Věci nejsou černobílé. Někdo to zjistí, až když pořádně narazí. Během šestatřiceti hodin se v Los Angeles protnou osudy několika zcela odlišných lidí. Třebaže jsou všichni odlišní, přece jen je spojuje víc než jen místo jejich bydliště. Všichni se totiž nějak potýkají s rasovými či etnickými předsudky. Dvojice černošských zlodějíčků využívá barvu pleti jako omluvu pro své kriminální jednání. Bílý prokurátor využívá rasovou problematiku pro svou kariéru, zatímco jeho psychicky labilní manželka nachází v okolí samé důkazy pro oprávněnost svých rasových předsudků. Perský obchodník je přesvědčen, že představitelé zákona jej diskriminují kvůli jeho původu. Bělošský policista bez skrupulí zneužívá svých pravomocí k ponížení noblesní černošské ženy před očima jejího manžela. Několik náhod, ve kterých sehraje roli autonehoda, výstřel ostrého nebo naopak slepého náboje, však každého z hrdinů postaví tváří v tvář pravdě o jeho vlastních slabostech a temných stránkách… (Česká televize)

TadashiCZ

Skvělí herci a skvěý scénář. Mně se Million Dollar Baby nelíbilo, neříkám, že to bylo špatné, ale právě toto mi přijde mnohem lepší. Krásné uzavřené kruhy, které dávají smysl, přesto někomu může připadat náhoda až příliš velká. Skvěle poskládané a myslím, že to zajímavě poukazuje na problémy, které v Americe stále přetrvávají. Nepřijde mi, jak tady mnoho lidí píše, že jde o problémy černých a bílých, ale o obecnou nejen rasovou směsku. Peršané, Číňani, černoši, běloši... všichni mají své problémy vlastní i s ostatními. Jediné, co mi přišlo zbytečné, byla poslední scéna, která jen dala zadostiučinění těm, kteří ji považovali za blbou bábu. (Záběr na křižovatku a poté na město úplně na konci mi přišel naopak skvělý.) ()

mentos.

Ze začátku jsem přemýšlel co tu spleť příběhů vlastně spojuje. Mají stejné téma- rasismus. Vše se točí okolo tohoto tématu a musím říct, že některé scény mi doslova vyrazily dech. Možná jedno z nejlepších dramat, které jsem kdy viděl. ()

skepticka

Neviem,ale podozrivo mi pripomína snímok "Amores peros"akurát s témou rasizmu a xenofóbie.Napriek tomu bol tak silný,že musím dať 5 hviezd.Dostala ma scéna s dievčatkom a výstreľom,aj scéna v horiacom aute,alebo tá s figúrkou svätého Kryštofa.Mohla by som pokračovať,ale radšej doporučím,aby ste si tento film pozreli .Navzdory niektorým hnidopišským komentárom to stojí za to!:-) ()

saaaky

Paul Haggis se ve svém osmém v pořadí a dnes již čtrnáctém snímku celkově pokusil nastínit kritičnost a nebezpečnost toho, co nás obklopuje denně a ohrožuje nejen nás, naše životy a životy našich blízkých, ale také naše - co si budeme povídat, zatím docela pokojné - soužití tady na Zemi a hlavně - soužití lidí mezi sebou v následujících letech, dobách, které přijdou, které čekají naše děti a děti našich dětí. Průměrná délka střihu, krátké i delší, hloubkově a co do prostorové preciznosti propracované scény, to vše i ve svých rozličných kombinacích nedává Haggisovu Crashi to, co ho dělá originálním. Tentokrát se odkloňme ode všech technických podrobností a stylistických či formálních stránek filmu. Haggis do svého snímku zakomponoval precizní myšlenku, která hrabe kdesi hluboko v myšlenkách každého z nás téměř denně, ale ... přiznejme si - kdo z nás se nad ní zamýšlí víc, déle než je nejdelší záběr v tomto snímku, kdo si doma sám se svou duší a myslí probere, jak moc xenofobní a odtažitý vůči příslušníkům jiných etnik kolem sebe je? Málokdo. Tak kdo ví, třeba to bude po shlédnutí Crashe snadnější :-) Pro mě ne přitažlivější než Three Next Days, nicméně VELMI kvalitní podívaná. ()

