Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Sobis87
  *****

  Nedávno jsem se díval na stará videa s Bettie Page a uvědomil jsem si, že dnešní filmy už nejsou to co dříve. Pryč je ta naivita, která vyzařovala z plátna ve 30. - 50.letech. Dnes se na tu naivitu jen hraje, je součástí sofistikované hry s žánrem i samotným divákem (podívejte se například na ukázku k filmu The Spirit) a nejspíš to je tím, že filmové médium za těch několik desítek let pokročilo a spolu s tím i samotný způsob, jakým je na film nahlíženo. Dnes se točí spousta filmů s přesahem, filmy, které pitvají společnost, filmy, které chtějí bořit zažité postupy, chtějí být originální, filmy, které chtějí vycucat možnosti nejnovějších technologií do poslední kapky. Tvůrci se dnes jednoduše bojí přijít s něčím "normálním", s klasickým a myslím tím opravdu klasickým filmem, protože se může stát, že rozmlsaný divák takový film pak přehlédne. Takový je můj názor. Pro tohle všechno si nesmírně cením nového filmu George Clooneyho, který se nebál přijít s něčím jednoduchým, vpravdě klasickým a jednoduše zábavným. Tvrdé palice, příběh o hráčích amerického fotbalu, se odehrávají v 30. letech a jsou natočeny ve stylu filmů z let 40. až 50., kdy naivita, stylovost, hravost a decentní humor pomáhaly pod zkušenýma rukama ke vzniku velmi příjemných filmů. A takové jsou právě i Tvrdé palice. Jsou hravé, vtipné, stylové (ne tak, jako například Matrix nebo Speed Racer, ale spíš jako série Indiana Jonese nebo přehlížený Nacho Libre) a v mnohém mi připomínaly komediální výtvory bratů Coenových, od kterých toho Clooney při spolupráci s nimi jistě spoustu okoukal. Když jsem film sledoval a viděl, jak skvěle se dá podat jednoduchý příběh, uvědomoval jsem si všechny ty věci, kvůli kterým tak moc miluji film. Spousta skvělých epizodek, které mě dokázaly upřímně rozesmát, Clooneyho groteskní herectví spojené s šarmem jemu vlastním, vznešeně krásná Renée Zellweger, dobový jazz, lahodné obrazové montáže, se kterými se tu nešetří, neuvěřitelně vtipné špičkování mezi postavami Clooneyho a Zellweger, groteskně podané fotbalové zápasy, tak to vše dává dohromady sakra příjemný film, u kterého se mládež bude asi nudit, protože je na tuhle dobu plnou prdících babiček a zhulenců věčně rozebírajících sex přece jen přespříliš decentní. Ale pokud pro vás kinematografie nezačíná až někde v polovině 80. let, tak si myslím, že by se vám mohly Tvrdé palice líbit. Mně naprosto okouzlily. 90%(20.7.2008)

 • Pajky3
  ***

  Tady byl americký fotbal ještě v plenkách. Vadilo mi, že občas ty scény vypadaly jak vytržený z grotesky, hodně tomu napomáhala i ta hudba. Zas až tak zajímavej film to není. Clooney nikdy nepatřil mezi moje favority a navíc jsem čekal, že to víc bude o tom sportu a ne o senzacechvtivé reportérce Reneé.(29.9.2011)

 • bartias
  ****

  Milá dobovka George Clooneyho nabízí stylový humor a příjemně nostalgickou atmosféru, scénář by ovšem mohl být lepší. Trochu zašmodrchaná tahanice o pravdu a lásku začne někde za polovinou ztrácet tempo, děj je poněkud nepřehledný, přestane být jasné kdo, co a proč – i jestli to ještě vůbec má cenu zkoušet sledovat. Finále sice znovu nabere dech, ale to nestačí. (3.5/5)(10.5.2009)

 • kinderman
  ***

  Český distribuční název zní jako lidová fraška od Stroupežnického, ve skutečnosti jde o romantickou komedii z doby po 1.svět. válce, kdy jsou (nejen) do amerického fotbalu zaváděna "pravidla", G.Clooney je za štramáka ve střihu Caryho Granta a celé si to nejvíc má šanci užít nejspíš brankář (a reklamní panáček jistého peněžního ústavu) Petr Čech.(18.11.2008)

 • imf
  ****

  Kakraholte, Georgi! Vždyť my víme, že seš reinkarnovaný Cary Grant, nebyla potřeba nám to dávat najevo takhle okatě. Máš body za přepálené barvičky a tři trakaře charismatu, které si do sebe nacpal pod tlakem. Utáhneš i tu nejslabší scénu, ale proč si na nohu připínáš blonďatou kouli v podobě přehrávající Renée Zellweger (její imitace Katherine Hepburn působí stejně levně jako imitace dřeva v interiéru nejlevnějšího Fiatu) a zbytečně to ke konci ženeš do dramatu? Mohla to být skvělá pocta screwball žánru (scéna ve vlaku je jako podle učebnice), ale snaha o dramatický přesah film zbytečně žene do nižších otáček a i když se to nakonec brilantně "skoulí", zůstává v koutcích spokojeného úsměvu neodbytný pocit, že napodruhé by to génius Clooney zfouknul líp. Jenže to by pak k černobílým klasikám nebylo fér. Jedna cihla v mešitě musí vždycky vyčnívat... a tahle vyčnívá moc hezky. (7/10)(11.8.2008)

 • - Postava George Clooneyho měla svůj reálný základ ve skutečném hráči amerického fotbalu Johnym "Blood" McNaillym. (Rodriguez)

 • - John Krasinski kvůli natáčení změnil svůj účes. Změna pak byla zapracována i do seriálu Kancl (od r. 2005), ve kterém současně účinkoval. (Rodriguez)

 • - Film byl nominován na ESPY jako nejlepší sportovní film. Nominaci však neproměnil. (Rodriguez)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace