Trestný prapor (TV seriál)

Štrafbat

Shtrafbat

Штрафбат

Trestný prápor

Akční / Drama / Válečný

Rusko, 2004, 11x50 min

Nikolaj Dostal

Alexej Rodionov

Alexej Serebrjakov, Andrej Merzlikin, Dmitrij Nazarov, Alexandr Baširov, Naděžda Markina, Michail Děmentěv, Polina Kutěpova, Darja Moroz, Andrej Smoljakov, Jevgenij Běrezovskij, Roman Artěmjev, Sergej Cepov, Natalja Naumova, Timofej Tribuncev, Jevgenij Pronin, Ivan Lapin, Roman Maďanov, Sergej Fetisov, Leonid Gromov, Denis Kuročka, Vladimir Kašpur, Maxim Drozd, Jurij Stěpanov, Anatolij Filippov, Alexej Ošurkov, Kirill Petrov, Viktor Suprun, Olga Filippova, Vladimir Kapustin, Tagir Rachimov, Viktor Solovjov, Alexandr Makarov, Nikita Jemšanov, Alexandr Curkan, Michail Krylov, Vladislav Kotljarskij, Igor Filippov, Alexandr Kuljamin, Alexej Longin, Natalja Lesnikovskaja, Vladimir Skvorcov, Anatolij Gorjačev, Kirill Pletňov, Alexandr Ovčinnikov, Eduard Volodarskij, Maxim Konovalov, Sergej Rudzevič, Ilja Rogovin, Oleg Mazurov, Jekatěrina Direktorenko, Alexandr Kulkov, Anna Artamonova, Vjačeslav Ganěnko, Andrej Šibaršin, Jevgenij Sologalov, Mikael Šachnazarov, Nikolaj Mačulskij, Prochor Zikora, Alexandr Mjakuško, Vladimir Usťugov, Jurij Pavlov, Lev Borisov, Vladimir Javorskij, Anna Astaškina, Alexandr Čerňavskij, Roman Kirillov, Oleg Kovalenko, Ilja Semjonov, Sergej Kalašnikov, Andrej Něvrajev, Maxim Litovčenko, Michail Solodko, Michail Kaliničev, Dmitrij Medveděv, Olga Kalašnikova, Alexandr Nikiforov, Jurij Ponomarenko, Valerij Anisimov, Alexej Žarkov, Alexandr Nikulin, Kirill Burdichin, Taťjana Žuravljova, Gennadij Podšivalov, Vladimir Rovinskij, Jurij Oborotov, Jekatěrina Morozova, Maxim Zykov, Pavel Misailov, Igor Lebeděv, Alexandr Anšjutc, Alexandr Siňukov, Ivan Mochovikov, Vadim Burlakov, Alexandr Solovjov, Andrej Valc, Vitalij Zikora, Irina Kareva, Gregori-Said Bagov, Julija Janovskaja, Ruslan Chabijev, Dmitrij Popov, Ilja Ždanikov, Michail Samochvalov, Ivan Timčenko, Georgij Šachet, Olga Suchorukova, Šota Gamisonija

Vladimir Dostal

Tohle je sakra dobře natočený válečný seriál, který sice nevyniká monstrózní produkcí (narozdíl třeba od Bratrstva neohrožených), za to má ale výborné obsazení a postavy, které jsou mnohovrstevnaté a je radost s nimi těch jedenáct dílů sjet. Hodně překvapivě se tu tepe do rudé armády a když tu někdo s řevem "Uráá" vyráží na sebevražednou steč, tak to nevypadá jako agitka a patosu je tu tak akorát, aby byl uvěřitelný a nikoliv ulepeně trapný. Kéž by se stejné péči jako vypsání charakterů mužstva dostalo i vyššímu důstojnictvu, kde jsou postavy jasně nalinkované ve charakterech totální svině, nebo otcovské figury. Jasně, je tu pár slabších momentů, ale... Na ty v důsledku kašle pes.(25.6.2017)

