Nejdelší den

Předloha:

Cornelius Ryan (kniha)

Hudba:

Maurice Jarre

Eddie Albert, Paul Anka, Arletty, Jean-Louis Barrault, Richard Beymer, Hans Christian Blech, Bourvil, Richard Burton, Wolfgang Büttner, Red Buttons (více)

6. červen 1944. Spojenecká invaze ve Francii předznamenává konec nacistické nadvlády nad Evropou. Do útoku nastupují 3 000 000 mužů, 11 000 letadel a 4 000 lodí - největší armáda, jakou kdy svět viděl. (Bontonfilm)

platzman

Teda lidi, vy si snad pícháte... Totálně nereálné pimprlové divadýlko, herci přehrávají o stošest, trousí "moudra" že by jeden blil. Tady že není tuna patosu jako v Ryanovi? o m g ... Vojáci se pohybují jak baleťáci, střílí zásadně od pasu a skutečný kvér zaručeně nedrželi v ruce... Jsou filmy které nestárnou. Tenhle mezi ně skutečně nepatří. Pokud chcete starší film o WW2, A bridge too far je asi stokrát lepší (i když na dnešní dobu už taky hodně překonaný). Jinak zůstaňte u Ryana a Band of Brothers. ()

gizi

Velmi dobře udělané, i první část, kde se zdánlivě nic neděle, je velmi nabitá, druhá část je jedna velká akce, která je fakt dobrá. 75%, 27.28.6.2016. ()

Bogrant

Od plánovania invázie, cez výsadky až po samotné realisticky natočené boje, to obsahuje všetko, čo by mal obsahovať ten najkvalitnejší detailný dokument o Dni D. Tu sa však bavíme o vojnovom veľkofilme, ktorý je vynikajúci, obzvlášť vynikajúco nasnímaný, s kopou kvalitných hercov, len mi v ňom chýbajú nejaké srdcevrúce scény pri ktorých by vám nebol ľahostajný život konkrétnej postavy. Zrejme to v tomto prípade ale nešlo tak spraviť. Veľmi profesionálne spracované. Spielberg určite tento film videl. ()

remotrumpet

" Prehráme vojnu pretože si vodca vzal prášky na spanie!" "Sranda že. On je mŕtvy, ja som mrzák, ty si sa stratil. Asi je to takto vždy, myslím vo vojne." "Kto vlastne vyhral...?" ()

ado7

6.6. som sa narodil, takze tento deň mám pochopiteľne celkom rád. Verím tomu, že v Normandii roku pána 1944 z neho moc nadšení neboli. K filmu: Jeden z mála, ktorý neukazuje amíkov ako namakaných superhrdinov, ale ako obyčajných ľudí, ktorí majú strach, zažívajú paniku, chaosia, trpia, strieľajú sa medzi sebou.. Vojnovým fanatikom nezmie chýbať v zbierke :o) ()

nemome

Výborná výprava a skvěle zvládnuté bojové scény a k tomu všemu byla namíchána pěkná zvuková kulisa (zvony, pochody...). Filmu se dá vytknout snad jen ta dlouhá stopáž a pro mě osobně i to, že dopředu znáte celou osu filmu. ()

clep

Je veliká škoda že se takovéto filmy již netočí, z každého záběru je cítit nadšení, cit a láska k filmařskému řemeslu. Vynikající zpracování a takřka bezchybné herecké výkony na všech stranách! Zajímalo by mne, jak by takovýto film dopadl v moderním zpracování. Každopádně trochu škoda, že téma leteckých výsadku je zde trochu v pozadí a více času je dáno vyloďovacím operacím. Co se dá dělat, i přesto jasných 5*. ()

Godlieb

Spolu s Mostem přes řeku Kwai můj nejoblíbenější válečný film, bez počítačové animace, bez velkých efektů, každou z částí (německou, americkou, britskou) režíroval jeden režisér, monumentální záběry stovek se vylodujících vojáků, komplexní průřez zázemím všech zúčastněných stran, to vše z doby, kdy 2. světová válka ještě nebyla pouze zastrčená vzpomínka několika stařičkých veteránů, bez patosu, bez hrdinství ("Kdo vlastně vyhrál?"), lidsky, důstojně, citlivě. Je s podivem kolik hvězd tehdejších, minulých a budoucích se sešlo na tomto jednom projektu, každá dostala svůj prostor, a přitom se podařilo udržet tempo a kompaktnost. Černobílá kamera byla asi zvolena z důvodu finančních, jinak se to snad u velkofilmu z roku 1962 nedá vysvětlit, ovšem navozuje tu správnou atmosféru. Perfektní je vystižení národních povah všech zúčastněných stran, strnulých, perfektně organizovaných a salutujících Němců, neukázněných, avšak statečných Američanů, samorostlých a zarputilých Britů, srdnatých Francouzů. Vážnou akci přerušuje několik vtipných, ne však trapných momentů (hasič se šampaňským na kole, řádové sestry v kulometné palbě, Francouz mávající při bombardování vlajkou, Němec na oslu) které pouze dokumentují, jak je válka nejen děsivá, avšak též nelogická. A oblíbené scény? Lord Lovat vyloďující se ve svetru, dudák hrající po kolena v přílivu a v plné palbě, seskok Američanů na obsazené město a mnoho, mnoho dalších. Jednoznačně 5* ()

