Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

Slarque

Zack Snyder jako režisér ohromně vyrostl. Už nesází celou dobu na akci (té je tu vlastně celkem málo) a nejede celou dobu s nohou na plynu. Místo toho začal vyprávět příběh. A při vší jeho komplikovanosti se mu to nad očekávání podařilo. Alan Moore se od výsledku sice distancoval už předem, ale nečekám, že by se jakákoli jiná adaptace jeho předlohy přiblížila myšlenkovému konceptu jeho komiksů více než Snyderovi Strážci. A ještě bych chtěl zmínit báječně vybraný hudební doprovod. Ano, tentokrát mluvím vážně o písničkách. Ty mi tam přišly zajímavější než hudba Tylera Batese (90%). ()

Claw

Být superhrdinou může být zábavné, ale všichni vědí, že za maskou se skrývá jen člověk. Jistě by mi nevadilo být superhrdinou, ale nemůžu to dělat 24 hodin denně a není to něco, co bych chtěl dělat každý den, nebo dokonce navždy, pokud by to příliš zasahovalo do mého osobního života. "Strážci - Watchmen" jsou mým nejoblíbenějším grafickým románem a s hrdostí mohu říct, že je to moje nejoblíbenější filmová adaptace komiksu všech dob. "Strážci" nikdy nebyli skutečným superhrdinským eposem, ale spíše charakterovým dramatem a konspiračním thrillerem než akčním filmem, což je to, co ho dělá tak skvělým. Vždycky mě nejvíc zajímala lidskost superhrdiny. Poznáme, kdo jsou jednotliví lidé za maskami, všichni mají svá přání, potřeby, chyby, obavy, pocity a mohou stárnout, což z nich dělá lidi. A ty superhrdinské kousky jsou zde jen sladkým dezertem. Všechno v tomto filmu je skvělé a udělané správně, z prostředí se jim podařilo úspěšně vytvořit alternativní Ameriku z knihy, která se rozprostírá od roku 1960, 70. a 80. let. Bojové sekvence jsou drsné, choreografie je dobře udělaná a se speciálními efekty je tento film pastvou pro oči. Vše navíc podkresluje výborně zvolená hudba. Je pravda, že je film dlouhý, ale tohle je zrovna ten případ, kdy mě film zcela pohltil a tři hodiny uplynuly jako voda. Pokud tedy čekáte přesnou kopii grafického románu (já osobně nikdy nekritizuji filmové adaptace za to, že se nedrží předlohy), nebo rovnou akční film, nebo něco jako X-Men, budete pravděpodobně těžce zklamáni. Pokud se však chcete podívat na násilný, vizuálně úchvatný thriller, který se motá a motá, zatímco představuje různé poškozené bývalé hrdiny, dejte "Strážcům" šanci. Je to temné, náladové a rozhodně dostatečně odlišné na to, abyste ocenili, že se to nedrží všech superhrdinských klišé, která jsou momentálně k dispozici. Vůbec se to nepodobá "marvelovskému vesmíru", který je v současnosti tak populární! Zack Snyder je můj oblíbený režisér, protože dělá ty nejlepší komiksové filmy, a "Strážci - Watchmen" je jeho MISTROVSKÉ dílo!! P.S. Podívejte se na 186minutový director's cut, protože televizní verze vydá film maximálně na 3 hvězdy, neboť tam není leccos ani zmíněno. /100% + FILM ROKU/ ()

Bachy

Naprosto upřímně přiznám, že jsem projektu Watchmen moc nedůvěřoval. Což o to, předloha se mi velmi líbila, ale bál jsem se přetrikované vizuální nádhery, která potopí příběh. Bál jsem se, že tři hodiny hrdinů nezvládnu. Snyder mi dal za vyučenou. Strážci jsou jedním z nejlepších filmů, které jsem kdy viděl. Všechno do poslední tečky se povedlo. Komiks je převeden, nechal si atmosféru, silné momenty zvýraznil vložil do hlav pár otázek. Nehledě na to, že vizuální podívaná to opravdu je. Strážci mají na to stát se velkým kultem, čímž ti komiksový už delší dobu jsou. Dlouho se mi nestalo, že jsem po filmu jen zíral s úžasným pocitem, že jsem zažil něco vyjímečného. Velká poklona. ()

Petrucci

You see, Doctor, God didn't kill that little girl. Fate didn't butcher her and destiny didn't feed her to those dogs. If God saw what any of us did that night he didn't seem to mind. From then on I knew... God doesn't make the world this way. We do. ()

