Ostrov pokladů (TV film)

• slovenský

Ostrov pokladov

Dobrodružný

Velká Británie / USA, 1990, 122 min

„Rum je pre mňa potravou aj pitím, tak mi ho už dofrasa dones, chlapče!“ – „Poviem vám úprimne, pane, ak budete ďalej piť toľko rumu, bude na svete o jedného oplana menej.“ Kým nespočítateľné filmové adaptácie románov Shelleyovej („Frankenstein)“, Burroughsa („Tarzan“) a Stokera („Dracula“) ma pravdupovediac miestami už otravujú, na enté verzie Doyleovho „Psa baskervillského“ a Stevensonovho „Ostrova pokladov“ sa budem tešiť do konca života. Verzia z konca 80. rokov a s malým Christianom Baleom (RÍŠA SLNKA) a Charltonom Hestonom (snímku režíroval jeho syn) ako Dlhým Johnom Silverom v hlavných úlohách (v podporných potom zahliadnete také ikony, ako sú Christopher Lee a Oliver Reed) patrí k tým výraznejším. Pôsobí príjemne „vážne“, má kvalitnú chlapčenskú atmosféru neuveriteľného dobrodružstva (vzbura na lodi, ostrovy nezakreslené na oficiálnych mapách, bájny poklad, piráti), trvá veľmi príjemných cirka 130 minút a je výpravná, ako sa na historické námorné dobrodružstvo patrí. Silných 60%, avšak pýtam sa, či sa pri zachovaní všetkých obľúbených častí románu (hostinec, čierne znamenie, loď, vzbura, ostrov) dá vytvoriť ultimátna verzia.(21.12.2004)

Jako malému klukovi mi táta četl Stevensonův originál, já si obkresloval mapy ostrova a v plastové flašce je házel do potoka (nebo spíš do stoky). Ze slepého Lavičky (v téhle filmové verzi Slepejše) jsem měl vždycky hrůzu. Tenhle film je spíše průměrnou adaptací věrnou předloze. Nic víc, nic míň. (113.)(4.2.2007)

Výjimečné zpracování románu od Stevensona. Viděl jsem to nespočetně krát ale vždy si zaručeně vzpomenu na úvodní scénu příchodu piráta do hospody. Tehdy jsem si ani neuvědomoval jaké hvězdy ten film má - Oliver Reed, Charlton Heston, mladý Christian Bale... Při příštím dávání v TV se určitě zase rád podívám. Pro mě jedno z nejlepších pirátských zpracování! 95%(16.4.2010)

Nejlepší zpracování románu R.L. Stevensona, které ve mě vyvolalo v dětství zájem o piráty, lodě a moře (na Vánoce jsem se pak vždy těšil na Lego-piráty :) Za zmínku stojí charismatický výkon Ch. Hestona a mladého talentovaného Ch. Balea. Hudební doprovod od The Chieftains, který pak věrně dokresluje dobovou atmosféru moře a dobrodružství. Prostě nejlepší film s pirátskou tématikou, kde nechybí rum, malárie, tropický ostrov a samozřejmě mapa a zlatý poklad! Kam se na tohle hrabou Piráti z Karibiku! Jen škoda, že původní dabing ČST byl předabován TV Nova a i kvalita zvukové stopy celkově poklesla.(1.11.2012)

Zpracování nádherného románu Roberta Louise Stevensona jsem měl tu čest, krom tohoto zfilmování, shlédnout i koprodukční verzi z roku 1972. Musím říci, že obě verze jsou vyrovnané. Dobrodružství zde máme naservírované příjemně s dynamickými akčními scénami, okořeněné bezvadnou stylovou hudbou a slušným hereckým obsazením v čele s Charltonem Hestonem v roli Johna Silvera.(23.7.2006)

• - Snímek je natočen na motivy knihy "Poklad na ostrově" od Roberta Louisa Stevensona z roku 1883. (StrYke)