Cesta kolem světa za 80 dní

• český

Cesta kolem světa za osmdesát dní

Around the World in 80 Days

• slovenský

Cesta okolo sveta za osemdesiat dní

Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Sci-Fi

USA, 1956, 175 min

Předloha:

Jules Verne (kniha)

Lionel Lindon

Victor Young

Cantinflas, David Niven, Finlay Currie, Robert Morley, Ronald Squire, Basil Sydney, Tim McCoy, Noel Coward, John Gielgud, Trevor Howard, Harcourt Williams, Martine Carol, Fernandel, Charles Boyer, Gilbert Roland, Cesar Romero, Alan Mowbray, Cedric Hardwicke, Reginald Denny, Ronald Colman, Shirley MacLaine, Charles Coburn, Peter Lorre, George Raft, Marlene Dietrich, John Carradine, Frank Sinatra, Buster Keaton, Edmund Lowe, Victor McLaglen, Jack Oakie, John Mills, Glynis Johns, Ava Gardner, Annie Yip, Barry Norton, John Ferguson, Evelyn Keyes, Marion Ross, Gordon Mitchell, Mike Mazurki, Red Skelton, Andy Devine, Joe E. Brown, Robert Newton, Hermione Gingold, Keye Luke, Alfredo Landa, Minta Durfee, Bess Flowers, William H. O'Brien, Allen Jaffe, Bert Stevens, Jeffrey Sayre, Sam Harris, Harold Miller, Frank Mills, Robert James, Danny Borzage, Chuck Hamilton, Dick Wessel, Michael Jeffers, Dick Johnstone, Melville Cooper, Joe Ploski, Arthur Tovey, Jack Chefe, Cameron Hall, Richard Wattis, Sing Chen, George Nardelli, Waclaw Rekwart, Edwin Rochelle, Al Haskell, Jack Tornek, Robert Robinson, Chet Brandenburg, Buddy Roosevelt, Walter Kingsford, Franklyn Farnum, Cap Somers, Richard Loo, Charles Horvath, Cosmo Sardo, Philip Ahn, Chick Hannan, Jack Mulhall, Kit Guard, Boyd 'Red' Morgan, Herman Hack, Fred Aldrich, Phil Schumacher, Gertrude Astor, Jack Davies, Clarence Hennecke, Robert St. Angelo, King Mojave, Aggie Auld, Bob Reeves, James Dime, Jim Salisbury, Richard Aherne, Larry Duran, Philip Van Zandt, John George, Ray Spiker, Duke Fishman, Leslie Denison, Adolph Faylauer, Carl M. Leviness, Sailor Vincent, Charles Morton, Carmelita González, Bill Shine, Ramón Sánchez, Walter Fitzgerald, Jack Kenny, Scott Seaton, Suzanne Ridgway, Jack Perrin, Patrick Cargill, Felix Felton, Robert Cabal, Frank Mclure, Jose Portugal, Ben Frommer, Ronald Adam, Manuel París, Ann Kunde, Ted Smile, Eumenio Blanco, Jack Stoney, Donald Gray, Noble 'Kid' Chissell, Monty O'Grady, José Greco, Sol Murgi, James Gonzalez, Bernie Gozier, George Bruggeman, Lars Hensen, Jane Chung, Al Kikume, Bill Couch, Amapola Del Vando, Joe E. Ross, Weaver Levy

Mike Todd

Scénografie:

Ken Adam

První hodinu, snad i hodinu a půl, jsem byl silně na rozpacích co to vlastně sleduju za film. Dlouhé záběry na krajinu byly sice velmi krásné, extempore Passpartu dejme tomu, ale za tu celou dobu Fogg prakticky nedostal vůbec prostor a nějaký náznak že by měl někdo někam spěchat, o tom nemohla být vůbec řeč. Tím se z filmu vytratilo to co se mi na něm nejvíc líbí. Naštěstí poslední hodina už opravdu naplnila mé očekávání, i když ne úplně. Prostě mi celý film připadal tak nějak bez života, právě díky tomu že se film spíše soustředil na krajinu a kulturu projížděné země místo věnování se tomu podstatnějšímu, tedy prokreslování charakteru hlavních postav. 70%.(2.1.2010)