FrodoF

Jsem nadšen, Snyderovi se povedlo nádherně rozpohybovat můj oblíbený comics, big up patří také studiu, které do tohoto Rkového podvratného filmu za spoustu peněz šlo. Výběr písniček geniální, Komediant a Sůva podle mých představ, jen ten Adrian mi tam moc neseděl, měl to být chlapský gymnasta, ne zamindrákovaný gay šprtík, kterému jsem jeho fyzické schopnosti ani vteřinu nevěřil. To je ale opravdu detail, jinak je to BOŽÍ, jako sám Dr. Mannhattan! ()

Chrustyn

Zack Snyder, který před lety dokonale převedel na plátno komiksovou "třístovku" Franka Millera se opět rozhodl převést na plátno komiks, který spousta lidí (a převážně komiksových fanoušků) považuje za nezfilmovatelný. Tentokrát si vzal na mušku komiks Alana Moorea, který se odehrává ve fiktivní minulosti, kdy je stále u moci prezident Nixon a New York obývá parta (super)hrdinů, kteří však "zachraňování světa" už nemají v popisu práce a pokouší se žít normální život. Vše se změní ve chvíli, kdy je jeden z této party zabit a ostatní se snaží přijít na to proč. Jako neznalec papírové předlohy jsem měl tu nevýhodu, že jsem o příběhu skoro nic nevěděl ale Snyder komiks převedl na plátno tak dobře, že se mi málokdy stávalo abych se v příběhu ztrácel. Film se z větší části odehrává formou flashbacků a párkrát se mi stálo, že jsem nevěděl jestli se přede mnou odehrává přítomnost nebo minulost ale většinou jsem se zorientoval rychle. Co se týká samotných hrdinů, tak ti jsou opravdu velice zajímavý a nejedná se jen o standardní ploché a nezajímavé komiksové "figurky". Všichni mají své pocity a tajemství a skoro každý si dokáže diváka něčím získat. I takový Komediant, který je ve své podstatě hajzl si dokáže získat určité divácké sympatie. Nejdůležitější postavou je dr. Manhattan, kterému propůjčil mimiku Billy Crudup, jelikož je to jediná čistě počítačová postava v celém filmu. Avšak i tak se o něm dá mluvit jako o výborném hereckém výkonu, kterému pomáhá svým chladným, neemočním vystupováním. Pro mě nejzajímavější byla postava maskovaného Rorschacha, jehož malý vzůrst je vyvážen velkou agresivitou, kterou dává neustále najevo a všechny scény kde se vyskytuje patří k tomu nejlepšímu co film nabízí a je to právě on kdo z velké části žene děj dopředu. Zbylé postavy z party superhrdinů už nejsou tak zajímavé ale určitě ne zbytečné a i přízemní Sůva se občas předvede. Herci a jejich postavy jsou určitě důležité ale výsledný dojem z filmu závisí hlavně na dokonalé vizuální podobě, u které Snyder ukazuje, že opravdu umí a jeho předchozí filmy se nepovedly jen náhodou. Celý film je plný vizuálně úchvatných obrazů a občas to vypadá až neuvěřitelně. K takovému filmu neodmyslitelně patří i akční scény ale právě zde by mohl být masový divák očekávající spektakulární akční scény, hodně zklamán. Akce je zde minimum a všehovšudy se jedná jen o pár bitek "tělo na tělo". I ty však vypadají skvěle a Snyder přesně ví, kdy přitlačit na pilu a ukázat krev i kdy scénu zpomalit aby vypadala efektně. V tomto filmu opravdu nejde o akci ale o spletitý příběh a postavy. Za zmínku by jistě stál i výběr hudebního doprovodu nebo spíše písní. Už u prvního Snyderova filmu, kterým byl horor "Úsvit mrtvých" jsem si všiml, že režisér má cit pro výběr písní, které se na první pohled do filmu nehodí. Vzpomínám na píseň Johnnyho Cashe, kterou použil u úvodních titulků svojí hororové prvotiny a i u "Watchmenů" je výběr muziky ve většině prípadů perfektní. Dokonalé úvodní titulky za doprovodu Boba Dylana mluví sami za sebe a i po zbytek filmu se režisér často vytasí s nějakou klasickou peckou. Nakonec bych se zminil o tom, že "Watchmeni" mají obrovskou výhodu v tom, že pokud se vám zalíbí určitě je budete chtít (nebo spíš budete muset) vidět minimálně ještě jednou aby jste pochopili a pochytili všechny drobné narážky a drobnosti, které při prvním shlédnutí nemáte šanci postřehnout. A nedivil bych se, kdybych po druhé projekci hodnocení zvýšil, protože k absolutní spokojenosti chybí velice málo. Od teď už si budu na Snydera dávat o hodně větší pozor. () (méně) (více)

klerik

Komixoový (hrdinský) pôvod sa trochu negatívne prejavuje vo finálnom účtovaní, ale inak je to úplne úžasná záležitosť. Snyder dokázal natočiť tak úžasné scény, akoby točil ďalší MATRIX. Hudba totálne našlapaná... ()

