Reklama

Reklama

Cesta kolem světa za osmdesát dní

  • Československo Cesta kolem světa za 80 dní (více)
Trailer
Dobrodružný / Komedie / Rodinný
USA, 1956, 175 min

Předloha:

Jules Verne (kniha)

Kamera:

Lionel Lindon

Hudba:

Victor Young

Hrají:

Cantinflas, David Niven, Finlay Currie, Robert Morley, Ronald Squire, Basil Sydney, Tim McCoy, Noël Coward, John Gielgud, Trevor Howard, Harcourt Williams (více)
(další profese)

VOD (1)

Obsahy(1)

V roce 1872 se vsadí distingovaný Angličan Phileas Fogg (David Niven) o 20 000 liber s členy svého klubu o to, že během 80 dní vykoná cestu kolem světa. V doprovodu svého sluhy Passepartouta se vydá na cestu, jist si svým vítězstvím. V Indii zachrání život indické princezně, která se k němu připojuje. Stále je však sledován inspektorem Fixem, který jej podezřívá z přepadení banky... Nákladný film, natočen podle románu Julese Verna sklidil mnoho ocenění, mezi nimi i 5 Oskarů. (woody)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (96)

Wiliem 

všechny recenze uživatele

První hodinu, snad i hodinu a půl, jsem byl silně na rozpacích co to vlastně sleduju za film. Dlouhé záběry na krajinu byly sice velmi krásné, extempore Passpartu dejme tomu, ale za tu celou dobu Fogg prakticky nedostal vůbec prostor a nějaký náznak že by měl někdo někam spěchat, o tom nemohla být vůbec řeč. Tím se z filmu vytratilo to co se mi na něm nejvíc líbí. Naštěstí poslední hodina už opravdu naplnila mé očekávání, i když ne úplně. Prostě mi celý film připadal tak nějak bez života, právě díky tomu že se film spíše soustředil na krajinu a kulturu projížděné země místo věnování se tomu podstatnějšímu, tedy prokreslování charakteru hlavních postav. 70%. ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Na závěr roku 1956 jsem samozřejmě nechal oskarovku. Cestu kolem světa za 80 dní jsem kdysi před 20 lety viděl na Nově. Vím, že se mi celkem líbila, pamatoval jsem si indiány a pocit, že to byl fajn film, ale určitě ne na Oskara. A po letech? Pocity má v podstatě podobné. Cesta kolem světa za 80 dní je notoricky známý příběh, který není třeba představovat, u nás ho zpopularizoval třeba úžasný kreslený seriál. Andersonova verze pak není nějakým strhujícím dobrodružným zážitkem, ostatně hrdina v podání skvěle britského Nivena se většinu filmu ani nezapotí a projde příběhem jako pravý anglický gentleman. Je to spíše cestopis, který ukazuje zvyklosti jednotlivých zemí - koridu ve Španělsku, kabuki vJaponsku, volby v USA :) Ovšem jako takový je to fantastický, všude burácí hudba, jsou tu spousty statistů v přesných kostýmech a člověk má opravdu pocit, že štáb cestoval po celém světě. Na 4 hvězdičky to táhne i parádní akce s indiány, slavný Ninev i neznámý Cantiflas v roli sluhy. Naopak Shirley MacLaine tu byla spíše do poštu, stejně jako plejáda hvězd s drobnými štěky. Jako slušný, nijak extra akční dobrodružný film proč ne (dobrodružný film roku 1956), ovšem toho Oskara za nejlepší film mohlo dost v roce 1956 x lepších filmů. ()

Reklama

Deimos 

všechny recenze uživatele

TV/// Obsazení 7/10 Děj 7/10 Hudba 6/10 Efekty 10/10/// +téma, na svoji dobu výprava, potěší pěkná Shirley MacLaine -na dnešní dobu technické zpracování a hudba, předlouhá scéna ve Španělsku/// Moje oblíbené téma v jeho snad první filmové podobě, které se celkem věrně drží své předlohy a díky animovanému seriálu z dětství tento film nabídne všechny pro mě známe situace. Ovšem největší problém filmu vězí v jeho délce. Jednak je film velmi krátký, krátký na to aby dobře rozvinul charaktery a jednání postav, nabídl více dialogů a předně více prostředí a samotné akce. Zde je pochopitelně kvůli délce spousta situací hodně ořezaná, vynechaná nebo nedostatečná. Prostě film nabídne hlavní dějové události, ale už nemá čas nabídnout něco více, což třeba seriál diky svému prostru mohl. A na druhou stranu (i díky stáří filmu) je jeho délka velmi neúnosná. Dívat se 3 hodiny na film je velice únavné a hlavně první 2 hodiny jsou velice nudné. Částečně to vynahrazuje 3 hodina, která se odehrává převážně v americe. Rozhodně tedy netvrdím, že je to špatný film. Jen na dnešní dobu je velice staromódní a chtělo by to nějaký remejk, ale pořádný a věrný originálu./// Celkem 73%/// ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Nadherny film, a kecy o tom, ze je zastaraly alebo ze je z roku 1956, tak na to ja zvysoka seriem. Fascinujuca uchvatna cesta plna skvelych dobrodruzstiev, fascinujuce destinacie, vyrona rezia. Nuda tuna nehrozi ani chvilu, divak je hned strhnuty napinavym dejom a dokonalou filmarinou. Mena ako ShirleymcLane, Marlene Dietrich alebo samotny Buster Keaton /The Sunset Boulevard/ zaistuju tomuto snimku odo mna 100 % ()

anais 

všechny recenze uživatele

Doba se asi dost změnila, protože tahle Cesta kolem světa za 80 dní by dnes na Oscara asi nedosáhla. Všechny scény, které někam posunují děj, jsou celkem svižné a vtipné (víc než dramatické), ale samotný příběh je prokládán zdlouhavými scénami, které představují ten který kraj. Ve Španělsku to jsou tradiční tance a korida, v Americe indiánský kmen tančící kolem ohně, v Indii dlouhé záběry z okna do krajiny, kterou rázují sloni atp. Všechno je to natočené velkolepě, ale při bližším pohledu dost vynikne rozdíl mezi reálnými záběry z cizích krajů, a tím, co se točilo v ateliérech. "Nedějové" scény pak působí trochu navíc a tak nějak nalepené na jinak skvělý zbytek. Takže jestli tomu něco ubližuje, je to spousta vaty, která film natahuje na 3 hodiny. (k tomu patří i množství zbytečných cameí - Sinatra, Dietrichová - čestnou výjimkou je Frigo opět ve vlaku!) ()

Galerie (52)

Zajímavosti (9)

  • Snímek byl jako jeden z prvních natočen systémem Todd-AO na 70mm filmový formát. [zdroj: FNŘ 2010] (hippyman)
  • Film se k roku 2013 mohl pyšnit nepočetnějším zvířecím obsazení. Objevilo se v něm celkem 8 552 zvířecích rolí. Konkrétně se jednalo o 3 800 ovcí, 2 448 bizonů, 950 oslů, 800 koní, 512 opic, 17 býků, 15 slonů, 6 tchořů a 4 pštrosy. (ČSFD)
  • Nejslavnější adaptace klasického románu Julese Verna Le Tour du monde en quatre-vingts jours (1872). Jeho české překlady počínaje verzí Cesta kolem světa za osmdesáte dní: cestopisný román vycházejí pravidelně od roku 1873. (NinadeL)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno