Gottwald

Československo, 1986, 8 h 32 min (Minutáž: 84–123 min)

Scénář:

Jaroslav Matějka

Kamera:

Alois Nožička

Jiří Štěpnička, Jan Teplý st., Ladislav Lakomý, František Řehák, Ilja Prachař, Jiří Holý, Otakar Brousek st., Vladimír Ráž, Michal Dočolomanský, Václav Mareš, Josef Langmiler (více)

Epizody(5)

Pětidílný seriál podle scénáře Jaroslava Matějky o vůdci československého proletariátu je dramatickou rekonstrukcí života a zápasu dělnické třídy v letech 1928-1948, kdy osobnost K. Gottwalda v čele KSČ dovedla dějinný zápas k vítěznému završení. Seriál byl připraven k 90. výročí narození Klementa Gottwalda, představuje také celou řadu významných postav našich dějin. (woody)

amyth odpad!

Odplivnutí směrem k Štěpničkovi - v nadsázce se dá říci, že se před celým světem vymočil na svou matku - na její čerstvý hrob. Jistě by i on, uvědomělý komunista, žádal namísto 15 letého žaláře za pokus o emigraci trest smrti jako ostatní její "kolegové". Normální člověk by se raději nechal zavřít než udělat tohle ...... ()

Coliseum odpad!

Člověk, intenzivně se zajímající se o ten čas, kdy carské Rusko padlo vší svou těžkopádnou tonáží na zadek a Evropa začala pomalu vstřebávat nastoupivší trend východního komunismu (nemluvím zde o Cabetovu komunistickém prenatálu), musí objektivně konstatovat, že tehdy tomu tak bylo. Prostý fakt, neoddiskutovatelný. Filmařsky to není špatná práce, reálie víceméně sedí, nemalé procento postav s jejich charaktery a rolemi v té době také, snad i některé dialogy se dají chápat jako věrohodné. Problém nevidím ani tak v tom, že ústřední postavu hraje syn Té matky, již režim vysál, vyždímal, zkroutil a pohodil. Taktně se dá přejít i obsazení tehdy půvabné Obermaierové do role Marty (snad ji tak sám Gottwald chtěl vidět). Tím neodpustitelným je rok, ve kterém bylo posvěceno natáčení a scénáristicky ad absurdum vygradovaný nový charakter hlavní postavy. Proto se nedá, viz výše, dívat na tuto opulentní oslavu s ohleduplným mhouřením očí, proto nemohu přihlédnout k některým opravdu dobrým, hereckým výkonům, či poctivě odpracované kameře (leč masově převládající diskursní scény mohly být stejně dobře nasnímány z pevně ukotveného stativu). Proto, právě proto, že seriál tou nejdrastičtější formou přepisuje dějinnou podstatu jednoho mizivého prevíta, který shodou okolností, nikoliv vlastními schopnostmi, ke štěstí a vysokému postu přišel, a tím nesmyslně, bohužel ale čekaně degraduje jakoukoliv výpovědní hodnotu, kterou MOHL a MĚL mít. Říkalo se cosi o nastavení zrcadla, pamatuji-li se dobře. Tohle nastavení stojí na zatraceně vratkém soklu, nastavujíc svou odrazovou část kdoví čemu a komu. Snad egům prorežimního packala Sokolovského a národního zapisovatele Matějky ()

bakulator

No jo, Kléma byl prostě kádr a kabrňák :-) Škoda že hlávní roli nesvěřili Moučkovi. Okres na severu je stále jednička ()

knihovna odpad!

