Fontána

Americký nezávislý tvůrce Darren Aronofsky natočil podivuhodné sci-fi drama o hledání lásky až za hrob, o věčnosti lidské duše a o smrti vnímané jako akt stvoření. V příběhu se prolínají tři časové dimenze. V té současné se vědec Tommy snaží objevit lék na rakovinu, na niž umírá jeho milovaná žena Izzy. Ta píše knihu Fontána, odehrávající se v 16. století za vlády královny Isabely, pro kterou dobyvatel Tomas hledá v mayské džungli biblický strom života, jehož míza zajišťuje nesmrtelnost. A třetí časová rovina nás zavádí do daleké budoucnosti, v níž se vesmírný cestovatel Tom snaží oživit svou ztracenou lásku. V hlavních rolích této obrazově vytříbené filmové fantazie uvidíme Rachel Weiszovou a Hugha Jackmana. (Cinemax)

Snape

Láska, mystika, náboženství, filosofie a hlavně všeobjímající cesta za poznáním života, to je snímek Fontána. Je mi líto těch, které tento vizuálně i myšlenkově krásný film neosloví. Je mi líto pragmatiků, kteří příběh ve filmu, ve kterém jde o emoce, označují za jednoduchý. Ale ono to vlastně jednoduché je – žít, milovat, zemřít. Nevím, jestli lze nějak přesně definovat tvůrčí genialitu, ale pan Aronofsky jí tímto dokonale promyšleným filmem dosáhl. Nutno zdůraznit, že mu pomohlo originální výtvarné pojetí, dále mistrovská hudba a zejména obrovský herecký talent Hugha Jackmana. Těším se na DVD a osamocené "meditativní" zhlédnutí – bez diváků v multikině, kteří na film přišli náhodou a čekali něco jiného. Fontána je pouze pro přemýšlivé lidi, kterým něco říkají otázky kladené po tisíciletí, totiž úvahy zabývající se fenoménem smrti, podstatou bytí a smyslem lidského života. Dodatek po 2. zhlédnutí: "Spatřil jsem kometu, chtěl jsem jí zazpívat: O vodě, o trávě, o lese; o smrti, se kterou smířit nejde se; o lásce, o zradě, o světě a o všech lidech, co kdy žili na téhle planetě." Po dlouhé době je tu silný a upřímný film o člověku – lidech – všem lidském. A přitom se nejedná o nudnou tříhodinovou intelektuální konverzačku, ale o strhující dobrodružnou výpravu za tajemstvími lidské duše. Fontána je krásně komplexní a přitom průzračně jednoduchá, marně hledám slov, jak to co nejvěrněji popsat. Aronofsky originálně využil všech filmových postupů (vizuální efekty, hudba, atd.), ale přitom neútočí jen na naše smysly, ale i na něco hlubšího v nás. Fontána je absolutní masterpiece a nepochybně kultovní snímek. Dokonalé dílo, které si zaslouží vrcholnou pozici v mé Top 10 nejlepších filmů. ()

zabro

Ze zacatku filmu sem byl hodne zmateny. Nevedel sem ktera bezi. Ale jakmile film postupoval dale, tak sem se do deje dostaval a po konci filmu sem byl uchvacen. ()

tragos

Už dlouho, předlouho, jsem se těšil na únor-březen 2007: Babel, 300, Fontána. Ińárritu a Snyder předčili, nebo alespoň naplnili očekávání, Darren Aronofsky svým třetím filmem docela zklamal -- a je to velká škoda. Pod rádoby hlubokomyslným příběhem se skrývá prosté sdělení, kterému jeho vizuálně úchvatný háv prostě nesedí. Ani Mansellova hudba není tentokrát tak osudová -- jenže zrovna Fontána by ji potřebovala. Nebudu vypočítávat další nedostatky, nejsou až tak důležité. Potěšilo vizuálno (i když i tam byla očekávání vyšší) a především některé obrazy samy o sobě (prorůstání květinami). Fontána je v mých očích dosud nejslabším Aronofskyho filmem, 7/10 ()

hazaba

Trailer mě nadchl, ale samotný film byl tak nějak neuchopitelný. Čekala jsem mnohem víc. Přesně vystihl EdaS - brilantně odvedené řemeslo bez hloubky, tvářící se, že jde o něco víc. Škoda. ()

zelda82

Bylo to hodne zvlastni a dost vycerpavajici. Kdybych ted na Fontanu koukal znova, uz budu vedet, ze se mam predtim nadopovat poradnou davkou kofeinu pro udrzeni pozornosti, protoze jak u tohohle filmu prosvihnete jeden dva momenty, zacnete se ztracet a po chvili nebudete vedet, ktera bije. Ale zazitek je to zajimavej, rozhodne lepsi nez prechvaleni Potomci lidi. A jeste neco - pokud zrovna prochazite partnerskou krizi, nechte si tohle dilko radeji na pozdejsi shlednuti.... ()

achaja

Jeden z mála filmů, kdy vidím dopředu, že bude skvělý. Nejdřív - Aronofsky točí nový film, první fotky a říkam si, na to musim jít. Obsazení a znovu si říkam na to musim jít. Trailer a stále si říkám na to musim jít... a pak už jen chodím a chodím, a dnes dívám a dívám.... a přesto nemůžu přestat. Láska, nesmrtelnost? Zdá se vám to jako ohraná písnička? Možná opravdu je, ale toto pojetí je jedinečné a měly by jste mu dát šanci. Měly by jste se nad tímto filmem zamyslet a teprve pak dělat závěry jestli má film, tak primitivní děj, nebo je to dost složitý. Ano, pokud si přečtete anotaci a máte pocit, že to je vše, co vám film řekl a přinesl, nemá asi cenu si ho pouštět znova. Pokud si ale myslíte ža za tím ještě něco je...zkuste to. ()

Darkslayer

Mňa tento film neoslovil. Nečakal som zázraky ale určite viac ako som dostal. U mňa to stroskotáva na dejovej rovine, ktorou sa autor snaží zakryť skvelou audiovizuálnou stránkou. Príbeh a myšlienka je značne jednoduchá aj ked by chcela byť viac. Tri dejove línie na mňa pôsobili nesúrodo a kŕčovito prepojene (hlavne, čo sa týka "budúcnosti", tam bol pekný vizuál ale nič viac). Herecké výkony boli dobré. Nebol to vyložene zlý počin, ale myslím, že je veľa lepších filmov na danú tematiku. 70% ()

Lindushka

Mám z toho dosť rozporuplné dojmy. V určitých chvíľach to bolo strašne pôsobivé a emocionálne, inokedy zasa nudné alebo až smiešne (scény v bubline a jogínskych pózach, ktoré mohli byť, ale v menšej miere). ()

gumbo

90% - Fontána - Poodhalí Vám různé nitky Vaší duchovní cesty, ale co si z toho vezmete je jen na Vás. Každý hledáme odpovědi na základní otázky, každý máme svoji odpověď a každá z nich je správná. Tenhle film je dobrou pomůckou při hledání té Vaší. Nepamatuji si film, který ačkoli trvá jen 1 a půl hodiny ve mě i po třetím shlédnutí vyvolával pocit tříhodinového dílka. A také už jsem dlouho nebyl tak unesen filmem, že mě to donutilo podívat se něj třikrát za sebou v 10 dnech. jednoznačně doporučuji. ()

derek007

Po Requiem za sen by se tohle mohlo podávat jako desert. Napřed hlavní jídlo co Vám málem roztrhalo vnitřnosti a pak rychle něco na uklidnění. Pohodička, klídeček, Ellen Burstyn v lepším oblečku než minule, ale stejne raději příště příjdu o nervy a nehty s Jaretem Leto. ()

FilmWave

"Živá voda pro Hugh Jackmana?" - Od autora "Pí" a "Rekviem za sen" jsem čekal víc než jen příběh na jeden díl "Krajních mezí". Příběh z minulosti je nudný a laciný (připomene levnou verzi Indiana Jonese), příběh z blízké budoucnosti je neoriginální (i když Rachel Weisz předvádí velmi působivý a přesvědčivý výkon) a příběh z vzdálené budoucnosti značně surrealistický. Hugh Jackman je opět bez wolverinovských kotlet dost nevýrazný a film sám neutáhne. Jedinou devízou filmu tak zůstává naprosto geniální a hypnotická hudba Clinta Mansella. ()

petrrr

Pan režisér Darren Aronofsky opět všem dal najevo, že jeho filmy si zaslouží být ve statistikách dvou set nejlepších filmů. Mě osobně film uchvátil a především s odstupem času jsem měl k filmu stále kladnější vztah. Jediná chyba bylo trochu „slalomování“ ve scénáři, kde se člověk ztrácel, ale věřím, že po čase všem divákům nasedl do správných kolejích, i kdyby měli jiný postoj k filmu. ()

