Prokletý ostrov

• USA Shutter Island (více)

Arachneuss

Martin Scorsese jde opět proti proudu a představuje psychologický thriller ze staré školy, který v mnoha ohledech evokuje Hitchcockovu tvorbu 50. let. Žádné bezduché lekačky, počítačová krev či triky kam se podíváš, ale precizně vybudovaná atmosféra, podporována chytrým scénářem s těmi nejlepšími výkony herců za posledních několik měsíců. O to větší je škoda, že v příběhovým kličkách a následovných zvratech se dá stejně lehce ztratit, jako ve schizofrenní mysli maršála Danielse. ()

3DD!3

Tohle je prostě film pro radost. Marty si hraje snad s úplně se vším. Hraje si s hudbou, dobovou stylizací, s výprávěním a herci hrají s ním. Atmosféra je hustá jako mlha v úvodní scéně snímku. Slintající psychopati na vás pomrkávají na každém rohu, bouře burácí a cesta k pointě (kterou sice nejspíš vytušíte) je klikatá a vede přes pořádnou hromadu lahůdkových zvratů, obratů a nečekaných situací, které vám na plátno přece jen oči přilepí. K tomu si přidejte temné snové představy a nijak lichotivé vzpomínky hlavního hrdiny na druhou světovou válku. DiCaprio hraje jako o život, možná jde dokonce o jeden z nejlepších výkonů jeho kariéry, ale i tak se stěží vyrovnává starým veteránům, kteří zase jednou dostali pořádné role. Závěr filmu je i přes předpokládaný směr vývoje správně zrdcující a poslední věta v PROKLETÉM OSTROVĚ je třešničkou na tomhle nádherně naservírovaném dortu. ()

hellstruck

Takové příběhy mě doslova fascinují a baví. Prostředí, atmosféra ,hudba, celý příběh..všechno mě oslovilo.A DiCaprio příjemně překvapil, i když k mým oblíbencům se nejspíš i tak nikdy nezapíše. Prostě..páni! ()

kitano

Chýbajú mi filmy zo Scorseseho zlatej éry, no na druhú stranu treba povedať, že stále točí filmy, ktore po všetkých stránkach nechávajú konkurenciu ďaleko za sebou. Taký je aj Shutter Island. Po žánrovej stránke je to klasický mysteriózny thriller, no fantastické obsadenie, precízna réžia a veľmi nápadité prostredie z toho robia jeden veľmi silný divácky zážitok, ku ktorému sa z terajšej produkcie len veľmi ťažko dá dačo prirovnávať. S úžasom som sledoval, ako smerom k záveru filmu aj tie najmenšie detaily začali dávať dokonalý zmysel. Dicaprio už definitívne herecky dospel a ja s obdivom a nadšením sledujem jeho excelentné výkony, ktoré sa v každom filme posúvajú trošičku ďalej. (8.5/10) ()

Kaka

Technicky a atmosfericky brilantní dílo. Od Scorseseho bych ani nic jiného nečekal. Scenáristicky v podstatě to co jsem očekával - standart. Tato látka tu už byla několikrát a není tu nic moc co by vyloženě zaujalo. Naštěstí je tu ona poslední věta, která film povyšuje do nadprůměru. ()

Spiker01

Scorsese je genius. Se svým dvorním společníkem Leonardem se jim totiž podařilo natočit film, který vás jednoduše ze začátku uchvátí, vtáhne a oblbne takovým způsobem, že o tom budete ještě dlouho přemýšlet. Při prvním zhlédnutí jsem na tento thriller ještě nebyl připravený, nyní však mohu s klidným svědomím říci - tohle se vážně neskutečně povedlo!...100% ()

Lavran

Geniální až na půdu a kurevsky rafinované! Totální manipulace a paranoia (počínaje drzou hrou s divákovým očekáváním a konče temným kafkovským leitmotivem, který reflektuje dobovou náladu v americké společnosti). Pocity nejistoty, "vertiga", plíživého děsu a znepokojení, které mě při sledování provázely, se nedají uspokojivě popsat. Ta atmosféra! To hitchcockovské napětí a tajemno! Ten výběr hudby (Paik, Cage, Penderecki, Ligeti, Marshall, Mahler...)! Ta Richardsonova kamera! Ta nedostižná filmovost! Celé je to navíc dotažené k absolutní dokonalosti nejen řemeslně a stylisticky (což je u Scorseseho svým způsobem standard), ale především vypravěčsky - mate a mlží se v takřka každé scéně, z čehož jsem soustavně slintal blahem. A TEN poslední záběr (pravá pointa)? Mám husí kůži ještě teď. Společně se Spielbergovou Válkou světů a Nepravým mužem páně Hitche dost možná nejděsivější film, jaký jsem kdy viděl. Marty, jsi borec! 100% ()

