Cesta kolem světa za 80 dní

• Česko

Cesta kolem světa za osmdesát dní

Around the World in 80 Days

Cesta okolo sveta za 80 dní

Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Sci-Fi

USA, 1956, 175 min

Předloha:

Jules Verne (kniha)

Lionel Lindon

Victor Young

Cantinflas, David Niven, Finlay Currie, Robert Morley, Ronald Squire, Basil Sydney, Tim McCoy, Noël Coward, John Gielgud, Trevor Howard, Harcourt Williams, Martine Carol, Fernandel, Charles Boyer, Gilbert Roland, Cesar Romero, Alan Mowbray, Cedric Hardwicke, Reginald Denny, Ronald Colman, Shirley MacLaine, Charles Coburn, Peter Lorre, George Raft, Marlene Dietrich, John Carradine, Frank Sinatra, Buster Keaton, Edmund Lowe, Victor McLaglen, Jack Oakie, John Mills, Glynis Johns, Ava Gardner, Annie Yip, Barry Norton, John Ferguson, Evelyn Keyes, Marion Ross, Gordon Mitchell, Mike Mazurki, Red Skelton, Andy Devine, Joe E. Brown, Robert Newton, Hermione Gingold, Keye Luke, Alfredo Landa, Minta Durfee, Bess Flowers, William H. O'Brien, Allen Jaffe, Bert Stevens, Jeffrey Sayre, Sam Harris, Harold Miller, Frank Mills, Robert James, Danny Borzage, Chuck Hamilton, Dick Wessel, Michael Jeffers, Dick Johnstone, Melville Cooper, Joe Ploski, Arthur Tovey, Jack Chefe, Cameron Hall, Richard Wattis, Sing Chen, George Nardelli, Waclaw Rekwart, Edwin Rochelle, Al Haskell, Jack Tornek, Robert Robinson, Chet Brandenburg, Buddy Roosevelt, Walter Kingsford, Franklyn Farnum, Cap Somers, Richard Loo, Charles Horvath, Cosmo Sardo, Philip Ahn, Chick Hannan, Jack Mulhall, Kit Guard, Boyd 'Red' Morgan, Herman Hack, Fred Aldrich, Phil Schumacher, Gertrude Astor, Jack Davies, Clarence Hennecke, Robert St. Angelo, King Mojave, Aggie Auld, Bob Reeves, James Dime, Jim Salisbury, Richard Aherne, Larry Duran, Philip Van Zandt, John George, Ray Spiker, Duke Fishman, Leslie Denison, Adolph Faylauer, Carl M. Leviness, Sailor Vincent, Charles Morton, Carmelita González, Bill Shine, Ramón Sánchez, Walter Fitzgerald, Jack Kenny, Scott Seaton, Suzanne Ridgway, Jack Perrin, Patrick Cargill, Felix Felton, Robert Cabal, Frank Mclure, Jose Portugal, Ben Frommer, Ronald Adam, Manuel París, Ann Kunde, Ted Smile, Eumenio Blanco, Jack Stoney, Donald Gray, Noble 'Kid' Chissell, Monty O'Grady, José Greco, Sol Murgi, James Gonzalez, Bernie Gozier, George Bruggeman, Lars Hensen, Jane Chung, Al Kikume, Bill Couch, Amapola Del Vando, Joe E. Ross, Weaver Levy, Ernesto Molinari, Frances Fong, Bob Okazaki, Tommy Lee, Beatrice Lillie, Roy Darmour, Dick Cherney, Norman Stevans, George Hickman, William Meader, Albert Cavens, Thomas Martin, Bud Cokes, Perk Lazelle, Tony Urchel, Art Felix, Stuart Hall, Robert Locke Lorraine, Dan Dowling, Emma Palmese, King Lockwood, Mary Young, Owen Song, Casey MacGregor, Spencer Chan, Cecil Combs, Thomas Murray, Chuck Hicks, Theona Bryant

Nejangličtější ze všech Angličanů David Niven ve své životní roli. I když... mám takovou teorii... nebo podezření... Niven byl anglický jako biftek, jako yorkshireský puding, jako sebrané spisy G.B.Shawa, jako strašidlo cantervillské. Na tomto světě je jen jedna osoba, která je až do morku kostí tak neskutečně britská... Ne, nemá smysl dál zavírat oči před něčím tak evidentním. David Niven byl ve skutečnosti královna Alžběta v přestrojení! Ano. Sejmout z hlavy letuščí klobouk a přilepit si pod nos knírek byl jen zoufalý pokus oklamat slaboduché. Tenhle trik ti nevyšel, Betty! 70%(27.7.2006)

První chvíle cest jsou až moc dlouhé ( záběr na tančící španěly cca 10minut, západ s býkem cca 15minut), ale dále film už spád. Hlavná prioritou tooho filmu jdou dlouhě záběry na přírodu, krajinu mající až dokumentární charakter. Z filmu si nejen odnesete zážitek z filmu, ale i z takřka Vámi navštívených cizích krajin...(31.12.2004)

