Nepřítel před branami

Nepriateľ pred bránami

Drama / Historický / Válečný

USA / Německo / Velká Británie / Irsko / Francie, 2001, 126 min

• monolog

Podle mě nejhorší Annaudův film (neviděl jsem zatím pouze Milence a Dva bratry a Hlavičku). Nejen že je to strašlivě utahaný, ale navíc ještě mi to přišlo i hloupý a ani děj není nijak zajímavej (a to i když pominu, že je to dlouhý jak nejdelší špageta na světě). Zajímalo by mě, co si to vlastně vzalo z té knížky a jak daleko je to od skutečnosti. Ještě jednu malou drobnost. Nepřijde vám to trhlý, že knížky a filmy a dokumenty o Rusech a dalších Slovanech a Němcích a o Asiatech NIKDY netočí ti, jichž se to týká, ale obvykle amíci nebo Britové? Ale o sobě to Američani a angláni točí téměř vždycky sami. Podle mě to o něčem vypovídá. Takže bych to možná ocenil trochu víc, kdyby na tom spolupracovali i Rusáci, i kdyby jen na plac dodávali vodku. A možná bych to ocenil ještě mnohem líp, kdyby to byl válečnej film celou dobu a ne jen unylá romance jak vystřižená z červené knihovny.(20.3.2006)

Shodnu se v názoru, že je tu až příliš času utopeno ve vlažném melodramatu a nicnedění, na úkor více té pěkné scenérie sutin, mrtvol, souboje sniperů a vůbec důrazné dějinné váhy Stalingradu. Mělo na lepší.(31.8.2018)

Hlásí se vaše válečná zpravodajka. Na východní frontě neklid, Harris, Law a Fiennes. Teď k těm špatným zprávám. Mé zdroje též informují o nadměrném výskytu přeslazené romantiky, naivity a zdlouhavosti. Konec hlášení.(10.11.2007)

Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Výborný naturalistický válečný film od známého francouzského režiséra Jean-Jacques Annauda. Souboj ruského a německého odstřelovače ve velkolepých kulisách bitvy o Stalingrad. Trailer je i na ČSFD: http://www.csfd.cz/film/164-nepritel-pred-branami-enemy-at-the-gates/videa/(6.2.2009)

Alespoň pro mě jeden z těch lepších válečných filmů. Nedosahuje sice na filmy jako třeba Zachraňte vojína Ryana ale určitě má v sobě velký potenciál a udrží vás v křesle po celou dobu příběhu. Pro mě nezpochybnitelné 4 hvězdičky.(26.2.2007)

Skvělej film, ve kterém mě dostává zejména souboj dvou odstřlovačů- sovětský objev Zaitsev a Německý supersniper Major Konig(13.12.2003)

Skvělé atmosférické řemeslo kombinující klasické motivy válečných filmů s psychologickým dramatem a hrou nervů.(5.9.2008)

Ač technicky dobře natočeno a s mnoha výborně vygradovanými scénami, nemohu dát více, neboť shrnout celou stalingradskou bitvu do takřka westernového příběhu nepřátelství, lásky a zrady mi vzhledem k jejím rozměrům a významu připadá dosti nepatřičné. Dalším mínusem je pak typická západní představa ruské reality. Asi kdyby film zůstal čistě u té hry na kočku a myš (přesně tak jak to píše Tyler) a nestrkal do toho slzoproudý hollywoodský děj (hlavně tu vyloženě pitomou a nudnou romantickou linku), dal bych víc.(4.1.2006)

Opravdu slušný válečný film, ve kterém díky bohu nevystupuje americká armáda, takže žádné klišé a žádné vlastenecké záchvaty. Film má atmosféru a to je to hlavní. Krom toho, je tu Ed Harris, který si krade pro sebe většinu scén, ve kterých je.(4.9.2008)

• Dudek

Začátek filmu je velice podařený a může se nám zát, "že tohle bude fakt nářez." Bohužel opak je pravdou. Příběh je jako celek velice chatrný, ba spíše připomíná větší množství pospojovaných povídek na stejné téma nebo, a to možná spíše, krátký příběh natažený do dlouhého filmu. Což je na druhou stranu škoda, protože tvůrci mohli vytěžit daleko více.(2.6.2005)

