V oblasti severního Texasu před 35 000 lety v hluboké jeskyni pod sněhem stihla dva muže podivná smrt… V současné době se na místě dávného sněhu a ledu rozkládá vyprahlá krajina. Malý Steve spadne při hře s kamarády do hluboké jámy, kde se brzy stane obětí podivné hmoty, která mu vstoupí do těla. Chlapci se rozprchnou, ale přesto přivolají hasiče. Dva z nich se spustí do jámy a zmizí. V té chvíli přijíždějí muži v bílých kombinézách a z jámy vynášejí oběti. Nikdo neví, kdo muži jsou a co se vlastně stalo… Zvláštní agenti FBI Fox Mulder a Dana Scullyová už před nějakým časem uzavřeli Akta X. Stále však spolu pracují, přestože se zdá, že by je jejich nadřízení nejraději viděli rozdělené. Právě se účastní hledání bomby, která měla být uložena ve federální budově FBI. Nic se však nenajde. Mulder a Scullyová přejdou do vedlejší budovy a Mulder jde k automatu pro něco k pití. A právě tam objeví amatérsky vyrobenou bombu. Budova je vyklizena a bombu přichází zneškodnit agent Darius Michaud. Jak se ale brzy ukáže, ani se o to nepokusí. Ve stanovený čas bomba vybuchne a pohřbí nejen Michauda, ale i dva hasiče a neznámého chlapce… Tajemný výbuch nedá agentům spát. Muldera v baru brzy vyhledá jistý lékař, gynekolog Erwin Kurzweil, který mu vypráví podivnou věc. Těla hasičů a chlapce, nalezená na místě výbuchu, byla již mrtvá. Kdosi se jich potřeboval zbavit a celý výbuch byl jen zosnován. Disciplinovaný agent Michaud obětoval život… Mulder a Scullyová začínají pátrat. Když ve státě Maryland tajně prohlédnou mrtvolu jednoho z hasičů, zjistí Scullyová, že tělo má podivnou konzistenci, tkáň byla napadena pravděpodobně neznámým virem. I v úlomcích kostí z místa neštěstí v Dallasu najde Scullyová stopy po stejném viru. Dalším pátráním, s nasazením života a vlastního zdraví, zjistí agenti, že jako nosič viru byl používán geneticky upravený pyl, který roznášely včely… (TV Prima)

Specs

Hlášky: Scullyová: - "Tahle budova se musí do deseti minut evakuovat! Zajistěte okolí budovy v obvodu jedné míle! Nepřemýšlejte o tom! Udělejte to!" & Scullyová: - "Jsi opilej?" Mulder: - "Ještě před 20 minutama jsem byl." Scullyová: - "To bylo předtím nebo potom, co ses rozhodl přijet sem?" & Ben Bronschweig: - "Teď je odhodlaný dotáhnout to do konce. Nabral nové síly." Conrad Strughold: - "Ale je sám. Jeden člověk se nemuže sám postavit budoucnosti." ()

zolo23

Kto má rád tento kultový seriál ,tak musel byť nadmieru spokojný. Pre mňa ako veľkého fanúšika to bol balzam na dušu. ()

Jello Biafra

Starí známi agenti Mulder a Scullyová sa dostanú na stopu spiknutiu tajomnej skupiny bohatých a mocných, ktorí chcú zaplaviť Svet smrtiacim vírusom. V tej chvíli sa rozbieha napínavý thriller s paranoidnou atmosférou akú veľmi dobre poznáme zo seriálu. Nikomu sa nedá veriť a každý je potenciálny zradca. Napriek silne zamotanému príbehu som si tento film moc užil a patrí medzi moje obľúbené sci-fi. ()

P1tr

Solidní filmový doplněk známého seriálu, který přichází se samostatným a funkčním příběhem, který dokáže po většinu času udržet díky svému napětí diváka na špičkách, jenže postupně se z temmějšího a komornějšího thrilleru zvrhne v přestřelené akční sci-fi, které vůbec nepasuje k předchozímu průběhu. Pokud by tvůrci udrželi pomalejší a příběhovější přístup až do konce, šlo by o mnohem lepší film. I přes velkou chybu v závěru jsou první filmová Akta X solidním pokoukáním, které dokáže zabavit, ale také dokáže v několika momentech naštvat. ()

herr_carter

Dejme tomu, že se jedná o průměrný snímek, když to ale člověk srovná ze seriálem, kde kouzlo bylo právě v té krátké stopáži a originalitě každého dílu, nemůžu tady hodnotit více jak za 3*.....možná už jsem byl předpojatý, ještě než jsem film zapnul.................moje hodnocení = 6 z 10. ()

SG-1

"FBI Vás obvinila, že totéž jste dělal v Dallasu. Že jste tam stál s ptákem v ruce, když vybuchovaly bomby." -doktor Kurtzweil- ()

Maynard.

