a Alexandr se matce odcizuje. Jenže jeho otec má druhou ženu, která čeká dítě. V Alexandrových dvaceti letech je možnost, že přijde o jeho právo na nástupnictví. Jelikož jeho otec nenávidí jeho matku. Ta neustále našeptává Alexandrovi, že jeho otec se ho bude chtít zbavit, až jeho otci jeho druhá žena porodí syna. Alexandr se na hostině s otcem pohádá a za nějaký čas je jeho otec zavražděn a Alexandr se stává králem. Alexandr plní vůli svého otce a táhne do Persie podrobit si celý národ a zabít krále Darea. Západní Asii si Alexandr podmaní jen s 40 000 vojskem. Jeho přátelé z dětství jsou jeho vojevůdci. Největší bitva s králem Dareem však na Alexandra čeká u Gaugamél nedaleko Babylonu. Alexandr stojí proti 25 000 armádě jen se svojí 40 000 armádou. Jenže to Alexandra nezastaví, aby si nevymyslel plán, který ho přivede až do středu perské armády a samotnému králi Dareovi. Ten když si uvědomí, že může být zabit, tak prchá a svoji armádu nechává napospas. Alexandr ho nemůže pronásledovat, jelikož jeho levé křídlo je zatlačeno perskou armádou a Alexandr a jeho jízda a pěšáci jim musí na pomoc. Přesto Alexandr vyhrál bitvu a obsazuje Babylon. Hlavní město Persie, ale Alexandrovi nestačí a chce dohnat Darea a zabít ho, aby se stal právoplatným králem. Alexandr ho tedy se svojí ztrojnásobenou armádou pronásleduje až na samotný okraj perské říše. Zde nalézá krále mrtvého. Dareovi vojevůdci ho zabili, aby si zachránili život. Jenže Alexandr se rozhodne pronásledovat i je a všechny je zabít a přitom si podrobovat všechny kmeny za hranicí perské říše. Na samotné hranici mezi Persii a Indii je země, kde žijí pouze divoké kmeny. Když přemůže jeden kmen, tak se ožení s dcerou náčelníka tohoto kmene Roxanou. Je velice krásná, ale podle matky Alexandra barbarka. I Alexandrovi vojevůdci a nejvěrnější přátelé jsou proti. Má si prý vzít za ženu Makedonku a s ní mít následníka trůnu. Jenže Alexandr si nedá poradit a ožení se s Roxanou... (TV Prima)

Emzet

Farrell mi do role historického dobyvatele ani trochu neseděl, Hopkinsův potenciál nebyl využit skoro vůbec, příběh nebyl vyprávěn příliš dobře, hudba nic moc (ač jinak mám Vangelise rád) a stopáž byla velmi přestřelená. Stoneův zatím nejhorší film (WTC jsem ještě neviděl). ()

M1k9

Plně souhlasím s komentářem Tsunami_X, dětem by to znechutilo dějepis! Každý režisér si neklade stejné priority, každý film je natočený s dávkou jeho osobitosti a... bla bla. Nepřišlo mi to jako velkolepá podívaná. Bojoval jsem na krev se spánkem. Možná příště změním názor, vrátím se a něco tady pomažu. 3/10 ()

Yokolobuna

Ultimátní buzifikace Alexandra. Ferrellovo ztvárnění Saši rozhodně nepadá na úrodnou půdu. Půlku filmu dramaticky propláče a tu druhou si onduluje vlasy. Z potenciální pecky tak nakonec vyšla přinejlepším průměrná podívaná za šílený prachy. ()