Rok 2001 byl rokem válečných filmů s milostnými trojúhelníky (TMAVOMODRÝ SVĚT, PEARL HARBOR, NEPŘÍTEL PŘED BRANAMI) a paradoxně u mě nejvíc zabodoval ten, na který jsem se těšil nejmíň a sice NEPŘÍTEL. Hned úvodní čtvrthodinka s příjezdem do Stalingradu, ve které jsme spolu s hrdinou hozeni do stalingradského mlýnku na maso, je - podobně jako u ZACHRAŇTE VOJÍNA RYANA nebo NÁVRATU DO COLD MOUNTAIN - naprosto šílená a dá vám okamžitě pocítit tu hrůzu z absolutního válečného zmaru. Následuje špičková odstřelovačská scénka v kašně, kterou odstartuje souboj ruského a německého snipera, o kterém vypráví zbytek filmu, komplikovaný funkčním milostným trojúhelníkem mezi hrdinou, jeho holkou a kámošem, který nevyhnutelně postaví kamarády proti sobě. Jednotlivým střetům nechybí napětí, zvraty a odstřelovačské vychytávky a jsou prokládány působivými emotivními scénami jako Kulikovovo vyprávění o tom, jak přišel o zuby, vyprávění Táni o smrti jejích rodičů nebo milování Vasilije a Táni v kolektivní "ubikaci" aj., které dobře prodávají herci i Hornerova hudba. Moc se mi líbila postava schopného mladého politruka Josepha Fiennese a celá jeho propagandistická linie. Suma sumárum, můj nejoblíbenější válečný film.(4.6.2005)

Jsou různé druhy poselství. Tenhle film jako by skoro říkal, že jsme všichni jedna velká, šťastná, americká rodina. Ron Pearlman je borec. Nicméně aby ten film za něco většího stál, tak bych ustřihla začátek a konec... a vlastně bych ho tak nějak celej předělala.(27.5.2010)

Napětí a přiměřenou dávku válečného dobrodružství umí Annaud divákovi předložit, nicméně dojem autenticity z jeho válečného velkofilmu přes zjevnou snahu a evidentně slušný rozpočet nemám. Je to takový ten poněkud naivní film natočený o cizí zemi a historických událostech, na které se filmový štáb dívá z velké dálky a bez schopnosti a ochoty opravdu jim porozumět. Jude Law na mě při nejlepší vůli nepůsobí jako slovanský kluk ze Sibiře a vůbec ta "ruská" část hrdinů působí tak nějak cizorodě. Přestože potenciál měl Nepřítel před branami větší, je to slušná válečná podívaná se spoustou hereckých hvězd na plátně. Celkový dojem: 75 %.(23.10.2010)

Skvělý začátek (který jsem ocenil hlavně díky podobnosti s hrou Call of Duty), pak se to trochu táhne, ale jen na chvilku. Skvělé herecké výkony, jimž vévodí Ed Harris.(30.5.2005)

Skvělý film, nejvíce se mi pod kůži vryl německý důstojník Eda Harrise - podle mě vůbec nejlépe zahraná postava, i když špatní nejsou ani ostatní herci (Jude Law, Rachel Weisz, Bob Hoskins). Některé scény jsou nezapomenutelné (například na začátku při přistání ruské lodi, předtím řádně zmasakrované německým bombardováním, kdy nějaký poručík vysvětluje počet zbraní a jejich dělbu: "Na dva chlapi je jen jedna puška, kdo ji má, de vpředu a ten druhý má náboje a když je ten chlap vpředu zastřelen, ten druhej si bere pušku a střílí."). TO HOUDINI : Saša umí německy, protože ho to naučila Taňa, která němčinu studovala na univerzitě v Moskvě.(8.6.2005)

