Reklama

Reklama

Samson & Dalila

  • USA Samson and Delilah
Trailer
Drama / Romantický / Historický
USA, 1949, 131 min

Scénář:

Jesse Lasky Jr.

Kamera:

George Barnes

Hudba:

Victor Young

Hrají:

Hedy Lamarr, Victor Mature, George Sanders, Angela Lansbury, Henry Wilcoxon, Olive Deering, Fay Holden, Russ Tamblyn, William Farnum, (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Tisíc let před narozením Krista, Bůh potrestal Izraelity uvrhnutím jejich národa pod nadvládu a tyranii Filištínů. Podle věštby andělů mohl jen jediný člověk osvobodit izraelitský lid - syn Manoaha z města Zorah. Skutečně, dosud bezdětnému pár se brzy narodil chlapec, který dostal jméno Samson. Hoch dospěl v silného muže. I přiblíživ se čas jeho osudu, odešel Samson z rodného města do země Filištínů, aby poznal svět a své nepřátele. Zamiloval se tu ale do urozené Semadar a po vykonání hrdinského skutku požádal o její ruku. Semadar však jeho přízeň nevyslyšela. Zhrzená Delilah, sestra Semadar, která se do krásného urostlého Samsona mezitím zamilovala, přísahala mladému muži za jeho nevědomou zradu pomstu. Samson se navrátil ke svému lidu a počal oslabovat Filištínce. Čím byla jeho síla větší, tím byla porážka soupeřů nevyhnutelnější. S kouzelnou silou darovanou Bohy byl Samson zcela neporazitelný. Nešťastná Delilah se proto rozhodla lstí vylákat ze Samsona tajemství jeho síly a předat ji svému lidu. (dopitak)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (19)

pepo 

všechny recenze uživatele

Príbeh a jeho zvraty som nepoznal, takže som bol dosť často príjemne prekvapený (šokovaný) kam sa dej uberal. Na DeMilla ma prekvapila veľká dávka komornosti. Bez jeho typického monumentalizmu však dosť vyskakoval fakt, že hlavný hrdina je málo charizmatický (kde je Heston, keď ho divák potrebuje? ) a nemá to teda úplne najväčšie grády. Mnohé však zachraňuje superhot superbitch Hedy Lamar. Zub času je tu prítomný viac než v tých najväčších dobových klasikách, ale stále ide o parádny biják z klasického Hollywoodu. 9/10 ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Překvapilo mě místní vysoké hodnocení tohoto biblického příběhu, ale musím říct, že se jím Samson and Delilah honosí zcela právem, ostatně stejně jako cenami, o kterých píší oba kolegové. Z herců bych poukázal na tehdy krásnou Angelu Lansbury coby Semadar- nám všem novácky odkojeným známou, pozdější Jesiccu Flatcherovou. Samson a Delilah je silným příběhem s biblickým námětem, ale současnými motivy. Krásná hudba, krásní lidé, krásné prostředí, špatné skutky, zrada, láska, nenávist (tedy stejně jako u Esmeraldy .-) ()

Reklama

cheyene 

všechny recenze uživatele

Starý, poctivý historický velkofilm, jenž zpracovává krásný biblický příběh o víře, lásce, nenávisti, zradě a usmíření. Tvůrcům se v roce 1949 povedlo Samsona a Dalilu brilantně natočit a vystavět děj, včetně napětí, romantiky a akce. Souboj s lebkou proti přesile neměl chybu. Pochválit je nutné celou výpravu a kostýmy, nádhernou hudbu i herecké výkony všech ústředních postav. Opravdový filmový zážitek. Nechci ani domýšlet, jak musí vypadat tento příběh v moderních zpracováních. Dozajista tam bude o mnoho hektolitrů krve více (byť i zde není nouze o krev), sexuální scény, představitel hlavního hrdiny bude z posilovny vytesaný od pohledu americký "sympaťáček" a Dalila bude ztvárněna nějakou vychrtlou, avšak dostatečně dopředu vyvinutou modelkou. Raději se budu všem pozdějším remakům vyhýbat, podobně jako jsem tomu udělal u Ben Hura a dle ohlasů na nové zpracování toho vůbec nelituji. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Debut v barevném filmu přenádherné Hedy Lamarr se stal vrcholem její hollywoodské kariéry. Jako biblická Dalila na dlouhé roky předurčila vše důležité pro všechny další krásky biblických velkofilmů, které se staly tak typickými pro 50. léta. Otázkou zůstává, kdyby se Hedy dostala k barevnému filmu dříve, zda-li by to mělo vliv na současný pohled na její legendu, která, zdá se zapadla zcela neprávem na půl cesty mezi Elektou a Metrem. Konečně, právě při natáčení Dalily navštívila Cecila sama Norma Desmond... kéž by tak své kouzlo přenesla i dál. ()

Kass 

všechny recenze uživatele

Překvapivě skvělé. Přes výrazný náboženský aspekt se mi film jevil spíše jako podmanivá pohádka o nedůvtipném silákovi Samsonovi obdařeném nadpřirozenou silou a o lstivé a krásné Dalile, která sice jako řada ženských "neví co chce", ale o to tvrději si za tím jde. A ve vysokém rozlišení film vypadá skutečně nádherně. Za zmínku určitě stojí výborná akční scéna v níž Samson Victora Matureho, který mimochodem jako by z oka vypadl S. Stallonemu, bojuje holýma rukama se lvem. ()

Galerie (108)

Zajímavosti (8)

  • Tento film byl v roce 1950 v Egyptě zakázán. Úřady jako zdůvodnění uvedly, že film ukazuje život Židů v době, kdy Izrael ještě zaujímal mocenskou pozici. (Zdroj: Kniha : Kronika filmu (Chronik Verlag im Bertelsmann Lexikon Verlag, 1994). (Pavlínka9)
  • Se ziskem 11 milionů amerických dolarů jen z promítání v USA se stal Samson and Delilah do té doby nejúspěšnějším filmem studia Paramount. (Cherish)
  • Biblický příběh Samsona a Dalily najdeme v Knize Soudců. (NinadeL)

Reklama

Reklama