JAko malej sem tenhle seroš doslova zbožňoval, je fakt, že tam moc jinýho nedávali, ale i tak sem vděčnej našim, že mi dovolili koukat. Od chvíle, kdy zazněla znělka, tak sem seděl jako přikovanej a občas se bál, ale dycky sem se hrozně moc těšil. Teď už bych si asi celej seroš nepustil, možná v důchodě. Ale tak nějak sem si vzpomněl, že to mělo vlastně i film. No a Světe div se, je to parádní kousek. Od začátku až do konce. Trošku tej konspirace, trošku těch ufounů a hlavně Scaliová, který to teda setsakra sekne, toho sem si dřív asi nevšímal :o) ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...Jako obvykle překombinované, jako obvykle místy nepravděpodobné, jako obvykle poněkud přitažené za vlasy. Ve srovnání s ostatními "díly" seriálu, takový průměr...jen o něco delší...možná zbytečně. Od filmové podoby bych čekal něco navíc... ()

Cracker

V malých útržkoch sa mi vracal zážitok z detstva keď som bol celý vystrašený zo scény s mimozemšťanom. Potom už to ale nebola taká veľká sláva a je mi jasné prečo som to ako malý nedopozeral. Ale teraz po pár rokoch by to prišlo ako fajn film, ktorý má z každého rožku trošku. Predstavoval by som si to ale s väčším napätím, no nemôžme mať všetko :) David Duchovny stále boduje, no a Hank Moody aka vyšetrovateľ Mulder mu celkom svedčil. ()

klukluka

Kdo se bojí ufonů, ten se nesere do Usámy. (aneb moje soukromá Akta X). Ale filmeček výbornej, i po patnácti letech náramná podívaná. ()

iXtr3m3

Na toto som čakal tie celé roky. Skvelý film. Škoda že len jeden z pôvodnej mytológie, pretože druhý bol už "len klasický" triler. ()

Loki_Six

"The element of surprise, random acts of unpredictability? If we fail to anticipate the unforeseen or expect the unexpected in a universe of infinite possibilities, we may find ourselves at the mercy of anyone or anything that cannot be programmed, categorized or easily referenced." ()

Han22

Protože si dávám rewatch Akta-X a dokoukal jsem pátou sérii, dal jsem si i film, který je chronologicky mezi pátou a šestou řadou. Tenhle film jsem viděl někde na videu a pak ještě znovu, ale v podstatě mimo záznam, tuším že na videu jsem ho viděl dříve než u nás běžela pátá řada. I tak se mi tenkrát moc líbil, nicméně v průběhu seriálu to byl úplně jiný zážitek. Film nabízí to nejlepší z Akta X - konspiraci, mimozemšťany, vládní spiknutí. Jen se znalostmi seriálu je to mnohem lepší - po pěti řadách tušíte o co jde Syndikátu, co jsou včely a černý olej, víte kdo jsou vedlejší postavy a chápete jejich motivaci. Zkrátka je to přesně ten mytologický díl, jaký máme rádi, ani na vteřinu to neuhne od stylu seriálu. Kromě toho je tu ale rozpočet 70 milionů dolarů a ten se sakra projevil. Akta X ve filmu mají strhující tempo, jsou akčnější, velkolepější, jsou tu dva v té době relativně známí herci (Mueller-Stahl, Landau). Nechybí tu monumentální výbuch budovy, mimozemšťani i vesmírná loď. Kromě toho umírá jedna z důležitých postav, dojde málem k historickému polibku a hlavně je konečně odhalena pravda o kolonizaci a roli vlády. Zkrátka pokud sledujete, je to narozdíl od druhého nezáživného filmu povinnost a sakra příjemná. Hodně silné 4*. ()

wosho

Film si bere to nejlepší ze seriálu z prvích řad. Bohužel je určen čistě pro jeho fanoušky, pro normálního diváka to asi bude krapek nesrozumitelný. ()

divak84

jednička je dobrá, o mnoho lepší než dvojka, ovšem nudnější než seriál. pěkné rozšíření postav, kde vidíme co dělají mimo kancl. ()

Locksmith

Předem musím podotknout, že jsem nikdy neviděl jediný díl seriálu, vše pro mne tedy bylo nové. Po zhlédnutí tohoto snímku začínám váhat, jestli bych to neměl napravit a na seriál se podívat. Děj byl zajímavý a neustále zde bylo něco, co udržovalo mou pozornost. Postavy jsem, jak jsem již podotkl, viděl poprvé, ale určitě bych si na ně rychle zvykl (zvlášť Mulder mi byl od počátku sympatický). A hudební doprovod tomu všemu nasadil tu správnou tečku. Určitě bych se na to chtěl zase někdy podívat znova. ()

Junglista

S Akty X sem se pěknou řádku let nesetkal... o to příjemnější byl návrat do tohoto světa záhad, konspiračních teorií a sem tam i jemnýho humoru. Zkrátka sem dostal chuť si zopakovat seriál. A i bez hlubších znalostí seriálu (přecejen zub času na vzpomínkách zapracoval) mi nedělalo problémy se v ději orientovat. Dokonalý to neni, ale jinak nemám vážnějších výhrad. ()

Paity

Moje téměř srdcová záležitost. Akta X jsem hltal v 90. letech, kdy šlo bezesporu o nejlepších seriál, který vůbec v TV běžel. Takže film byl vyústěním roků sledování dobrodružství dvou agentů FBI zabývajícími se záhadami a nevyřešenými případy, které se vymykaly klasické agendě. ()

Ještěřák

Jako samostatný film trochu divné, jako malý dílek z monstrózního celku smsl dávající, kvalitní, leč ve srovnání se seriálovou mytologií té doby nikterak výjimečné. --- SPOILER --- Smutná smrt Muže s pěstěnýma rukama taktéž nepotěší. ()

Future Gate hledá stopy mimozemšťanů na Zemi

Future Gate hledá stopy mimozemšťanů na Zemi