Trestný prapor

• Rusko Štrafbat (více)
Rusko, 2004, 11x50 min

Nikolaj Dostal

Alexej Rodionov

Alexej Serebrjakov, Andrej Merzlikin, Dmitrij Nazarov, Alexandr Baširov, Naděžda Markina, Michail Děmentěv, Polina Kutěpova, Darja Moroz, Andrej Smoljakov (více)

Historické události druhé světové války byly vypovězeny v mnoha dokumentárních i hraných filmech. Jedna z temných kapitol ruského boje za osvobození, však nebyla nikdy zaznamenána. Zoufalé boje tisícovek trestných praporů, složených z mužů, trestanců, kterým sovětský režim dal jasně na výběr – buď zemřou rukou kata, nebo budou do posledního dechu bojovat proti fašistickému nepříteli. Trestné prapory, muži, kteří neměli co ztratit. Vojenské útvary v nichž bojovali kriminálníci, stejně jako muži, kteří šlápli vedle, kněží, hrdinové, nebo dezertéři. Jednotky, které byly postradatelné a byli proto nasazovány do nejtěžších bitev. Bratrstva lidí, jejichž jediným smyslem bylo dožít se příštího dne. A toto je epický příběh jednoho z nich!

Jedenáctidílná série, natočená v roce 2004 Nikolajem Dostalem, je založená na reálném základu vzpomínek těch, kteří přežili. Je natočena velkorysým stylem, který jí přibližuje k vysoce hodnocenému seriálu Bratrstvo neohrožených. Charaktery jednotlivých postav jsou vykresleny bez patosu a falešného hrdinství, kamera nápaditě zachycuje jejich bouřlivý život v němž smrt byla častým hostem. Vysoký důraz na reálnost prostředí, postav a dialogů tvoří nejen živou, ale i zajímavou mozaiku osudů, těch kteří dostali poslední životní šanci – bojovat za vlast do posledního dechu.

Kompletní série Trestný prapor (11 epizod) vyjde v produkci společnosti Řitka s.r.o. na čtyřech DVD, jejichž součástí bude jak ruská originální zvuková stopa DD 5.1 doplněná o české titulky, tak i český dabing DD 2.0. Mezi bonusy naleznete zamyšlení nad smyslem a činností skutečných trestných praporů. (oficiální text distributora)

LucyW.

Tak původně jsem komentovat nechtěla, jen se podělit o radost z vánočního dárku, ale po přečtení komentářů s nízkým hodnocením mi to nedá. Tak pro začátek by si člověk měl uvědomit, že je to ruský seriál a Rusové na svou historickou tragédii nahlížejí naprosto jinak. Solženicyn není opravdu ten nejlepší reprezentant "dětí strašnych let Rossii", tím hůř, že je pro mnohé jediný. Pro nás je těžké milovat vlast se všemi pochybami a zápory, ale jen Rusové mohli přejmenovat VŘSR na Den odpuštění a smíření a slavit ho dál... (No dobře 2004 ho zrušili). ()

Danny88

Tento vojnovy serial neni zly ale ani dobry...Co mi najviac vadilo bol velmy zly strih, dalej hudba(okrem tej zaverecnej v poslednej casti...mimochodom najdojimavejsia chvila v celom serialy) Na vojnovy serial ktory mal privlastky ako "Bratstvo neohrozenych na Rusky sposob :-)" bolo malo krvy takmer ziadnu tam pocas celeho serialu neuvidite, co k vojne patri. Hrozy vojny boly vo filme ukazane len okrajovo. A preco davam 3 hviezdicky po tejto kritike? Niecim predsa je tento serial zaujimavy a uputa hlavne dejom ukazuje nam podmienky a sposoby v akych boli nasadzovane trestne prapory na vychodnej fronte, do akych nezmyselnych a zbytocnych bojov ich sovietske vedenie posielalo len preto ze boli trestny prapor... ()

Hogo Fogo

Taha sa to ako zuvacka, serial posobi ako keby vznikol v 80. tych rokoch, ako taka spomienka na stare serialy, ktore uz dnes nemame trpezlivost sledovat. Nad celym dejom tu vladne bezhranicna a nezmyselna krutost. Ludsky zivot, jednoducho v podmienkach krajiny kde zajtra znamena uz minuly tyzden, nema ziadnu cenu. ()

Giacomo

11 dílů tohoto seriálu mě seznámilo s realitou, kterou jsem si doposud mohl přečíst jen v knihách. Před nedávnem odvážné téma pro filmová zpracování se stalo skutečností. Je to ukázka toho, že Rusko má vůli vyrovnávat se se svou minulostí. Seriál není bůhví jak protknut kvalitními válečnými scénami, to je důvod, proč dám pouze hvězdiky 4, na druhou stránku, tuto menší újmu na kráse plně vynahrazuje vše ostatní. Atmosféra, výběr postav, kstýmy a předevší dialogy jsou právě ty záležitosti, které v tomto seriálu dokáži působivě podat marnost boje těchto jednotek. ()

Tom_Lachtan

Tohle je sakra dobře natočený válečný seriál, který sice nevyniká monstrózní produkcí (narozdíl třeba od Bratrstva neohrožených), za to má ale výborné obsazení a postavy, které jsou mnohovrstevnaté a je radost s nimi těch jedenáct dílů sjet. Hodně překvapivě se tu tepe do rudé armády a když tu někdo s řevem "Uráá" vyráží na sebevražednou steč, tak to nevypadá jako agitka a patosu je tu tak akorát, aby byl uvěřitelný a nikoliv ulepeně trapný. Kéž by se stejné péči jako vypsání charakterů mužstva dostalo i vyššímu důstojnictvu, kde jsou postavy jasně nalinkované ve charakterech totální svině, nebo otcovské figury. Jasně, je tu pár slabších momentů, ale... Na ty v důsledku kašle pes. ()