Nejdražší evropský film. Film bez projevů vlastenectví poráží Hollywoodské válečné spektákly, Nepřítel Před Branami Vám ukáže vzácný pohled na druhou světovou válku, která zaplavila svět. Snímek je mrazivý, zablácený a nutící k okusování nehtů až do poslední scény a zasloží si místo jako jeden z nejvíce vizuálně majestátních válečných příběhů. Chudý farmářský chlapec z ruských hor, Vassili Zaitsev (Jude Law) byl vyslán ke Stalingradu bojovat proti nacistickým sviním, kteří se snaží převzít nadvládu nad městem. V ruinách města se setkává s důstojníkem Danilovem (Joseph Fiennes), který objevuje odstřelovačské schopnosti Vassilie, čímž nachází hrdinu, kterého jeho země dlouho hledala. Danilov Vasilie dostane mezi "superstar" ruské armády a pod palcem Khruscheva (vynikající Hoskins) se dozví, že jeho osud je přímo svázán s Vasiliem. Oba se zamilují do Tanii (Rachel Weisz), která bojuje po boku Vassilie. Brzy nacisté poílají jejich nejlepšího odstřelovače Majora Koeniga (Ed Harris), který má Vassilie zlikvidovat ve jménu cti.Co Koenig nečeká je stejně nadaný odstřelovač, který není vůbec snadná kořist. Vizuální režisér nejvyššího kalibru Jean-Jacques Annaud (Sedm Let v Tibetu) odkládá svou obvyklou barevnou paletu a u Nepřítele Před Branami si vystačil pouze s šedým a černým odstínem. Tým s Wolfem Kroegerem a kameramanem Robertem Fraissem vzal Annaud 90 miliónů dolarů a všechno beze zbytku do filmu vložil. Detaily ve filmu jsou úžasné. V čem jsem se ale s režisérem neshodl je fakt, že Annaud učinil rozhodnutí, aby všichni mluvili ve svých rodných přízvucích. Při představě mixu amerických a britských herců hrajících Rusy a Němce s anglickým přízvukem je pro každého odzbrojující. Příběh není jen o bojování a smrti, ale i o cti a manipulaci. Filmový divák je zvyklý na bitevní scény. Zachraňte Vojína Ryana nás ohromil také. Nepřítel Před Branami je hezká směs rozsáhlých válečných scén, osobní porážky, neopětotované lásky a cti.(17.9.2005)

Pokud západní tvůrci točí o hrdinném lidu Sovětského svazu, vždycky to dopadne krkolomně a Annaud není výjimkou. Více než slibný námět pohřbil nejen pod troskami továrny na traktory, ale i pod děravým scénářem, kopou do očí bijících technických nesmyslů (např. nízký nálet bombardérů), logických chyb (za všechny blyštivá cinkrlátka na uniformě a čepici majora Königa, zřejmě opatřená nápisy "Střílej!" v azbuce) a hlavně sešněrovanou romantickou linií, okořeněnou pravým válečným "silent sexem", při kterém se R.Weisz tváří, jako by ji Vasja Law píchal pod žebra kuchyňským nožem.. Nepřítel před branami tak zanechal pachuť nedotažené šance a s ohledem na svou nevyrovnanost, si zajímavost ponechal prakticky jen ve dvou polohách. V obstojně zvládnuté válečné vřavě (úvodní plavba po Volze pod dohledem Stuk, Zajcevova první akce z fontány) a jakoukoliv přítomností Eda Harrise na plátně, jehož precizně chladnému (holt Němec) majorovi mělo náležet mnohem více prostoru. To J.Fiennes, jakožto politický pisálek a PR manager Zajceva v jednom, který si ve finále uvědomí nesrovnalosti v komunistické doktríně a učiní svou hlavu alespoň něčím užitečnou - ten předvedl jeden z nejžalostnějších hereckých výkonů uplynulé dekády..(8.12.2010)

Neviem, čím bol tento film tak výnimočný. Klasický scenár, obyčajný príbeh, nejaké dejové scény síce inovátorské, ale inak nič moc. Veľa vychytávok, napríklad by ma zaujímalo ako sa mohol nemecký major rozprávať s ruským dieťaťom. V niektorých osobách ani náznak ruského, či nemeckého prízvuku. Určite by to nabralo na originalite. Annaudovi sa predsa len viac hodí umeleckejšie poňatie filmu. Ale musím celkom pochváliť niektoré zábery kamery a záver. 60%.(21.4.2006)

