Předčítač

Scénář:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (více)

Desítkou cen ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka, který prostřednictvím milostného vztahu mladého chlapce a výrazně starší ženy otevírá otázku německé viny za zločiny druhé světové války. V 50. letech se patnáctiletý Michael seznámí s tajuplnou Hannou a prožijí spolu vášnivý letní románek, který se vyznačuje tím, že ve společných chvílích Hanna mladíka žádá, aby jí předčítal klasická literární díla, která probírají ve škole. Nicméně jednoho dne Hanna bez udání důvodů zmizí. Michael se s ní po letech coby student práv znovu setkává za okolností, jež ho nutí přehodnotit jeho vztah k ní i k národní historii Německa. Hanna totiž stojí na straně obžalovaných v procesu s dozorci z koncentračního tábora. (Česká televize)

ohinek

Co na to říct? Kate Winslet mám sice rád, je to neskutečně charismatická herečka a po pravdě jsem se na film podíval ze zvědavosti na ni, mě ovšem na filmu nezaujal ani tak její výkon (jakkoli se jím každý kasá, jak úžasná mu Kate Winslet přišla), jako jeho hlavní myšlenka, která velice zdařile provazuje několik zdánlivě nesouvisejících dějových linií. I když jste někdy něco nepochopili tak jako já hned, vyplatí se po tom, co vám to na konci Ralph Fiennes konečně prozradí, nad filmem kapku popřemýšlet a domyslet si tak smysl některých scén a činů hlavních postav. Potom dostane celý film neskutečnou hloubku. Protože tady opravdu nejde primárně o soud s nacisty. Takže jdeme na knižní předlohu. ()

Bristolka

Tento film mě myslím nikdy neomrzí, duše taje a srdce krvácí při shlédnutí. Je to takový výlet do minulosti a přítomnosti bez cesty do budoucnosti. Kate to zahrála velmi dobře a její mladší kolega David nebyl o moc horší. Je to můj nejoblíbenější film a skutečně stojí se nad ním zamyslet, doporučuji i jako povinnou četbu. Pokud by vyšel v knižním vydání. ()

Elwyn

Zbytečné psát, že Kate Winslet, David Kross a Ralph Fiennes dali svým postavám duši... Ale nejsem sám, na koho ta druhá polovina fimu působí až trochu moc vykonstruovaně, trochu moc dokrášleně, prostě tak trochu odlít tam, trochu támhle a výsledek se rozmělní na tři hvězdy. Škoda, potenciál na víc tam určitě byl, ()

surprise

Moc pěkné. Je tam všechno, co v dobrém filmu býti má, řekněme taková 4 eSa. Sdělení, Srozumitelnost, emoční Sytost a Spád neboli střih. Přesto však má mírná kritika míří na srozumitelnost, která místy byla až příliš doslovná, aby si snad i méně bystrý divák ráčil všeho všimnout. ()

Chlo0opek

Nevšední příběh s kontroverzním ústředním tématem. Určitě zajímavý film, který nutí k zamyšlení, ale pokud si ho ještě někdy pustím, tak to bude s větším časovým odstupem. Hlavní herci teda 2x sympatičtí nebyli, leč Kate se do role odbře vžila a stvárnila ji velmi dobře. ()

kotrlak

Jeden z nejsmutnějších filmů co jsem kdy viděl a jeden ze spousty tragických příběhů WWII. Výborná Kate Winslet. Zajímalo by mě zda ten konec s preživší prachatou židovkou (Lena Olin) na Park Ave. v NY byl záměr? ()

Xmarc

Jsou filmy, které člověka nějak osloví - dějem, výpravou, hereckými výkony, vizuálem, ... A jsou filmy, které třeba ani nemusejí být vysloveně excelentní v žádné z těchto oblasti, a přesto se člověka nějak znatelněji dotknou... tam uvnitř. A tento film se mě dotknul, nečekaně, a o to víc příjemně. Díky za takové filmy, nestavěné na efektech, vizuálu, akci... a přesto tak efektní. ()

Kolaj

Hlavní hrdinka, které je v začátku vyprávění 35 let, narodila se 21.10.1922, nezajímá nikoho kromě jednoho „chlapečka“, který ji prcal, když měl 15 let (dabuje Kryštof Hádek), hercům bylo v době natáčení 18 a 33 roků, a miloval ji. Má ráda čtení. Nemá moc valný život a četba pro ni znamená skutečně vše pěkné, za co stojí žít, a ustát tu mizérii. Naučila se číst, něco jí to dalo. Film získal jednoho „Oscara“ v roce 2009, pro herečku v hlavní roli. Má tak svou první sošku za nejlepší herecký výkon vůbec. Její další tři nominace v téže kategorii a k tomu ještě tři nominace pro nejlepší herečku ve vedlejší roli zůstaly neproměněny. ()

