Purpurové řeky

• Francie Les Rivières pourpres (více)

mortak

Grangé se ve své knize snaží o postmodernu a mísí dohromady drsnou akční detektivku se základními tézemi Popperovy kritiky Platóna Otevřená společnost a její nepřátelé. Vyšel mu z toho takový podivný mišmaš, který se mi moc nelíbí. A tak jsem docela rád, že se Kassovitz vykašlal na všechno to knižní "meta", Cassel je "normální" polda, nikoliv Arab s dredy a zlodějskou minulostí, a výsledkem je béčko se skvělou hororovou atmosférou. Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet,a dost možná ještě dál, je jedna univerzita s děsivým tajemstvím... A hned je z pseudofilozofické detektivky slušná zábava. ()

BoXBe

Konec to trochu zabil, jinak skvělá a hutná atmosféra, která zanechá stopu a v žánru si vzpomenu i po letech, že kdybych chtěl thriller z Evropy s osobností a vlastním charakterem, budou mezi užším výběrem i řeky. ()

otík

Napínavý a občas hodně nechutný thriller s výborným Jean Renem v hlavní roli tvrdého a chytrého detektiva. Je jen škoda, že po tak napínavém pátrání je vše ukončeno hodně trapnou scénou v horách. Ale i tak je to nadstandartní thriller. ()

Rockwood

Velice dobrý film. To musím uznat. Už prakticky od začátku byl jedním z nej pro mě. Ta atmosféra se tvůrcům opět povedla navodit v tom stylu jaký bych čekal. Jinak ten námět výborný, herecké zpracování taky dobrý. Teda jako jisté chvíle kdy třeba Vincent zbuchal dva nácky (NÁCKY kteří umí kung-fu nebo nějaký podobné bojové umění, což je proti jejich víře pokud já vím) a v autě si pak ošetřil bebí a nic mu nezbylo... no dejme tomu. Každopádně plný počet tomu dávám. ()

Nivenx

Na první díl tohohle díla nikdy nezapomenu. Tajemný a mystický thriller, který je plný zvratů a opravdu solidních herců. Obzvlášt' Jean Reno by si občas zasloužil oskara. 75% ()

Jaňo

Keďže Rena príliš nemusím (s výnimkou "Drž hubu") sa tento film dostal pred moje oči až teraz, po šiestich rokoch. Čakal som oveľa menej a dostalo sa mi celkom príjemného zážitku... ALE (musím dodať ALE) z takého námetu sa dá jednoznačne vytlačiť aj viac, ako nudný a mnohokrát opakovaný záver. Takže celkové hodnotenie 65% - priemer, ktorý si už druhý krát nepozriem... ()

matezzz

Jednu hvězdu musím ubrat za až trapně přehnaný a překombinovaný závěr. Jinak by to v klidu mělo na 5*. Škoda, ale i tak je to fajn film. ()

hans500

Vynikající režie (Mathieu Kassovitz), kvalitní napínavý scénář, výborný Jean Reno a Vincent Cassel, skvělá atmosféra. ()

Vecko99

Tenhle typ detektivek mám rád. Jsou dostatečně propracované, aby člověk nevěděl již od třicaté minuty kdo je vrah, jsou dostatečně mysteriozní, aby se člověk aspoň trochu lekl a nebo byl překvapen, neodehrává se to na klasickým místech a zároveň se protnout dva případy, které spolu na první pohled nesouvisí. Jen velká škoda konce........ ()

filmmovier

Malinko zklamání, ale zločin je celkem brutální, to já rád, atmosféra je temná, pěkně to graduje a Jean Reno i Vincent Cassel jsou skvělí. Mix těch nejlepších mysteriózních thrillerů, celkem dobře funguje, ale každopádně to finále nebylo zas tak šokující, jak jsem od toho očekávál, rozhodně je to ale moc povedené a jelikož fungují jak herecké výkony, tak atmosféra a hlavně skvělá hudba, jsem rád, že jsem to konečně viděl, ale že bych byl nějak odvázaný, to ne. 75%. ()

chelseaman22

Film lze rozdělit na dvě striktně odlišné části: V části první vše běží tak, jak má a divák je napnut jako žíně na smyčci. Ve druhé části divák nechápe vyústění zápletky, které je nastaveno tak, že snímek dostává poměrné značně mnoho trhlin, což většinu diváků znechutí. ŽÁN RENO je podivný, ale do toho zapadlého městysu v Alpách se hodí jako eidam na kuřecí ňadro. 72% ()

Honzíno

Tenhle film má moje obrovské sympatie a rozhodně bych třeba oproti Sedmičce byl schopen více obdivovat scénář. Chemie mezi Renem (kalibr, můj idol prostě) a Casselem je nezvykle odzbrojující. Jediné dvě chybky: místy vykrádání Sedmičky a Casselova scéna 'mlátička' (joke? - hope so..)... Já osobně tyto typy konců zbožňuji. Sice diskutabilní, ale nářezově dechberoucí. K tomu je ve finální scéně opravdu neskutečně skvělá kamera, jež dotahuje do cíle, všechny své přednosti, které naznačuje po celý snímek. O tématu a podtextu Purpurových řek se radši nebudu rozvádět...., protože to je prostě ono! (dle mě) 90% ()

JimmyII

Pamatuju si, že mě to v deseti letech fakt hodně vzalo. O dalších deset let později si budu pamatovat, že je to ptákovina a ukázka promarněné šance. První polovina, max. 60 min, stojí za to, má solidně budovanou atmosféru, propojené indicie dávkované ve správném pořadí i množství, zajímavou zápletku a všechno, co má pořádný thriller mít, ale jak přijde rozuzlování a pak i závěr, jde všechno do kopru a divák se může připravit na "komedii" stylu WTF. Takže první polovina za silné čtyři hvězdičky, zbytek za dvě a kdybych chtěl být přísný, obhájím si stržení ještě jedné hvězdičky za karatistické souboje, známý to fetiš francouzských filmařů. ()

Bobik9

Tak konečně jsem se dostal k tomuto slavnému snímku a pochopil jsem, proč je tak chválený. Těžko mu něco vlastně vyčítat. Jedná se o komplexní film, kdy rozuzlení příběhu odhadnete na druhou dobrou, ale na úplném konci dostanete další ťafku, že jste to odhadli jen napůl. Skvělá atmosféra, skvělá kamera, skvělá hudba, krásné interiéry i exteriéry. A nakonec, i když si zaslouží první místo - Jean Reno a Vincent Cassel. Naprosto dokonalí herci, kteří dávají své max. Kultovka, kterou musíte vidět. ()

st.jim

Po přečtení knihy jdu s hodnocením dolů. Nechápu, jak mohl Grangé souhlasit s tak okleštěným scénářem, a defakto se na něm ještě podílet. Film je to dobrý. Kdyby ale měl lepšího rejžu, který bude mít thrillerovský cit, tak to mohl být stejně kvalitní jako sedmička. ()