Klajnik

Téma je to velkolepé a uchvacující, jenže kvalitativní úroveň filmu je na můj vkus příliš nízká. Ačkoliv to má jisté vysoké produkční kvality jako třeba velké bitevní sekvence točené na v exteriérech s velkým komparzem, dobře vypadajícími  kostýmy (tj. že brnění nevypadá plastově), tak na mě v mnoha dalších ohledech působí příliš amatérsky. Např: Alexander před bitvou dává motivující proslov, který podle mě není moc povzbudivý - do toho se asi v půlce přepne na lví řev, což má evokovat sílu vojska, ale působilo to debilně. Následně se armády rozeběhnou proti sobě, načež začne šílený shaky cam a zběsilý střih, což divákovi znemožní estetický požitek, ale zaručeně ho to zmate, takže ani pořádně nechápe, co se děje a dalších 15 minut sleduje docela hnusný záběry. Takových selhání jsem ve filmu spatřoval mnoho. proto to pro mě nebylo moc strhující. Příběh se docela vleče a dokáže i nudit. Přitom tahle látka by měla diváka fascinovat i po čtyřech hodinách. Čím to tedy je? Blbé vypravěčské postupy? Řada dílčích selhání? Mdlé vykreslené charaktery. Nevěrohodná psychologie postav? Sám už vlastně nevím... Nejspíš od všeho trošku. Autoři však vypráví příběh celého Alexanderova života, což na poli filmu znamená, že buď utrpí tempo ve prospěch vylíčení každého prdu a nebo muselo dojít ke značné redukci - spíše se jedná o případ druhý, ale současně se nepodařilo docílit ani toho strhujícího tempa. Jistě je zde tedy mnoho historických nepřesností, přičemž se ale nezdá, že by to sloužilo filmovému požitku. Nefunguje to tedy ani jako dokument, ani jako drama, ani to na výpravný film nevypadá moc hezky . Na druhou stranu: Film jsem viděl v dětství a ač mě příliš nezaujal, tak mi některé obrazy utkvěly na mysli (asi proto, že film prostě pojednává o fascinujícím člověku/období) a já si ho v nějakých 20 letech pustil znovu. O Alexanderovi jsem toho tehdy moc nevěděl, takže film měl vyšší šance k tomu, mě oslnit. Pokud bych přečetl pár románů a byl v tomto ohledu vzdělaný, pravděpodobně by se mi to ošklivilo ještě víc. ()

Berry

Film by se dal rozdělit na dvě části a to na klady a zápory. Ke kladům patří hlavně herecké výkony Colina Farrella a Angeliny Jolie (která ve filmu mluví hodně zajímavou angličtinou..). K dalším kladům patří také kostými, na kterých si tvůrci dali opravdu záležet. Další plus filmu je, že v něm byly přesně vykreslené Alexandrovi pocity, který se nemůže rozhodnout, jesli je heterosexuál, nebo bisexuál. Právě toto vykreslení postav možná chybělo Troji. Ale bohužel jsou tady i ty zápory... Ten první je celková délka filmu. Myslím, že kdyby ho Oliver zkrátil o půl hodiny, nic by se nestalo. Další zápor je kamera, která je až nesnesitelná v okamžiku, kdy se vojska střetnou v bitvě. Kamera tady lítá jako šílená. Takže z bitev vlastně nic nemáte. A pak je tady taky ta scéna, která jako by z oka vypadla Troje (když Roxane drží nůž na Alexandrově krku..)! To si mohl Stone opravdu odpustit. Zkráceně napsáno: Stone se soustředil hlavně na postavu Alexandra, ale všechno ostatní šlo tak trochu do pryč... Film ale stojí za vidění! ()

Hadati

Místo toho, aby se film zabýval tím nejzajímavějším, co Alexander ve svém životě dokázal - dobýváním, vytvářením nových měst, zdokonalováním infrastruktury své říše apod., zabýval se spíše jeho soukromým životem. Připadalo mi, že se režisér snaží zavděčit homosexuální komunitě, protože ačkoliv uznávám, že v té době byl mezi vojáky běžný pohlavní styk (kdo by se divil, když po většinu tažení neměli možnost sexuálně se vybít na ženách?), pochybuji, že by se chovali tak zženštile a šeptali si do svých oušek lichotky, drželi se za ručičky jako ve školce atd. I přesto jsem byl s tímto filmem spokojenější, než s Trójou. Ty dvě bitvy byli udělány dokonale. Když na Řeky útočili sloni, dost živě jsem si dokázal představit ten děs obyčejných vojáků před takovými monstry. Takový pocit jsem nezažil ani při útocích mumaků v LOTRovi. Zkrátka bitvy byli to nejlepší z filmu a bez nich by se nebylo ani na co dívat. ()

Šmoula

Alexander Veliký je snad nejhorším historickým filmem který jsem kdy viděl. Děj nemá hlavu ani patu. Neustále posouvaní se v ději o par let dopředu a pak opět zpět je šílený. Colin F. se na roli Alexandra náramně hodí, protože žádný rozumný herec by snad nemohl připustit a zahrát si na místo něj. Jsem odpůrce těchto historických velkofilmů a jen doufám, že už se další film jako byl například Alexander Veliký nebo Trója natáčet nebude! ()

Pfff

Mno...tak po tom, co všechno jsem o tomhle filmu slyšela jsem čekla, že to bude horší. Sice tam bylo hodně věcí, které mi vadili( jako např. hudba. Vangelise mám ráda a ta hudba sama o sobě jistě působí úplně jinak, ale ve filmu působila..alespoň pro mě dost rušivě), ale nakonec jsem z kina odešla celekm spokojená. ()