akisha

Opravdu bezva začátek, mrazivý, syrový, podbarvený nervy drásající hudbou. I prostředek se mi líbil, výběr lokací byl trefou do černého - pochmurné sanatorium je chuťovka. Film má spád a vybízí diváka, aby si postupně přehodnocoval svoje teorie o tom, jak to všechno dopadne. Jenže zrovna ten konec to aspoň u mě zkazil. Nejen, že se dal poměrně zkrátit, ale taky ta pointa zamrzí. Prostě zklamání z toho, že zrovna ten scénář, který nejvíc předpovídáte a tušíte už od traileru (a v duchu odmítáte se slovy: to je moc klišé, to je moc zjevný, tak to snad nebude) se nakonec vyplní. Ani jistá konečná nejednoznačnost už to nezachrání. Copak se fakt nedá vymyslet něco zajímavějšího, než tohle? No nic, ještě slovo k hercům, kteří všichni hráli skvěle, obzvlášť na ústřední dvojici DiCaprio-Ruffalo byla radost pohledět. Scorsese mě nezklamal, ale přece jen bylo očekávání větší, než naservírovaný výsledek. Ale cpát to hned do nejlepších filmů? ()

Radko

Vizuálne pekné, ale pocitovo a spracovaním príbehu prázdne. Príbeh, pri ktorom mi bolo úplne fuk, ako dopadne. Chatrnú konštrukciu zachraňovala dramatická hudba, hromy-blesky a digitálne dotvorenie obrazu. Odťažito nafilmovaný príbeh vzbudil minimálne emócie, myšlienka o zneužívaní bola podaná vrcholne nezaujímavo, do toho akési koncentráčnicke spomienky, sny. A to pre mňa inak nakladanie s psychicky chorými, spôsoby ich liečby a zneužívanie psychiatrie ako pokusnej liahne pre štátne zakázky sú obľúbenými témami. Len to by musel nakrúcať niekto iný. Scorsese je pre mňa totiž s výnimkou dvoch filmov len priemerný režisér, ktorý skvelé nápady až príliš často utopí v siahodlhom, neveľa hovoriacim spracovaní, ktoré i keď jednorazovo občas chytí, nikdy nemám potrebu vidieť opakovane. ()

Eddard

Co na tomhle filmu obdivuju nejvíc je to, jak mě jako diváka dokázal Scorsese donutit prožít celý příběh, celou tu mentální odysseu, v hlavě hlavního hrdiny. Už dlouho se mi nestalo, abych se takhle ponořil do nějaké postavy. Celou dobu jsem byl na jeho straně a fandil mu, až na konci jsem poměrně nerad přešel na druhý tábor a i potom jsem si nebyl tak úplně jistý jestli přece jenom... Když jsem si pak celý příběh přehrával v hlavě znovu a jednotlivá kolečka do sebe utěšeně zapadávala, dostával jsem čím další chuť si Shutter Island pustit znova - a taky to udělám, jen co budu mít chvilku volného času. Film, který vám tohle udělá už nemusíte dále analyzovat a klasifikovat. Takový film prostě a jednoduše stojí za to doporučit. P. S.: Napodruhé stejně dobré, stejně silné, stejně omamné... 90% ()

Falko

Po druhom pozreti zvysujem na plne hodnotenie, kedze ma DiCapriova postava zaujala este viac po tom, ako som sa zoznamil so zaverom filmu. Mozno sa zda, ze je to thriller s nadychom hororu a fanusikovia nenarocnych krvakov by sa mohli skor v kine nudit ako zabavat, pretoze ten pocit som v kine mal hlavne pri divakoch, ktori sa na par scenach smiali. Mne tam smiesne neprislo vobec nic, presne naopak. Scorsese presne vedel, cim a ako chcel divakov sokovat. Vsetko, co som videl na zaciatku filmu je neskor uplne inak so sokujucim zaverom a preto sa mi tento film velmi pacil, mozno len malicko chybalo k piatej hviezdicke. Je to uz stvrta spolupraca Scorseseho s DiCapriom a opät tuto ulohu zahral skvele, tie predchadzajuce boli vo filmoch GANGY V NEW YORKU (2002), LETEC (2004) alebo SKRYTA IDENTITA (2006). __________ Leonardo DiCaprio - (Teddy Daniels) +++ Mark Ruffalo - (Chuck Aule) +++ Ben Kingsley - (Dr. Cawley) +++ Max von Sydow - (Dr. Naehring) +++ Michelle Williams - (Dolores) +++ Jackie Earle Haley - (George Noyce) +++ Ted Levine - (Warden) +++ Elias Koteas - (Laeddis) +++ Produkcia: Martin Scorsese +++ (Videl v kine 02.03.2010) +++ ()

