Legendární americký zpěvák a klavírista Ray Charles proslul jako geniální hudebník, který dokázal do svého revolučního hudebního stylu začlenit gospel, country, jazz i orchestrální melodie. Americký hudební časopis Rolling Stone zařadil Raye Charlese na druhé místo v žebříčku sta nejlepších zpěváků všech dob. Jeho životní příběh plný dramatických vzestupů a pádů zachytil ve filmu v roce 2004 režisér Taylor Hackford, jemuž se podařilo postihnout zpěvákovu komplikovanou osobnost. V hlavní roli jedinečného Raye Charlese se představil Jamie Foxx, který za svůj životní herecký výkon získal Zlatý glóbus i Oscara. Snímek přináší Charlesův celistvý portrét, který mapuje všechny významné momenty jeho hudební kariéry i osobního života. V dětství nejprve tragicky přišel o svého mladšího bratra a krátce na to úplně oslepl. Následně nalezl smysl svého života v hudbě, ale dlouho se musel vyrovnávat se svými vnitřními démony a mimo jiné propadl závislosti na heroinu. V 60. letech odmítal hrát před segregovaným publikem, čímž vydatně přispěl ke změně lidské kultury ve Spojených státech. V roce 1979 se dočkal veřejné omluvy od domovského státu Georgie a jeho verze písně Georgia on my Mind se stala oficiální státní hymnou. (Česká televize)

kinej

Nebýt hereckého výkonu Jamieho Foxxe, býval by to byl průměrný film o nadprůměrně nadaném hudebníkovi. Přeci jen se jedná klasické hollywoodské drama, které mezi ostatními vyniká skvělými hudebními pasážemi. Ač je mi téměř veškerá tvroba Raye Charlese cizí, při filmových koncertech mi naskakovala husí kůže. Jinak je film jen dalším potvrzením toho jak k sobě mohou mít drogy a dobrá hudba blízko. ()

cheyene

Pro mě je Ray takřka čistokrevná pěti hvězdičková záležitost. Hudbu Raye Charlese mám rád, Jamie Foxx je neskutečně přirozený ve svojí roli a já měl skutečný pocit, že sleduji opravdového mistra, který obšťastňoval fanoušky po dlouhá léta. Tento snímek řadím na stejnou úroveň jako film Walk the line. Zajímavost: Zhruba v čase 1h 15min můžeme v podání Raye slyšet Beethovenovu sonátu cis moll - Měsíční svit. ()

Fiftis

Jeden z najlepších životopisných filmov, ak nie úplne ten najlepší. Dej má po celý čas svižné tempo, jednak vďaka rovnomernému striedaniu a prelínaniu tém - hudba, ženy, drogy, obchod - ale aj vďaka retrospektívnym sekvenciám, ktoré sa vracajú do Rayovho detstva a dopĺňajú obraz o jeho motivácii v dospelosti. Prakticky všetky scény z detstva sú nesmierne silné. Foxx dokázal do postavy vložiť kus svojej osobnosti - je to rozhodne jeho Ray - ale podarilo sa mu to bez toho, že by chirurgicky presnú rekonštrukciu originálu akokoľvek narušil. Jeho Oscara hodný výkon ťahá celú snímku dopredu ako silná lokomotíva. Ray je snímkou, aká sa v kinách objavuje zúfalo zriedkavo. Ide o pravdivý a silný film, pri ktorom vám prestane záležať na tom, či je nakrútený podľa skutočnej osoby alebo nie. Jednoducho na to zabudnete, pretože sa ľudia na plátne stanú dokonale skutočnými vďaka filmu samotnému. ()

Pepinec

Jeden z nejlepší hudebně-životopisných snímků všech dob, o tom žádná. A nejlepší role Jamieho Foxxe, rovněž bez debat. Je skvělé, že si můžeme významné osobnosti připomínat i formou filmu. A že byl Ray Charles významnou osobností jako řemen! Nejpatrnější je to na obrovském množství všeobecně známých hitů, které ve filmu zaznějí. Film nelze jiank než doporučit. ()

Madsbender

Skvelý film s fenomenálnou hudbou jazzovej legendy. Keď k tomu pridáme vynikajúceho Foxxa a moju stále obľúbenejšiu Kerry Washington, nedokážem povedať iné slovo ako: bravó! ()

Snorlax

Sentimentální příběh o vydělávání peněz, fetování a cizoložství. Hodně dlouhý příběh o vydělávání peněz, v němž občas probleskne hudební génius Raye Charlese. Samotný filmový kýč s neskutečně dlouhou stopáží by vydal tak na jednu hvězdičku a malý kousek další. Ale ta hudba, ta hudba... ()

Legas

Mimo naprosto úchvatného Jamieho Foxxe si na filmu cením, že hraje na obě strany. Líčí Raye Charlese jako génia, i jako trosečníka ve světě vlastní tmy, kde jediným spasitelem je heroin. ()

