• milka

Tuna klišé, nezajímavých postav a ještě nudnějších hereckých výkonů (Cuba Gooding Jr. tady celý film jen žužlá fajfku) okolo kterých občas prolétne nějaké to hezké letadélko. Scénár už nudnější a předvídatelnější být nemohl a rutinní režie, která se probudí jen při některých akčních sekvencích, tomu také přiliš nepomáhá. Lucas měl své peníze investovat lépe.(21.8.2012)

• zipper111

ZKLAMÁNÍ. Fakt, těšil jsem se na to, podle traileru to vypadalo jako pecka... ale bohůžel, to, co film postrádá, je scénárista. Nechápu, kdo mohl vymejšlet tak kokotský dialogy, ale to co postavy vypouštěli z úst, to jsem už dlouho nezažil. Neskutečně tragický film, který je naštěstí dosti protkán leteckou akcí, která střídá horší momenty s těmi lepšími. Akce, ta to zachraňuje, od jinach neúprosných vod odpadu. Škoda, šlo to natočit asi tak bilionkrát líp, jenže to se nestalo...2*(18.5.2012)

Dokud jsou černí kluci v oblacích a prohánějí se s partou létajících nácků, nemám námitek. Triků je opravdu hodně a i přes umírněný rozpočet vypadají více než dobře (platí poučka, že CGI animace letadel nevadí tolik jako imitace pohybu živých tvorů v jiných filmech). Ale běda když postavy řeší cokoliv jiného než sestřely, motivace jsou hrozné, charaktery se neposunuly o píď ani po dvou hodinách a i Terrence Howard, největší hvězda filmu, dává najevo svou touhu po rychlém šeku. Naštěstí spektakulárních dogfightů je hodně a nakonec lehce přebíjejí vatu na zemi i v kokpitech. 55 %(9.11.2012)

Už prvý záber na nemeckého pilota, zámerne nesympatický bandita s agresívnymi povelmi naznačuje, že tento film bude dosť jednostranne naklonený. Tá americká nadutosť a pýcha je takmer v každom filme, ale tu je čierny američan ešte americkejší. Honosná a hrdinská hudba vyhráva často, Nemci sú tu iba v úlohách gumených panákov(okrem spomínaného banditu), ktorých treba zlikvidovať. Umierajú po desiatkach, stovkách - lusknutím prsta, ale o každom mŕtvom američanovi sa hovorí ako o "najlepšom mužovi akého som poznal". Po spoločnom skandovaní "we fight, we fight...." som myslel, že začnú repovať... No aby som len nekydal, tak letecké súboje sú fakt na úrovni, prestrelky majú šťavu a za zmienku stojí i talianska kráska Sofia. Technická kvalita leteckých súbojov, či už digitálna alebo nie, bohužiaľ nespasí priemerný príbeh plný patosu a hrdinských rečí. Rád by som sa raz dočkal príbehu o letcoch, z ktorého ma bude mraziť. 60%.(8.2.2014)

Podle zdejších komentářů bych řekl, že třetina lidí viděla jiný film, další třetina už z principu kritizuje vše, co jde z Lucasovy dílny (od konce Star Wars) a až teprve poslední třetina diváků viděla film bez předsudků a hodnotila ho podle skutečných kvalit. Je pravda, že trochu jsem se bál dvouhodinové stopáže, ale film je po dějové stránce tak pestrý, že jsem ani jednou nepohlédl na hodinky. Herecky bez větších vítek, souboje a digitální efekty bez jakýchkoliv vítek. Nebudu ani rozebírat, do jaké míry je film opravdu podle skutečných událostí (jeden fighter proti německému křižníku), protože to není ve výsledku až tak důležité. Celkově jsem z filmu opravdu lehce nadšen, protože podobně komplexní válečný film o slavné černošské letce (v rámci celkem skromného 30milionového rozpočtu) jsem zkrátka nečekal.(15.7.2012)

• - Německý pilot „Pretty Boy“ (Lars van Riesen) si při komunikaci s kolegy drží před ústy kyslíkovou masku a mluví do ní, stejně jako to dělají američtí piloti. Avšak Němci byli vybaveni tzv. krčními mikrofony, které má ostatně „Pretty Boy“ připnuté. (Klot)

• - Na letišti v Milovicích byly k vidění stíhačky P-40 a P-51, bombardér B-17 či dopravní letadlo Dakota. Stejně tak množství dobových aut. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Natáčelo se v Milovicích, v Praze v ateliérech v Letňanech a scény z "Itálie" v Chorvatských horských městečkách. Dále se filmovalo na letecké základně Hamilton v Kalifornii a ve Slovinsku. (Zdroj: ČSFD.cz)