Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Filmová adaptace slavného románu R. L. Stevensona o hledání pokladu, který na ostrově v Karibiku ukryl slavný pirát Flint. Příběh vypráví Jim Hawkins, který se jako dospívající chlapec zúčastnil výpravy za pokladem. Do hostince jeho matky se totiž nastěhoval bývalý Flintův kumpán Billy Bones, který měl mapu k pirátskému pokladu. Po jeho smrti se mapa dostane k Jimovi, který ji předá vlivným přátelům baronu Trelawneymu a dr. Liveseyovi. Ti zorganizují cestu za pokladem, do jejich posádky se však dostane několik bývalých Flintových pirátů v čele s jednonohým Johnem Silverem. Ten trpělivě čeká na příležitost, aby se sám zmocnil pokladu. (TV Nova)

(více)

Recenze (113)

Akana 

všechny recenze uživatele

Sympatické zpracování nestárnoucího námětu. Trocha vlastní invence by neškodila, ale od televizního filmu asi nelze čekat víc. Zajímavé je obsazení (začínající Christian Bale, střelec Charleton Heston, Oliver Reed, Christopher Lee, Julian Glover), ale ani v tomhle směru tu nikdo zrovna nezazářil. Ne příliš nápadité, ale na zpříjemnění odpoledne ideální. Nakonec vůbec nejlepší na celém filmu je parádně stylový hudební doprovod od The Chieftains. 70% ()

diodoros 

všechny recenze uživatele

Jeden z filmov môjho detstva. Výborná chlapčenská dobrodružná klasika a jeden z najlepších námorníckych filmov. Herecké obsadenie je plné legendárnych charakterových hercov (Christopher Lee, Julian Glover, Oliver Reed, Peter Postlethwaite, Charlton Heston...) na čele s mladým Christianom Balom, ktorý za nimi ani v najmenšom nezaostáva. Práve jeho interakcie s ostatnými dospelými postavami (či už pirátmi alebo jeho priateľmi) a najmä Johnom Silverom sú hnacím motorom filmu a tvoria hlavnú podstatu príbehu. Ten okrem očividného hľadania pokladu na povrchu je najmä príbehom o dospievaní, sebarealizácií a osobnostnom raste mladého Jima. Ten si v rámci deja hľadá miesto i cestu medzi dvomi stranami a musí sa vysporiadať s povinnosťami a útrapami vyvstávajúcimi z kontaktov a vzťahov v jeho okolí - dôverou, priateľstvom, racionalitou, čestnosťou a odvahou (reprezentovanými ústrednými postavami) na jednej strane a zákernosťou, lžiam, zvieraciemu primitivizmu a bezbrehému násiliu (reprezentovanými pirátmi) na strane druhej, pričom tieto konflikty sú spracované fantasticky, obzvlášť na pomery televízneho filmu. Výprava je majestátna, dobové kostýmy, rekvizity, kulisy, lode, atmosféra a špina sú perfektné, keltská folková hudba je výborná, film po celý čas nestráca tempo a funkčne strieda lokácie i jednotlivé príbehové peripetie. Takisto treba pochváliť aj drsné, realistické a temné vyznenie filmu, ktoré k takémuto príbehu patrí, bojové a násilné scény sú natočené naozaj kvalitne, bez pozlátka, krvavo a špinavo, a môžu konkurovať aj filmom s väčším rozpočtom. Perfektná klasika pre všetky vekové kategórie, ktorá ma pobavila aj po rokoch. (UPDATE 12. 11. 2021). ()

Reklama

Georgex 

všechny recenze uživatele

Jeden z nejlepších pirátských kousků, který jsem jako dítě miloval, nicméně po opětovaném shlédnutí mě tento film utvrdil v tom, že stále neztratil nic ze svého kouzla a i přes nespočet remaků se jedná o to nejlepší zpracování. Navzdory téměř dvou hodinové délce jsem se ani chvíli nenudil a to je u podobných dobrodružných snímků velmi ojedinělý jev. Svůj podíl na tom má skvěle zvládnutý scénář a odpovídající časové rozložení jednotlivých částí filmu. Další třešničkou na dortu je skvělé herecké obsazení s naprosto famózními hereckými výkony, za zmínku rozhodně stojí mladičký Christian Bale a samotný Dlouhý John Silver v podání charismatického Charltona Hestona. Výborně zvládnuté jsou také kulisy a ztvárnění prostředí pustého ostrova, které působí fantasticky. Vezmeme-li v potaz, že se jedná o televizní film, tak nezbývá nic jiného než tvůrcům zatleskat a kéž by tak vypadalo více filmů. Pokud si film budete shánět v českém dabingu, dejte si pozor na předabovanou verzi od TV NOVA, jelikož ta se s původním dabingem nemůže nikterak rovnat. Moje hodnocení 80% ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Krásný dobrodružný film, úctyhodná adaptace. Herecký koncert budoucího Batmana Christiana Balea a Charltona Hestona z Planety opic. Těžko uvěřit, že je to TV film, možné je všechno, ale tomuhle prostě nevěřím. Krásné prostředí, krásné převedení knihy na plátno (ehm, obrazovky), prostě krásné pirátské dobrodružství, který má vše, co má dobrodružný film mít. Příjemná záležitost, která rozhodně nepůsobí televizně...85%. ()

Ryuuhei 

všechny recenze uživatele

Prostě ne. Asi bude problém už v předlohovém románu, ale tato již třetí adaptace, jíž jsem viděl, mě ukrutně nudila. Lepší, než ten paskvil z roku 99, který byl úplně šiblý, ale co se týče míry zábavnosti to byl pořád velice zmatečný a nezáživný film. Bale jakožto Jim naprosto bez charismatu na to, že měl tvořit hlavního hrdinu, jehož si měl každý oblíbit. A to samé charisma postrádaly i všechny ostatní postavy, vč. proslulého Silvera. Ne, teď už vím, že kromě povedeného převyprávění v Planetě pokladů, se mi tato klasika nezavděčí asi v žádné formě. ()

Galerie (48)

Zajímavosti (3)

  • Loď Hispaniola, bola v skutočnosti replikou lode H.M.S. Bounty, dnes už neexistujúcej lode, ktorá bola vyrobená pre potreby filmu Vzbura na Bounty. (MikaelSVK)
  • Snímek je natočen na motivy knihy "Poklad na ostrově" od Roberta Louisa Stevensona z roku 1883. (StrYke)

Reklama

Reklama