Film, z ktorého cítiť premakanú predlohu - z toho vychádzajúc: fungujúce vzťahy extrémne sympatických a naopak kontrastne odporných, neľútostných postáv, ďalej už zo základu ohromnú váhu historickej situácie. Keď už vojnový žáner, tak s takouto vážnosťou.(13.6.2010)

Nepřítele před branami považuji za jeden z nejlepších válečných filmů, jaké jsem měla možnost zhlédnout. Skvělé herecké obsazení (zcela vévodí chladnokrevný Ed Harris se svou kamennou tváří), excelentní a mrazivé scény (oběšený chlapec), prvotřídní scénář a příjemná dávka romantiky (nezapomenutelná scéna, v níž Rachel Weisz přijde navštívit Juda Law a prožijí spolu vášnivé okamžiky, zatímco ostatní spí:) Téměř mistrovské dílo.(28.8.2011)

V tomto období sa vojnovému žánru darilo a vznikalo mnoho jeho kvalitných predstaviteľov a síce Nepriateľ pred bránami vyzerá na prvý pohľad výborne, bitka o Stalingrad a sniperská tématika ma vždy veľmi bavili, ale v tomto prevedení mi to až tak dobre nesadlo. Úvodná dvadsaťminútovka je perfektná, príchod na front a sovietsky útok, všetko to pôsobí správne beznádejne, vedenie je kruté a k tomu prvý Zajcevov hrdinský čin, ktorý ho predstaví v tom najlepšom možnom svetle, ale následne to až príliš rýchlo upadne. Zlé to určite nie je, stále si to drží tú mierne nadpriemernú úroveň a tak som sa nenudil ani na okamih, len jednoducho tématika špičkového odstreľovača v Stalingrade tu nie je vôbec využitá a až príliš rýchlo sa začne sústrediť na súboj dvoch elitných odstreľovačov, ale ten si ma moc nezískal. V celom zvyšku filmu sa už vlastne nenájde ani jedna konkrétna scéna, na ktorú by sa dalo dlhšie spomínať. A veľkým sklamaním je aj to, že film je až moc postavený na vzťahoch postáv, ktoré síce sú samy o sebe zaujímavé, ale práve tie ich vzťahy ma vôbec nezaujímali. A pritom je tu toľko dobrých hercov, Jude Law mi v hlavnej úlohe sadol až prekvapivo dobre, charizmatický Ed Harris ako jeho hlavný súper, ale aj Joseph Fiennes, Rachel Weisz a Bob Hoskins, ale romantická línia a podivné priateľstvo s politrukom ma absolútne nezaujímali a zaberajú dosť veľký priestor. Skôr si ma získal vzťah nemeckého odstreľovača a chlapca, alebo krátka časť s Ronom Perlmanom, ktorý mi v spoločnosti hlavného hrdinu ako jediný vyhovoval. Sklamaním je aj akcia, celkovo je skvelo natočená a odohráva sa vo výbornom prostredí, ale mňa bavila výhradne len tá z úvodnej dvadsaťminútovky, všetko následné je len úplne obyčajné, aj keď nejaký ten trochu napínavý moment sa predsa len nájde. Režijne je to kvalitná práca, síce ma prekvapuje, že to dostal na starosti práve Jean-Jacques Annaud, ktorý točil úplne iný typ filmu, ale zvládol to výborne, rovnako nesklame ani technická stránka a výprava. A sadla mi aj hudba. Takže celkovo som trochu sklamaný, za čo môže hlavne slabší scenár, ale inak Nepriateľ pred bránami určite nie je zlý film, kladov má dosť a raz za pár rokov dostanem chuť si ho pozrieť, aj keď hlavne kvôli tej úvodnej fáze. 66%(7.2.2012)

1 2 3 4 5 10 19 27 36