Věci nejsou černobílé. Někdo to zjistí, až když pořádně narazí. Během šestatřiceti hodin se v Los Angeles protnou osudy několika zcela odlišných lidí. Třebaže jsou všichni odlišní, přece jen je spojuje víc než jen místo jejich bydliště. Všichni se totiž nějak potýkají s rasovými či etnickými předsudky. Dvojice černošských zlodějíčků využívá barvu pleti jako omluvu pro své kriminální jednání. Bílý prokurátor využívá rasovou problematiku pro svou kariéru, zatímco jeho psychicky labilní manželka nachází v okolí samé důkazy pro oprávněnost svých rasových předsudků. Perský obchodník je přesvědčen, že představitelé zákona jej diskriminují kvůli jeho původu. Bělošský policista bez skrupulí zneužívá svých pravomocí k ponížení noblesní černošské ženy před očima jejího manžela. Několik náhod, ve kterých sehraje roli autonehoda, výstřel ostrého nebo naopak slepého náboje, však každého z hrdinů postaví tváří v tvář pravdě o jeho vlastních slabostech a temných stránkách… (Česká televize)

mirkath1

Jeden z nejlepších filmů,co jsem kdy viděla. Drsný a přitom lidský. Je jednoduché nějakého člověka hned zaškatulkovat-vše může být docela jinak. ()

PAVLIS

70% Složitě natočený a přitom jednoduchý film o předsudcích, rasismu a světě co není černobílý. S několika silnými scénami s výborně vybranou hudbou. Obecně řemeslná stránka a atmosféra filmu jsou perfektní. Nelze se ale zbavit lehké pachuti vykonstruovanosti a pocitu moc malého hřiště pro tolik postav. ()

donnovann

3 oscary opravdu nepochopím. Jakmile se film vyskytuje v obou žebřících nejlepších a nejoblíbenějších filmů tak čekám při sledování jakékoliv emoce. Zde jsem od začátku přemýšlel jestli jsem si pustil správný film jelikož jsem od první minuty nechápal děj, říkám si ok na konci přijde nějaké rozuzlení, najednou sleduji závěrečné titulky a nechápu zdejších 85%. Může mi prosím nějaký fanoušek filmu Crash napsat do Pošty o čem to bylo? Dobře scéna vyproštění řidičky z hořícího auta byla super ale tím to končí. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 7,7/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 74%, Audience Score - 88% | FDb.cz - 80.7% | Úžasný snímek, kterým Paul Haggis už jen po několikaté dokázal, že je skvělým scenáristou i režisérem. Tentokrát si vybral silné téma o rasismu, předsudcích a osudech různých lidí v LA po 11. září a natočil neuvěřitelně osobní a nezkreslený pohled do vnitra americké společnosti plné špatností, hádek i usmíření a to celé je zaobaleno v nádherném obalu, který když otevřete, tak uvnitř je sice dárek plný špíny, ale je krásný, je ten který vás potěší, ten nad kterým se musíte zamyslet, ten který vás dostane do kolen.....to vše je Crash. Kéž by každé Drama bylo takhle realistické! 90% ()

mrclTV

Solídny film s dobre prepletenými príbehmi ľudí so svojimi malými-veľkými problémami, ale vadilo mi, že film v otázke rasizmu tlačí až zbytočne nasilu, prišlo mi to až nútené. Keby tomu dal film miernejší, pozvoľnejší priebeh, bolo by to v mojich očiach lepšie. ()

JosefTomas

Naprosto dech beroucí počin, jehož osudovost a celkový dopad pro charaktery je až přímo excelentní. Každá z postav je svým způsobem šmejd, ale ke konci nám musí všem dojít, že je taky jen člověk, který dělá chyby. Už dlouho jsem však u filmu neměl takový zával emocí, u kterých jsem ztratil řeč, či dokonce lapal po dechu. ()

iz67

Prijemna pomerne pomala zalezitost, u ktere budete premyslet o relativite dobra a zla, o náhodě, a tak. ()

Tominni

Film plný emocí a  přímočarého náhledu na společnost LA okolo roku 2004. Krásný pohled na téma rasismu a dalších bolístek americké společnosti. 36 hodin - během kterých se celá řada postav protíná v emočně vypjatých situacích, některé s divákem doslova cloumají, kdy je to přímo zásah na solar. Těžko se hledá snímek, kde by postavy byly tak zajímavě nečernobílé. ()

Richie1

Přeceňovaný film. Já ho oceňuji spíše v tom smyslu, že mi opět ukázal, jak špatná je to země a jak špatní lidé jsou v USA. A také, jak nesmyslný je multikulturalismus a k čemu nakonec vede. Což nás nejspíše čeká, pokud to půjde směrem, kterým to u nás jde. ()

