Prokletý ostrov

• USA Shutter Island (více)

July

Výjimečný film, který mnoha divákům možná hudbou a snovými scénami připomene Inception (byť se námětem diametrálně liší), ale je snad ještě lepší. Pointa je sice od první poloviny filmu prohlédnutelná, ale dlouho si divák nemůže být jist, zda se nemýlí a zda k očekávanému konci opravdu dojde. Inu, dojde. Ale poslední minuta nabídne ještě další pointu, skutečnou, šokující. Nepřekvapilo mě, že je film natočen podle románu Dennise Lehanea... Jeho Tajemná řeka a Gone, Baby, Gone jsou také skvělé příběhy. ()

majxik

Poměrně pěkná psychologická hříčka, jenom ten DiCaprio mi nějak neseděl do hlavní role, a osobně bych si tam přál někoho jiného. Ale vim jistě že při doporučování tohoto filmu bych byl velmi, ale opravdu velmi opatrný, protože děj může být pro některé lidi velmi ale opravdu velmi zamotáný a nepřehledný, ale to patří k žánru tohoto snímku. ()

tomxxx

Vyděl jsem film až po zhlédnutí Inception a první co mě napadlo bylo, že hlavní postava je charakterově stejná. Oba vzpomínali na mrtvou manželku a oba hrál DiCaprio dost podobně. Filmy však vyšli jen asi 5 měsíců od sebe, takže o opisování tu nejde, je to jen velká náhoda. Atmosféru Scorsese vytvořil perfektně a ostrov mu k tomu hodně pomohl. ()

Endyis

Naprostý materpiece a jeden z mých nejoblibenějších filmů od Martina Scorseseho. Film má skvělou noir atmosféru, býborné herecké výkony. Skvělá pocta bergmanovské legendě Von Sydowovi. Leonardo Di Caprio znovu ukazuje, kdo v Hollywoodu opravdu patří k nejlepším a to samé Martin Scorsese. Vyníkající hudba, temná atmosféra, mysteriózní film. Vše podle mé chuti. Největší originalitu shledávám v příběhu, který se dá opravdu vykládat dvěma způsoby a na konci člověku se úplně neodhalí, co je vlastně pravdivé. Původní záměr, jak ho asi interpretovala většina, je opravdu v tak trochu Nolanovském duchu. Druhý záměr, ke ktrému to jakoby vede, má zas takový konspirační nádech a směřuju k tak trochu Kafkovu stylu. Tak nebo tak jedná se vyníkající snímek, který mohu bez servítek komukoliv doporučit a u kterého nepřipouštím žádnou kritiku. 10/10 ()

BoncheR

"What´s worse? To live like a monster, or to die like a good man?" Bum. Bum. Bum. Dym zo zápalky. Praskanie elektriny. Výkrik. Žena stojaca v kaluži krvi. Zima. Chlad. Koncentračný tábor. Mŕtvy ľudia. Lietajúce papiere. Pištoľ. Malé dievčatko. Dvaja chlapci. Jazero. Otázka. Otázka Veľa otázok______________________Scorsese je génius. Scenárom a spracovaním jeho najdokonalejší film, ktorý pozerať 1x určite nestačí. Dokonale chápem, Martyho keď povedal, že keď dostal do rúk scenár, nepustil ho z ruky až kým ho nedočítal. A k tomu všetkému dokonalá hudba, absolútne dokonalá hudba, ktorá napätie násobila a umocňovala. Celý film. (( 100% )) ()

tnp101

Na opravdové docenění kvalit tohoto kousku potřebuje divák minimálně dvě zhlédnutí. Je to způsobeno hlavně velkým zvratem v závěru, díky nemuž lze snímek při tom druhém uchopit z odlišného konce. Jiné filmy by v podobném případě selhaly, avšak není tomu tak u Shutter Island. Výprava a chováním postav (resp. jejich herecké ztvárnění) jsou obdařeny několika úrovněmi, k nimž se při první projekci nelze žádnými "čistými" prostředky dostat. Nechci tu spoilerovat, ale při druhé projeci se jedná o značně odlišný film - tedy minimálně zážitek. Pokud bych měl snímek zhodnotit i z jiných hledisek, opět nebudu šetřit chválou. Herci jsou výteční a nejinak je na tom i režie, hudba, kamera a podobně. Všechny tyto prvky skvěle vyjadřují dobu, ve které se děj odehrává a atmosféra samotného ostrova by se dala krájet. Jedná se zkrátka o jeden ohromující filmový koncert. 90% ... Po dalších projekcích procentuální hodnocení možná ještě zvýším. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: A teď již ke zhodnocení tuzemského Blu-ray disku. Obraz je prezentován v poměru stran 2,35:1 a i přesto, že se jedná o velice nadprůměrný přepis, se kterým by měl být každý do jednoho spokojen, což se dá od takto nového snímku čekat, určitě bych jej neoznačil za zcela omračující, či nedej bože referenční. Problém je hlavně ve stylizaci samotného snímku. Vše je zamračené a objevuje se zde jen pár momentů, kdy se obrazovka, či jakékoli jiné zobrazovaldlo vyloženě rozzáří a ukáže se v plné síle. Nejedná se o žádnou chybu, snímek ve spojení s obrazem funguje bezchybně, jen se nejedná o tak efektivní prezentaci, která by každého svou krásou ihned „šťouchla“ do oka. Barev tudíž, až na výjimky, moc nečekejte. Podány jsou však výtečně a to spolu s černou, která se neslévá a disponuje velkým množstvím odstínů a hloubkou. Ostrost na tom sice není bezchybně (neostrostí občas trpí rohy obrazu), ale má co nabídnout. S tím souvisí detaily, které jsou na tom, co se týče bohatosti, podobně. Na ty je bohatá hlavně krajina (tráva, objekty v dálce), ale například obličeje již tak moc maličkostí nenabízí, i když pokud se jedná o bližší pohled, vrásek a jiných detailů si užijete dosyta. Obraz je po celou dobu doprovázen jemným zrnem a to působí příjemným dojmem. Nejedná se tedy o perfektní přepis, ale vysoko-referenční formát prezentuje chvályhodně. Zvuk je na tom skvěle. Originální anglická stopa je prezentována formou DTS-HD 5.1 MASTER a zní výtečně. Nejvíce oceňuji obrovské množství detailů deroucí se ze všech dostupných kanálů. Stopa je ohromně prostorová, a i když není nějak efektivně rázná, své velkolepé chvíle obsahuje. To je slyšet hlavně na využití hloubek. Subwoofer je využíván po většinu stopáže střídmě, ale když se rozezvučí, stojí to za to. Hloubek a prostorovosti využívá i hudba a dialogy jsou hlasité a velice čisté. Jedinou výtku bych směřoval na celkovou hlasitost stopy, což se však dá snadno obejít zvýšením hlasitosti reprosoustavy. Česká stopa je zastoupena v klasické formě, tedy DD 5.1 a na krátký poslech se zdála být OK, takže pro zastánce dabingu určitě dobrá zpráva. Audiovizuální stránka je tedy velice uspokojivá. O bonusech se to však již říct nedá. Na disku se nachází pouze dvojice dokumentů - 17 minutový, který se zabývá hlavně příběhem a druhý, 21 minutový, převážně o psychologii postav a v krátkosti o historii léčení psychicky nemocných. Problém není ani tak v kvalitě filmečků, ta je velice uspokojivá. Spíše bych ocenil ještě minimálně jeden podobně obsáhlý filmeček o samotném procesu natáčení, o němž se skoro nic nedozvíme, což je veliká škoda. Jinak bych měl upozornit (je tomu tak i na začátku samotných filmečků), že obsahují hlavní spoilery, takže před samotným snímkem na ně v žádném případě nekoukejte. Oba bonusy jsou vybaveny českými titulky a prezentovány v HD. I přes slabší bonusy však mohu titul doporučit. Jedná se o skvělý film s velice kvalitním přepisem obrazu a hlavně zvuku. 70% () (méně) (více)

anli

Martin Scorsese je režisér z kategorie hustých a velmi precizních.A dokazuje to i zde,v kriminálním pátrání po psychopatické vražedkyni.Je to mix mysteriózního dramatu a kriminálního thrilleru,kde je atmosféra hustší než melasa a opravdu by se dala skoro krájet.Navíc bylo geniálně zvoleno prostředí ostrova,kde je opravdu"krásné anglické počasí"a atmosféra filmu je tak ještě hustší.Téma je skvěle mysteriózní a fanoušci tohoto žánru se budou tetelit blahem.Já jsem si to užil,i když bych řekl,že místy je scénář trochu zbytečně překombinovaný a divák se v něm velmi těžce orientuje(zejména začleňování snových pasáží do příběhu).Zbytek filmového řemesla je ale téměř bez chyby-skvělá režie,kde si Scorsese s divákem hraje na honěnou a evidentně ho to velmi baví,vynikající kamera a hudba,a vynikající herci,zejména Leonardo DiCaprio a Mark Ruffalo.Oba rostou s každým filmem a moc jsem si je tady užil.Poslední část filmu byla malinko zbytečně roztahovaná a vysvětlování zacházelo do,až přílišného,detailu.Hlavní pointa je skvělá,i když pro někoho trochu předvídatelná a taky myslím,že se na ní moc sázelo.Kdo má rád husté psycho s propracovaným dějem,bude nadšen.Já jsem byl velmi spokojený a i s těmi výhradami dávám ostrovních 90%,protože jde v rámci žánru i zpracováním o velmi vydařený film. ()

