poster

Evangelium podle Jana

 • Kanada

  The Gospel of John

 • Slovensko

  Evanjelium podľa Jána

Drama / Historický / Životopisný

Kanada / Velká Británie, 2003, 180 min

 • Ainy
  ***

  Myšlenka dobrá, provedení nudné. Jestli chtěli zaujmout a přiblížit biblické příběhy široké veřejnosti, měli se vyvarovat přílišné sterilitě a monotónnosti vyprávění. Neherecké výkony ani nekomentuji. Dlouho jsem zvažovala hodnocení a jelikož zaokrouhluji nahoru, mám tu sice kulhající, ale jinak pěkně červenou trojhvězdu.(4.8.2016)

 • Faye
  **

  ..„Na počátku bylo Slovo, to Slovo bylo u Boha, to Slovo byl Bůh.“ Po „Umučení Krista“ další dílo, které já neznaboh nedokážu zřejmě ocenit a docenit, a které už nepotřebuji nikdy vidět a kdybych si ho vůbec odpustila taky by se nic nestalo. Spíš rozhlasová hra o učení a zázracích J.Krista než film a navíc hoooodně dlouhá hra se spoustou slov....... „ Kdo v něho věří, není souzen. Kdo nevěří, je již odsouzen“ Hm. tak to jsou pěkné vyhlídky!(22.7.2005)

 • Antonius
  ***

  Film je obrazovým přepisem Evangelia sv. Jana a to slovo od slova. Není věty, která by ve filmu nebyla zobrazena, nezazněla buď ústy postav nebo vypravěče. To láme filmu vaz, protože právě Jan je ze všech evangelií nejvíce plný do široka rozvedených teologických úvah, v nichž evangelista vyjadřuje svoje chápání Ježíšova poslání. Ty ve filmu prostě nefungují a brzy začnou nudit. Je to škoda, protože Henry Ian Cusick (Desmond ze seriálu LOST) hraje obstojně a na roli Ježíše se dobře hodí. I režie a výprava je dobrá, ačkoli trochu víc invence by neškodilo. Po otřesném Gibsonovu Umučení Krista skoro potěší, že násilí a krve je v tomto filmu jen velmi málo. Při tříhodinové stopáži ovšem vydrží s pozorností až do konce málokdo - pro nevěřící jsou četné teologické monology nezajímavé, věřící je zase dobře znají.(29.12.2006)

 • nmarca
  ****

  Doslovný přepis Janova evangelia (které je nejméně dějové a nejvíce filozofující...) se velmi liší od podobně doslovného Pasoliniho Evangelia svatého Matouše a natočit je vyžadovalo docela velkou odvahu. Výsledek je více než zdařilý. Henry Ian Cusick nejen splňuje klasickou představu podoby Ježíše, ale taky výborně hraje, film má zajímavou kameru, krásnou citlivou hudbu. Rozhodně stojí za vidění.(16.5.2010)

 • Dharter
  *****

  Já, prosím pěkně, jsem ší'itský agnostik. A odmítám sionistické jakoby-náboženství (současné londýnsko-vatikánské křesťanství, současný ohebný sunnitský Islám z Saúdské Arábie; o téhle problematice víc píšu ve svém článku na mém webu). Používám pojmy ší'itští Enlilisté/muslimové a sionističtí sunnitští/křesťanští/judaističtí Enkiisté/satanisté. V mém pojetí tedy „bůh“ naproKLAMovaných křesťanů/židů/sunnitů je Šejtan, a ten celé lidstvo uvěznil v „hmotném, skutečném“ světě, a většinu lidstva, na nízkých stavech myšlení/vstřebávání, které brání snadno odproKLAMovat daného jedince. _ _ _ Pouze rukojmí vládnoucí sumersko-faraónské (šémitsko-chámitské) pokrevní linie mohou napsat, že film je hloupý. Pouze oni právě jsou hloupí. Film mi předal cenné informace, a jsem tomu vděčen. Nový Zákon (= judaistická, sio veze) jsem sice nečetl celý, ale mohu tvrdit, že tento film měl svou hloubku. Našel jsem však při sledování menší chybky - např. Ježíš (= prorok Isá, Ezau, kterého po vraždě na kříži přejmenovali sionističtí vrazi na Ježíše Krista) kráčel po mostě z dřevěných prken, a takové v té době nemohly existovat - ledaže by tam v té minulosti byl nějaký mimozemský/mimominulostní (z budoucnosti) zásah. Každopádně herecké výkony byly dobře odvedeny, a Henry Ian Cusick, aka Desmond z Lost, odhrál skvěle. ✔(13.9.2011)