Osamělý mstitel Paul Kersey (Charles Bronson), vybavený jen svojí zbraní Magnum, se vydává do ulic New Yorku, aby vykonal spravedlnost na lidech, na které policie nestačí. (Bontonfilm)

Cushing

Pokud se nepletu, verze, co se tu dává v tv a zapůjčuje v půjčovnách, je značně cenzorsky upravená, tj. nůžkama. Nejbrutálnější brutalitky chybí, jenomže ke krvavému, umělecky nulovému béčku patří, jinak toho moc nezbyde. ()

Endyis

Už zbytečnější film s Bronsonem, ovšem tehle díl měl ještě alespoň trochu grády a nápad. Ty ostatní už jsou totální s**t!! ()

Hennesy

V základe jednoduchá zápletka o pomste, ktorá zároveň slúži ako reflexia na kriminalitu v New Yorku, resp. celej Amerike. Bronson tu hraje Paula Kerseyho, architekta ktorému zabijú manželku a on sa rozhodne s tým niečo urobiť. Pritom motivuje širokú verejnosť, aby nebola úbohou obeťou, ale aby sa nebála brániť. Kersey svoju pomstu vykonáva na náhodných zlodejíčkoch a kriminálnikoch a chladnokrvne zastrelí človeka aj odzadu...proste drsňák starej školy, ktorému držíte palce:) Celý čas som si vravel, že je to taká poctivá krimi, tak za tri***, ale kvôli poslednému záberu som jednu hviezdičku pridať musel:):) ()

JohnSmith

Když obyčejný člověk vezme spravedlnost do vlastních rukou, začnou se dít velký věci. Takový člověk má nejen sympatie veřejnosti, ale i policie. Charles Bronson nebyl špatný, jen to bylo zbytečně natahované. Děj v Tusconu byl určitě zkrátil. ()

Spock

První díl následné série se povedl velmi dobře. Charles Bronson se změní s poklidného architekta ve spravedlivého mstitele a potírače zločinu. Velmi bych ocenil originalitu snímku a snahu nedělat z hlavního hrdiny supermana, nýbrž obyčejného člověka. „Syrovost“ 70. let pak beru jak bonus, skvěle se k tématice daného filmu hodí. ()

ArdathBay

Přání smrti nutí k zamyšlení - premisa filmu je nejednoznačná. U Paula se jedná o pomstu, ale chodit po městě a hledat zloděje a vrahy a střílet ? Kontroverzní. Ambivalentní. Bronsonovi role sedla. Finále je skvostné... ()

vitekpe

Film pojednavajici o odplate za smrt manzelky a znasilneni dcery. Odplata preroste v cisteni prohnilych ulic noveho yorku od ruznejch smejdu... V hlavni roli civilni Bronson, film je natocenej pekne. Takova oldschool kriminalka. A Hope Lange ma na zacatku pekny plavky... ;) ()

JADIM

"Jeho činy, nech sú akokoľvek nezákonné, ukazujú ľuďom nový prístup v boji proti kriminalite v uliciach." To, ako Paul Kersey priťahoval kriminalitu, hlavne keď už bol ozbrojený je síce nerealistické, ale určite to nepôsobí hlúpo. Myšlienka bola odprezentovaná výborne a do hlavnej postavy a jednotlivých situácií som sa dokázal vcítiť natoľko dobre, že mi každý jeho výstrel vyčaril úsmev na tvári. 8/10 ()

šalenka

Charles Bronson se mstí za vraždu své ženy a za psychické zničení dcery. Film, v kterém jeden občan vezme zákon do vlastních rukou. ()

Seti

Charlesi Bronsonovi zabili ženu, tak se celkem nasral a začal dělat to, co by si každý přál - střílet ty, co si to zaslouží. Po shlédnutí Přání smrti člověka napadne otázka typu : "Je domobrana řešením tam, kde zákony a policie selhává?" Nalézt odpověď není snadné. Např. v USA je zakotveno v ústavě právo vlastnit zbraň, ovšem Spojené státy také vévodí světovým žebříčkům v úmrtí střelnou zbraní (a nejedná se rozhodně jen o zlosyny). Každá mince má dvě strany, a proto je třeba se na činy Paula Kerseyho dívat i z kritického úhlu pohledu. Pokud by bral spravedlnost do vlastních rukou každý, tak bychom si mohli všechny ústavy vetknout do prdele (je ale také zřejmě pravdou, že když někomu zabijou ženu, tak je mu to celkem u zadku). Ve filmu bylo ale skvěle znázorněno, jak s jídlem roste chuť. Po první "vynucené" vraždě se Paul pozvracel a za nějakou dobu se už plížil před policajty z domu, aby mohl jít provozovat svoji noční kratochvíli. ()

borec999

Bronson, podobne ako Clint Eastwood, má charizmy na rozdávanie a aj s jedným drsným výrazom dokáže kraľovať filmu a byť najlepším hercom. Problémom je, že Drsný Harry mal okrem charizmatického, nekompromiesného hrdinu na pomoc i humor, trademarkovú zbraň a slušnú akciu. V Túžbe smrti je toho okrem Bronosna málo: z hľadiska deju (absolútne jednoduchý koncept), akcie (všetky scény sú podobné ako vajce vajce a štýlom Bronosn príde, niekoho odstrelí a odíde) i všetkého ostatného. Určite ma Death Wish na jedno pozretie nijako nepohoršilo, no ani nič zapamätateľné mi neprinieslo. 55% ()