Anderton

Ray Charles nemal to šťastie, že sa mohol na ženy pozerať, takže s nimi musel spávať. Ale čo by to bolo za umelca, keby nemal zložitú povahu. Scenár na rozdiel od mnohých životopisných snímok svojho hrdinu obzvlášť neheorizuje ani nekritizuje a tak si môže divák na základe videného myslieť o Rayovi čo len chce. Napríklad nejaký umelec si môže myslieť, že ťahanie gospelu do baru je gýč a majiteľ nahrávacej spoločnosti považovať odchod do konkurencie za prejav bezcharakternosti. Niekto si naopak bude po filme myslieť, že nad Charlesa niet. Sú herecké celebrity, ktoré využívajú svoju hviezdnosť získanú v nejakom škváre na ukázanie sa opäť v nejakom mainstreamovom filme, Foxx sa stal hviezdou vďaka úlohe komplikovaného Raya a mohlo to dopadnúť všelijak.....Ale dal do nej všetko a nielen Oscar, ale aj česť jeho výkonu. ()

swamp

Od tohoto biografického snímku jsem očekával hodně..ale nedočkal jsem se. Ehm..přesněji řečeno..dočkal jsem toho od něj mnohem víc! :) Tento film je jednoduše poklonou tomuto úchvatnému jazzmanovi. Poctou, kterou vysmekl tím nejlepším možným způsobem Jamie Foxx! Jeho výkon je úplně a naprosto uvěřitelný (asi jako Kilmerův Jim Morrison v The Doors:) a skvěle zahraný! Vzestupy a pády Rayovy kariéry jsou prošpikovány flashbacky z útlého věku, a postupem času se dozvídáme pravdu o něj a jeho rodině! "Dámy a pánové..Ray Charles Robinson!" :) ()

Campbell

Zklamání, viděl jsem dva filmy o černých velikánů v jeden den Ray a Ali, a Ali byl lepší, tohle mi přišlo takové jiné, hudba RAye mi nic neříká, takže jsem to ani moc neprožíval, celkem nudnější biografie. Ale Foxx hraje jak o život to jo. ()

nascendi

Jazz neobľubujem. Ray Charles však počas života vystriedal toľko žánrov, že si z jeho tvorby ľahko nájdem to svoje. Vo filme zaznejú všetky jeho superhity, o ktorých všeobecnej obľúbenosti som nepochyboval (po prečítaní niekoľkých komentárov sa moja istota vytratila). V každom prípade tieto superhity (spolu s výborným výkonom Jamieho Foxxa) tvoria piliere filmu. Problémy, ktoré Rayovi spôsobovala slepota, farba kože, finančné pijavice, heroín a prítulné ženy sú v príbehu zastúpené proporcionálne (na rozdiel od I Walk the Line). Prekážala mi však jeho prehnane knísavá, obrnovitá chôdza, ktorá mi pripomenula prehnané pitvorenie sa Dennisa Quaida v Great Balls of Fire. Je však možné, že to bolo autentické a problém spočíva v mojej pamäti. ()

Slarque

Rok 2004 se vyznačoval silnou nadprodukcí životopisných filmů. Tenhle se řadí mezi ty nejlepší hlavně díky fenomenálnímu výkonu Jamieho Foxxe, který se během necelého půlroku dostal z pozice téměř neznámého herce do první ligy. Jeden z mála výkonů, kdy jsem rychle zapomněl, že sleduji herce, a sledoval jsem Raye Charlese. Zasloužený Oscar. ()

Tomco

jamie foxx je pocas tychto 152 minut naozajstnym Rayom Charlesom..hra to tak az sa mi nechce uverit, ze to nie je skutocny ray. film, ktoreho pribeh napisal sam zivot je natoceny bravurne. aj ked som ani na chvilu nepocitil nudu alebo rusivy moment, staci to len na vynikajucich 80%. co nie je vobec malo :) ()

Chrustyn

Hodně povedený ale možná trochu dlouhý biografický snímek s výborným Jamie Foxxem, který všechny Charlesovi písničky přezpíval naprosto úžasně. ()

Arsenal83

Chcel som zistiť, aký život to mal Ray Charles, a potom som sa nejak začal pri ňom nudiť. Dúfam, že aspoň on ho mal trochu živší, než bol natočený tento film ()

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

26.04.2011

Slavný autor noirových kriminálek Donald Westlake napsal celkem 24 románů, v nichž vystupuje profesionální zločinec Parker (žádné křestní jméno). Je to jakýsi novodobý Robin Hood, který zásadně bere… (více)

Jamie Foxx ukousne soupeři ucho

Jamie Foxx ukousne soupeři ucho

10.10.2009

Vysvětlujete si to správně, Foxx si chce zahrát v připravovaném dramatu o šampiónovi v těžké váze Mikeu Tysonovi. Tvrdí, že je to možná nejzajímavější biografie široko-daleko, protože za mediálním… (více)

Pokrok za prachy z prodeje drog

Pokrok za prachy z prodeje drog

22.10.2008

Po Weirovi a Annaudovi, jejichž nové projekty jsme probírali v uplynulých dnech, je tady další tvůrce, jehož jméno nevidíme na plátnech kin až tak často, ale když už, tak to obvykle stojí zato.… (více)

Není Kravitz jako Hendrix

Není Kravitz jako Hendrix