Fontána

Americký nezávislý tvůrce Darren Aronofsky natočil podivuhodné sci-fi drama o hledání lásky až za hrob, o věčnosti lidské duše a o smrti vnímané jako akt stvoření. V příběhu se prolínají tři časové dimenze. V té současné se vědec Tommy snaží objevit lék na rakovinu, na niž umírá jeho milovaná žena Izzy. Ta píše knihu Fontána, odehrávající se v 16. století za vlády královny Isabely, pro kterou dobyvatel Tomas hledá v mayské džungli biblický strom života, jehož míza zajišťuje nesmrtelnost. A třetí časová rovina nás zavádí do daleké budoucnosti, v níž se vesmírný cestovatel Tom snaží oživit svou ztracenou lásku. V hlavních rolích této obrazově vytříbené filmové fantazie uvidíme Rachel Weiszovou a Hugha Jackmana. (Cinemax)

PetrVabruscak

Poetické krasobruslení a vizuální orgie. Příběh lékaře, který svůj život zasvětil hledání léku své nemocné ženě. V příběhu se střetnema se třema rovinama - realitou a knihou, co začala psát žena a dokončil muž. Sme jako kniha, máme obálku, název, jméno autora, ale to co je v knize, si musí každý přečíst sám. Pod koncem filmu se mi honily hlavou myšlenky jako stesk, znovuzrození a věčná láska. ()

jjpkohoutek odpad!

Nemám rád filmy kde berou Písmo svaté, upravují ho a vykládají zvráceným způsobem, třebaže jde o fikci. A pak se dívat na zhrouceného týpose zralého na psychiatrii. Spousta efektů bez pořádného smyslu. ()

Monoxid

Čekala jsem víc. Zase... Měla bych asi snížit svoje nároky. Ne, vlastně neměla. Budu to brát pozitivně, film, který miliónům diváků mění život, mě 'jen' příjemně potěší a nepřekvapí. Dobyvatel zamilovaný do královny prostě musí žít třikrát, aby TO konečně pochopil. Za moje vysoké hodnocení může především Hugh Jackman. ()

venison

Naprosto dějově hluchý film.. Ani krásné obrazy a rádoby "hlubší" podtext mě nijak zvlášť nepřesvědčili, že jsem nepronudila celý večer.. Škoda, mohlo by to mít větší potenciál :-( ()

adli

jeden z filmů, který si rozhodně někdy pustím ještě jednou, zajímavý námět, herecké výkony na nejvyšší úrovni, ale i přes ty potoky slz mě to prostě nedokázalo dojmout, ještě si to nechám projít hlavou, ale zatím je to tak na 3,5* ()

BoncheR

Aronofsky je prinajmenšom extravagantný tvorca a nemusí sadnúť každému. A o tomto filme to platí tiež. Ak v tom niekto hľadá silnú myšlienku, prosím. Mne osobne to veľmi nesadlo, pripadal som si ako keby pozerám príručku s názvom "zdeprimujte sa ešte viac", a keďže som mal celý deň zlú náladu, týmto som si ju len umocnil. Nie veľmi komerčný snímok, ako hovorím, nesadne každému ale je to dosť krátke a efekty sú celkom pekné. Pekné 4* . (( 68% )) ()

Dreaker.24

v tomhle případě chápu všechny druhy hodnocení, ano bylo to chvílemi vážně zvláštní a pro mnohé by to mohla být slátanina, pro mě ale ne, já to bral jako čistě originální a zajímavý počin. Je to hodně odlišné, něco takového jsme tu doposud moc neměli a mockrát si režiséři pochopitelně asi netroufnou něco takového natočit. Aronofskymu se to ještě do jisté míry podařilo a já vnímal spíše ty lepší stránky než ty špatné. ()

Brandon

Aronofsky ve Fontáně umě mísí principy východní a západní filosofie, hraje si se životem, smrtí, nesmrtelností. Po vizuální stránce dosahuje snímek takřka Nirvány, je škoda, že se totéž neděje i po stránce obsahové. Nejde ani tak o jednoduchost příběhu, jako o intenzitu prožitku. Emoce mi jen lehce šimrala postava Tommyho, který se pro záchranu životní partnerky postavil i smrti a snažil se s obrovskou vervou a nasazením odvrátit nevyhnutelné. Nevyhnutelné? 3,5* ()

dANo

Audiovizuálne je to očakávaná pecka (špeciálne ma tentokrát dostala hudba), ale moje očakávania zo silného príbehu a emotívneho zážitku á la Requiem for a dream sa vôbec nekonali... Neznamená to, že som sa nebodaj nudil, ale chýbal tomu ten správny náboj, ktorým ma Aronofsky vo svojom vrcholnom diele dostal do kolien. ()

Moogwi

Po několika dnech jsem musel změnit hodnocení ze 4 na 5 * a to díky OST který je naprosto skvělý a poslouchám ho každý den :) ()

yeniczek

Je to snová procházka do které se zahledíte a najdete mnoho.. a nebo také vůbec nic. Já jsem naštěstí z těch prvních a vracel jsem se už hodněkrát:) Neskutečná kamera a stylizace, plus parádní scénář a Hugh Jackman.. 10/10 ()