Vojaci Červenej armády, ktorí nejakým spôsobom porušili pravidlá alebo zákony, sú prevelení do takzvaných trestných jednotiek. Sú nasadzovaní do prvých línií v najnebezpečnejších akciach. Jedine krvou môžu vykúpiť svoju vinu. Som rád, že som mal možnosť vidieť novodobý pohľad ruských filmárov na tému druhej svetovej vojny. Páčilo sa mi to omnoho viacej ako tie staré socialitické vojnové filmy, čo slúžili ako účelová propaganda Komunistickej strany Sovietskeho zväzu. "Trestný prapor" v žiadnom prípade nemôže konkurovať "Bratstvu neohrozených", ale tiež má svoje neodškriepiteľné kvality. ***(18.2.2010)

Velmi kvalitní ruský vojenský seriál. Jsem nesmírně překvapena s jakou otevřeností řeší dialogové scény režisér. Sálá z toho filmu pravá ruská duše i povaha. Když se nad každou větou pronesenou vojákem, který je odsouzen na smrt a nemá co ztratit, zamyslíte, tak pochopíte, proč Wehrmacht prohrál v Rusku válku. Ač těmto trestancům sovětský režim nepřichystal nic dobrého, ba ani bývalým důstojníkům Rudé Armády, přesto cítíte, jak Rusové hluboce milují svou vlast. A právě tato obrovská láska k vlasti (k té nádherné široširé Rusi s blátivými cestami, širokými lány obilí a vypálenými vesničkami ) způsobila, že vzdor a odhodlání vyhnát uchvátitele ze své země za cenu života, byl pro každého vojáka věcí cti a samozřejmosti. Film je protkán krásnými ruskými písněmi a místy má i velmi citlivá místa, že pochopíte !?! ruskou mentalitu. Je opravdu jiná než ta naše.(14.11.2007)

Opravdu vynikající válečný seriál! Vasile Stěpanoviči Tvěrdochlebove, Antipe Petroviči Glimove, klobouk dolů. Bohužel je vidět, že na seriál nepadlo moc peněz, což je věčná škoda, ale herecké výkony jsou více než vynikající a působí dokonale autenticky. Nejvíce se mi líbila role Glimova, jehož životní filozofie je opravdu dokonalá. Je to neuvěřitelné, ale rusové vyvážili seriál černým humorem vojáků, což se ve válečných filmech nestává, a nebylo to rozhodně na škodu. Všech 11 dílů jsem opravdu zhltl jedním dechem, mohu doporučit všem, co chtějí okusit něco jiného než Bratrstvo neohrožených.(5.9.2008)

Rozkaz Národného komisariátu obrany ZSSR z 28. júla 1942 č. 227 vznikol z iniciatívy Stalina. Zakazoval dôstojníkom a vojakov v boji ustupovať a ďalej nariaďoval vytvoriť na stupni front 1. až 3. trestné prápory vytvorené z vojakov, ktorí sa previnili voči vlasti alebo boli trestaní za iné zločiny, oslobodení zajatci a dobrovoľníci z radov civilných väzňov. Celkovo počas vojny existovalo okolo 50 trestných práporov a okolo 800 trestných rôt, celkovo nimi prešlo 427 tisíc ľudí, prežilo len veľmi málo. Týmto jednotkám velili radoví dôstojníci, nie trestanci. Veliteľ dostával trojnásobný žold a aj doba sa mu počítala trojnásobne do dôchodku. Pobyt v tejto jednotke sa rovnal prakticky rozsudku smrti, alebo ako vyhliadka skorého zmrzačenia. To bola jediná cesta, ako sa z tejto jednotky dostať. A aj tu ešte bolo výhrou keď sa dostal do pešej jednotky, horšie to bolo u jednotky mínohladačov. Spomínané uzáverové jednotky sa neosvedčili a už v roku 1942 boli zrušené.(10.12.2016)