Nevka

Dostal jsem něco jiného než bych čekal (trailer jsem neviděl, a nic moc jsem si dopředu nezjišťoval), ale i tak jsem byl mile překvapen. Atmosféra celého filmu byla impozantní a podpořená výbornými výkony jednotlivých herců. Příběh dával mnoho prostoru k přemýšlení, a v podstatě byl stále zahalený v takovém hávu, že člověk nevěděl co si má doopravdy myslet. Hudba to celé výborně dokreslovala a já si tak neměl moc na co stěžovat. Ten konec byl sice tak trochu podivný, ale na druhou stranu velmi originální a nevšední. Proto dám plných 5 hvězdiček. ()

viperblade

Po skončení filmu jsem chtěl říct: Konečně! A měl bych k tomu pár důvodu. Jednak konečně je zde nový film Martina "co je to důchod?" Scorseseho, který nám dokazuje, že řadit ho do starého železa, by bylo více než směšné. Pak konečně jsem tento film viděl, protože naše super rychlé kino jej dávalo až teď v dubnu (sv. premiéra byla už v únoru!) a pro mě, fanouška, který se na film těšil už od chvíle, kdy viděl první trailer (někdy v září, tuším) to byla neskutečná muka. Pak konečně je tu film, ve kterém se více prosadil Mark Ruffalo. Já věděl, že má talent a že se chlapec propracuje přes ty komedie i do lepších filmů (ne, že bych zavrhoval komedie, to ne) a nyní ta chvíle nastala. A já mu to přeju, doufám, že si někdy v budoucnu dojde i pro nějakého toho pozlaceného plešouna… Tady končím se slovem konečně :-) Shutter Island je film o lidské psychice. Je to film se skvělou atmosférou a (ne)čekanou pointou, která ale funguje i když ji znáte. Já jsem totiž na tento film šel se znalostí pointy, a přesto mi to divácký zážitek nezkazilo. Nejlépe to vystihl uživatel Adrian svou poslední větou, která je pravdivá. Někde jsem četl, jestli Scorsese udělal dobře, když film vpustil do světa daleko před Oscarovou sezonou, protože tím hodně riskuje, že si na něj a jeho film akademie nevzpomene. Ale Marty, ty už plešouna máš, takže snad ti bude stačit, že jeden tvůj fanoušek si za rok určitě vzpomene (a nejen na tebe, ale i na skvělého Lea a Marka). ()

castor

Brilantní filmařina, lpění na detailech, skvělé herecké výkony.. jinak ale zklamání roku!! Amerika, 1954. Spojené státy se vypořádávají s dopadem 2. světové války.. Česko, 2010. Já se v letním kině vypořádávám s neutuchajícími ataky komárů.. Federální a hlavně tak trochu traumatizovaný šerif Teddy Daniels připlouvá se svým novým parťákem Chuckem na místo zvané Shutter Island. Na šedivém místě obehnaném drátem se nachází nápravné zařízení pro psychicky narušené zločince. Maršálové jsou na bohem zapomenutém místě proto, aby vyšetřili zmizení duševně choré pacientky, která kdysi utopila své tři ratolesti.. jenže uprostřed rozbouřeného oceánu jde o něco mnohem většího, a právě znepokojivé náznaky a zatajované informace ze strany vedení ústavu nedávají Teddymu spát!! Bohužel, nerad to říkám, ale v mých očích jde jen o průměrný thriller na jedno podívání.. přitom zvolená doba pentlující mezi noirovou detektivkou a gotickým hororem nabízela dokonalou ornou půdu. Nesmíme zapomenout na kameramanskou legendu Roberta Richardsona (Četa, Sníh padá na cedry, JFK), který se opět výtvarně dokonale vyřádil (k duhu mu jdou snové sekvence i četné výpravné flashbacky), mrazivou hudbu, výpravu a zejména herecké obsazení. V něm vyčnívá expresivní fyzické herectví (mnohdy stále nedoceněného) Leonarda DiCapria, který od potopení Titanicu ušel pořádný kus cesty, kdy jeho pečlivé vybírání látek zaručuje nadprůměrnou zábavu. Nicméně Scorsese, ač je velkým znalcem světové kinematografie, si víc hraje, než ohromuje. Já na jeho hru nepřistoupil a spíš se zaobíral jeho nemalou ztrátou soudnosti. Stárnoucí režijní mistr mě tak už po několikáté v posledních letech nepřesvědčil (mimo mě šly třeba Gangy New Yorku, akademikům jsem stále neodpustil Oscara za Skrytou identitu), že se na něho mám i pro příště těšit. Jeho postupné odtajňování indicií se zvrtlo v jednu táhlou nudu, enormně dlouhé vysvětlovačce pak už nepomůže nic. Navíc si od samého začátku drží výbornou atmosféru, ale tu si bohužel ponechá po celou svou délku prakticky neměnnou. Výsledek není ani děsivý, ani zábavný a hlavně ani překvapivý. Je to jen obehraná písnička, jejíhož rytmu a textu se jen chopil schopný tým filmařů, který na předvídatelný thriller šroubuje brilantní řemeslo.. jenže to samotné nestačí.. ()

ClintEastwood

Scorseseho atmosferický snímek plný zvratů, podmanivé hudby, výborných hereckých výkonů, s dobře našroubovanou pointou. Nádherně natočený žánrový miš-maš. ()

Rogue

Shutter island nejvíce překvapí tím, že vůbec nepřekvapí. První čtvrthodina, zapalování zápalek a tarantinovská konverzace v jeepu jsou tak jediné klady. Scorsese očividně žije v jiném desetiletí a nebýt jeho jméno v titulcích, hodnocení většiny by bylo mnohem nižší. V souvislosti s cgi triky, přebarveností některých kompozic, nedomrlým koncem a kýčovitým altánkem naskakuje dokonce asociace s Lovely bones. Sračka za 60. (ale když si budu chtít vyargumentovat dokonalost, udělám to) ()

Rex Mundi

Námet mi pripomenul K-Pax, i keď Shutter Island je z trochu iného súdka. Nemožno neoceniť vynikajúce spracovanie, temnú atmosféru a naozaj vydarené skombinovanie viacerých žánrov. No a herecký výkon Leonarda DiCapria je už tradične skvelý. 4,5* ()

D.Moore

Váhám. Můj hlavní problém = četl jsem předlohu. Tím pádem jsem přišel o veškeré překvapení, které jiným lidem z "Ostrova" udělalo to pravé žůžo pokoukání, a musel jsem se spoléhat na um páně Scorseseho a jeho herců. Režisér mě nezklamal v tom smyslu, že umí natočit pěkné obrázky, pohrát si s nejrůznějšími úhly kamery, vzdávat hold Hitchcockovi a poradí si i s dějem, který v podstatě nemá nudné místo. Herci také OK (jen Chucka jsem si představoval o dost, o dost jinak). Kam se ale u všech zavřených pomatenců ztratila atmosféra knihy? Každou stránku jsem hltal, byl jsem napnutý od začátku do konce, měl jsem zamotanou hlavu... Nic z toho se mi u filmu nepřihodilo - dokonce ani strhující pasáž odehrávající se v Bloku C nevypadala na plátně nijak extrovně. A opět říkám - je to možná tím, že jsem četl předlohu. Nejvíc mě zamrzelo, že se filmaři rozhodli vynechat (důležitý) motiv krys, které mají v knize velký význam - přišli jsme tak o velmi zamyšleníhodnou metaforu. Nu což. Prokletý ostrov je dobře odvedené řemeslo, ale těm, kteří ho nejdříve četli, bude nejspíš sloužit hlavně jako ilustrace knihy. No, nakonec dávám tři a půl. ()

MM_Ramone

Majster mafianských kinofilmov, americký režisér Martin Scorsese, si teraz zalovil v iných vodách. Natočil psychologický thriller. Ako sa mu to podarilo? Po technickej stránke je to perfektné. Precízna réžia, výborná kamera, prvotriední herci, bohatá produkcia. Pôsobivé je aj prostedie prísne stráženého ústavu pre psychicky narušených zločincov. Izolácia na vzdialenom ostrove niekde v Bostonskom zálive dodáva príbehu potrebnú atmosféru. Tieto klady výrazne prevažujú nad pár nedostatkami, kvôli ktorým nemôžem dať plný počet hviezdičiek. Tak napríklad scenár sa mi zdal prekombinovaný a popritom aj hodne prevídateľný. Zbytočne sa to naťahovalo. A ani Leonardo DiCaprio sa mi nezdal v hlavnej úlohe nijak moc presvedčivý. **** ()

DiCaprio krutým zabijákem

24.05.2013

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

16.04.2013

Nový Terminátor od scenáristky Avatara?

Nový Terminátor od scenáristky Avatara?

18.01.2013