Osvobození Prahy

• Východní Německo Die Befreiung Prags (více)
Československo / Východní Německo, 1975, 65+75 min

Režie:

Otakar Vávra

Vladimír Šmeral, František Vicena, Josef Větrovec, Ota Sklenčka, Josef Somr, Dmitrij Vasiljevič Fraňko, Sergej Poležajev, Gunnar Möller (více)

Dvou dílný film Otakara Vávry zachycuje jednu z nejdůležitějších kapitol naší historie. Líčí události z májových dnů 1945 v bývalém protektorátu kdy se německá vojska chystala učinit z české kotliny poslední baštu odporu proti vítězícím spojencům. Film byl natočen v roce 1976 jako poslední díl volné trilogie - "Dny zrady" - "Sokolovo" - "Osvobození Prahy". Vzhledem k době kdy byly tyto filmy natočeny jsou fakta hodně tendenčně upravena, některé skutečnosti potlačené a je hlavně glorifikována úloha komunistů v tomto dějinném období. Zajimavé jsou historické rekvizity a triky které režisér použil při realizaci. Film je dvoudílný, ale uváděn byl vcelku. (oficiální text distributora)

rublik05

Je až k nevíře, jak moc dokáže komunistická ideologie zničit zajímavý válečný film o posledních dnech války našem území. Popravdě moc hraných filmů o pražském povstání není, z české produkce snad jen tento, a tak se bohužel musíme spokojit s tímto propagandistickým normalizačním výtvorem. Otakar Vávra zde již zcela rezignoval na nějakou vypovídající hodnotu a autenticitu, o kterou se u svých předchozích počinů (Dny zrady I + II) alespoň trochu snažil a vytvořil historicky zcela nepřesný, silně politicky zabarvenou karikaturu. Na tehdejší poměry je však snímek docela dobře natočený, má slušné tempo a plno dechberoucích momentů, ať už se týkají přímo bojů v Praze nebo grandiózního příjezdu Rudé armády do Čech, vše podpořeno fungující pompézní hudbou. Povedly se i dobové kostýmy, oceňuji i velké množství různé dobové vojenské techniky. Herecké obsazení je víceméně spíše takové nevýrazné, výkony herců však docela ujdou. Děj je však silně prorežimní, tvůrci se očividně snažili co nejvíce zalíbit tehdejším stranickým funkcionářům, čímž celý film totálně zabili a spolu s ním i veškerý potenciál, který příběh nabízí. Z filmu se tak dozvídáme, že veškerou obranu před Němci měli na starost výhradně komunisti, všichni ostatní byli buď kolaboranti, nebo je tvůrci pro jistotu zcela vynechali, dále že největší ztráty měla samozřejmě posvátná Rudá armáda, plná krásných a hodných vojáků, kteří zachrání každého civilistu i za cenu vlastních ztrát. To velké množství nelogičností či vyloženě hloupostí je zde přímo enormní, korunu tomu všemu dodá závěrečný vítězný proslov největšího hrdiny národa, milovaného soudruha Klementa Gottwalda. Dokonáno jest. S velkým sebezapřením a s přimhouřením všech očí nedám odpad, přestože si to tato bolševická prasárna zaslouží. 2/10. ()

PaRi odpad!

Je jen tristní, že tenhle bezpáteřní řemaslník filmového plátna byl vyznamenám Václavem Klausem nejvyšším státním vyznamenáním. Opravdu zaslouženě. To Vojtěch Jasný či jiní, kteří se nezaprodali, aby točili takovéhle ideologické škváry, nejsou pro vyznamenání dost vhodné persony. Pokud by Hrad v budoucnu napadlo je třeba také ocenit, měli by to odmítnout. Stát v jedné řadě s Vávrou, by bylo potupné a devalvující ocenění. ()

Rodin odpad!