Milwa

Po dlouhé době film, který jsem nedokoukala...hrozně rozvláčný, nelíbí se mi styl, jakým je natočený a hlavně pohled na samotného Alexandra. Hodně mě mrzí takovéto nazírání na historii a její přílišné zjednodušování. Historický film by neměl být o tom natočit film v historických kostýmech, ale i tom vystihnout dobu a její možnosti...myšlení. To tento film dost postrádá a je fakt hodně učebnicový. Hodně podobné tróji :-( Nejvíc mě štvala rádoby dojemná hudba ala Vangelis (nevím, možná to byl on, to musím ještě zjistit)...aha je to Vangelis, který vykrádá sám sebe:-)) ()

xkupka07

V kině se mi každý film líbí 0 15 až 30procent více, než jindy. A přesto mně tento film neuchvátil. Vizualně, historicky bylo vše nádherné, ale chybělo tomu něco. Možna naopak něco přebývalo. Přičiny 3* schledávám v silném ročníku(Trója a jiné tématicky podobné filmy byly jednak lepší) a hlavně, musel jsem toto dílo neustále srovnávat s diamantem, který se jmenuje Kleopatra. Oliver Stone ten film určitě taky viděl a přesto se pustil do již předem prohraného boje. Není se čemu divit, přichází nová generace diváků a ta jistě Kleopatru nezná. A taky si mohl splnit sen, když točil toto dílo. Tím myslím ten dětský. ()

Ulrich

Alexandera neprovázely moc dobré recenze a opravdu jsem slyšel mnohé od hodnocení: "reklama na gaye" až po "nudný politický film". O to větší ovšem bylo moje překvapení, jak snímek nezapadá do žádné známé škatulky. Je na hony vzdálen filmům jako Gladiátor nebo nedej bože Troja a je zcela originální, jak pojetím hlavního hrdiny, tak i zobrazením světa o kterém vypovídá. Už u první bitevní scény, kde se kamera uprostřed tradičního motivujícího monologu k vojsku odvrátí a na křídlech orla se jde podívat na druhý konec vojenských šiků je vidět, že Stone rozhodně nebude naplňovat klišé sandálových filmů. Jsem spokojen i s výběrem herců, kterým vévodí uhrančivá a skvěle přehrávající Angelina Jolie. Val Kilmer konečně má roli, kde mi neleze na nervy a Rosario Dawson a Jared Leto jsou klasicky skvělí. Bohužel, jediný, ke komu mám trochu výhrady je hlavní hrdina. Farrell je polovinu filmu dost mdlý, což je možná způsobeno i tím, jaká aureola Alexandera (hlavně z úst vypravěče Hopkinse) provází a on ji prostě nedokáže naplnit. I tak ale dávám **** za příjemné překvapení.. ()

joe777

Velký rozpočet, zářivé hvězdy a zvučné téma. Tento film se určitě řadí ke snímkům jako Gladiátor či Trója – takže pro milovníky násilí a starověku to nuda nebude. Poměrně dlouhá podívaná přináší řadu bojových scén. Colin Farrell ztvárnil Alexandera v rámci možností, ale na jeho místě bych radši viděl jiného herce. 13ti leté bojové výpravy se prostě těžko vměstná do celovečerního filmu – to se podepsalo na mém celkovém dojmu. ()

Grizzly

Super vyprava a paradni kostymy, ale scenarem a rezii hodne slabe. Dementni dialogy a naprosto zbytecne sceny. Ta bitva v indii s tou hnusnou cervenou byla fakt odpornost. Jako plus beru nahou Rosario Dawson. 50% ()

ypres.bass

Dobrý námět, dobrý rozpočet dobří herci. Pvšem ani to nepomohlo tomuto filmu k tomu aby byl "dobrý". Skoro tři hodiny nudy a řevu. Musím ovšem pochválit Angie za její roli intrikářské "královny matky" ()

Badel

Zdlouhavý, těžkopádný, nudný. Asi to mělo bejt komplexní a reálný, ale prostě mě to nebavilo. Stone je už léta divnej. ()

Gastovski

Popravdě jsem očekával trochu více akce. Alexander Veliký byl přece velký válečník, který vybojoval sakra hodně bitev, takže očekávání bylo velké. Bohužel se však dostavil jen takový košt. Dvě kraťoučké bitvy po dobu 3 hodin ve velkofilmu o člověku, který skoro celý život strávil v bitvách, je podle mě málo. Většinou času se tu debatuje u vínka s homosexuálními kumpány a občas se popraví nějaký zrádce. Od dvouhvězdičkového hodnocení to zachraňují jen dobrý hercí. Slabé 3* ()

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer

05.02.2021

Anthony Hopkins a Transformers 5

Anthony Hopkins a Transformers 5

04.06.2016

Sir Anthony Hopkins si v blockbusterech zrovna nelibuje. Nikdo se sice nedivil tomu, když ho Oliver Stone ukecal do Alexandera Velikého a Kenneth Branagh do Thora, kdyby vám ale někdo řekl, že bude… (více)