pupidup

nemohu, než smeknout před Woodyho komentářem níže. Ten říká vše. A když si k tomu ještě připočítám, že jsem v těch místech byla (nevím, zda všechny, ale určitě se hodně záběrů natáčelo na Omaze - ne jako Ryan jinde) a představím si, co jsem tam cítila....líto mi kupodivu bylo všech, Rangerů i Němců, tak zmařené životy. Film je to prostě velice reálná, silná a moc smutná srdcovka. ()

JARDAHONDA

Tento snímek se stává fascinujícím pohledem na důkladné přípravy i chybné a náhodné události, které rozhodly o výsledku války. Uváděn ve své původní černobílé verzi je Nejdelší den, živým-hodinu po hodině zachyceným předělem historické události. Ztvárněný hvězdným mezinárodním obsazením, vyprávěný z perspektivy obou zúčastněných stran. Film Nejdelší den, vítěz dvou Oscarů (zvláštní efekty, výprava) se řadí mezi nejlepší Hollywoodské-skutečné válečné filmy. ()

radimhasalik

Skvělá kamera, příběh, obsazení... tento válečný film prostě nemá chybu. Skoro jsem si připadal, jako kdybych s nimi prožíval Den D. Bylo to drsné, působivé a tento film vysekává poklonu všem válečným hrdinům toho i dalších dnů. Odvedli dobrou práci. ()

MrOgilwy

Velký film o nejdelším dnu, který napjatě očekávali nejen Spojenci. "Tady máš a hejbni s sebou." Velké herecké hvězdy v rolích již legendárních velitelů nebo obyčejných hrdinů. "Slyšel jsem dvě kliknutí." Poctivý film o velkém okamžiku, který se nenatáhl do délky jednoho dne. "Myslel jsem, že jsem ztracen. A kdo není?" ()

vampvegetar

sice "nedokonalé" ale za 5 už jen z historicko-komparzního pohledu, spočátku trochu vláčné jak přípravy dne D, ale vyprávěním a duslednou chronologii událostí bitvy velice dukladní dílo, brát v úvahu vtedejší možnosti a znovu mně napadá, že tyhle filmy se už moc netočí ( nové "vojnovky" jsou spíš pokusy o ukázku nových prvku pohledu na válku jako výsledek toho, že každý režisér si chce trhnout svou extravagantní cestu, co mu technika a současné natáčecí možnosti dovolí - viď Dunkirk, Saving Private Ryan také o téhle bitvě a pod. ), trochu nevýrazné herecké výkony ( jde tu ale hlavně o děj ) a možná 10-15 min. z mého vnímaní nepotrebného času, ostatní je ale fajn, vojenské omyly typu procházky nepŕátelských čet vedle sebe, jazykový omyl "bitte" a 2 signální klepnutí sú drsnou ukázkou, že válka sice muže byt mapována a řízena, ale tragikomickým a neočekávaným činem se jen hemží ( také parašutistický výcvik a jeho výsledek ). Co dokazuje pěkně záverečná scéna "trojice" s príslušným výstižným komentářem. 4,5 ()

godal

Musím dát plnou palbu,páč to někdo zkusí přetočit a bude to ještě horší...Opravdu,ale opravdu tam dřepěli ne kvůli počasí,ale protože byli podělaní strachy.Rozkaz k vylodění nakonec museli vydat Francoužští generálové.kteří se schovali do krytu,aby nedostali po čuni.No ale jinak na tehdejší dobu výborný film.Že by se asi nevylodili,kdyby němcům rusové nepustili žílou-o tom pomlčíme.Není to ženederově vyvážené a není tam žádná bukvice... ()

Zemřel herec George Segal

Zemřel herec George Segal