Nadherny film, a kecy o tom, ze je zastaraly alebo ze je z roku 1956, tak na to ja zvysoka seriem. Fascinujuca uchvatna cesta plna skvelych dobrodruzstiev, fascinujuce destinacie, vyrona rezia. Nuda tuna nehrozi ani chvilu, divak je hned strhnuty napinavym dejom a dokonalou filmarinou. Mena ako ShirleymcLane, Marlene Dietrich alebo samotny Buster Keaton /The Sunset Boulevard/ zaistuju tomuto snimku odo mna 100 %(18.10.2014)

Zábavný velkopříběh o tehdy ještě romantické cestě kolem světa. Nechybí potřebná nadsázka a zajímavá je i předehra o cestách do vesmíru, kdy je konstantováno, že člověk Měsíce ještě nedosáhl. Bohatec Phileas Fogg (dobrý David Niven) je egoista, který nepochybuje o svých schopnostech a úsudcích. Nenechává se vyvésti z míry a po většinu času je krásně anglicky suchopárný a dalo by se říci i nezaujatý. Na druhou stranu neváhá riskovat, aby pomohl ženě, či příteli v nouzi. Jeho věrným, ale rozverným doprovodem je nový sluha Passepartout (Cantinflas), který je většinou obětí nebezpečných kousků a dobrodružství. A nastává boj s časem. Nejdříve Francie s Paříží, zámky a cesta balónem. Poté Španělsko s flamengem a býčím zápasem a trochu znuděným Achmedem Abdullahem (Gilbert Roland). Egyptský Suez, kde se přidává policista Fix (Robert Newton), který chce domnělého pachatele velké bankovní loupeže Fogga zatknout za každou cenu a tento počin se stává jediným důvodem jeho bytí a veškerých úskoků. Indie, kde hrdinové zachrání princeznu Aoudu (Shirley MacLaine) ze spárů smrti a přibírají jí jako dalšího spolupoutníka. Hongkong s čínským zabijákem. Japonsko, kde se Passepartout chvíli živí v cirkusu. Amerika, kde hraje v Saloonu na piano Frank Sinatra a společnici dělá Marléne Dietrich, s vlakem, kde je průvodčím Buster Keaton, a s mírumilovnými i bojechtivými Indiány. A všechno má svůj šťastný konec s výhrou v podobě peněz a půvabné urozené nevěsty.(24.1.2011)

Přestože by Foggova "Cesta" s ohledem na svoji šibeniční lhůtu měla ve filmu svádět k svižnému tempu vyprávění, snímek překvapivě nikam nepádí a line si to ležérním tempem, jež působí místy příjemným (loudavé, často překrásné, duši lahodící pohledy kamery na exotické exteriéry, ať už ze vznášejícího se balónu či šinoucího vlaku), ale také občas trestuhodně ubíjejícím dojmem (např.nepochopitelně nastavovaná zastávka ve Španělsku - 5 minut se jen tancuje a 10 minut "zápasí" v aréně s býkem!). Výsadní devízou filmu je D.Niven, v jehož trefném podaní je P.Fogg tím pravým dokonale strohým anglickým gentlemanem, kterého nedokáže vyvést z bohovského klidu nikdy nikdo a nic. Ve své roli na plátně z pochopitelných důvodů, jež plynou předně z jeho odtažitého vystupování, působí mírně nepřístupným dojmem a proto pro mně byla velkým zklamáním postava jeho sluhy, která alespoň podle mne měla do příběhu vnášet lidsky přirozenější prvek, což se k mému zklamání nedělo.. jeho chaplinovská vizáž, charakter sukničkáře a cirkusové skeče jimiž se prezentoval, mě nedokázaly zaujmout.. ve filmu se mi poté paradoxně jevil býti ještě větším "cizincem" než jeho nadlidsky se zprávající pán. O to víc jsem zhruba v půli filmu, v indické epizodě, přivítal příchod jejich budoucího souputníka, krásné princezny, které dala tvář filmem dosud příliš nepoznamenaná S.MacLaine.. sice jí ve snímku nebylo poskytnuto příliš prostoru, ale její nádherný úsměv na mně působil stejně jako vždy.. připadal jsem si proti němu zcela bezbranný :) Výsledné hodnocení "Cesty" jsou u mně velmi silné 3*.(23.10.2005)

• - Snímek byl jako jeden z prvních natočen systémem Todd-AO na 70mm filmový formát. [zdroj: FNŘ 2010] (hippyman)

• - Cesta kolem světa za 80 dní byl posledni film pro Hartcourta Williamse a Roberta Newtona. (sir-dave)

• - Film se k roku 2013 mohl pyšnit nepočetnějším zvířecím obsazení. Objevilo se v něm celkem 8 552 zvířecích rolí. Konkrétně se jednalo o 3 800 ovcí, 2 448 bizonů, 950 oslů, 800 koní, 512 opic, 17 býků, 15 slonů, 6 tchořů a 4 pštrosy. (Zdroj: ČSFD.cz)