Trestný prapor (TV seriál)

Štrafbat

Shtrafbat

Штрафбат

Trestný prápor

Akční / Drama / Válečný

Rusko, 2004, 11x50 min

Nikolaj Dostal

Alexej Rodionov

Alexej Serebrjakov, Andrej Merzlikin, Dmitrij Nazarov, Alexandr Baširov, Naděžda Markina, Michail Děmentěv, Polina Kutěpova, Darja Moroz, Andrej Smoljakov, Jevgenij Běrezovskij, Roman Artěmjev, Sergej Cepov, Natalja Naumova, Timofej Tribuncev, Jevgenij Pronin, Ivan Lapin, Roman Maďanov, Sergej Fetisov, Leonid Gromov, Denis Kuročka, Vladimir Kašpur, Maxim Drozd, Jurij Stěpanov, Anatolij Filippov, Alexej Ošurkov, Kirill Petrov, Viktor Suprun, Olga Filippova, Vladimir Kapustin, Tagir Rachimov, Viktor Solovjov, Alexandr Makarov, Nikita Jemšanov, Alexandr Curkan, Michail Krylov, Vladislav Kotljarskij, Igor Filippov, Alexandr Kuljamin, Alexej Longin, Natalja Lesnikovskaja, Vladimir Skvorcov, Anatolij Gorjačev, Kirill Pletňov, Alexandr Ovčinnikov, Eduard Volodarskij, Maxim Konovalov, Sergej Rudzevič, Ilja Rogovin, Oleg Mazurov, Jekatěrina Direktorenko, Alexandr Kulkov, Anna Artamonova, Vjačeslav Ganěnko, Andrej Šibaršin, Jevgenij Sologalov, Mikael Šachnazarov, Nikolaj Mačulskij, Prochor Zikora, Alexandr Mjakuško, Vladimir Usťugov, Jurij Pavlov, Lev Borisov, Vladimir Javorskij, Anna Astaškina, Alexandr Čerňavskij, Roman Kirillov, Oleg Kovalenko, Ilja Semjonov, Sergej Kalašnikov, Andrej Něvrajev, Maxim Litovčenko, Michail Solodko, Michail Kaliničev, Dmitrij Medveděv, Olga Kalašnikova, Alexandr Nikiforov, Jurij Ponomarenko, Valerij Anisimov, Alexej Žarkov, Alexandr Nikulin, Kirill Burdichin, Taťjana Žuravljova

Vojaci Červenej armády, ktorí nejakým spôsobom porušili pravidlá alebo zákony, sú prevelení do takzvaných trestných jednotiek. Sú nasadzovaní do prvých línií v najnebezpečnejších akciach. Jedine krvou môžu vykúpiť svoju vinu. Som rád, že som mal možnosť vidieť novodobý pohľad ruských filmárov na tému druhej svetovej vojny. Páčilo sa mi to omnoho viacej ako tie staré socialitické vojnové filmy, čo slúžili ako účelová propaganda Komunistickej strany Sovietskeho zväzu. "Trestný prapor" v žiadnom prípade nemôže konkurovať "Bratstvu neohrozených", ale tiež má svoje neodškriepiteľné kvality. ***(18.2.2010)

11 dílů tohoto seriálu mě seznámilo s realitou, kterou jsem si doposud mohl přečíst jen v knihách. Před nedávnem odvážné téma pro filmová zpracování se stalo skutečností. Je to ukázka toho, že Rusko má vůli vyrovnávat se se svou minulostí. Seriál není bůhví jak protknut kvalitními válečnými scénami, to je důvod, proč dám pouze hvězdiky 4, na druhou stránku, tuto menší újmu na kráse plně vynahrazuje vše ostatní. Atmosféra, výběr postav, kstýmy a předevší dialogy jsou právě ty záležitosti, které v tomto seriálu dokáži působivě podat marnost boje těchto jednotek.(15.12.2008)

II. sv. vojna z pohľadu trestancov. Musím uznať, že čo do informácií, ide o pomerne obohacujúci seriál, pretože o ruských trestných práporoch toho veľa natočeného nie je. Seriál diváka pekne prevedie od úplného začiatku, kde sa vo väzniciach regrutujú väzni až po samotný trpký koniec, ktorý je po emocionálnej stránke veľmi silný, no pritom vôbec nie je patetický tak ako sme navyknutí z americkej produkcie. K tomu medzi tým by sa síce našli nejaké výhrady - mohlo to byť divácky atraktívnejšie natočené a niektorým postavám by som sa viac venoval, no celkový obraz je veľmi pozitívny, mám dobrý pocit. Samozrejme, mnohé nedostatky čiastočne vyvažuje aj charizmatická hlavná postava. Nadpriemer.75/100(12.9.2017)

Rozkaz Národného komisariátu obrany ZSSR z 28. júla 1942 č. 227 vznikol z iniciatívy Stalina. Zakazoval dôstojníkom a vojakov v boji ustupovať a ďalej nariaďoval vytvoriť na stupni front 1. až 3. trestné prápory vytvorené z vojakov, ktorí sa previnili voči vlasti alebo boli trestaní za iné zločiny, oslobodení zajatci a dobrovoľníci z radov civilných väzňov. Celkovo počas vojny existovalo okolo 50 trestných práporov a okolo 800 trestných rôt, celkovo nimi prešlo 427 tisíc ľudí, prežilo len veľmi málo. Týmto jednotkám velili radoví dôstojníci, nie trestanci. Veliteľ dostával trojnásobný žold a aj doba sa mu počítala trojnásobne do dôchodku. Pobyt v tejto jednotke sa rovnal prakticky rozsudku smrti, alebo ako vyhliadka skorého zmrzačenia. To bola jediná cesta, ako sa z tejto jednotky dostať. A aj tu ešte bolo výhrou keď sa dostal do pešej jednotky, horšie to bolo u jednotky mínohladačov. Spomínané uzáverové jednotky sa neosvedčili a už v roku 1942 boli zrušené.(10.12.2016)

Velice dobry serial, pokud bych to mel vsak hodnotit jako film, dal bych o hvezdicku mene. Slusne herecke vykony ( hlavne herec, co hral Glymova byl super ), dobre dialogy, hezke pisnicky a celkove dobre koukatelny film. Mene spokojeny jsem uz byl s kamerou ( na zpomalene zabery uz jsem byl ke konci serialu alergicky ), male autenticnosti nemeckych bojovych vozidel a tanku. Ne vzdy jsem take veril scenari. Celkove ale musim rict, ze je to vskutku povedeny serial, hlavne v porovnani s tim, co vznika u nas...(26.11.2007)