Han22

Přání smrti je možná první známá krimi série, i když rozjetá až v osmdesátkách a s velkým odstupem od prvního dílu. Viděl jsem ji hodně dávno a postupem času to bylo čím dál debilnější, jak si prastarý důchodce Bronson hrál na akčního hrdinu. Jednička je ale trošku jiná. Je to spíše pomalé drama, které do vyvražďovací krimi přechází až za půlkou. Paul Kersey, usedlý architekt, odpůrce zbraní, manžel a otec přijde při přepadení o ženu, dcera se zblázní a on sám ujde dlouhou cestu, než se z něj stane mstitel. Funguje tu nezájem policie (která začne konat až přibývá mrtvých násilníků), jeden člověk co mu otevře oči ohledně zbraní. Bronson tu ještě není tak starý, tu proměnu v rámci svého (ne)herectví zvládá dobře, má dobrou fyzičku a ty střety jsou poměrně rychlé a účinné - pistole proti noži atd.. :) Líbilo se mi i to, jak to policie vyřešila a poslední scéna :) Celkem vzato je to poměrně uvěřitelný film s parádní temnou atmosférou, podpořenou náladovou hudbou a ty slušné 4* si to bez problémů zaslouží. PS: Mladý odpudivný gauner Goldblum k nepoznání. ()

kolemjdouc

na svoji dobu to byl dobrý film - asi.Hrálo se tak nějak víc akčně i očima.Dneska už by nestíhali :-).Ale za čtyřicet let takhle vyšeptají i dnešní super hity které bourají kina. Ale co bude out potom?????????????? ()

Radim

Morální dilema odplaty mě vždy zajímalo. Má člověk právo vzít zákon do svých rukou? Film je i po více než třiceti letech stále živý. Charles Bronson je absolutně dokonalý, jeho postava ho dokonce až do konce života zaškatulkovala do role osamoceného mstitele. S povděkem jsem kvitoval digitální remastering na DVD. Zajímavostí je minirole - a dokonce úplně první - pro Jeffa Goldbluma. A pikantní je scéna ve westernovém městečku v Tucsonu, kde Bronson natáčel 7 statečných. O jednu hvězdičku méně dávám za době poplatné, divadalně přehrávané herecké výrazové prostředky, které mě dost rušily. ()

Disease

Zkouknuto v rámci doplnění vzdělání. Překvapilo mě, že se nešlo "rovnou na věc", ale byl tam celkem pěkný vývoj z úředníčka na mstitele. ()

Lefty86

Já nevím no, natočit to dneska naperete tomu všichni odpad, takže moje hodnocení je silně ovlivněné rokem vzniku, ale i v 70. letech se točili luxusní filmy Kmotr, Rocky..... Tady jde o to že chodí po ulicích a všude kde zrovna je se loupí a zkusí to na něj, ve vagonu metra si vyberou také zrovna jeho. Policajti jsou uplně vygumovaný. Nevím no, zas taková špička to není aby to mělo hodnocení jako 96 hodin. 60% ()

Garch

V té době a od tohoto filmu byl, pro diváky, Charles Bronson souputníkem Drsného Harryho. Jemný remake "Přání smrti" vidím v " The Brave One" s Jodie Foster. ()

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

18.04.2020

Eli Roth natočí remake Přání smrti

Eli Roth natočí remake Přání smrti

20.06.2016

Dávno předtím, než vzal do ruky bouchačku Liam Neeson, tu byl Charles Bronson. Jeho Přání smrti téměř vynalezlo "taťkovské" filmy o pomstě, takže není divu, že se Hollywood už dlouho snaží o remake.… (více)

Cruise nepovede nových Sedm statečných

Cruise nepovede nových Sedm statečných

05.01.2014

Bruce Willis a Přání smrti?

Bruce Willis a Přání smrti?

27.03.2013

Remake akční klasiky Přání smrti z roku 1974 měl původně pod palcem Sylvester Stallone, pak na něm víc jak rok pracoval Joe Carnahan. Ten ale minulý měsíc odstoupil kvůli obvyklým „tvůrčím neshodám".… (více)