Pattrick

Naprosto souhlasím s mým oblíbencem J*A*S*M .. Nádherné, pozvolné drama, které přesto že je trošku plynule nudící (ale zjistil jsem, že filmy co mě nudí, vyvrcholí v druhé části a poté už na nudu zapomenu a jede se dál).. U readera pořád přemýšlíte, proč takhle a jaktože se stalo todle a přitom to má tak jednoduché a skvělé vysvětlení, kdy si řeknete, ba jo a to vás srazí na kolena. Kate se předvedla úplně stejně jako v Revolutionary Road, takže předpokládám že ten Oscar bude. Ale nakonec když si to letmo projedu, neoslovilo mě to tolik, jako třeba Button ()

anuki

Poslední dobou zjišťuju, že Kate Winslet už neni oteklá a nezajímavá jako v Titaniku, ale naopak. Dokonce jsem se nachytal, že sleduju každý její výtvor. V tomhle filmu mě opět přesvědčila o svých hereckých kvalitách a dokázala, že nepotřebuje, aby jí kdokoliv sekundoval. ()

Anju

I přes silná témata v pozadí veskrze prázdný, nudný a vlastně nic neříkající komorní příběh... Po shlédnutí jsem postrádal jakoukoli katarzi. Hodnocení přes 80% mi přijde silně nadhodnocené a i z toho důvodu jsem se při rozhodoování, zda udělit dvě nebo tři hvězdy přiklonil k přísnějšímu ohodnocení... ()

Kyblik78

Som milo prekvapený, film s pointom, dobre spracovaný, dobré hercké výkony. Čakal som viac psycho umeleckú haluz, ale napak film má dej a vývoj. ()

sister

Každé filmové očekávání bych si měla definitivně zakázat. Předčítač mě zklamal obzvlášť. Prosťoučký, hloupý a očekavatelný příběh, zadek Kate Winslet a kdysi geniální Ralph Fiennes mi k filmovému zážitku nestačí. Nezlobím se, že Kate dostala Oscara ne ani tak za tenhle konkrétní výkon, ale spíš za zásluhy v nominacích... Zlobím se, že byl natočen další zbytečný film o kruté válce, nereálných vztazích a prázdných lidských povahách. Vždyť je jich dost. ()

Tevilla

Odchazela jsem z kina s hodne tezkym srdcem a silnym pocitem smutku na dusi, ale zaroven se tam nekde krcilo nadseni z uzasneho umeleckeho dila, na ktere jen tak nezapomenu. Nevim proc, ale mam zalibu v podobnych filmech, ktere me nuti premyslet nad tou odvracenou a spise tristni sranou naseho sveta. Tento film nadchne hudbou, prekrasnou fotografii i hereckymi vykony - verila jsem jim kazde gesto, kazdy pohled. Jednim slovem strhujici. ()

Dejvík182

Po Hodinach dalsi citove silný film. Moc jsem tomu filmu nevěřil, ale atmosféra a pravdivost mě dostali. Jako u jednoho z mála filmů jsem ocenil i práci světel. Některé obrazy jsou opravdu úžasně působivé. Scénář je výborný, i když jsem předpokládal jiný konec. Winslet svou roli zvládla, ale neznámý Kross dokázal ji i Fiennese strčit do kapsy. Opravdu silný film. Mohu jen doporučit. ()

Oknoztemna

První třetina tohoto filmu se vydává po cestě zkoumání především sexuálního vztahu jednoho neobvyklého páru, druhá po odhalování hrůzných pravd 2.světové války, třetí po neutěšené tíživosti dnešních dnů. První část je nejsilnější, druhá pokulhává a třetí se mi zdá býti jakousi nástavbou, možná potřebnou, ale minimálně. ()

Umělec

Filmu škodí udělený Oscar. Každý pak čeká zázraky... Hezký film, který uvízne v paměti. Líbí se mi reálný pohled na svět a zobrazení tabuizovaných témat. Syrový pohled na milostný vztah starší ženy a mladého kluka, v hlavní roli nacistka, která má na svědomí válečné zločiny... Přesto není zobrazena tendenčně pouze jako nelidská zrůda, ale naopak v celé složitosti lidské bytosti. Otevírá otázky možnosti jedince vzepřít se rozjeté mašinérii a vůbec uvědomování si důsledků svých činů ("Co jsme měli dělat, když přicházeli stále noví vězni? Co by jste asi dělat vy?", "Jak jsme mohli odemknout, vždyť by se rozutekly a my byli za ně zodpovědné"). To celé proložené silným citem, který nakonec vydrží i tak strašné odhalení. 85% ()

BT4U

V první třetině filmu jsem dumal z jakého důvodu za tuto roli Kate Winslet dostala Oskara, potom jsem v němém úžasu sledoval film a hltal každou vteřinu, vynikající ústřední dvojice, zbytek postav funguje spíše jako kulisa, bez násilí i bez jakéhokoli podbízivého pokusu o vtip uhrane diváka a zbývající hodina a půl uteče jako voda... Ocenil jsem i to, že se režisér jen otřel o téma druhé světové války a neukazoval hořící kostel a natahující se ruce z plamenů, v tomto filmu by to bylo spíše na škodu, nemůžu si pomoci, ale pět hvězdiček tomuto filmu za mě patří. ()

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

20.05.2024

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2024 nechá prostřednictvím 801 účinkujících nahlédnout do současné literatury 40 zemí a regionů, čímž o třetinu překonává předchozí… (více)

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž