Reklama

Reklama

Samson & Dalila

  • USA Samson and Delilah
Trailer
USA, 1949, 131 min

Scénář:

Jesse Lasky Jr.

Kamera:

George Barnes

Hudba:

Victor Young

Hrají:

Hedy Lamarr, Victor Mature, George Sanders, Angela Lansbury, Henry Wilcoxon, Olive Deering, Fay Holden, Russ Tamblyn, William Farnum, Lane Chandler (více)
(další profese)

VOD (1)

Obsahy(1)

Tisíc let před narozením Krista, Bůh potrestal Izraelity uvrhnutím jejich národa pod nadvládu a tyranii Filištínů. Podle věštby andělů mohl jen jediný člověk osvobodit izraelitský lid - syn Manoaha z města Zorah. Skutečně, dosud bezdětnému pár se brzy narodil chlapec, který dostal jméno Samson. Hoch dospěl v silného muže. I přiblíživ se čas jeho osudu, odešel Samson z rodného města do země Filištínů, aby poznal svět a své nepřátele. Zamiloval se tu ale do urozené Semadar a po vykonání hrdinského skutku požádal o její ruku. Semadar však jeho přízeň nevyslyšela. Zhrzená Delilah, sestra Semadar, která se do krásného urostlého Samsona mezitím zamilovala, přísahala mladému muži za jeho nevědomou zradu pomstu. Samson se navrátil ke svému lidu a počal oslabovat Filištínce. Čím byla jeho síla větší, tím byla porážka soupeřů nevyhnutelnější. S kouzelnou silou darovanou Bohy byl Samson zcela neporazitelný. Nešťastná Delilah se proto rozhodla lstí vylákat ze Samsona tajemství jeho síly a předat ji svému lidu. (dopitak)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (21)

curunir 

všechny recenze uživatele

,,VÁŠ HUMOR JE VÄČŠÍ AKO VAŠA SILA." __ Spektakulárny, dojemný, vášnivý, so zradou a láskou ruka v ruke kráčajúci epos do výnimočnosti privádzaný osudovou hudbou dnes už prachom zapadnutého velikána Victora Younga. Čo si budeme hovoriť, Cecil B. DeMille bol na tieto veľkolepé historické fresky skrátka macher, najpovolanejší z povolaných a jeho Samson a Dalila bol takým megahitom, že odštartoval celú sériu hollywoodskych sandálových veľkofilmov, ktoré trónili kinám ešte ďalšiu dekádu a pol. Čo je však na filme najlepšie, že úžasná podívaná je to aj dnes. Scéna, kedy Samson zápasí z levom by sa snáď realistickejšie nedala nakrútiť ani dnes a všetka tá osudovosť a bolesť zo zrady vás pohltí, keď vidíte ako slepý tlačí mlynské koleso a Dalila sa na neho nevládze pozerať. A potom je tu ešte záver. Keď obrovský stĺp pukol a hučiaci dav okamžite stíchol, zamrazilo ma tak, ako to vie vyvolať len máloktorý film. Je to jeden z mála skutočne Veľkých filmov, kde si Victor Mature (inak môj obľúbenec) zahral hlavnú postavu a treba tiež poznamenať, že sa do nej skutočne hodí a v tej dobe by som si do nej nevedel predstaviť nikoho iného. Jeden z najlepších sandálových filmov. (32. hodnotenie, 9. komentár k filmu) ()

liquido26 

všechny recenze uživatele

Hodně povedený DeMillův film. Nebýt té zbytečně dlouhé a pomalé romantické pasáže mezi Samsonem a Delilou někde uprostřed filmu, tak bych dal plné hodnocení. Ne, že bych se u toho vyloženě nudil, ale moje pozornost na dlouhou dobu hodně klesla a film mě přestal zajímat. Nicméně závěrečná scéna v chrámu je úžasně natočená. Škoda, že film nemá takovou výpravu, jakou by si snímek tohoto formátu zasloužil, ale je jasné, že v poválečných letech si i DeMille musel trochu utáhnout opasek :-) ___ Objeví se nám tu hodně známých herců. V první řadě samozřejmě Victor Mature v roli Samsona a Heddy Lamarr v roli superžhavé intrikánky Delily, pak dobrý George Sanders, namaskován k nepoznání v roli filištínského krále a také Angela Lansbury alias Jessica Fletcherová v roli Semadar, nesympatické a nevýrazné sestry hlavní hrdinky. Malinkou roličku (osobně jsem ho nezaregistroval) si zde střihl i George Reeves, který v 50. letech proslul rolí podobně silného muže jako byl Samson, tedy samozřejmě Supermana. ()

Reklama

dopitak 

všechny recenze uživatele

Překvapilo mě místní vysoké hodnocení tohoto biblického příběhu, ale musím říct, že se jím Samson and Delilah honosí zcela právem, ostatně stejně jako cenami, o kterých píší oba kolegové. Z herců bych poukázal na tehdy krásnou Angelu Lansbury coby Semadar- nám všem novácky odkojeným známou, pozdější Jesiccu Flatcherovou. Samson a Delilah je silným příběhem s biblickým námětem, ale současnými motivy. Krásná hudba, krásní lidé, krásné prostředí, špatné skutky, zrada, láska, nenávist (tedy stejně jako u Esmeraldy .-) ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Starý, poctivý historický velkofilm, jenž zpracovává krásný biblický příběh o víře, lásce, nenávisti, zradě a usmíření. Tvůrcům se v roce 1949 povedlo Samsona a Dalilu brilantně natočit a vystavět děj, včetně napětí, romantiky a akce. Souboj s lebkou proti přesile neměl chybu. Pochválit je nutné celou výpravu a kostýmy, nádhernou hudbu i herecké výkony všech ústředních postav. Opravdový filmový zážitek. Nechci ani domýšlet, jak musí vypadat tento příběh v moderních zpracováních. Dozajista tam bude o mnoho hektolitrů krve více (byť i zde není nouze o krev), sexuální scény, představitel hlavního hrdiny bude z posilovny vytesaný od pohledu americký "sympaťáček" a Dalila bude ztvárněna nějakou vychrtlou, avšak dostatečně dopředu vyvinutou modelkou. Raději se budu všem pozdějším remakům vyhýbat, podobně jako jsem tomu udělal u Ben Hura a dle ohlasů na nové zpracování toho vůbec nelituji. ()

pepo 

všechny recenze uživatele

Príbeh a jeho zvraty som nepoznal, takže som bol dosť často príjemne prekvapený (šokovaný) kam sa dej uberal. Na DeMilla ma prekvapila veľká dávka komornosti. Bez jeho typického monumentalizmu však dosť vyskakoval fakt, že hlavný hrdina je málo charizmatický (kde je Heston, keď ho divák potrebuje? ) a nemá to teda úplne najväčšie grády. Mnohé však zachraňuje superhot superbitch Hedy Lamar. Zub času je tu prítomný viac než v tých najväčších dobových klasikách, ale stále ide o parádny biják z klasického Hollywoodu. 9/10 ()

Galerie (101)

Zajímavosti (9)

  • V roce 1951 Hedy Lamarr hrála v dramatizaci Samson and Delilah v Lux Radio Theatre. (NinadeL)
  • Biblický příběh Samsona a Dalily najdeme v Knize Soudců. (NinadeL)
  • Tento film byl v roce 1950 v Egyptě zakázán. Úřady jako zdůvodnění uvedly, že film ukazuje život Židů v době, kdy Izrael ještě zaujímal mocenskou pozici. (Zdroj: Kniha : Kronika filmu (Chronik Verlag im Bertelsmann Lexikon Verlag, 1994). (Pavlínka9)

Související novinky

Zemřela herečka Angela Lansbury

Zemřela herečka Angela Lansbury

11.10.2022

Přichází smutná zpráva ze Spojených států, v požehnaném věku šestadevadesáti let totiž v úterý 11. října zemřela v kalifornském Los Angeles americká herečka Angela Lansbury. Jen za pár dnů by přitom… (více)

Reklama

Reklama