V oblasti severního Texasu před 35 000 lety v hluboké jeskyni pod sněhem stihla dva muže podivná smrt… V současné době se na místě dávného sněhu a ledu rozkládá vyprahlá krajina. Malý Steve spadne při hře s kamarády do hluboké jámy, kde se brzy stane obětí podivné hmoty, která mu vstoupí do těla. Chlapci se rozprchnou, ale přesto přivolají hasiče. Dva z nich se spustí do jámy a zmizí. V té chvíli přijíždějí muži v bílých kombinézách a z jámy vynášejí oběti. Nikdo neví, kdo muži jsou a co se vlastně stalo… Zvláštní agenti FBI Fox Mulder a Dana Scullyová už před nějakým časem uzavřeli Akta X. Stále však spolu pracují, přestože se zdá, že by je jejich nadřízení nejraději viděli rozdělené. Právě se účastní hledání bomby, která měla být uložena ve federální budově FBI. Nic se však nenajde. Mulder a Scullyová přejdou do vedlejší budovy a Mulder jde k automatu pro něco k pití. A právě tam objeví amatérsky vyrobenou bombu. Budova je vyklizena a bombu přichází zneškodnit agent Darius Michaud. Jak se ale brzy ukáže, ani se o to nepokusí. Ve stanovený čas bomba vybuchne a pohřbí nejen Michauda, ale i dva hasiče a neznámého chlapce… Tajemný výbuch nedá agentům spát. Muldera v baru brzy vyhledá jistý lékař, gynekolog Erwin Kurzweil, který mu vypráví podivnou věc. Těla hasičů a chlapce, nalezená na místě výbuchu, byla již mrtvá. Kdosi se jich potřeboval zbavit a celý výbuch byl jen zosnován. Disciplinovaný agent Michaud obětoval život… Mulder a Scullyová začínají pátrat. Když ve státě Maryland tajně prohlédnou mrtvolu jednoho z hasičů, zjistí Scullyová, že tělo má podivnou konzistenci, tkáň byla napadena pravděpodobně neznámým virem. I v úlomcích kostí z místa neštěstí v Dallasu najde Scullyová stopy po stejném viru. Dalším pátráním, s nasazením života a vlastního zdraví, zjistí agenti, že jako nosič viru byl používán geneticky upravený pyl, který roznášely včely… (TV Prima)

Wormboy

Mimoriadne vydarenia spojena dvojepizoda serialu Akty X...by som sa aj potesil pokracovaniu,ale to myslim v tomto pripade zrejme nehrozi.. ()

pakobylka

"Blízká setkání třetího druhu" podle agenta Muldera ... a trochu i podle agentky Scullyové. S odstupem let se na oba dva dívám maličko kriticky ... a sice především pro jejich poněkud diskutabilní schopnosti, neboť nejenom úspěch jejich pátrání, ale i pouhé přežití závisí ze všeho nejvíc na blahovůli vrtkavé Štěstěny. Popravdě příliš nechápu, čím ji tak okoulili, nicméně vlastní příběh je vystavěný na solidních, byť mimozemských základech - a může se pochlubit slušnými triky, svižným tempem i obratným zhmotněním nanejvýš zajímavých konspiračních teorií, jejichž pravá podstata (když odhlédneme od sci-fi námětu) není až tak vzdálena realitě, jak by se snad mohlo zdát. V součtu všech pro a proti tak v pohodě zůstává někde na pomezí tří a čtyř hvězd ... 3,5* ... P.S.: Myslím, že není od věci zachovávat určitou obezřetnost v blízkosti kukuřičných polí - sice si nejspíš moc nepomůžete, ale na druhou stranu tím rozhodně nic nezkazíte. Když už nic jiného, alespoň budete připraveni na blízké setkání s příslušníky druhu Sus scrofa neboli prase divoké. ()

Juto

Je to múdry, vzrušujúci a pútavý film, ktorý je verný svojmu zdroju, a to je všetko, čo v skutočnosti musí mať. 7/10 ()

Maty85

Akta X v době své největší slávy a zároveň perfektní tečka za úspěšným seriálem. Po tomdle filmu už to šlo z akty X zkopce. ()

WolfR

Solidní vložka mezi seriálem ukazující, že fakt tam to něco ono tajemné je. Teď to jen dokázat Muldere! Solidní, dobře napsaný počin, který místy nasazuje skvělou atmosféru a neschází mu dobré nápady. Avšak seriál nabízí i lepší počiny mezi epizodami, 4 hvězdy. ()

Flyer

První série seriálu Akta X neměla chybu. Skvělé nápady, příběhy, které nutily k zamyšlení. Díky obrovskému úspěchu byly přitáčeny nové a nové série, jejichž kvalita postupem času dost upadala. V roce 1998 se však objevilo něco, co fanoušky seriálu určitě potěšilo. Ano, je to právě toto filmové ztvárnění, které svým příběhem a tajuplno-hororovou atmosférou právě připomíná seriálové začátky. Ba co víc, mezi Mulderem a Scullyovou to zde pěkně jiskří (menší SPOILER) a nebýt oné včeličky, asi by ona inkriminovaná scéna nezůstala jen u skoro-polibku :-) (KONEC SPOILERU). Filmové zpracování se zkrátka povedlo, ovšem ti, kteří seriál rádi neměli, asi sotva budou nad filmovou Aktou X slintat blahem. ()

tom88

Celkovo kvalitný a zaujímavý sci-fi s obľúbenými postavami zo seríálu. Mimozemská tématika mi určite prospieva, mám to moc rád. Ako thriller to nie je ani moc akčné, ale je tu množstvo zaujímavých scén hlavne ku koncu to naberalo grády. Prekvapili ma aj viyuálne efekty, ktoré boli celkom fajn. Chýbal mi trocha hudobný motív akty xu, ale to som nejako už prežil. Druhé pokračovanie je oveľa slabšie, takže radím ostať pri tomto filme. 78% ()

bartias

Filmové pokračování kultovního seriálu ještě více zaplétá Muldera a Scullyovou do konspirací mezi stínovou vládou USA a mimozemskou rasou připravenou naši planetu ”kolonizovat”. Pro fanoušky je plný dráždivých momentů (Mulder močí na plakát Dne nezávislosti a skoro políbí Scullyovou), ostatní budou trochu tápat. ()