Adm.Nelson

Môj najobľúbenejší film, ktorý som videl počas jedného sparného leta v malom kine. Zážitok, aký som vtedy mal, sa však asi už ťažko pri nejakom ďalšom filme zopakuje. Najesenciálnejšie spojenie hudby a obrazu, aké som zažil, najviac myšlienok v jednom filme týkajúcich sa zmierenia so smrťou (cesty Tommyho a Izzy, ako sa zmieriť so smrťou sú rozdielne, no nakoniec Tommy akceptuje stratu svojej lásky a z urputného conquistadora bojujúceho za to, aby mohli obaja ostať ešte nejaký čas spolu sa stáva pokorný cestovateľ, ktorý v extatickej rozlúčke nechá rásť svoj strom v živote po smrti a ostáva skrúšený v prítomnosti, pričom ale verí, že Izzy ho v hmlovine Xibalby čaká). Skladba Death is the road to eve počas finále je dokonalé skĺbenie vizuálu a hudby. A Together we will live forever počas záverečných titulkov je dokonalá meditácia. Btw v kine ostali vtedy všetci (cca 12 ľudí) až do úplného konca kým nedohrala posledná skladba, tomu sa vraví sila filmu. ()

jesus666

Celý film som mal pocit akoby chcel Američan Aronofsky natočiť európsky film. Samá metafora, všade cítiť snahu o film s pridanou hodnotou. A mám pocit, že američanom toto nejde. ()

finn

Jak tady kdosi napsal. Fountain můžete buď zavrhnout nebo si ji zamilovat. Patřím do druhé skupiny s tím, že se bojím třetího shlednutí, aby mi zařazení vydrželo... ()

KuZd

Film o smrti a hledani leku a nesmrtelnosti. Fontána je audiovizualni zazitek, ktery budete chtit prozivat znovu a znovu. Death is a disease..? ()

Puol

Nádherné, ale predsa si len myslím že je toho natlačené do jedného filmu až príliš mnoho. Hlavne rovina filmu s levitujúcim a meditujúcim Jackmanon je až priveľa abstraktná a nejak ťažko uchopiteĺná. ()

Ferelen

Tak tento snímok u mňa apeluje na zaradenie medzi moje naj filmy. V poslednej dobe som sa do Rachel Weisz asi zamiloval. Jej ksichtík je neodolateľný a keď ju vidím takto choručkú a bledučkú vo Fontáne, hneď mi vyskočia slzičky (nedávno som pozeral s ňou aj film Sexuálna rekonštrukcia a tam bola teda poriadna mrcha, mal som sto chutí ju poriadne vyplieskať po zadku :-) No proste pani herečka ako sa patrí). Ale späť k Fontáne... Nádherný film, zaujímavé spracovanie, špeciálne efekty a tá hudba. No proste krása. Nesmiem zabudnúť ani na Hugha Jackmana, jeho výkon je tiež neuveriteľný (teda až uveriteľný, ale Rachel je Rachel:) Na tento film len tak ľahko nezabudnem. A keď ho vidíte ešte na poriadnej Full HD telke vo vysokom rozlíšení, tak to je potom pastva pre oči. Tá slina čo dal Hugh Rachel pri oživovaní na konci filmu mi skoro vytiekla z monitora:) ()

Osanos

Pokud jste tento film shlédli, docela se vám líbil, ale jste z něho trochu zmatení, doporučuji další shlédnutí. Sám jsem film viděl už 4x, o tom se nedá psát, to se musí vidět. ()

kobliha

Budem musiet zhliadnut este raz, ale ci hodnotenie pojde nahor, alebo dole, to je veru tazke povedat. Asi som to na teraz proste nepochopil... ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

27.07.2008

Darren Aronofsky přitvrdí. Časy meditativní Fontány jsou pryč. Teď se v jeho režii vrátí kyborg (napůl robot, napůl člověk, každým coulem policajt!), který ve jménu zákona dělá ze zločinců sekanou.… (více)

Rourke nakopal Cage

Rourke nakopal Cage

18.11.2007

Darren Aronofsky po meditativní Fontáně asi potřebuje vybít ze sebe přebytečnou energii. Počítá se s ním hned pro dva filmy, odehrávající se v ringu zacákaném krví a zasypaném vybitými zuby. Už jsme… (více)