Kdo přežije, je vítěz. A pro Arnolda Schwarzeneggra, který se marně snaží uprchnout z vězení a dokázat svou nevinu, navíc získaná svoboda. Nejdříve ale musí v podivně kruté televizní show porazit nelítostné gladiátory... (oficiální text distributora)

molcan2

Arnold Schwarzenegger je v tomto vynikajúcom akčnom sci-fi spektákle v najlepšej forme. Je "budúcnosť" a policajt Ben Richards (Arnold) je obvinený z masakru výtržníkov. Po úteku z väzenia ho nakoniec opäť chytia a prinútia ho zúčastniť sa najpopulárnejšej súťažnej šou v krajine "Bežec". Tá, ktorú moderuje mimoriadne chytrácky Damon Killian (Richard Dawson, neuveriteľne dobre obsadený), ponúka odsúdeným zločincom ich vlastnú šancu na slobodu - AK sa im podarí vyhnúť sa katom, ktorí sa obliekajú do pestrofarebných kostýmov a ktorí sú označovaní ako "Stalkeri". "The Running Man" ponúka dostatok podnetov na zamyslenie. Teraz, keď sme sa skutočne dostali do roku, v ktorom sa tento film odohráva, nás núti zamyslieť sa nad tým, v akom svete žijeme a kam možno smerujeme. Podobne ako "Network" 11 rokov pred ním, aj "The Running Man" sa stal prorockým filmom, ktorý zobrazuje nástup takzvanej "reality televízie" v našej spoločnosti. A tiež nás núti zamyslieť sa nad tým, ako médiá možno neustále manipulujú s informáciami skôr, než sa k nim vôbec dostaneme. Samozrejme, nie je to tak, že "Bežiaci muž" je iba obsah a žiadny štýl. Je to tiež osvedčený Arnoldov prostriedok, v ktorom sa môže vyšantiť a ponúknuť jednu hlášku zakaždým, keď premôže protivníka. "Tu je Sub Zero. Teraz, *Plain* Zero!" Osvetlenie, kulisy a kostýmy sú v tomto zobrazení dystopickej budúcnosti, v ktorej sú neskrotné nižšie vrstvy držané na uzde tým, že im je poskytované šialené vzrušenie z tejto "hernej šou", potešením. Hudba Harolda Faltermeyersa je chytľavá, ako vždy. Je tu niekoľko silných násilností, hoci cicavci by mali vedieť, že gore pre nich nie je až také ťažké zvládnuť. Arnoldovi sekunduje celkom eklektická zmes účinkujúcich: Mariu Conchitu Alonso ako jeho divokú hlavnú hrdinku, Yapheta Kotta a Marvina J. McIntyra ako jeho väzenských spoločníkov, Jima Browna, Jesseho Venturu, Erlanda Van Lidtha (ktorého posledný film to bol), Bernarda Gusa Rethwischa a profesora Toru Tanaku ako rôznych "Stalkerov" a hudobníkov Micka Fleetwooda a Dweezila Zappu. Medzi známe tváre v malých úlohách patria Sven-Ole Thorsen, Edward Bunker, Kurt Fuller, Ken Lerner, Dey Young, Thomas Rosales Jr. a Lin Shaye. Hoci je film koncipovaný ako Arnoldovo vozidlo, je to práve Dawson, vďaka ktorému "Bežec" skutočne ožíva. Veľmi zábavný film, ktorý, ak vôbec, dnes vyzerá lepšie ako v čase svojho vzniku. (Voľne) natočený podľa románu Richarda Bachmana (alias Stephena Kinga). "Killian, ja sa vrátim!" "Len v repríze." Osem z desiatich. ()