Nivenx

Film Akta X už s doživotním obsazením Mulder(David Duchovny) a Scullyová(Gillian Anderson) jsou velice dobrým scifi filmem. Režie skvělá, atmosféra i děj naprosto perfektní. Tento snímek je velice brutální a děsivý. Za mě 75%. ()

panMartin

Akta x mám rád viděl jsem všechny díli a musím ríct, že film se jim opravdu dobře povedl, dobře natočený celovečerní film. Film navazuje na ucházející pátou sérii a je navázán sérií šestou. ()

okkac

Předěl mezi pátou a šestou sérií seriálu. Akta X byla na konci 5. série opět zrušena, takže Mulder a Scully jsou přiřazeni jinde. Nicméně se opět dostávají do tajného spiknutí o mimozemské kolonizaci a opět jsou tak blízko k Pravdě, aby jim opět unikla. Když jsem viděl film poprvé dávnou a jen s běžnou znalostí seriálu, ve kterém jsem měl i tak zmatek, tak si film vlastně ani člověk neužije, protože neví o co jde. Naštěstí po poctivém nakoukání všech epizod, které mu předcházeli dává konečně smysl a mnohé z hlavního děje mimozemské kolonizace a Syndikátu vysvětluje. Tak vzhůru na 6. sériia dál, od které jsem už vlastně žádný díl neviděl. ()

otík

Nikdy jsem seriálu nepropadl, ale tento film mě potěšil. Má to hlavu a patu, rozumím tomu, dobře se na to dívá a je to napínavé. Spokojenost. ()

Radiq

Ti pračlověci (nebo možná to měli být pralidé) na začátku nevěstí nic dobrého. Ty jejich masky jsou fakt k smíchu - vypadají totiž jak z nějakého chudého chabého televizního seriálu typu Stargate. Je vidět, že televizní produkce je tady trochu víc filmová, ale jinak to nijak nevybočuje z průměru seriálu. Tím myslím kvalitou děje. Vesmírné kolonizace se tady akorát představí v trochu více agresivnějším hávu a antarktická tečka byla tak přitažená za vlasy, jak některé špatné epizody. A co ten skoro polibek mezi Mulderem a Scullyovou? To si snad mohli odpustit, i když v kinech možná někdo něco takového mohl chtít vidět... já ale ne. A do třetice tady máme Terryho O'Quinna, který se v ChrisCarterVerse objevuje znovu jako úplně jiná postava (Milénium, Akta X seriál a teď tento film). Já proti němu jako herci nic nemám, ale já se ptám proč, když je tolik jiných možností... Celkově ten film není moc dobrý, ale z respektu vůči seriálu a taky kvůli nějaké té sentimentalitě se mi příčí dát tomu jen dvě hvězdy. Ale jako bych je dal... ()

Decker

Do serialove kvality neco chybi, ale i tak se jedna o povedeny celovecernak s Mulderem a Scullyovou. Obzvlaste potesi necekane dejove zvraty a odhaleni, ale to vse jiz bylo v serialu a s mnohem lepsi razanci a sokujicimi skutecnostmi. Konspirativni teorie, ufo a skryta a nevysvetlena tajemstvi, to je hlavni napln filmu a kdo si v tomto libuje bude myslim nadmiru spokojeny. Ja si radeji pustim serial a budu jen tise hltat tu zahadnou a desivou atmosferu. ()

LeoH

Seriál mě jednu dobu dost bavil (ne že bych „chtěl uvěřit“, ale bylo to napínavé, atmosférické, slušně zahrané a děj většinou nebyl úplně stupidní). S filmem jsem dosud neměl tu čest. Včera jsem mrkl do programu jen tak koutkem oka, uviděl jsem tam napsáno „Akta X“, řekl si a hele, opakují to, po letech bych mohl jeden kousek dát. Tak koukám, koukám, říkám si, takovej docela dobrej díl, že si ho nepamatuju. Že koukám na film, to mi došlo, až když už ten díl byl nějaký moc dlouhý. A víc vlastně není potřeba dodávat. ()

Estrellita

Celkem vzato jsem byla docela zklamaná. Viděla jsem průměrné sci-fi s nedomyšlenou a nepříliš logickou zápletkou (proč tam proboha dělali kolem toho "projektu" takový cavyky, když to nejhorší, co se mohlo v případě problému stát, bylo, že se talíř zvedne a odletí? co to vlastně bylo za vakcínu a proč se neužívala na nově nakažené? proč vlastně vůdci "projektu" o tu vakcínu kolem a kolem vůbec nestáli?). Před několika lety bych byla pravděpodobně nadšená, teď mi to ale přijde jako splácanice různých jiných sci-fi výplodů převázaná pentlí a ozdobená mašličkou. 50% ()

Cedr

Spousta jiných epizod X Files by si zasloužilo celovečerní treatment mnohem víc než zrovna tento scénář. Film měl jednoduše přijít o pár sezón dřív. ()

Future Gate hledá stopy mimozemšťanů na Zemi

Future Gate hledá stopy mimozemšťanů na Zemi