Cesta kolem světa za 80 dní

• český

Cesta kolem světa za osmdesát dní

Around the World in Eighty Days

• slovenský

Cesta okolo sveta za osemdesiat dní

Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Sci-Fi

USA, 1956, 175 min

Předloha:

Jules Verne (kniha)

Lionel Lindon

Victor Young

Cantinflas, David Niven, Finlay Currie, Robert Morley, Ronald Squire, Basil Sydney, Tim McCoy, Noel Coward, John Gielgud, Trevor Howard, Harcourt Williams, Martine Carol, Fernandel, Charles Boyer, Gilbert Roland, Cesar Romero, Alan Mowbray, Cedric Hardwicke, Reginald Denny, Ronald Colman, Shirley MacLaine, Charles Coburn, Peter Lorre, George Raft, Marlene Dietrich, John Carradine, Frank Sinatra, Buster Keaton, Edmund Lowe, Victor McLaglen, Jack Oakie, John Mills, Glynis Johns, Ava Gardner, Annie Yip, Barry Norton, John Ferguson, Evelyn Keyes, Marion Ross, Gordon Mitchell, Mike Mazurki, Red Skelton, Andy Devine, Joe E. Brown, Robert Newton, Hermione Gingold, Keye Luke, Alfredo Landa, Minta Durfee, Bess Flowers, William H. O'Brien, Allen Jaffe, Bert Stevens, Jeffrey Sayre, Sam Harris, Harold Miller, Frank Mills, Robert James, Danny Borzage, Chuck Hamilton, Dick Wessel, Michael Jeffers, Dick Johnstone, Melville Cooper, Joe Ploski, Arthur Tovey, Jack Chefe, Cameron Hall, Richard Wattis, Sing Chen, George Nardelli, Waclaw Rekwart, Edwin Rochelle, Al Haskell, Jack Tornek, Robert Robinson, Chet Brandenburg, Buddy Roosevelt, Walter Kingsford, Franklyn Farnum, Cap Somers, Richard Loo, Charles Horvath, Cosmo Sardo, Philip Ahn, Chick Hannan, Jack Mulhall, Kit Guard, Boyd 'Red' Morgan, Herman Hack, Fred Aldrich, Phil Schumacher, Gertrude Astor, Jack Davies, Clarence Hennecke, Robert St. Angelo, King Mojave, Aggie Auld, Bob Reeves, James Dime, Jim Salisbury, Richard Aherne, Larry Duran, Philip Van Zandt, John George, Ray Spiker, Duke Fishman, Leslie Denison, Adolph Faylauer, Carl M. Leviness, Sailor Vincent, Charles Morton, Carmelita González, Bill Shine, Ramón Sánchez, Walter Fitzgerald, Jack Kenny, Scott Seaton, Suzanne Ridgway, Jack Perrin, Patrick Cargill, Felix Felton, Robert Cabal, Frank Mclure, Jose Portugal, Ben Frommer, Ronald Adam, Manuel París, Ann Kunde, Ted Smile, Eumenio Blanco, Jack Stoney, Donald Gray, Noble 'Kid' Chissell, Monty O'Grady, José Greco, Sol Murgi, James Gonzalez, Bernie Gozier

Mike Todd

Scénografie:

Ken Adam

Musím říct, že tohle zpracování legendárního Vernova příběhu se mi zamlouvalo. Kromě toho, že je zde skvělý David Niven a výborný Cantinflas, objevují se zde ještě další zajímaví herci - například Peter Lorre. Ale stojí to i na samotné cestě a na jednotlivých zastávkách. Tohle film pochopil a zobrazuje svět nádherně.(23.3.2017)

Kresleny Willy Fog je bezpochyby zabavnejsi, ten realny se obcas ponekud tahne viz. zastavka ve Spanelsku, kde nejdriv 5 minut sledujete macho kaspara jak poskakuje po stole a vsichni okolo jsou z toho komplet odvareni, abyste mohli nasledujicich 10 minut trpet u sledovani dalsiho saska, ktery se protaci dokola s bykem v arene. Ocividne i ten byk se u toho nudil. Ve vysledku tak po 2h cekate, ze uz je davno konec, ale ona je to teprve polovicni intermission. Neznamena to ale, ze je to spatny film, ono to cestovani kolem sveta, kdy si za par hodin projedete nejakych 10 svetovych lokaci snad ani nemuze dopadnout spatne a pod 4* stejne nepujdu. Kdyby ale nekdo prostrihal tak 30 minut zbytecnych scen, prokazal by svetu velkou sluzbu. 7/10(28.4.2011)

V súčasnosti mi neostáva nič iné, len krútiť hlavou nad vkusom akadémie roku 1957. Päť Oskarov vrátane najlepšieho filmu a kamery plus nominácia na réžiu? To myslíte vážne? Nevravím, že je to zlý film, ale technicky už pôsobí dosť smiešne (ešte som vo filme nezažil že by šípy po zásahu človeka odpadávali ako by boli z gumy) a strih je vyslovene otrasný. Stopáž má navyše vražedné tri hodiny, umocnené tým že scenár je neuveriteľne riedky - pôsobí to skôr ako cestopis s dlhými zábermi na prírodu a krátkymi dejotvornými zastávkami. Mnoho ale zachraňujú zaujímavo napísané postavy a herecké obsadenie. 6/10(4.6.2012)

Anderson vytvoril okulahodiaci pestrofarebný svet exotiky a dobrodružstva v ultra-optimistickom prevedení Verne-ovej adaptácie. Nečakať preto existenciálny survivor, ale čisto rodinný pohľad na vec. Počas tejto ani chvíľku nenudiacej zábave spoznáme množstvo kultúr, navštívime rôzne kúty sveta a stretneme známe osobnosti (Peter Lorre, Buster Keaton či Frank Sinatra). Lenže problémom je hlavná postava, z ktorej síce vyžaruje nadhľad a elegancia, od sympatií má ale ďaleko. Rovnako je to aj s výsledným produktom, ktorý síce ani po 58 rokoch nestráca na formálnej coolovosti, lenže disponuje miestami, ktoré nie sú adekvátne vtipné ale iba pozerateľné.(10.5.2014)

4* dávám za druhou polovinu, protože první jsem bohužel neviděla. Byla jsem unešena skvělou výpravou a různými překážkami, které se objevovali pred Fogem - bizony tahnoucí přes koleje, mostem na spadnutí, napadnutím indiány, nedostatkem paliva při cestě lodí.....opravdu kvalitní film, který se právem může chlubit filmem roku podle Academy Awards.(6.7.2006)

• - Snímek byl jako jeden z prvních natočen systémem Todd-AO na 70mm filmový formát. [zdroj: FNŘ 2010] (hippyman)

• - Film se k roku 2013 mohl pyšnit nepočetnějším zvířecím obsazení. Objevilo se v něm celkem 8 552 zvířecích rolí. Konkrétně se jednalo o 3 800 ovcí, 2 448 bizonů, 950 oslů, 800 koní, 512 opic, 17 býků, 15 slonů, 6 tchořů a 4 pštrosy. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Cesta kolem světa za 80 dní byl posledni film pro Hartcourta Williamse a Roberta Newtona. (sir-dave)