Samson & Dalila

USA, 1949, 131 min

Jesse Lasky Jr.

George Barnes

Victor Young

Hedy Lamarr, Victor Mature, George Sanders, Angela Lansbury, Henry Wilcoxon, Olive Deering, Fay Holden, Russ Tamblyn, William Farnum, Lane Chandler, Moroni Olsen, Francis McDonald, John Miljan, Kasey Rogers, Victor Varconi, Frank Wilcox, Russell Hicks, Fritz Leiber, Mike Mazurki, George Reeves, Pedro de Cordoba, Frank Reicher, Colin Tapley, Fred Kohler Jr., Margaret Field, Karen Morley, Nils Asther, Harry Woods, Tom Tyler, Weldon Heyburn, Byron Foulger, Dorothy Adams, Frances Morris, Philo McCullough, Lester Dorr, Frank Mayo, Pierre Watkin, Charles Wagenheim, Chuck Hamilton, Sam Ash, John Kellogg, Stanley Andrews, Ray Bennett, Ray Teal, Stephen Roberts, Rodd Redwing, Ethan Laidlaw, Fred Graham, Henry Wills, Larry Steers, George Magrill, Stanley Blystone, Gertrude Messinger, Sarah Edwards, Frank Hagney, Bert Moorhouse, George Eldredge, Robert St. Angelo, Thomas Browne Henry, Al Ferguson, Hugh Prosser, Edward Peil Sr., Douglas Spencer, Edgar Dearing, Joe Dominguez, Eric Alden, Bob Kortman, William Hall, Harry Cording, Charles Judels, John Halloran, John Northpole, William 'Wee Willie' Davis, Charles Meredith, Crauford Kent, Russ Clark, Art Dupuis, Wheaton Chambers, Raymond Bond, Perry Ivins, Boyd Davis, Lloyd Whitlock, Charles Anthony Hughes, Phyllis Kennedy, Gordon Richards, Ed Hinton, Jeff York, Allan Ray, Ward Wood, Keith Richards, John Merton, Jerry Maren, Lester Sharpe, Bess Wade, Lew Harvey, Budd Fine, Carl Saxe, Kenneth Gibson

Starý, poctivý historický velkofilm, jenž zpracovává krásný biblický příběh o víře, lásce, nenávisti, zradě a usmíření. Tvůrcům se v roce 1949 povedlo Samsona a Dalilu brilantně natočit a vystavět děj, včetně napětí, romantiky a akce. Souboj s lebkou proti přesile neměl chybu. Pochválit je nutné celou výpravu a kostýmy, nádhernou hudbu i herecké výkony všech ústředních postav. Opravdový filmový zážitek. Nechci ani domýšlet, jak musí vypadat tento příběh v moderních zpracováních. Dozajista tam bude o mnoho hektolitrů krve více (byť i zde není nouze o krev), sexuální scény, představitel hlavního hrdiny bude z posilovny vytesaný od pohledu americký "sympaťáček" a Dalila bude ztvárněna nějakou vychrtlou, avšak dostatečně dopředu vyvinutou modelkou. Raději se budu všem pozdějším remakům vyhýbat, podobně jako jsem tomu udělal u Ben Hura a dle ohlasů na nové zpracování toho vůbec nelituji.(16.3.2018)

,,VÁŠ HUMOR JE VäČŠÍ AKO VAŠA SILA." __ Spektakulárny, dojemný, vášnivý, so zradou a láskou ruka v ruke kráčajúci epos do výnimočnosti privádzaný osudovou hudbou dnes už prachom zapadnutého velikána Victora Younga. Čo si budeme hovoriť, Cecil B. DeMille bol na tieto veľkolepé historické fresky skrátka macher, najpovolanejší z povolaných a jeho Samson a Dalila bol takým megahitom, že odštartoval celú sériu hollywoodskych sandálových veľkofilmov, ktoré trónili kinám ešte ďalšiu dekádu a pol. Čo je však na filme najlepšie, že úžasná podívaná je to aj dnes. Scéna, kedy Samson zápasí z levom by sa snáď realistickejšie nedala nakrútiť ani dnes a všetka tá osudovosť a bolesť zo zrady vás pohltí, keď vidíte ako slepý tlačí mlynské koleso a Dalila sa na neho nevládze pozerať. A potom je tu ešte záver. Keď obrovský stĺp pukol a hučiaci dav okamžite stíchol, zamrazilo ma tak, ako to vie vyvolať len máloktorý film. Je to jeden z mála skutočne Veľkých filmov, kde si Victor Mature (inak môj obľúbenec) zahral hlavnú postavu a treba tiež poznamenať, že sa do nej skutočne hodí a v tej dobe by som si do nej nevedel predstaviť nikoho iného. Jeden z najlepších sandálových filmov. (32. hodnotenie, 9. komentár k filmu)(17.11.2011)

Príbeh Samsona a Dalili je vďačným sústom pre každého filmára, ak sa však k látke postaví legenda Cecil B DeMille o výsledku nemôže byť pochýb. V nasledujúcej dekáde sa natočilo množstvo dobrých i slabších filmov čerpajúcich z biblických príbehov, ale tento to možno po nemej ére opäť oživil. Režisér neohuroval nákladnou výpravou, skôr sa zameral na romantiku vzťahu oboch hrdinov. Príjemne ma prekvapila Hedy Lamarr, postava intrigánskej Dalili jej padla ako uliata.(9.11.2011)

Príbeh a jeho zvraty som nepoznal, takže som bol dosť často príjemne prekvapený (šokovaný) kam sa dej uberal. Na DeMilla ma prekvapila veľká dávka komornosti. Bez jeho typického monumentalizmu však dosť vyskakoval fakt, že hlavný hrdina je málo charizmatický (kde je Heston, keď ho divák potrebuje? ) a nemá to teda úplne najväčšie grády. Mnohé však zachraňuje superhot superbitch Hedy Lamar. Zub času je tu prítomný viac než v tých najväčších dobových klasikách, ale stále ide o parádny biják z klasického Hollywoodu. 9/10(16.12.2018)

Hodně povedený DeMillův film. Nebýt té zbytečně dlouhé a pomalé romantické pasáže mezi Samsonem a Delilou někde uprostřed filmu, tak bych dal plné hodnocení. Ne, že bych se u toho vyloženě nudil, ale moje pozornost na dlouhou dobu hodně klesla a film mě přestal zajímat. Nicméně závěrečná scéna v chrámu je úžasně natočená. Škoda, že film nemá takovou výpravu, jakou by si snímek tohoto formátu zasloužil, ale je jasné, že v poválečných letech si i DeMille musel trochu utáhnout opasek :-) ___ Objeví se nám tu hodně známých herců. V první řadě samozřejmě Victor Mature v roli Samsona a Heddy Lamarr v roli superžhavé intrikánky Delily, pak dobrý George Sanders, namaskován k nepoznání v roli filištínského krále a také Angela Lansbury alias Jessica Fletcherová v roli Semadar, nesympatické a nevýrazné sestry hlavní hrdinky. Malinkou roličku (osobně jsem ho nezaregistroval) si zde střihl i George Reeves, který v 50. letech proslul rolí podobně silného muže jako byl Samson, tedy samozřejmě Supermana.(11.8.2011)

• - Tento film byl v roce 1950 v Egyptě zakázán. Úřady jako zdůvodnění uvedly, že film ukazuje život Židů v době, kdy Izrael ještě zaujímal mocenskou pozici. (Zdroj: Kniha : Kronika filmu (Chronik Verlag im Bertelsmann Lexikon Verlag, 1994). (Pavlínka9)

• - Se ziskem 11 milionů amerických dolarů jen z promítání v USA se stal Samson and Delilah do té doby nejúspěšnějším filmem studia Paramount. (Cherish)