SeBig

Z tohole filmu mám tak trochu rozpačitý pocity. Chvílema mi to přišlo jako děsná nuda, pak zase až moc zajimavý. Když to rozpůlim tak že některý sceny byla nuda a některý byly super tak mám čistý průměr. Podle mě zbytečně dlouhá stopáž. Akce moc nečekejte.. spíš je to takový pátrání po vrahovi v komiksovým stylu. Nejlepší byly scény ve vězení. ()

iamek

Na Strážce jsem se dlouho těšil jelikož Snydera miluju. Od snímku jsem čekal pořadnou akční řezničinu a důvod ? Předchozí dva snímky od Snydera tomu jen směřovali. Jenže! Snyder překvapil a natočil spíše konzervačku a sem tam do toho vsunul vizuální a brutální orgie. Snyderovi se povedlo natočit komiks, který se údajně natočit nedal a to si zaslouží nejen můj obdiv. ()

korbitch22

režisér tragické bitvy u thermopyl,natočil pro mě neskutečnej film,takhle ironickej a satirickej biják,z hláškujícíma killerama,plnej černýho humoru,drsnejch a brutálních scén a zhloubkovou myšlenkou,která mě ve finální časti filmu svým rozuzlením celkem....mile....překvapila.nejlepší komixovejch fiml všech dob,temný rytíř není tak dobrej jako tohle,škoda že to někteří hlupáci nepochopily a dávaj dvě hvězdy. ()

bassator

Těšil jsem se moc, čekal jsem že to může být velký zážitek, ale nebyl. Stále jsem doufal, že se to strhne v něco lepšího, ale nakonec se nestalo. A do toho mě tam opravdu štval statický/jednopózový Billy Crudup... - 13. 5. 2009 - kino Nový Hrádek - 75% ()

Ghoulman

Pochmurná, drsná i filosoficky obohacující adaptace geniálního Moora, která nabízí člověku mnohé, jen ne vypnutí mozku, či zidealizované hrdiny. I kdyby Snyder nenatočil nic jiného, stejně by se tímhle fenomenálním akčňákem nesmazatelně zapsal do dějin (nejen) komiksového filmu. ()

mcb

Dříve pln očekávání, nyní plný dojmů. Nemá cenu si nalhávat, že Watchmeni jsou přímo excelentní adaptací komiksové předlohy. Je v ní obsaženo téměř vše, co by mělo být, není ochuzena o žádné zásadní myšlenky, nepostrádá také feeling přirovnatelný předloze. Je ale třeba si uvědomit, že film je film a kniha je kniha. I kdybychom chtěli, film nám nenabídne komplexnější pohled na Watchmeny než kniha. Nemůžeme listovat zpět, sbírat souvislosti, popřípadě se obohatit v postranních přílohách knihy. Film zase musí mít jistou narativní strukturu, takže nelze všechny motivy a okénka komiksu naházet za sebe a doufat, že se vydaří. Musí v tom být jistý řád. Lépe to natočit nešlo. Kdybych se sám sebe zeptal, co bych chtěl změnit, ani bych nevěděl. Protože jako film fungují Watchmeni stoprocentně, nepřidávají žádné myšlenky navíc (navíc by to ani nešlo), podobají se svému předobrazu, přesto jím nejsou. Je nutno si uvědomit možnosti média, jak a co s ním lze udělat. Myslím, že v obou případech bylo vykonáno maximum. P.S. O jisté díry v ději se nebojím, věřím, že je Snyder plně vynahradí ve 220 minutovém Director's cut, na které mám v záloze schovanou ještě onu finální hvězdičku:) ()

