Trestný prapor

Režie:

Nikolaj Dostal

Kamera:

Alexej Rodionov

Alexej Serebrjakov, Andrej Merzlikin, Dmitrij Nazarov, Alexandr Baširov, Naděžda Markina, Michail Děmentěv, Polina Kutěpova, Darja Moroz, Andrej Smoljakov (více)

Historické události druhé světové války byly vypovězeny v mnoha dokumentárních i hraných filmech. Jedna z temných kapitol ruského boje za osvobození, však nebyla nikdy zaznamenána. Zoufalé boje tisícovek trestných praporů, složených z mužů, trestanců, kterým sovětský režim dal jasně na výběr – buď zemřou rukou kata, nebo budou do posledního dechu bojovat proti fašistickému nepříteli. Trestné prapory, muži, kteří neměli co ztratit. Vojenské útvary v nichž bojovali kriminálníci, stejně jako muži, kteří šlápli vedle, kněží, hrdinové, nebo dezertéři. Jednotky, které byly postradatelné a byli proto nasazovány do nejtěžších bitev. Bratrstva lidí, jejichž jediným smyslem bylo dožít se příštího dne. A toto je epický příběh jednoho z nich!

Jedenáctidílná série, natočená v roce 2004 Nikolajem Dostalem, je založená na reálném základu vzpomínek těch, kteří přežili. Je natočena velkorysým stylem, který jí přibližuje k vysoce hodnocenému seriálu Bratrstvo neohrožených. Charaktery jednotlivých postav jsou vykresleny bez patosu a falešného hrdinství, kamera nápaditě zachycuje jejich bouřlivý život v němž smrt byla častým hostem. Vysoký důraz na reálnost prostředí, postav a dialogů tvoří nejen živou, ale i zajímavou mozaiku osudů, těch kteří dostali poslední životní šanci – bojovat za vlast do posledního dechu.

Kompletní série Trestný prapor (11 epizod) vyjde v produkci společnosti Řitka s.r.o. na čtyřech DVD, jejichž součástí bude jak ruská originální zvuková stopa DD 5.1 doplněná o české titulky, tak i český dabing DD 2.0. Mezi bonusy naleznete zamyšlení nad smyslem a činností skutečných trestných praporů. (oficiální text distributora)

MR.Lolofon

To, že ruské vojnové snímky o 100% predbiehaju konkurenčné americké je fakt. Je vidieť obrovský rozdiel v uveriteľnosti, kde ruské vedie byť a aj bývajú ďaleko surovejšie a tvrdšie. Celkovo seriál prináša nový pohľad na psychológiu postáv, kde si za hrdinov vyberá trestancov, osoby uväznené kôli vážnejším alebo vykonštruovaným obvineniam. Možným nedostatkom sa v seriále javí absencia bojových scén, no tie sú zas vynahradené dramatickýkmi zvratmi. S väčším rozpočtom by to bolo dokonalé, takto je to iba vynikajúce. ()

ArturDent

V pozadí se stále vznáší duch sovětského válečného filmu. Už na začátku, když se hrdina po (nepovedné) popravě vyhrabe z masového hrobu... Po druhém dílu jsem to vzdal. ()

soulless

3 díly a nevydržel sjem ani o sekundu víc. Možná to bude příšerným dabingem, který seriál provázel, ale jinak můžu s klidným srdcem říct, že podobný šit jsem už dlouho neviděl. Žádná akce, respektivě pokus o ní tam je, ale strašný. Seriál je vlastně o kecání, které je ale úplně o hovně a jeslti má divákovi přiblížit atmosféru v trestných praporech, tak to potěš koště. Rusáci by se neměli pouště do věcí, které bohužel neumí. 2/10 ()

Ed.

Velice povedené zpracování, má to děj i obsah, snad jediná výtka jsou zagrad adrjady. Podle veteránů z trestných praporů nic takového neVelice povedené zpracování, má to děj i obsah, snad jediná výtka jsou zagrad adrjady. Podle veteránů z trestných praporů nic takového neměli, zbabělce si řešili samy a takový výklad prý velice snižuje hodnotu jejich obětí a odvahu.měli, zbabělce si řešili samy a takový výklad prý velice snižuje hodnotu jejich obětí a odvahu. ()

flegmos

Do trestneho praporu ako nepriatel ludu ktory ide zmyt svoje "viny" vlastnou krvou sa za Stalina (najlepsieho zabijaka v dejinach ludstva) dostane clovek velmi lahko. Tak velmi lahko ze je to dnes az nepochopitelne. Okrem origos zlocinca alebo politickeho vazna, staci utiect z nepriatelskeho zajatia a vratit sa naspat k svojim. Trestny prapor je natocený s minimom akcie. Myslim ze ak by dostali tvorcovia polovicny balik penazi ako malo Bratstvo neohrozenych tak amikom padne sanka. Cely film je len o dialogoch ale koho bavia vojenske filmy a suvislosti ten si na tomto serialy poschmakne. Ja som napriklad pocuval podivne pribehy o tom ako sa oslobodzovalo na Slovensku slavnou cervenou armadou a zacinam konecne rozumiet preco robili to co robili po prichode na Sk. Krasny serial - spolu s bandom of brodhers je sraftbat vrcholom vo svojom serialovom zanri. ()

Filip83

Pro mě zklamání. Přiznávám, viděl jsem jen tři díly a to mi stačilo.... žena s dcerkou usnuly, tak jsem si dal vínko a chtěl jsem se kouknout na pěkný válečný seriál. U prvního dílu jsem si říkal, že je to takový rozjezd (třeba jako u bratrstva neohrožených), ale ani druhý a třetí díl nestály za nic.... o bojových scénách se nedá vůbec mluvit a některé záběry jsou jak z počátku filmů (záběr se zdola na hrdinu a za ním mlha z kouře). Nedoporučuji ač nápad možná dobrý, ale provedení katastrofální. ()

Jimmy73

Bohužel nemohu sdílet většinové nadšení. 99% filmu diskuze o ničem. Bojové scény také zvláštní. Vězni utíkají v noci z vězení a běží stále přímo po cestě vedle lesa a čekají než je dojedu vozy pronásledovatelů se zapnutými reflektory. Voják hodí granát na tank a ve stoje čeká co se bude dít, než dostane dávku ze samopalu. Bohužel bojové scény hodně divné. Dle mého názoru daleko lepší čtyřdílný Odstřelovač, viděno sice v ruštině, ale seriál měl spád, což mi u TP chybělo. ()

Falanx

60%. Hodně se ztratilo v překladu, hodně sokolíci. Leč s potěšením kvituji, že se sokolíkům přejasným kinotyjátrovým podařilo alespoň nastínit bídu a hnus doby soudruha Stalina a jeho jurodivého vítězství nad populistickým národně dělnickým panem Hitlerem. P.S. O zbraních a taktice škoda mluvit, jde o béčkovou televizní produkci. ()