Ostrov pokladů (TV film)

• slovenský

Ostrov pokladov

Dobrodružný

Velká Británie / USA, 1990, 122 min

Výjimečné zpracování románu od Stevensona. Viděl jsem to nespočetně krát ale vždy si zaručeně vzpomenu na úvodní scénu příchodu piráta do hospody. Tehdy jsem si ani neuvědomoval jaké hvězdy ten film má - Oliver Reed, Charlton Heston, mladý Christian Bale... Při příštím dávání v TV se určitě zase rád podívám. Pro mě jedno z nejlepších pirátských zpracování! 95%(16.4.2010)

Zhlédnuto bezprostředně po dočtení Stevensonovy stejnojmenné knižní předlohy. Pokud mohu tento film srovnat se starší adaptací z r. 1950, kterou jsem viděl včera, nebudu ani chvíli váhat nad tím, že modernější verze se mi líbila neskonale více. Zatímco ten stařičký černobílý film je skoro až infantilní, novější verze už plně odpovídá kvalitám současné profesionální produkce, včetně dokonale zpracované řemeslné stránky. Novější verze se mi více líbí i proto, že se věrněji než starší verze drží textu Stevensonova románu - skoro až úzkostlivě, což je podle mě dobře. To je ovšem samozřejmě příčinou, proč má ten film přes dvě hodiny - jaksi nelze mít vše najednou - věrně převedený děj a současně stopáž, která rychle odsejpá, 122 minut je tedy zcela adekvátních (a stejně bylo mnohé z knihy pochopitelně vypuštěno - při detailním zfilmování každičké části románu by ten film vydal možná na dvounásobnou délku). Takže za mě celkově spokojenost - výborná filmová adaptace, skvělé obsazení (mladičký Christian Bale je roztomilý, a Charlton Heston zcela fantastický), atraktivní lokace exotického ostrova a báječný dobrodružný děj, který překvapivě nepostrádá napětí ani pro diváka obeznámeného s předlohou, a tedy i tím, jak to celé dopadne. Ačkoli si Stevensonova textu po literární stránce příliš necením, rozhodně mu nelze upřít, že je to naprostá klasika a základní kámen žánru - a tento film je jeho velice kvalitním převedením na filmové plátno. Za mě spokojené 4 hvězdy.(20.9.2014)

Na rovinu nejlepší pirátský film, který jsem kdy v životě viděl. Možná ze mě mluví trochu nostalgie, neb jsem Ostrov pokladů poprvé viděl v pěti letech, ale to vůbec nevadí. Kromě skvělého v té době mnou ještě neznámého Christiana Balea, nezapomenutelného Hestona v roli charakterního Johna Silvera, skvělou hudbu a pirátské prostředí, hovoří pro film i fakt, že se jedna o snímek, který se snad nejvíc ze všech mou viděných filmů drží předlohy. Jedním slovem brilantní a scény jako např. "Vypadá to, že ti zvlhnul prach Jimme" nebo "Huntere! Zadovku" se mi v paměti udrželi i 10 let od prvního zhlédnutí. Zapomeňte na chabé Piráty z Karibiku. Takhle má vypadat správný pirátský film!(10.4.2011)

Jeden z nejlepších pirátských kousků, který jsem jako dítě miloval, nicméně po opětovaném shlédnutí mě tento film utvrdil v tom, že stále neztratil nic ze svého kouzla a i přes nespočet remaků se jedná o to nejlepší zpracování. Navzdory téměř dvou hodinové délce jsem se ani chvíli nenudil a to je u podobných dobrodružných snímků velmi ojedinělý jev. Svůj podíl na tom má skvěle zvládnutý scénář a odpovídající časové rozložení jednotlivých částí filmu. Další třešničkou na dortu je skvělé herecké obsazení s naprosto famózními hereckými výkony, za zmínku rozhodně stojí mladičký Christian Bale a samotný Dlouhý John Silver v podání charismatického Charltona Hestona. Výborně zvládnuté jsou také kulisy a ztvárnění prostředí pustého ostrova, které působí fantasticky. Vezmeme-li v potaz, že se jedná o televizní film, tak nezbývá nic jiného než tvůrcům zatleskat a kéž by tak vypadalo více filmů. Pokud si film budete shánět v českém dabingu, dejte si pozor na předabovanou verzi od TV NOVA, jelikož ta se s původním dabingem nemůže nikterak rovnat. Moje hodnocení 80%(21.4.2013)

„Rum je pre mňa potravou aj pitím, tak mi ho už dofrasa dones, chlapče!“ – „Poviem vám úprimne, pane, ak budete ďalej piť toľko rumu, bude na svete o jedného oplana menej.“ Kým nespočítateľné filmové adaptácie románov Shelleyovej („Frankenstein)“, Burroughsa („Tarzan“) a Stokera („Dracula“) ma pravdupovediac miestami už otravujú, na enté verzie Doyleovho „Psa baskervillského“ a Stevensonovho „Ostrova pokladov“ sa budem tešiť do konca života. Verzia z konca 80. rokov a s malým Christianom Baleom (RÍŠA SLNKA) a Charltonom Hestonom (snímku režíroval jeho syn) ako Dlhým Johnom Silverom v hlavných úlohách (v podporných potom zahliadnete také ikony, ako sú Christopher Lee a Oliver Reed) patrí k tým výraznejším. Pôsobí príjemne „vážne“, má kvalitnú chlapčenskú atmosféru neuveriteľného dobrodružstva (vzbura na lodi, ostrovy nezakreslené na oficiálnych mapách, bájny poklad, piráti), trvá veľmi príjemných cirka 130 minút a je výpravná, ako sa na historické námorné dobrodružstvo patrí. Silných 60%, avšak pýtam sa, či sa pri zachovaní všetkých obľúbených častí románu (hostinec, čierne znamenie, loď, vzbura, ostrov) dá vytvoriť ultimátna verzia.(21.12.2004)

• - Snímek je natočen na motivy knihy "Poklad na ostrově" od Roberta Louisa Stevensona z roku 1883. (StrYke)