Strašidelné, příšerné, blbé... co z toho vybrat? Poprvé jsem toto veledílo viděl povinně v rámci školní návštěvy kina, a už tehdy jsem z toho měl navaleno. ()

J.e.r.e.c

Nejméně agitace, ale taky nejméně všeho ostatního. Je to možná relativně nejautentičtější film z celé tri či tetralogie, ale zároveň je to taky největší nuda. Alespoň, že ten Standa padl jako skutečný hrdina, mámo! ()

Rattlehead

Poslední díl této trilogie se mi zdál nejslabší, ale to je samozřejmě hodně subjektivní. Pořád je to povedené dílo, jako výuka dějepisu výborné; každý asi chápe, že úloha komunistů je zde nadhodnocena. Jak by podobný snímek asi vypadal dneska? Byl by prolhanější ještě více a filmařskou úrovní by byl o dvě třídy níže, tak to prostě je. Zajímavostí je spousta později známých herců v malých roličkách (Heřmánek, Rössner, Vydra, Medvecká...). ()

Arccos

Opět, stejně jako u Sokolova, musím opakovat: čeští občané, bojující ze povstání, a sovětští vojáci, ti všichni by si zasloužili víc než tento propagandistický film. Nejsem natolik historik, abych dokázal posoudit míru pokroucení skutečnosti, ale že se kroutilo, je zcela nepochybné už z několika záběrů. ()

xxlch

Těžko komentovat něco,co je z historického pohledu blábol.Jako odpad to nevydím,ale neměla jsem tydlenc filmy ráda už jenom proto,že byly povinné! ()

offlineman

Oproti Dnům zrady a Sokolovu toto dílo viditelně ztrácí dech! Navíc tomu ubližují padlí, co si až po 10 metrech běhu uvědomí, že jsou už mrtví a zcela nepřirozeně sebou fláknou o zem! :-) Ale za podívání to stojí! Takové filmy se už dnes, bohužel, netočí! ()

Jehan odpad!

Zkurvená bolševická sračka. Pokud mají filmaři nějaké peklo, měl by se tam Vávra chvíli smažit. Děvka prodejná. ()

krokodlak

Zřejmě absolutní dno Vávrovy tvorby. Mimořádně agresivní komunistická a prosovětská propaganda úplně rozbila dramaturgickou stavbu díla, takže oproti předchozím dílům trilogie je děj podivně roztěkaný, chybí mu ústřední postavy, zatímco často slýcháme mimořádně otravný pseudodokumentární ideologický komentář. Dokonce i pověstné Vávrovo řemeslo tu těžce upadlo, pročež davové a bojové scény jsou podivně chaotické a plné směšného patosu. Liškova hudba zní tentokrát velmi rutinně a občas svou určitou pouťovostí film roztomile ruší. Rozhodně nejsnesitelnější byly scény z německých štábů, zatímco největším selháním filmu bylo neustálé vykreslování komunistů jako jediné schopné odbojové síly, přičemž místo (zde téměř kolaborantské, samozřejmě až na anonymizovaného komunistu Smrkovského, kterého navíc pro jistotu hraje typově naprosto odlišný Satoranský) České národní rady tu povstání řídí primátor Vacek ve Šmeralově nezvykle špatném podání. Za pozornost stojí i nesmyslné zkarikování významné feministické národně socialistické političky Fráni Zemínové jako reakcionářky, již se svou charakteristickou razancí komicky ztvárnila jinak režimu nepohodlná Marie Vášová. ()

Pitryx odpad!

V první půl hodině zazní jen pár českých vět. Pokud pan režisér nevěděl, že se na film bude dívat pokolení, které nemělo němčinu povinnou a ruštinu už vůbec ne, tak je mi ho líto. Ve všeobecné rovině, pokud režisér nezařadí titulky když se mluví cizinsky, není to člověk na svém místě a u mne skončil. Kdyby to bylo pár vět, no dobrá. Ale zde byl německy a rusky skoro celý začátek. Takže ať je zbytek filmu jakýkoli, už nyní má mínus šedesát procent. V druhém díle se také nikdo s titulky neobtěžoval a tak si to strčte někam. Chtěl jsem dát alespoň dvacítku za bitevní scény, ale nedám ani to. V závěru mne zaskočilo tvrzení, že druhá světová válka začala v Praze. ()