JoSte

Žánrová klasika. Výborné tempo od začátku do konce, skvěle padnoucí podmanivá hudba, vtipné vsuvky pro pozorné (Mado „Baby Face“), stylová výprava a výtvarné zpracování. Dokonce v několika aspektech vcelku vizionářský pohled do budoucnosti (chytrá domácnost, online letenky, manipulace davu úpravou videa pomocí AI). Pátá hvězdička napůl zasloužená, napůl z nostalgie. „-Did they commit suicide? -Obviously not, Damon. -Then they're unreliable!“ ()

xavierr13

Taký klasický béčkový film v podaní Arnolda Schwarzeneggra z jednoduchými hláškami. Tento film priniesol riadny masaker v podaní lovcov ktorý celý čas dýchali po krku Arnoldovi. Väčšina scén nemala to správne tempo, ktoré by potrebovalo ale za to sa podarila aspoň hudba. ()

Deratizer

Plno uživatelů zde tento film hází do hnoje, ale mě se naopak tenhle akčňák se Schwarzeneggerem líbí a to dost. Líbí se mi hlavně ační scény s Arnoldem, ty mi nejvíc utkvěly v paměti, pro mě super akční zábava. ()

Wolvie

Kdysi docela zábavné,dnes už bohužel totálně nestravitelné béčko.Asi jsem se na něj neměl dívat po roce 2000... ()

Páně

Dílo které by svojí hloupostí mohlo spolehlivě lámat skály avšak s každým přibývajícím rokem také funguje neochvějným kouzlem nechtěného. Komu by se z nitra nevydral krvelačný smích při nástupu Profesora Sub Zera či opernímu nájezdu lovce Dynama. Když si přičteme tradičně prkenného Arnieho a jeho megahusté hlášky, vychází nám dílo které je stejně dobře nechtěnou parodií tak jako megaúchylnou jízdou. ()

helloween93

Zábavné, brutální béčko s Arnoldem v hlavní roli. K tomu skvěle zmagořený národ, který podporuje úchylnou televizní hru "The Running Man". Béčkovina z 80. let jak se patří. Navíc "Climbing for Dollars" nemělo chybu.:D ()

MickeyStuma

Mediální manipulace, senzacionismus a masová hysterie. Na to všechno se zaměřuje tento snímek, který je natočen na základě námětu románu Richarda Bachmana (Stephena Kinga), který v Česku vyšel pod názvem 'Běh o život'. Bohužel však zůstalo jen u toho námětu. Filmový příběh je oproti knize zcela jiný. Každopádně i tak mají jedno společné a tím je reality show. Tvůrci snímku se na takovýto fakt podívali v akčně zábavné, a co si budeme povídat, i vcelku brutální satiře. Takže moralizačně socio-kritický pohled naprosto všem unikne. V románu je rok 2025, ve snímku 2017. A když se to vezme kolem a kolem, daná atmosféra daleko od pravdy není. Media lžou, totalitní zákazy a nařízení také různá jsou, když se v nějaké reality show poperou, divácký zájem okamžitě stoupá. Film je vcelku zajímavý, ale nešťastně natočený. Nízký rozpočet je znát na kulisách a v ději je jedna nelogičnost větší než druhá. Když si vezmeme ten nejvíc do očí bijící, tak opravdu je možné všechno prošpikovat kamerami. Stačí si jenom spočítat, kolik kamer muselo být namontovaných v helikoptéře , aby televize mohla krásně sestřihat vzniklý incident a šéf reality show tento sestřih upravit a použít pro svůj vlastní prospěch. A co ten útěk? Arny prchá z vězení za pozornosti kamer v plném detailu a on ho nikdo nechytí? Ne tenhle film se prostě nedá brát vážně. Ale jako filmová zábava, nemálo podobná klasickému snímku 'Rollerball' (1975), bohatě postačí. Sledovat příběh, bavit se a nepřemýšlet nad tím. Nakonec, Arny tu hláškuje co mu síly stačí, tak co chtít víc. ()

GOREGASM

Bez Arnolda by to byla ukrutná bída. Jeho charisma alespoň částečně maskuje to všudypřítomné anticharisma, které asi nejlépe demonstrují jednotliví stalkeři, nebo jak jim tady říkají, kteří v reality show Running Man, drtí své protivníky, až dokud nenarazí na Arnieho, který všechny postupně vykostí, ale tak nudným způsobem, že je to opravdu na zívačku, což u filmu s Arnoldem Schwarzenneggerem říct nechcete. Kingova (Bachmanova) kniha má silný společenský a nadčasový přesah, tady se tvůrci spokojili s jednou debilní reality show, kterou navíc pojali vyloženě směšně. Cronenberg nebo Verhoeven by tohle vymyslel určitě zajímavěji. 30% ()

Denny

Nevíme, jaká bude budoucnost, ale když sleduji vyvíjení lidských vztahů a narůstající brutalitu a nevraživost, kdovi jestli tahle televizní zábava nebude jednou skutečností. Když hraje Arnie, tak vím že film vždy "dokoukám" do konce. ()

Leoric odpad!

S knižní předlohou nemá tento paskvil vpodstatě nic společného. Pocit bezvýchodnosti a odcizení v chladném futuristickém světě, který není zas tak nepodobný dnešní Americe provází celou knihu, ve filmu bysme jej hledali však jen těžko. Hra je zde zobrazena přesně v té rovině, kterou kniha kritizuje, což je paradoxní, a film tak tím dělá naprosto absurdním. ()

Raaavenek

Jako akční oddychovka dobrá, ale s Kingovou knihou to nemá společného vůbec nic. A jen abych opravil komentář kolegy Trona, Richard Bachman je Kingův pseudonym. ()

salamandrr

Koncentrál let 80. násilí, elasťáky, steroidy, led diody, blikající světla a Arnold. Příběh o neviném chlápkovi, který je donuce běžet v sadistické hře běžící muž...no mě se to moc líbilo a Arnold tady občas použije suchou hlášku(Hej,vánoční stromečku...Buzzsaw je nějak rozpolcenej),které jsou pro mě tím nejlepším co Arnold může předvést. Aby ten útěk nebyl tak snadný, honí Arnolda lovci: Fireball(v růžových elasťákách s plamenometem) ,Buzzsaw(na motorce s motorovou pilou), Dynamo(operní vykleštěnec co metá blesky) a Sub-zero(tuloprd s naostřenou hokejkou) ()

Jeand´Boa

Běž, Forreste, utíkej! Pardon - Arnolde! ... A tak jsem utíkal... Kdepak reality-show, to je prevít. Může vás proslavit, nebo zcela zničit vaši pověst, nebo celý váš život... Je to film, ke kterému se rád vrátím, ale ne pro jeho kvality (jaké taky, že?). Vracím se k němu jako ke každému svalovo-akčnímu filmu tohoto období... pro jeho nádhernou naivitu a skoro až pohádkovost o tom, jak dobro vždy musí zvítězit bez ohledu na to, zda prostému vesničanu stojí v cestě x-hlavá saň nebo jednomu svalovci x-početná přesila... ()

Stefan_M

To ste nikto nepozerali tento film ako 10 rocne decka s otvorenymi ustami? Ved pred 20timi rokmi to bolo cosi uzasne. Vraciam sa spat do detstva, usta dokoran a usi nacuvajuce priblblemu simultannemu dabingu :o) ()

lxbch

Po těžkém vnitřním boji jsem tomuto filmu čtvrtou hvězdičku nepřidal. Mě to moc bavilo. "Úžasně toporné" herectví Arnieho a jeho "sáhodlouhé" repliky však tento Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller z průměru nevytáhly. A dostal mě Civalův příspěvek... :-) ()

Paramount oznámil řadu nových projektů

16.03.2021

Edgar Wright a nová adaptace Běžícího muže

Edgar Wright a nová adaptace Běžícího muže

20.02.2021

Přichází dobré zprávy pro fanoušky filmů na motivy literární tvorby Stephena Kinga. Studio Paramount Pictures právě jedná s režisérem Edgarem Wrightem (Baby Driver, Soumrak mrtvých) o spolupráci na… (více)