Přestože by Foggova "Cesta" s ohledem na svoji šibeniční lhůtu měla ve filmu svádět k svižnému tempu vyprávění, snímek překvapivě nikam nepádí a line si to ležérním tempem, jež působí místy příjemným (loudavé, často překrásné, duši lahodící pohledy kamery na exotické exteriéry, ať už ze vznášejícího se balónu či šinoucího vlaku), ale také občas trestuhodně ubíjejícím dojmem (např.nepochopitelně nastavovaná zastávka ve Španělsku - 5 minut se jen tancuje a 10 minut "zápasí" v aréně s býkem!). Výsadní devízou filmu je D.Niven, v jehož trefném podaní je P.Fogg tím pravým dokonale strohým anglickým gentlemanem, kterého nedokáže vyvést z bohovského klidu nikdy nikdo a nic. Ve své roli na plátně z pochopitelných důvodů, jež plynou předně z jeho odtažitého vystupování, působí mírně nepřístupným dojmem a proto pro mně byla velkým zklamáním postava jeho sluhy, která alespoň podle mne měla do příběhu vnášet lidsky přirozenější prvek, což se k mému zklamání nedělo.. jeho chaplinovská vizáž, charakter sukničkáře a cirkusové skeče jimiž se prezentoval, mě nedokázaly zaujmout.. ve filmu se mi poté paradoxně jevil býti ještě větším "cizincem" než jeho nadlidsky se zprávající pán. O to víc jsem zhruba v půli filmu, v indické epizodě, přivítal příchod jejich budoucího souputníka, krásné princezny, které dala tvář filmem dosud příliš nepoznamenaná S.MacLaine.. sice jí ve snímku nebylo poskytnuto příliš prostoru, ale její nádherný úsměv na mně působil stejně jako vždy.. připadal jsem si proti němu zcela bezbranný :) Výsledné hodnocení "Cesty" jsou u mně velmi silné 3*.(23.10.2005)

Krásné zpracování krásné knihy.... příjemně se kouká na krásné záběry měst a přírody po celém světě. Kouká z toho filmu takový starodávný klid, kdy si divák může užívat takových krásných záběrů přírody po celém světě, které v dnešních filmech už nevidí. To doplňuje pěknej příběh, který kdekdo zná ze španělského kresleného seriálu. A tady rozhodně ani nevadí ta délka filmu, která možná kdekoho odradí. Tady to ovšem kratčeji natočit nešlo. A rozhodně to nevadí. [1203. hodnocení, 72. komentář, 74%](9.8.2015)

Někdo říká že je film zastaralý, nudný, nebo dokonce naivní, ale já tenhle film miluju! Báječná výprava, bohatý děj, který ani na minutu nemá hluché místo (delší pasáže ve Španělsku mi nijak nevadili), plný skvostných herců. Dokonce i v těch nejmenších roličkách se objevují legendy filmového plátna (Marlene Dietrich, Frank Sinatra, Buster Keaton, Fernandel). David Niven je prototyp Anglického gentlemana a v roli Phyliase Fogga je báječný. Báječně mu sekunduje komik Cantiflas v roli jeho sluhy Passepartoua. A jako bombónek okouzlující Shirley McLaine. Nestárnoucí klasika, stejně jako stejnojmenný román Julesa Vernea.(8.7.2007)

Ve své době to asi musel být oslnivý film. Mnoho filmových hvězd i v těch maličkých rolí, např. Marlene Dietrich jako krasavice v baru ve westernové Americe a Buster Keaton jako průvodčí ve vlaku, tentokrát mluvící. Prostředí se pravidelně mění, ale jsou dosti umělá, režie se zaměřuje na pro příběh nepodstatné detaily. Více se mi líbil animovaný seriál ´Willy Fog - La vuelta al mundo en 80 días´ z roku 1995.(25.9.2014)

• - Snímek byl jako jeden z prvních natočen systémem Todd-AO na 70mm filmový formát. [zdroj: FNŘ 2010] (hippyman)

• - Film se k roku 2013 mohl pyšnit nepočetnějším zvířecím obsazení. Objevilo se v něm celkem 8 552 zvířecích rolí. Konkrétně se jednalo o 3 800 ovcí, 2 448 bizonů, 950 oslů, 800 koní, 512 opic, 17 býků, 15 slonů, 6 tchořů a 4 pštrosy. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Cesta kolem světa za 80 dní byl posledni film pro Hartcourta Williamse a Roberta Newtona. (sir-dave)