Když si na to vzpomenu tak se mi chce zvracet. A to jsem viděl asi 20 minut. A to mám pana Štěpničku jako herce rád. ()

Moiseiwitsch

Z pětidílného seriálu mi přijdou kvalitnější první díly. Štěpnička je příšerně nalíčený. Historicky je celý cyklus velice sporný zejména poslední únorový díl. Řada debat např. mezi Vojtou a Edvardem Benešem musí být postavena pouze na pamětech. Stejně tak mnoho dalších diskusí. Paměti jsou sporný pramen. Většina aktérů února se v pamětech snaží své politické chyby a selhání hodit na Beneše - Ripka, Drtina atp. atd. V dílech o bolševizaci strany, hosp. krizi a Mnichovu jsou rozhodně zajímavé momenty - např. sjezd komunistů, bodnutí Gottwalda četníkem při jedné stávce, snaha o jednotný postup při obraně republiky za mnichovské krize. Zajímavé by bylo natočit seriál od začátků Gottwaldova života do jeho smrti. Chápu, proč tomu tak v roce 1986 nemohlo být. Z herců jsem si všiml Dejdara, jak roznáší noviny a po upozornění i Míši Dolinové, kteří opanovali televizní obrazovky i po roce 1989. Jen se divím, že si roli nedala Jiřina Bohdalová. Pozoruhodný je i kulturní manifest, který podepsala velká část kulturní scény v roce 1948 - např. Werich. Řada herců hraje své role velice dobře - Karlík Šrámka - Beneš kancléře Smutného namátkou. ()

Marquis

V dnešní době je potřeba se na tento filmový seriál dívat z pohledu- chci se něco dozvědět, vzdělat. Za pár hodin máte přehled o tom kdo byl kdo a máte slušné obecné znalosti o poválečné politice ČS. K tomu samozřejmě použijete vlatní hlavu- což asi už nikdo nedělá a odstraníte nějakou tu omáčku- uvědomělý kapitán prohlédne a jde bonzovat Vyskočilovi. Nakonec proč ne. Zachránil si tak hlavu. Není co řešit. Komunistická strana se dostala k moci a film pojednává jakým způsobem vše probíhalo. Hodnotit film jako odpad znamená být neobjektivní a buď být naplno zmasírován úplně stejně, jen opačně publikujícími mediálními prostředky, jako to dfělala propaganda předlistopadová a neumět rozlišovat. Nebo značí malicherné i skutečně velké křivdy, které se po generace přenášejí z generace na generaci. V dnešním pohledu se na film rozhodně nemusíte dívat jako na oslavu KSČ. Historie je pro všechny. Říkám to proto, že díváka toto nesmí odradit. Tak to tenkrát prostě bylo. Dalo jistě scénaristovi a dramaturgii spoustu práce než vznikly všechny dialogy se zákulisními politickými intrikami od všech stran tehdejšího politického spektra. Zvláště oceňuji bravurně stvárněnou postavu lyšáka prezidenta Edvarda Beneše. Pokud budu upřímný v politice jsou a vždycky byly pěkný kurvy. Vpravo, vlevo. Vzpomeňte kolik kvalitních čupr lidí v padesátých letech bylo členy KSČ. Rus nás ale nenechal a přišel 1968 a ti samí lidé byli pak odepsáni, někteří zničeni. Třeba Hanzelka a Zikmund jen úplně namátkově. Hanzelka měl být dokonce zvolen presidentem republiky.Takže jaký odpad? Politika, jakákoli se může a jsme toho pořád svědky, setsakra změnit a to zvlášť, když nám stovky let je nechaná kulová samostatnost a Benešova, dnes už víme že utopická idea- most mezi východem a západem se doteď neuskutečnila. Možná tu bude časem tak bojiště. Za to co všechno se udělalo nebo neudělalo film nemůže. Ještě poslední věc: Vyčítání u tohoto filmu hercům co hráli nebo, že tam vůbec si dovolili hrát atp. Tak za prvé. Herci jsou kurvy prodejný. Globálně vzato. Štěpnička není Gottwald, ale celkem dobře ho zahrál. Je to jejich práce a to co hrají se vůbec nemusí slučovat s tím jací jsou doopravdy a co si o tom myslí. Film je na uložto. ()

honzic

Pěkná plejáda herců a solidní Štěpnička, nicméně plno rolí jsou jen figurkovité postavy a dost věcí historických je úplně zamlčeno a jiné zkreslené. Na poměrně solidní scénáristickou a režijní úroveň to však vliv nemělo, ale jako celek to nepůsobí nejlépe a stopáž je příliš dlouhá a nudná. Hodnocení: 25 % ()

martins odpad!

Škoda, zajímavý námět, ale dopadlo jako vždy, populistické době vzniku a navíc naprosto překroucená historie skutečností. Vcelku obrazně jsou vystiženy scény demokratických ministrů v období února 48 a chování uvnitř ČSSD, která de facto pohřbila naděje na úřednickou vládu a nové volby, které by komunisti už nevyhráli. Navíc herecký pěkně obsazeny Jirka Štěpnička jako Kléma naprosto dokonalý a Dočolomanský jako mladý Husák, sám prezident ho prý za to pochválil, Pleskot na Beneše taky dobrý a velmi dobrý Karel Hlušička jako novinář Peroutka. ()

garry

Štěpnička pojal Gottwalda jako správného frajera a politického stratéga. Jak napsal Spinosaurus: Štěpnička je podobný Gottwaldovi asi tak, jako Ptakopysk Perry Freddymu Kruegerovi. Tak to sedí. Štěpničkova maminka byla zavřená v 50 letech za pokus o nedovolené opuštění republiky. Podivné jsou cesty osudu. Doufám, že si dnes Jirka nestěžuje, že byl za bolševické hrůzovlády perzekuován jako Jan Přeučil který v podstatě neslezl z obrazovky. Jirka Štěpnička toho Klému zahrál fakt s citem. Hrát v roce 1986 Gottwalda je podobné jako když se někdo v březnu 1945 dal k Němcům. ()

Eire

Jedna hviezda za "DIALOG" KLEEMU s kurvou v lesiku "pod ke me mladej mam doma teplocko. Ja mam doma taky zatopino... Tak muzem k tobe... KLEMA: Vis co holka JDI RACSI DELAT neco poradnyho... Generalny Tajemnik Robotnicke partaje NEZNA NEJSTATSI remeslo, vole... !!! ()

alanwilder

Ti, co tu někteří píší, zřejmě seriál ani neviděli, ale protože je to o Gottwaldovi, mají jasno. Štěstí, že v 50.letech 20. století nebyl internet, to by bylo "uvědomělých odpadů" u dnes legendárních filmů... ()

česnek odpad!

Komunistická propaganda ve své nejryzejší podobě. Budiž ke cti herci Pleskotovi, že výjímečně nehrál E. Beneše, přičemž tuto postavu si zahrál poněkud nezdařile herec Lakomý. Zvláštní je, kolik herců se propůjčilo k natočení takového lživého filmu. V uvozovkách dojemný je zejména výkon Dočolomanského, je vidět, že se s Husákem opravdu vnitřně ztotožnil. ()

Humphrey

Tenhle seriál by měl člověk vidět už proto, aby si (zejména při sledování čtvrtého a pátého dílu) uvědomil, jak snadno lze fakta hrubě dezinterpretovat. Nedá se říct, že by se to, co seriál zobrazuje, nestalo, ale stalo se to prostě jinak. A nepřestanu se pozastavovat nad tím, jakou péči tenkrát soudruzi věnovali tomu, aby jednak vybrali herce typově odpovídající politikům, které hrály a jednak aby i skladník ve šroubárně správně pochopil, jak to vlastně tenkrát bylo (kdo byl ten správný soudruh a kdo prohnilý buržuj). ()

Leb_Halabala

Nekoukatelná komoušská abominace, každej díl trvá třeba 5 let a člověk se chce u něj zabít. Jednu hvězdičku dávám kvůli Jiřímu Štěpničkovi, kterýho mi je upřímně líto, že musel v týdle sračce hrát. ()

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011