dauby

70%. Není to špatný film, ale Oskara určitě nedostal právem, zatímco takové Gran Torino, které je neporovnatelnně lepší, ho nedostalo, což nechápu. Crash je film příliš politicky korektní, příliš vyumělkovaný, překombinovaný a nepravděpodobný, prostě "příliš americký". Je v něm příliš mnoho náhod a nedorozumění najednou, než abych se s tím mohl ztotožnit. A příliš mnoho příběhů, sešroubovaných násilně dohromady. ()

ConDoom

Hvězdičku dávám v naději, že původním záměrem snad bylo nějak smysluplně a zajímavě zpracovat vážnou tématiku. Ve výsledku z toho však vznikl příšerně ubíjející paskvil, film nabízející plejádu otravných a nesympatických postav, do kterých se nedá vžít a tak všechny rádoby tragické události, co se jim přihodí, nemají šanci vyvolat sebemenší pozdvižení. To ani nemluvě o tom, že všechno (téměř) stejně dopadne dobře a žádné poučení na konci se nekoná. S tématem rasismu si film pohrává leda ze začátku a to ještě naprosto černobílým podáním, které akorát leze na nervy a označovat snímek za objektivní, přesto šokující výpověď o těžkém životě přistěhovalců považuji za zločin proti zdravému rozumu. ()

lepinla792

Je to dobře koukatelný film, odehrává se zde více příběhů a potud je to v pořádku. Nižší hodnocení pro mě plyne z toho, že příběhy, osudy lidí jsou zde příliš vykonstruovaně poskládány v jeden celek. Jejich aktéři jsou až neuvěřitelně nějak pospojováni, odehrává se zde mnoho dramatických nebo konfliktních událostí, a to vše ve velice krátkém časovém úseku. Na mě to pak působí jako projekt, který chce příliš vemlouvavě poukázat na mnoho sociálních problematik, napjatost lidských vztahů, nebo třeba i tenkou hranici v osudech jednotlivců. ()

Lukkyn

Sonda do multikulturního života v Americe, kde sledujeme osudy zajímavých postav různých národností , kterak se setkávají s předsudky a rasismem a xenofobií. Film o kterém budete ještě dlouho přemýšlet a pokud nemáte místo srdce bramboru tak Vás zasáhne i citově. ()

Gabriel

Skvelý film, na nič sa nehrá, nenudí, stále sa niečo deje i keď na množstve frontov ale ono to všetko dáva tak či tak zmysel a pekne sa to na konci spojí. ()

Robino15996

Napísať Sandru Bullock na prvé miesto keď tam hrala asi 5 minút dokopy to je fakt krása :D...ale inak pekný a pravdivý film o Americkej spoločnosti. Až ma udivuje, že takéto niečo samy Američania natočili. 80% ()

Wartord

Svět plný předsudků, zloby, nesnášenlivosti, xenofobie a rasismu. Co vznikne, když tohle všechno aplikujete do filmu?... Crash! Slabší povahy se neudrží a nějaká ta slza ukápne. ()

Sidenius

U málo filmů mam tak dlouho příjemné chvění a brnění po těle způsobené tím jak je něžný k duši plný nádherných momentů. Prostě crash! ()

Slaaavo

Tento film nenechá človeka chladného. Naozaj dobre spravený film, žiadne gýčovité náhody, charatkery ľudí a situácie v ktorých sa ocitajú sa zdajú veľmi reálne. Kto si po tomto filme alebo dokonca počas jeho pozerania nespraví aspoň krátku sebareflexiu ho asi nepozeral správne. Je to správny mix, človek sa aj zasmeje, aj skoro rozplače a aj porozmýšľa. Nie je to prvoplánový Hollywood. ()

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Oscary plné překvapení