Ostrov pokladů (TV film)

• slovenský

Ostrov pokladov

Dobrodružný

Velká Británie / USA, 1990, 122 min

Knížku, podle které byl natočen film, si s chutí přečtu i dnes jako dospělá. A proto mám poměrně vysoké nároky na filmové zpracování. Takže tahle verze je pro mě jediná, z těch co jsem viděla, která může s předlohou soupeřit o mojí pozornost. Kouzlo příběhu zůstalo zachováno, jestli jsem si někdy představovala, jak má Jim Hawkins vypadat, tak přesně jako Ch.Bale...a navíc Bale ukázal, že v něm dříme znamenitý herec.(24.4.2012)

„Rum je pre mňa potravou aj pitím, tak mi ho už dofrasa dones, chlapče!“ – „Poviem vám úprimne, pane, ak budete ďalej piť toľko rumu, bude na svete o jedného oplana menej.“ Kým nespočítateľné filmové adaptácie románov Shelleyovej („Frankenstein)“, Burroughsa („Tarzan“) a Stokera („Dracula“) ma pravdupovediac miestami už otravujú, na enté verzie Doyleovho „Psa baskervillského“ a Stevensonovho „Ostrova pokladov“ sa budem tešiť do konca života. Verzia z konca 80. rokov a s malým Christianom Baleom (RÍŠA SLNKA) a Charltonom Hestonom (snímku režíroval jeho syn) ako Dlhým Johnom Silverom v hlavných úlohách (v podporných potom zahliadnete také ikony, ako sú Christopher Lee a Oliver Reed) patrí k tým výraznejším. Pôsobí príjemne „vážne“, má kvalitnú chlapčenskú atmosféru neuveriteľného dobrodružstva (vzbura na lodi, ostrovy nezakreslené na oficiálnych mapách, bájny poklad, piráti), trvá veľmi príjemných cirka 130 minút a je výpravná, ako sa na historické námorné dobrodružstvo patrí. Silných 60%, avšak pýtam sa, či sa pri zachovaní všetkých obľúbených častí románu (hostinec, čierne znamenie, loď, vzbura, ostrov) dá vytvoriť ultimátna verzia.(21.12.2004)

To pravé dobrodružství a film vonící pirátstvím, malárií, slanou vodou a dálkami. Dobré herecké výkony (teď už si pod jménem Dlouhý John Silver nepředstavím nikoho jiného než Hestona) a vynikající hudba od The Chieftains, která zní skutečně dobově a patřičnou měrou i bukanýrsky. Zapomeňtě na všechy Piráty z Karibiku a Ostrovy Hrdlořezů, tohle je poctivá pirátská hudba a poctivý pirátský film. A jen ironií osudu je nejlepší zpracování románu R. L. Stevensona produkt TV. A hlavně piráti jsou PIRÁTI! Ne žádní šampóni z Karibiku. Stačí se jen zadívat do řezaných tváří Hestona, Reeda, Leeho a je to tam.(25.4.2006)

Zhlédnuto bezprostředně po dočtení Stevensonovy stejnojmenné knižní předlohy. Pokud mohu tento film srovnat se starší adaptací z r. 1950, kterou jsem viděl včera, nebudu ani chvíli váhat nad tím, že modernější verze se mi líbila neskonale více. Zatímco ten stařičký černobílý film je skoro až infantilní, novější verze už plně odpovídá kvalitám současné profesionální produkce, včetně dokonale zpracované řemeslné stránky. Novější verze se mi více líbí i proto, že se věrněji než starší verze drží textu Stevensonova románu - skoro až úzkostlivě, což je podle mě dobře. To je ovšem samozřejmě příčinou, proč má ten film přes dvě hodiny - jaksi nelze mít vše najednou - věrně převedený děj a současně stopáž, která rychle odsejpá, 122 minut je tedy zcela adekvátních (a stejně bylo mnohé z knihy pochopitelně vypuštěno - při detailním zfilmování každičké části románu by ten film vydal možná na dvounásobnou délku). Takže za mě celkově spokojenost - výborná filmová adaptace, skvělé obsazení (mladičký Christian Bale je roztomilý, a Charlton Heston zcela fantastický), atraktivní lokace exotického ostrova a báječný dobrodružný děj, který překvapivě nepostrádá napětí ani pro diváka obeznámeného s předlohou, a tedy i tím, jak to celé dopadne. Ačkoli si Stevensonova textu po literární stránce příliš necením, rozhodně mu nelze upřít, že je to naprostá klasika a základní kámen žánru - a tento film je jeho velice kvalitním převedením na filmové plátno. Za mě spokojené 4 hvězdy.(20.9.2014)

Velká spokojenost, téměř do detailu věrné převedení románové předlohy, které oproti verzi z roku 1950, má spád, solidní herecké obsazení i jakýsi punc uvěřitelnosti. Kromě skvělého Hestonova Silvera, září ve vedlejších rolích Lee i Reed, přesně takhle jsem si je při čtení představoval, ostatně jako všechny postavy ve filmu. Na dobu svého vzniku může film působit trochu archaicky, dialogy jsou převzaty bez úpravy z knihy, takže to nemusí každého oslovit.(3.5.2014)

• - Snímek je natočen na motivy knihy "Poklad na ostrově" od Roberta Louisa Stevensona z roku 1883. (StrYke)