Cesta kolem světa za 80 dní

• český

Cesta kolem světa za osmdesát dní

Around the World in 80 Days

• slovenský

Cesta okolo sveta za osemdesiat dní

Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Sci-Fi

USA, 1956, 175 min

Předloha:

Jules Verne (kniha)

Lionel Lindon

Victor Young

Cantinflas, David Niven, Finlay Currie, Robert Morley, Ronald Squire, Basil Sydney, Tim McCoy, Noël Coward, John Gielgud, Trevor Howard, Harcourt Williams, Martine Carol, Fernandel, Charles Boyer, Gilbert Roland, Cesar Romero, Alan Mowbray, Cedric Hardwicke, Reginald Denny, Ronald Colman, Shirley MacLaine, Charles Coburn, Peter Lorre, George Raft, Marlene Dietrich, John Carradine, Frank Sinatra, Buster Keaton, Edmund Lowe, Victor McLaglen, Jack Oakie, John Mills, Glynis Johns, Ava Gardner, Annie Yip, Barry Norton, John Ferguson, Evelyn Keyes, Marion Ross, Gordon Mitchell, Mike Mazurki, Red Skelton, Andy Devine, Joe E. Brown, Robert Newton, Hermione Gingold, Keye Luke, Alfredo Landa, Minta Durfee, Bess Flowers, William H. O'Brien, Allen Jaffe, Bert Stevens, Jeffrey Sayre, Sam Harris, Harold Miller, Frank Mills, Robert James, Danny Borzage, Chuck Hamilton, Dick Wessel, Michael Jeffers, Dick Johnstone, Melville Cooper, Joe Ploski, Arthur Tovey, Jack Chefe, Cameron Hall, Richard Wattis, Sing Chen, George Nardelli, Waclaw Rekwart, Edwin Rochelle, Al Haskell, Jack Tornek, Robert Robinson, Chet Brandenburg, Buddy Roosevelt, Walter Kingsford, Franklyn Farnum, Cap Somers, Richard Loo, Charles Horvath, Cosmo Sardo, Philip Ahn, Chick Hannan, Jack Mulhall, Kit Guard, Boyd 'Red' Morgan, Herman Hack, Fred Aldrich, Phil Schumacher, Gertrude Astor, Jack Davies, Clarence Hennecke, Robert St. Angelo, King Mojave, Aggie Auld, Bob Reeves, James Dime, Jim Salisbury, Richard Aherne, Larry Duran, Philip Van Zandt, John George, Ray Spiker, Duke Fishman, Leslie Denison, Adolph Faylauer, Carl M. Leviness, Sailor Vincent, Charles Morton, Carmelita González, Bill Shine, Ramón Sánchez, Walter Fitzgerald, Jack Kenny, Scott Seaton, Suzanne Ridgway, Jack Perrin, Patrick Cargill, Felix Felton, Robert Cabal, Frank Mclure, Jose Portugal, Ben Frommer, Ronald Adam, Manuel París, Ann Kunde, Ted Smile, Eumenio Blanco, Jack Stoney, Donald Gray, Noble 'Kid' Chissell, Monty O'Grady, José Greco, Sol Murgi, James Gonzalez, Bernie Gozier, George Bruggeman, Lars Hensen, Jane Chung, Al Kikume, Bill Couch, Amapola Del Vando, Joe E. Ross, Weaver Levy, Ernesto Molinari, Frances Fong, Bob Okazaki, Tommy Lee, Beatrice Lillie, Roy Darmour, Dick Cherney, Norman Stevans, George Hickman, William Meader, Albert Cavens

Anderson vytvoril okulahodiaci pestrofarebný svet exotiky a dobrodružstva v ultra-optimistickom prevedení Verne-ovej adaptácie. Nečakať preto existenciálny survivor, ale čisto rodinný pohľad na vec. Počas tejto ani chvíľku nenudiacej zábave spoznáme množstvo kultúr, navštívime rôzne kúty sveta a stretneme známe osobnosti (Peter Lorre, Buster Keaton či Frank Sinatra). Lenže problémom je hlavná postava, z ktorej síce vyžaruje nadhľad a elegancia, od sympatií má ale ďaleko. Rovnako je to aj s výsledným produktom, ktorý síce ani po 58 rokoch nestráca na formálnej coolovosti, lenže disponuje miestami, ktoré nie sú adekvátne vtipné ale iba pozerateľné.(10.5.2014)

Nejhvězdnější adaptace mého oblíbeného Verneova románu se v některých místech sice trochu vleče, ale zase se věrně drží předlohy a některá camea jsou opravdu pěkná (Fernandel, Frigo...). Philease Fogga pro mě už navždy představuje buď sympatický lev ze španělského animovaného seriálu a nebo spíše právě David Niven. Ani Oldřich Nový nebyl takový gentleman.(27.11.2007)

V súčasnosti mi neostáva nič iné, len krútiť hlavou nad vkusom akadémie roku 1957. Päť Oskarov vrátane najlepšieho filmu a kamery plus nominácia na réžiu? To myslíte vážne? Nevravím, že je to zlý film, ale technicky už pôsobí dosť smiešne (ešte som vo filme nezažil že by šípy po zásahu človeka odpadávali ako by boli z gumy) a strih je vyslovene otrasný. Stopáž má navyše vražedné tri hodiny, umocnené tým že scenár je neuveriteľne riedky - pôsobí to skôr ako cestopis s dlhými zábermi na prírodu a krátkymi dejotvornými zastávkami. Mnoho ale zachraňujú zaujímavo napísané postavy a herecké obsadenie. 6/10(4.6.2012)

• dopitak

Neskládám pocty, jsa odkojen na animovaném Fogovi a jeho věrném Barnabášovi a Čikovi. Tenhle film je pro mě zklamáním měsíce, nejnudnější natahovanou dřinou, kterou jsem v poslední době viděl. Pouštěl jsem si to hlavně kvůli tomu, jestli se mi podaří postřehnout Sinatrovo cameo (podařilo). Velkolepá výprava je spíš žert. Sledována verze z Primy, ovšem s původním výborným dabingem ČT (Brzobohatý). Pro suda dodávám, že mnou zmíněná verze má 135 minut, ale vlastním i původní nesestříhanou, jež má opravdu 175 minut.(22.1.2010)

Rozpočet $6miliónovTržby USA $42,000,000Tržby Celosvetovo $-║ Našťastie to Niven nejak nekazí, dá sa zniesť, skôr tomu chýba ešte o niečo svižnejšia réžia a nejaké spestrujúce vychytávky, takto sa to vlečie bez výkovov v jednej úrovni. /60%/(25.11.2008)

• - Film se k roku 2013 mohl pyšnit nepočetnějším zvířecím obsazení. Objevilo se v něm celkem 8 552 zvířecích rolí. Konkrétně se jednalo o 3 800 ovcí, 2 448 bizonů, 950 oslů, 800 koní, 512 opic, 17 býků, 15 slonů, 6 tchořů a 4 pštrosy. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Snímek byl jako jeden z prvních natočen systémem Todd-AO na 70mm filmový formát. [zdroj: FNŘ 2010] (hippyman)

• - Cesta kolem světa za 80 dní byl posledni film pro Hartcourta Williamse a Roberta Newtona. (sir-dave)