Trestný prapor (TV seriál)

Štrafbat

Shtrafbat

Штрафбат

Trestný prápor

Akční / Drama / Válečný

Rusko, 2004, 11x50 min

Nikolaj Dostal

Alexej Rodionov

Alexej Serebrjakov, Andrej Merzlikin, Dmitrij Nazarov, Alexandr Baširov, Naděžda Markina, Michail Děmentěv, Polina Kutěpova, Darja Moroz, Andrej Smoljakov, Jevgenij Běrezovskij, Roman Artěmjev, Sergej Cepov, Natalja Naumova, Timofej Tribuncev, Jevgenij Pronin, Ivan Lapin, Roman Maďanov, Sergej Fetisov, Leonid Gromov, Denis Kuročka, Vladimir Kašpur, Maxim Drozd, Jurij Stěpanov, Anatolij Filippov, Alexej Ošurkov, Kirill Petrov, Viktor Suprun, Olga Filippova, Vladimir Kapustin, Tagir Rachimov, Viktor Solovjov, Alexandr Makarov, Nikita Jemšanov, Alexandr Curkan, Michail Krylov, Vladislav Kotljarskij, Igor Filippov, Alexandr Kuljamin, Alexej Longin, Natalja Lesnikovskaja, Vladimir Skvorcov, Anatolij Gorjačev, Kirill Pletňov, Alexandr Ovčinnikov, Eduard Volodarskij, Maxim Konovalov, Sergej Rudzevič, Ilja Rogovin, Oleg Mazurov, Jekatěrina Direktorenko, Alexandr Kulkov, Anna Artamonova, Vjačeslav Ganěnko, Andrej Šibaršin, Jevgenij Sologalov, Mikael Šachnazarov, Nikolaj Mačulskij, Prochor Zikora, Alexandr Mjakuško, Vladimir Usťugov, Jurij Pavlov, Lev Borisov, Vladimir Javorskij, Anna Astaškina, Alexandr Čerňavskij, Roman Kirillov, Oleg Kovalenko, Ilja Semjonov, Sergej Kalašnikov, Andrej Něvrajev, Maxim Litovčenko, Michail Solodko, Michail Kaliničev, Dmitrij Medveděv, Olga Kalašnikova, Alexandr Nikiforov, Jurij Ponomarenko

Bohužel jsem neviděl na STV všechny díly, kde dnes seriál končí, ale z toho, co jsem viděl, mě velmi mile překvapil. Nejedná se kupodivu o hrdinské ruské klasiky. Je to drsný, reálný obraz Velké vlastenecké války, lidí - trestanců, kteří mají zemřít buď ve vězení, nebo na frontě. Trestný prapor stojí na stejné příčce jako Bratrstvo neohrožených nebo Pacific.(16.11.2010)

Zatím jsem viděl první tři díly, takže zatím hodnotím na velmi silné 4. Objevují se tu věci typické pro kvalitní ruské filmy - velmi dobří herci, výborně ztvárněné prostředí, přirozené dialogy. Děj je velmi syrový a reálný, rozhodně nejde o oslavu ruského hrdinství, ale o popis života lidí, kteří už nemají co ztratit, a proto občas dokážou nemožné. Scény ze zázemí jsou na ruské poměry nebývale otevřené, vidíme vojáky, pro něž není dost uniforem, není jídlo (takže ho kradou NKVD), není ani naděje. Jen režie bojových scén bohužel dost pokulhává (alespoň zatím), je vidět, že moc peněz na to nebylo. Naštěstí na boji scénář zas tak nestaví (a ani to moc nevadí). Uvidíme, jak to pojede dál.(4.11.2006)

Velmi kvalitní ruský vojenský seriál. Jsem nesmírně překvapena s jakou otevřeností řeší dialogové scény režisér. Sálá z toho filmu pravá ruská duše i povaha. Když se nad každou větou pronesenou vojákem, který je odsouzen na smrt a nemá co ztratit, zamyslíte, tak pochopíte, proč Wehrmacht prohrál v Rusku válku. Ač těmto trestancům sovětský režim nepřichystal nic dobrého, ba ani bývalým důstojníkům Rudé Armády, přesto cítíte, jak Rusové hluboce milují svou vlast. A právě tato obrovská láska k vlasti (k té nádherné široširé Rusi s blátivými cestami, širokými lány obilí a vypálenými vesničkami ) způsobila, že vzdor a odhodlání vyhnát uchvátitele ze své země za cenu života, byl pro každého vojáka věcí cti a samozřejmosti. Film je protkán krásnými ruskými písněmi a místy má i velmi citlivá místa, že pochopíte !?! ruskou mentalitu. Je opravdu jiná než ta naše.(14.11.2007)

Tak původně jsem komentovat nechtěla, jen se podělit o radost z vánočního dárku, ale po přečtení komentářů s nízkým hodnocením mi to nedá. Tak pro začátek by si člověk měl uvědomit, že je to ruský seriál a Rusové na svou historickou tragédii nahlížejí naprosto jinak. Solženicyn není opravdu ten nejlepší reprezentant "dětí strašnych let Rossii", tím hůř, že je pro mnohé jediný. Pro nás je těžké milovat vlast se všemi pochybami a zápory, ale jen Rusové mohli přejmenovat VŘSR na Den odpuštění a smíření a slavit ho dál... (No dobře 2004 ho zrušili).(7.11.2010)

Tento vojnovy serial neni zly ale ani dobry...Co mi najviac vadilo bol velmy zly strih, dalej hudba(okrem tej zaverecnej v poslednej casti...mimochodom najdojimavejsia chvila v celom serialy) Na vojnovy serial ktory mal privlastky ako "Bratstvo neohrozenych na Rusky sposob :-)" bolo malo krvy takmer ziadnu tam pocas celeho serialu neuvidite, co k vojne patri. Hrozy vojny boly vo filme ukazane len okrajovo. A preco davam 3 hviezdicky po tejto kritike? Niecim predsa je tento serial zaujimavy a uputa hlavne dejom ukazuje nam podmienky a sposoby v akych boli nasadzovane trestne prapory na vychodnej fronte, do akych nezmyselnych a zbytocnych bojov ich sovietske vedenie posielalo len preto ze boli trestny prapor...(15.8.2011)