Humprt Pum

Crash je filmem dusivých, palčivých a emocemi nabitých jednotlivostí, které v paměti zahnízdí na hodně dlouho. Přesto na Crash nebudu vzpomínat jako na velkofilm, kterému dám bez mrknutí oka 5 hvězd. Chybí mi originalita a chybí mi i hutná pointa, která by člověka donutila sedět chvíli s otevřenou pusou a dotěrným světýlkem "Aha" blikajícím na očním pozadí. Vidím jednotlivé momenty, které mi rozbušily srdce a donutily zapomenout na křoupání popcornu ze sedadel kolem. Výstřel slepým nábojem a výraz otce, který mísil beznaděj, výčitky, zlobu a otázku směrovanou k nebi. Scénu, kdy životem zklamaný policista vyprošťuje z hořícího vozu ženu, kterou o pár hodin dříve nemilosrdně ponížil. Úžasný propletenec osudů beru spíše jako negativum, protože mi příliš připomíná Magnolii či 21gramů. Zároveň ale uznávám, že postupné odhalování souvislostí bylo perfektně zvládnuté. Nakonec není vlastně v tomto ohledu vůbec co vyčítat, protože se tenhle styl vyprávění prostě stal jedním z možných způsobů, jak filmem sled událostí vylíčit a nemá tedy smysl neustále srovnávat. O něco víc mi vadí předvídatelnost a nedostatečný pocit zadostiučinění v momentu, kdy se vazby mezi postavami úplně odkryjí. Co se týče rasistického podtextu mnoha okamžiků v příběhu, myslím, že mohl scénárista mnohem víc přitrvrdit. Rasismus většiny filmových postav (ať už jen doutnající a skrytý, nebo probublávající na povrch) je skoro vždy nějak odůvodněný a pochopitelný. Neubráním se srovnání s Horem Pádem (jen proto, že jsem český film shodou okolností viděl pár dní před Crash). V "Horem Pádem" byl rasismus sice polopaticky podaný, ale o to přirozenější a reálnější. Každopádně je scénář Crash výborný. Jsem rád, že jsem se nedozvěděl předem o tom, že scénář psal tentýž scénárista jako k Million Dollar Baby, protože bych na Crash v tom případě vůbec nešel (ač se mnou mnozí nebudou souhlasit, Million Dollar Baby mi připadá jako stvořený pro udílení Oskarů - větší kýč jsem dlouho neviděl a sénář považuju za katastrofu - ale možná přeháním a scénář byl jen ubitý změkčilou režií jinak vynikajícího Eastwooda). Herecké výkony nebudu komentovat, protože v amerických filmech považuji perfektní herecký výkon za standart. Mnohem více v těchto případech záleží na režisérově vedení herců a to Haggis zvládnul na jedničku - dokázal z herců vyždímat hodně (dokonce i Sandra Bullock si zahrála - ale pan režisér jí jistě s uvážením nesvěřil přespříliš prostoru). Stejně jako v Magnolii a 21 gramech, je ústředním tématem Crash hřích. Prakticky každá z postav, až na výjimky, se s hříchem potýká, poznává se v něm, a nakonec nad ním i přemýšlí. Crash je výborný film. ()

Fallout

Další z řady filmů o náhodném protínání osudů lidí odlišných barev pleti, názorů a postavení ve společnosti, jež vede k očistci a procitnutí, nebo k něčemu úplně jinému. Skvěle obsazení herci, podmanivá hudba, přehledný scénář s několika silnými vrcholy, který místy působí trošičku vypočítavě, ale celkový dojem nijak nekazí. Za 5* to není, k plnému hodnocení však Crash nemá daleko. ()

Prubner

Přes veškerou nadšenou chválu kritiků jde jen o tuctovou protirasistickou agitku s černobíle rozvrženými figurami a příběhem, který je pouze ilustrací dané teze. I když autoři rafinovaně splétají několik dějových linií, samotný příběh je jen naivně přímočarým zdviženým prstem, z každého políčka doslova křičí ušlechtilé varovaní RASISMUS JE FUJ ! Přesně ten typ filmu, za který tvůrci sklidí chválu od humanitárních organizací i od Bílého domu a které se mi hnusí. ()

Efreeti

Tenhle film je úžasný! Naprosto úžasný! Zanechalo to ve mě jakousi hořko-sladkou příchuť a ještě několik desítek minut sem se snažil přijít na to jaké další následky by mohly mít činy hlavních postav. Vůbec se nenechte zmást přirovnáním k Amores Peros nebo 21 gramů. S těmito filmy má Crash společné pouze proplétání dějových linek. Jinak je tento film především o rasismu, předsudcích a dobrých skutcích, špatných skutcích, vykoupení atd atd...Nejlepší přece jen bude když se na to podíváte sami...určitě nebudete zklamaní. P.S.: Opět skvělý Cheadle (Hotel Rwanda) a překvapivě Dillon. ()

moore

úžasný černobílý film, i když je přitom krásně barevný. Příběh pomalu stoupá až na samý vrchol, aniž by spadl dolu do patosu. Na vrcholku se dotýká plného počtu hvězd. Myšlenka je důležitá, ale citový prožitek je tady větší. ()

Norton.

Jeden z nejlepších dramatů za poslední dobu.Paul Haggis vytvořil nádherné dílo plné krásy,smutku ale také zobrazuje skutečnou situaci v která sužuje svět.Film s plejádou známých herců , který ještě doporvází nádherna hudba si určitě zasloužil Oscara za nejlepší film. ()

forzaroma

Skvelý film s množstvom známych hercov. Dráma pri ktorej si uvedomíte, že farba pleti človeka naozaj nehrá žiadnu rolu. Vynikajúce prepojenie viacerých príbehov, v štýle Pulp Fiction pridáva filmu na obrátkach a zaujímavosti a ešte dokonalejšie tak vykresluje hlavnú tému filmu: rasizmus. Spolu s Crash prichádza na Vaše obrazovky kvalita. ()

pasqviL

Velice silný film. Výborný scénář. Dokonalá scéna s pomstou za zničený obchod. Naprosto si to zasloužilo Oscara. Snažil sem najít něco co by bylo špatného na tomhle filmu ale nenašel sem to a hledat to nemá smysl tohle nemá chybu. ()

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Oscary plné překvapení