Marze

Je možné převést na plátno komplikovaný comics napsaný a nakreslený schválně tak, aby se ukázala výhoda papírového média? Podotázkou bude: Dá-li se převést, bude to dobrý film, nebo jen otisk a stín grafického románu? Druhá série otázek bude mířit k publiku. Může být tak složitý a záměrně „divácky nekomfortní" film komerčně úspěšný? Je jisté, že nástup v zámořských kinech bude famózní, ale jak dlouho zájem vydrží - a bude se krýt s oblibou? Filmoví Watchmeni se nejspíše nebudou líbit většině těch, co nečetli comics, neboť je obtížné orientovat se ve spletitém vyprávění a scenáristé ani režisér se s vámi nemazlí. Lidem, kteří četli comics nedávno, bude asi trochu vadit, že film kopíruje předlohu velmi věrně a není tu téměř nic navíc. Pravděpodobně se filmoví Watchmen budou velmi, ale velmi líbit těm, kteří comics četli již před nějakou dobou a vůbec nedoufali, že by zrovna režisér Zack Snyder (300: Bitva o Thermopyly), jenž zatím vypadal jako mistr videoklipových efektů, dokázal vystihnout hloubku a nekompromisnost knihy, která je dnes možná až příliš zbožštělá fanoušky. ()

Yardak

Nejvíc mě zaujala režie, neboť Snyder si hraje s detailními záběry a k tomu natočil naprosto zvláštní komixový film, snaha napodobit Temného rytíře? Herci hrají dobře a vůbec nevadí, že chybí větší (známá) hvězda a dále to tam Malin Akermanové v kostýmu strážce děsně sekne :--). Škoda, že film má hodně částí, které plynou velmi pomalu, kdyby se to občas urychlilo a příběh by se popohnal směrem dopředu, filmu by to pomohlo k naprosté dokonalosti podle mého měřítka :o). Takhle jen 80 %. Bude pokračování? ()

sharky

WTF? Další hřebíček do rakve skomírajícího subžánru komixového filmu. Ve Watchmen nefunguje nic: postavy, motivace, jejich vztahy, emoce, myslenky, bohužel nefunguje ani to nejzakladnejsi -dej. Strazci maji 120 minut prostoduchych blabolu, kde se naprosto nic nestane, 120 minut smrtici nudy, ktere by sly bez problemu vystrihnout. Snad krome nezvykle volby pisne jsem si z nich nic nezapamatoval. Jediná dobrá postava ve filmu, ktera me zaujala svym priberhem a podanim je Rorschach, za nej je jedna hvezdicka. Nejvetsi problem tohdle filmu je podle me to, ze vubec vzniknul. V dobe vydani mela asi predloha co rict, dost mozna byla revolucni, ale dneska uz je to mrtva zalezitost. Pokud nejsete ortodoxni fanda Watchmenu, neuzijete si to. Jak koukam je jich na csfd hodne. Ach jo, na jedne strane Nolan delajici z komixu psychologicke realne drama a na druhe strane nudici zabar Snyder, copak se nenajde nikdo kdo by dokazal natocit dobry komixovy film?!!!:( ()

Darneth

Dekadentní veledílo mapující osudy členů Watchmen, bojující den, co den o svou duši. Předběhlo éru comicsových adaptací a tudíž se nedočkalo tak patrného ohlasu, jakého by si zasloužilo. Nač velká gesta a heroické pasáže, nač uhlazenou podívanou, o to nikdo nestojí. Dobro je jen úhel pohledu, záleží na nás z jakého naň právě nahlížíme. ()

Flakotaso

Vedle tohoto vypadá těžce nadhodnocený Temný rytíř jako večerníček. Doslova. Komiks jsem nikdy nečetl, ale tak brutální, syrovou a strhující jízdu jsem nečekal. Hudba je naprosto úžasná, stejně jako kamera a celá vizuální stránka filmu, která doslova hýří nápady Zacka Snydera. Herci slušní, ale všechny ostatní o třídu převyšoval naprosto neznámý Jackie Earle Haley. Jeho Rorschach je suverénně nejlepší postava filmu. Takže pro mě naprostá spokojenost a očekávání byla mnohokrát překonána. Nejlepší film podle komiksu. ()

MontyBrogan

Napriek niektorým patetickým scénam (precitnutie na marse), predvídateľným momentom (keď niekto nehybne sedí v byte po tme a už predtým bol v ohrození, čo mu asi bude...) a nedomysleným detailom (nainteligentnejší človek na svete má ako heslo názov knihy položenej pri počítači), ide o jeden z najlepších komiksových/superhrdinských filmov aké som videl. A tá hudba bola božská! Aby som nezabudol, dĺžka filmu bola 162 minút a pripadalo mi, že nemohol trvať ani o minútu menej, inak by niečo chýbalo. ()

anais

V kině se mi to líbilo moc, ale director´s cut vyplňuje mezírky a vytváří plynulejší přechody mezi některými scénami - tomu už se nedá v podstatě nic vytknout! ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize