Cesta kolem světa za osmdesát dní

• Československo Cesta kolem světa za 80 dní (více)
Trailer
Dobrodružný / Komedie / Rodinný
USA, 1956, 175 min

Předloha:

Jules Verne (kniha)

Lionel Lindon

Victor Young

Cantinflas, David Niven, Finlay Currie, Robert Morley, Ronald Squire, Basil Sydney, Tim McCoy, Noël Coward, John Gielgud, Trevor Howard, Harcourt Williams (více)

VOD (1)

V roce 1872 se vsadí distingovaný Angličan Phileas Fogg (David Niven) o 20 000 liber s členy svého klubu o to, že během 80 dní vykoná cestu kolem světa. V doprovodu svého sluhy Passepartouta se vydá na cestu, jist si svým vítězstvím. V Indii zachrání život indické princezně, která se k němu připojuje. Stále je však sledován inspektorem Fixem, který jej podezřívá z přepadení banky... Nákladný film, natočen podle románu Julese Verna sklidil mnoho ocenění, mezi nimi i 5 Oskarů. (woody)

Trailer

misterz

Úžasné s akou ľahkosťou a nevtieravým humorným prístupom si tento snímok dokázal robiť srandu z jednotlivých kultúr a národov, ktorými Phileas Fogg postupne na svojej ceste prechádzal (vrátane svojej vlastnej krajiny samozrejme). David Niven tu dostál svojej povesti najväčšieho anglického gentlemana svojej doby a Cantinflas mu zase veľmi výdatne sekundoval svojou humornou stránkou. Len škoda, že niektoré zábery a momenty mi prišli zbytočne úmorne dlhé, a to až tak, že po čase začali nudiť. Nudu potom zahnala až ďalšia nová scénka. Napríklad tá scéna býčieho zápasu mi prišla nekonečne dlhá. Oceňujem tiež prídavok niekoľkých ďalších hereckých legiend, z ktorých ma najviac potešilo krátke cameo s P. Lorre. Myslím, že slušný nadpriemer je zaslúžený. 80/100 ()

Oskar

Nejangličtější ze všech Angličanů David Niven ve své životní roli. I když... mám takovou teorii... nebo podezření... Niven byl anglický jako biftek, jako yorkshireský puding, jako sebrané spisy G.B.Shawa, jako strašidlo cantervillské. Na tomto světě je jen jedna osoba, která je až do morku kostí tak neskutečně britská... Ne, nemá smysl dál zavírat oči před něčím tak evidentním. David Niven byl ve skutečnosti královna Alžběta v přestrojení! Ano. Sejmout z hlavy letuščí klobouk a přilepit si pod nos knírek byl jen zoufalý pokus oklamat slaboduché. Tenhle trik ti nevyšel, Betty! 70% ()

Frajer42

Film, ve kterém by se dala s lehkostí vystříhat polovina stopáže. Věřte mi, že nepřeháním. Vážně nechápu proč jsou ve filmu například odporné 10 minutové tancovačky ve španělském stylu, snad hodinové býčí zápasy a plno dalších kokotin, které nemají ve filmech co pohledávat. Není mi jasné dle čeho se tvořilo obsazení, ale je na můj vkus úděsné. Cenu nejnesympatičtější postavičky bych udělil kokotovi Passepartoutovi, který mi znepříjemňoval celý film. Naopak musím vyzdvihnout scénku, kdy ďábelští indiáni přepadnou vlak. Myslím, že na svoji dobu to bylo natočeno perfektně. Dávám 1*. Nevím, jak jinak ohodnotit film, v němž 3/4 stopáže je slovy nepopsatelná nuda. ()

Wiliem

První hodinu, snad i hodinu a půl, jsem byl silně na rozpacích co to vlastně sleduju za film. Dlouhé záběry na krajinu byly sice velmi krásné, extempore Passpartu dejme tomu, ale za tu celou dobu Fogg prakticky nedostal vůbec prostor a nějaký náznak že by měl někdo někam spěchat, o tom nemohla být vůbec řeč. Tím se z filmu vytratilo to co se mi na něm nejvíc líbí. Naštěstí poslední hodina už opravdu naplnila mé očekávání, i když ne úplně. Prostě mi celý film připadal tak nějak bez života, právě díky tomu že se film spíše soustředil na krajinu a kulturu projížděné země místo věnování se tomu podstatnějšímu, tedy prokreslování charakteru hlavních postav. 70%. ()

GodComplex

Kresleny Willy Fog je bezpochyby zabavnejsi, ten realny se obcas ponekud tahne viz. zastavka ve Spanelsku, kde nejdriv 5 minut sledujete macho kaspara jak poskakuje po stole a vsichni okolo jsou z toho komplet odvareni, abyste mohli nasledujicich 10 minut trpet u sledovani dalsiho saska, ktery se protaci dokola s bykem v arene. Ocividne i ten byk se u toho nudil. Ve vysledku tak po 2h cekate, ze uz je davno konec, ale ona je to teprve polovicni intermission. Neznamena to ale, ze je to spatny film, ono to cestovani kolem sveta, kdy si za par hodin projedete nejakych 10 svetovych lokaci snad ani nemuze dopadnout spatne a pod 4* stejne nepujdu. Kdyby ale nekdo prostrihal tak 30 minut zbytecnych scen, prokazal by svetu velkou sluzbu. 7/10 ()

• Snímek byl jako jeden z prvních natočen systémem Todd-AO na 70mm filmový formát. [zdroj: FNŘ 2010] (hippyman)
  • Nejslavnější adaptace klasického románu Julese Verna Le Tour du monde en quatre-vingts jours (1872). Jeho české překlady počínaje verzí Cesta kolem světa za osmdesáte dní: cestopisný román vycházejí pravidelně od roku 1873. (NinadeL)
  • Film se k roku 2013 mohl pyšnit nepočetnějším zvířecím obsazení. Objevilo se v něm celkem 8 552 zvířecích rolí. Konkrétně se jednalo o 3 800 ovcí, 2 448 bizonů, 950 oslů, 800 koní, 512 opic, 17 býků, 15 slonů, 6 tchořů a 4 pštrosy. (ČSFD)