Bobik9

Asi jeden z nejpůsobivějších filmů roku 2010. Leonardo DiCaprio zraje jako víno a každý nový film, ve kterém se objeví se rázem stává hitem číslo jedna. Prokletý ostrov v průběhu celého filmu nechává při vědomí, že se jedná pouze o napínavé kriminální drama, které má odhalit strašlivé zločiny proti lidskosti, ovšem závěr celého filmu těžce otřese každým divákem a naprostý konec, závěrečná scéna, vyvolá husí kůži. Skvělý filmový počin. ()

PetrVabruscak

Snášející se vločky na bezvládné panenky a vzpomínky na ženu, která se nám pod rukama začne rozpadat, nikomu ještě nepřidaly. Film si zaslouží více než jednu projekci. Při druhé začnete doceňovat propracovanost příběhu. Závěrečné rozzuzlení podkope inteligenci a nechá v nejistotě. Žít jako zrůda nebo zemřít jako dobrý člověk? Lidskost, nemoc, pokusy nebo film? Film! ()

honz

Určitě pozoruhodný snímek s poutavou zápletkou, ale žádné veledílo v něm nevidím, nebo alespoň nesdílím nadšení většiny příznivců tohoto filmu. ()

MikyAff

"Je to jen voda.. Ale tý vody je hodně." Už tady jsem měla tušení, že by to mohlo stát za to. Díkybohu stálo! Miluju filmy, který si pohrávají s divákem a mají konec se zvratem, kdy je všechno jinak, než se původně zdálo. Ještě když jsou z psychiatrické léčebny, je to bonus. Zvrácené pokusy, blok C.. Sakra, vždyť já se u scény, kdy DiCaprio putuje blokem klepala víc, než u některýho hororu. To všechno díky skvělé atmosféře, která proplouvala celým filmem. DiCaprio naprosto ohromnej, Ruffalo tomu dodával šťávu a jakmile se objevil Kingsley, padlo mi to do noty. A ten konec.. ()

Dreaker.24

Povedený psychologický thriller s trošičku matoucím koncem, po zhlédnutí jsem byl popravdě trochu zmatený, ale když jsem se nad tím potom zamyslel už mi to tak nějak docházelo, ale chvilku mi to trvalo, nenudil jsem se u to však ani minutu. ()

noriaki

Je to jeden z filmů které diváka vtáhnou, sežvýkají a vyplivnou. Není to nejlepší Scorsese, ale je dost možná nejdrtivější co se atmosféry a pointy týče, a tímhle - a nejen tímhle, hraje stejnou ligu s Fincherovou Sedmičkou. Pointou nemyslím odhalení k němuž dospěje téměř každý divák dříve než film, ale onu závěrečnou katarzi a svého druhu pokání. Brilantní kus filmařiny s vynikajícími DiCapriem a Kingsleym a skvělým Ruffalem. Top 10 za rok 2010. ()

tere.z

Ze začátku to vypadá na mírně nadprůměrný thriller, postupně člověku ale začne docházet, že to bude asi trochu jinak... Líbí se mi, že prakticky až do konce si nejsme jistí, jak to vlastně je, i když tušíme už dlouho. Líbí se mi pointa. Líbí se mi až lyrická kamera, herci (Lea extra nemusím, ale dobrej prostě je), pořádná kvalitní režie. A hlavně (narozdíl od Skryté identity) se mi to líbí rovnou na pět hvězdiček. ()

BetuSKA

Já nevím. Hrozně mě to bavilo. Jenom se mi to chvílemi zdálo trochu.... přepísknuté? A to asi taky bylo, ale... prostě.... prostě se mi to stejně líbilo. Hodnotnější komentář bohužel nesesmolím. Beru Shutter Island i s jeho chybkami. ()

hroubek

Zatím jsem viděl všechny filmy,které Martin Scorsese natočil s DiCapriem ale tenhle mě dostal.Už od prvních minut jsem byl napjatý zvlášt to mu pomohla zlověstná hudba a výborné budování atmosféry.A taky jsem dostal co jsem očekával pár lekaček,šokující pointy a hlavně výborné herce(DiCaprio,Ruffalo a Kingsley).Nejvíc mě ale osobně dostala atmosféra snímku,která vůbec neztrácela na tempu a velmi působivé flashbacky s některými halucinacemi.Největší problém nastal,když se film blíží ke konci jako by nás chtěl až skoro násilným způsobem připravit na pointu.Pointa není nic moc ale poslední slova hrdinu vás donutí přemýšlet. ()

DiCaprio krutým zabijákem

24.05.2013

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

16.04.2013

Nový Terminátor od scenáristky Avatara?

Nový Terminátor od scenáristky Avatara?

18.01.2013