Slider

Od kombinácie 'dráma / romantický' dávam väčšinou ruký rýchlo preč, ale na tento film som sa odhodlal kvôli réžii a zdá sa, že som spravil veľmi dobre. Aranofsky už svojím predchádzajúcim Requiem za Sen ukázal svoju silu v rozprávaní príbehov a po Fontáne sa môj názor na jeho vlohy nijak nemení. Stavebným kameňom filmu je klasický romantický príbeh, ktorý bol už sfilmovaný toľko krát, no tentoraz spravený formou, ktorá dokázala zaujať aj mňa :) Spracovanie je skvelé, nad vizuálnymi efektmy som už dlho tak nejasal a po hudobnej stránke radím Fontánu k tomu najlepšiemu. ()

KimmyJ

Neodvažuji se ohodnotit, dokud se na Fontánu nepodívám znovu, protože si myslím, že jedno shlédnutí k pochopení filmu nestačí. Každopádně minimálně kvůli hereckým výkonům Jackmana a Weiszové stojí za to se na film podívat a už jen kvůli těm dvěma by moje hodnocení nekleslo pod 4*. Z ostatních věcí ohledně filmu jsem zmaten, takže se nechci pouštět do nějaké kritiky či chvály. ()

Tomesh

Po dlouhém váhání jsem se rozhodnul pro 3 hvězdy. Plusová je myšlenka, heroické úsilí hlavního hrdiny a především obrazová extáze během celé projekce.. Mínusová je přílišná délka filmu (přestože trvá hodinu a půl), některé opakované scény tam zkrátka být nemusely. Až to bude trvat hodinu, dám plnej kotel.. Při spatření stromu života v podání Aronofského mi došel dech! ()

zdenny

Už jsem několikrát psal, že hodnocení filmu je rozdíl mezi očekávaným a skutečně viděným. Čím vyšší plusová hodnota, tím je to horší. A zde jsem měl očekávání vysoké. Kdyby byl film v žánru dokument, tak by hodnocení bylo z nejvyšších. Audiovizuální scény byly natočeny opravdu bravurně. Podkreslenost ezoterickou hudbou - proč ne? Ale skutečně jen do dokumentu bez děje, kde by se divák jen mohl kochat audiovizuální stránkou, bez přítomnosti přímé řeči. Pokud se na to ale dívám jako na film (tak jak bylo psáno v obsahu), je to prostě sžírající nuda. Zde naprosto souhlasím s uživateli hodnotícími dvěma hvězdami a méně. A divím se uživatelům s hodnocením čtyři a více, že jich je tak hodně. Je skutečně až s podivem, z kolika z nich se najednou stali samozvaní filosofové. Najednou všichni vědí vše o lásce, životě a smrti. A jsou dokonce tací, kteří tomu nerozumí vůbec, ale vpálí tam pětku ani nemrknou. Někdy si opravdu připadám jak v kopírárně. Těm, co se nad tím nejvíc rozplývají, bych to pouštěl několik dnů v kuse. Ti by museli být na vrcholu blaha. U mě je dobrý režisér ten, který natočí klasické drama se vším všudy (s normálním dějem), kde je divákovi hereckými výkony vnuceno přijít k jádru věci. Myslím tím, že divák sám cítí sílu a energii z hereckých výkonů. Vůbec k tomu přece nepotřebuji nějaké neurčité berličky, které jsou dobré jen pro efekt, nikoli pro prožitek z kvalitně odvedených dramatických scén. Když chci lyriku, přečtu si báseň. Ty dvě hvězdy za to, že jsem v jedné ze tří částí čekal kvalitní historické drama a za úplný závěr, který byl naprosto strhujícím vyvrcholením ezoterického dokumentu. ()

swe

Pravděpodobně nepochopitlený film skládající se převážně z emotivních a vizuálně omračujících scén. Je to spíše o obrazech, než o nějakém příběhu a myšlenkově se tématu věčného života dotýká jen velice lehce. Audio-vizuální zážitek korunuje Mansellova nadpozemská hudba a vynikající herci (Jackmanův výkon bere dech). Strašně smutný film. ()

Midori_Mike

Tak pro mě zatím vrchol pana Aronofského, který se tímto filmem u mě zapsal asi jako nejtalentovanější režisér dnešní doby. Střih, střih a ještě jednou střih... takový umí jen pan Aronofsky. Ten prostě nemá obdoby. Soundtrack - nemám slov, poslouchám dodnes... Ale ze všechno nejdůležitější je, že film funguje skvěle i jako celek. Geniální vizuál, emoce přichází samovolně, mrazení v zádech se dostavovalo často. Je také potřeba ocenit, že hlavní rozuzlení přišlo až opravdu v poslední scéně filmu... to mám velice rád. Film není jednoduchý na pochopení, proto kdo napoprvé nepochopil (stejně jako já :D ), tak ho odkazuji na výtečný komentář uživatele selviskhed z diskuze. Myslím, že jeho vysvětlení všeho dění ve filmu je zatím nejlepší co tu bylo. Takže tím bych mu chtěl poděkovat i já, protože bez něj by pro mě Fontána asi neznamenala tolik jako teď :) ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

27.07.2008

Darren Aronofsky přitvrdí. Časy meditativní Fontány jsou pryč. Teď se v jeho režii vrátí kyborg (napůl robot, napůl člověk, každým coulem policajt!), který ve jménu zákona dělá ze zločinců sekanou.… (více)

Rourke nakopal Cage

Rourke nakopal Cage

18.11.2007

Darren Aronofsky po meditativní Fontáně asi potřebuje vybít ze sebe přebytečnou energii. Počítá se s ním hned pro dva filmy, odehrávající se v ringu zacákaném krví a zasypaném vybitými zuby. Už jsme… (více)