Lish84

Davové a válečné scény jsou v poslední části trilogie bezesporu nejvelkolepější. Bohužel Osvobození Prahy trpí tím, čemu se povedlo Dnům zrady jakž takž vyhnout a v Sokolovu to přehlušila síla válečných scén. Propaganda je plakátová, příliš očividná a místy i trapná. Naštěstí výpravné bojové scény stále hodně zachraňují. ()

seba

Spousta pravdivých drobností, skvěle využitá technika i kompars (každý herec má asi tak dvě scény a 3 minuty, takže hodnotit se prakticky nedá, ale zapamatováníhodný je Josef Somr a jeho výstup ve věznici), nuda ze Dnů zrady je pryč, ale jinak je tenhle film jedna velká lež (je ovšem otázkou zda s tím mohl Vávra něco dělat, mně osobně nejvíce pobavil primátor Vacek jako velitel povstání a vynálezce barikád, panzerfaustu, žárovky a buhvíčeho ještě). Kapitolou samu pro sebe je hudba - Zdeněk Liška opět výborný (zvlášť motiv sovětských tanků jsem dlouho nemohl vypudit z hlavy). Výsledkem je hodně rozporuplný dojem, od historika odpad od fandy válečných filmů za čtyři a k tomu hudba dávají průměr. ()

karlos-rio

rozhodl jsem se okomentovat celou trilogii až zde u posledního filmu, mám strašně smíšené pocity, nemohu ani hodnotit lépe, komunistická propaganda mi to prostě nedovolí ,občas jsem se přistihnul jak skoro začínám fandit fašistům, samozřejmě je to hodně přehnané a nadnesené, ale ten pocit když jsem osvobozováni a zároveň obsazováni není moc příjemný, je to celé takové zvláštní, ale samotná kvalita jednotlivých dílů není vůbec špatná,pan Vávra natočil to co mu bylo umožněno, točit tyto snímky v jiné době patřila by tato trilogie uplně do jiné ligy :-), hodnotit odpadem mi nepřijde zrovna šťastné, a docela se začínám podivovat (ne jen u těchto dílů) co jsou někteří jedinci schopni označit jako odpad ()

Sakulnikov

Když nebudu hodnotit ideologickou rovinu překroucení historie, tak je to prostě jen nudný film. Hercům chybí prožitek, napětí a jakékoliv charisma. Ale po technické stránce povedené, už jen drobnost, že Němci mluví německy a Sověti rusky potěší. ()

Soupalka

V roce 1976 mi bylo mi osm a chodila jsem do třetí třídy. Se školou jsem musela jít povinně shlédnout tento film. Několik týdnů jsem pak nemohla vůbec spát a bála jsem se jezdit na Masarykovo nádraží (tehdy Nádraží Střed) v Praze, kam jsem musela 2x týdně. Do místního kina na předměstí se mne rodiče odvážili vzít až po dlouhé době na 3 oříšky pro popelku. Podobnou i když o dost slabší reakci jsem měla jen po shlédnutí filmu Sedm těsně před porodem... Donedávna jsem nedokázala překonat pocit, že Osvobození Prahy je nejstrašnější film, který jsem kdy viděla tak jsem si jej pustila znovu. Stále jsem přesvědčená že je to strašný film, ale už z jiných důvodů. Historická nevěrohodnost většiny Vávrových filmů zaměřených na události z dějin národa českého (tj. ne jen této trilogie) je tak zásadní, že v mých očích zcela degraduje veškeré jiné kvality těchto filmařských počinů, které v nich lze při troše snahy nalézt. ()

carl.oesch odpad!

Nejhorší je, když dneska víme jak to bylo doopravdy a co následovalo. O to film vyznívá hůř. Přesto si myslím, že ze studijních důvodů je vhodné ho vidět. A pro porovnání je vhodné navštívit vojenský hřbitov Rudé armády na Olšanecha prohlédnout si jednotlivé pomníčky a na nich si přečíst kdy a na co ti hrdinní osvoboditelé Prahy zahynuli, či spíše zemřeli. Tváří tvář této skutečnosti je zobrazení bojových scén jenom prachsprostým výmyslem. Ti mrtví, po kterých zbyly desky na domech byli Češi a během těch čtyř dní byli skutečně zavražděni nebo padli v boji. Ve výsledku je to pro ty, co zbyli jedno. No a ty herecké výkony našich herců - jako kdyby se jim to ani hrát nechtělo. Je zajímavé, že Jiří Krampol ve své estrádě Nikdo není dokonalý na tenhle film nevzpomněl ani jednou...nejidiočtější koment Spinosaurus,, v profilu píše , že má patent na rozum, což svým komentem dokazuje :-) ()

Otakar Vávra: 1911 - 2011

Otakar Vávra: 1911 - 2011