Trestný prapor (TV seriál)

Štrafbat

Shtrafbat

Штрафбат

Trestný prápor

Akční / Drama / Válečný

Rusko, 2004, 11x50 min

Nikolaj Dostal

Alexej Rodionov

Alexej Serebrjakov, Andrej Merzlikin, Dmitrij Nazarov, Alexandr Baširov, Naděžda Markina, Michail Děmentěv, Polina Kutěpova, Darja Moroz, Andrej Smoljakov, Jevgenij Běrezovskij, Roman Artěmjev, Sergej Cepov, Natalja Naumova, Timofej Tribuncev, Jevgenij Pronin, Ivan Lapin, Roman Maďanov, Sergej Fetisov, Leonid Gromov, Denis Kuročka, Vladimir Kašpur, Maxim Drozd, Jurij Stěpanov, Anatolij Filippov, Alexej Ošurkov, Kirill Petrov, Viktor Suprun, Olga Filippova, Vladimir Kapustin, Tagir Rachimov, Viktor Solovjov, Alexandr Makarov, Nikita Jemšanov, Alexandr Curkan, Michail Krylov, Vladislav Kotljarskij, Igor Filippov, Alexandr Kuljamin, Alexej Longin, Natalja Lesnikovskaja, Vladimir Skvorcov, Anatolij Gorjačev, Kirill Pletňov, Alexandr Ovčinnikov, Eduard Volodarskij, Maxim Konovalov, Sergej Rudzevič, Ilja Rogovin, Oleg Mazurov, Jekatěrina Direktorenko, Alexandr Kulkov, Anna Artamonova, Vjačeslav Ganěnko, Andrej Šibaršin, Jevgenij Sologalov, Mikael Šachnazarov, Nikolaj Mačulskij, Prochor Zikora, Alexandr Mjakuško, Vladimir Usťugov, Jurij Pavlov, Lev Borisov, Vladimir Javorskij, Anna Astaškina, Alexandr Čerňavskij, Roman Kirillov, Oleg Kovalenko, Ilja Semjonov, Sergej Kalašnikov, Andrej Něvrajev, Maxim Litovčenko, Michail Solodko, Michail Kaliničev, Dmitrij Medveděv, Olga Kalašnikova, Alexandr Nikiforov, Jurij Ponomarenko, Valerij Anisimov, Alexej Žarkov, Alexandr Nikulin, Kirill Burdichin, Taťjana Žuravljova, Gennadij Podšivalov, Vladimir Rovinskij, Jurij Oborotov, Jekatěrina Morozova, Maxim Zykov, Pavel Misailov, Igor Lebeděv, Alexandr Anšjutc, Alexandr Siňukov, Ivan Mochovikov, Vadim Burlakov, Alexandr Solovjov, Andrej Valc, Vitalij Zikora, Irina Kareva, Gregori-Said Bagov, Julija Janovskaja, Ruslan Chabijev, Dmitrij Popov, Ilja Ždanikov, Michail Samochvalov, Ivan Timčenko

Vladimir Dostal

Tak původně jsem komentovat nechtěla, jen se podělit o radost z vánočního dárku, ale po přečtení komentářů s nízkým hodnocením mi to nedá. Tak pro začátek by si člověk měl uvědomit, že je to ruský seriál a Rusové na svou historickou tragédii nahlížejí naprosto jinak. Solženicyn není opravdu ten nejlepší reprezentant "dětí strašnych let Rossii", tím hůř, že je pro mnohé jediný. Pro nás je těžké milovat vlast se všemi pochybami a zápory, ale jen Rusové mohli přejmenovat VŘSR na Den odpuštění a smíření a slavit ho dál... (No dobře 2004 ho zrušili).(7.11.2010)

Jak už bylo zmíněno, s Bratrstvem neohrožených se to nedá srovnat. BoB je technicky úplně někde jinde. Trestnému praporu chyběly peníze a možná i ambice na něco většího. Ale to vůbec nevadí. Celou dobu jsem na to koukal bez očekávání jako na průměrnou „poučnou“ zábavu. Avšak úplně poslední scéna posledního dílu mě rozplakala. Ne, že mi ukápla slza, ale opravdu jsem několik minut brečel. Ani nevím přesně proč. Ten zpěv – ten chorál. Když to znělo, jako bych slyšel ruskou duši. Všechny paradoxy a protiklady toho národa v jedné scéně, jedné písni.(8.8.2014)

11 dílů tohoto seriálu mě seznámilo s realitou, kterou jsem si doposud mohl přečíst jen v knihách. Před nedávnem odvážné téma pro filmová zpracování se stalo skutečností. Je to ukázka toho, že Rusko má vůli vyrovnávat se se svou minulostí. Seriál není bůhví jak protknut kvalitními válečnými scénami, to je důvod, proč dám pouze hvězdiky 4, na druhou stránku, tuto menší újmu na kráse plně vynahrazuje vše ostatní. Atmosféra, výběr postav, kstýmy a předevší dialogy jsou právě ty záležitosti, které v tomto seriálu dokáži působivě podat marnost boje těchto jednotek.(15.12.2008)

Tento vojnovy serial neni zly ale ani dobry...Co mi najviac vadilo bol velmy zly strih, dalej hudba(okrem tej zaverecnej v poslednej casti...mimochodom najdojimavejsia chvila v celom serialy) Na vojnovy serial ktory mal privlastky ako "Bratstvo neohrozenych na Rusky sposob :-)" bolo malo krvy takmer ziadnu tam pocas celeho serialu neuvidite, co k vojne patri. Hrozy vojny boly vo filme ukazane len okrajovo. A preco davam 3 hviezdicky po tejto kritike? Niecim predsa je tento serial zaujimavy a uputa hlavne dejom ukazuje nam podmienky a sposoby v akych boli nasadzovane trestne prapory na vychodnej fronte, do akych nezmyselnych a zbytocnych bojov ich sovietske vedenie posielalo len preto ze boli trestny prapor...(15.8.2011)

II. sv. vojna z pohľadu trestancov. Musím uznať, že čo do informácií, ide o pomerne obohacujúci seriál, pretože o ruských trestných práporoch toho veľa natočeného nie je. Seriál diváka pekne prevedie od úplného začiatku, kde sa vo väzniciach regrutujú väzni až po samotný trpký koniec, ktorý je po emocionálnej stránke veľmi silný, no pritom vôbec nie je patetický tak ako sme navyknutí z americkej produkcie. K tomu medzi tým by sa síce našli nejaké výhrady - mohlo to byť divácky atraktívnejšie natočené a niektorým postavám by som sa viac venoval, no celkový obraz je veľmi pozitívny, mám dobrý pocit. Samozrejme, mnohé nedostatky čiastočne vyvažuje aj charizmatická hlavná postava. Nadpriemer.75/100(12.9.2017)