Předčítač

Scénář:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (více)

Desítkou cen ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka, který prostřednictvím milostného vztahu mladého chlapce a výrazně starší ženy otevírá otázku německé viny za zločiny druhé světové války. V 50. letech se patnáctiletý Michael seznámí s tajuplnou Hannou a prožijí spolu vášnivý letní románek, který se vyznačuje tím, že ve společných chvílích Hanna mladíka žádá, aby jí předčítal klasická literární díla, která probírají ve škole. Nicméně jednoho dne Hanna bez udání důvodů zmizí. Michael se s ní po letech coby student práv znovu setkává za okolností, jež ho nutí přehodnotit jeho vztah k ní i k národní historii Německa. Hanna totiž stojí na straně obžalovaných v procesu s dozorci z koncentračního tábora. (Česká televize)

Bodega_Bay

No....jak se říkalo u nás na střední škole, neznalost neomlouvá.....Film nám servíruje jeden pohled na věc, která je z té druhé strany tak ošklivá, že se na to ve vaně s horkou vodou a nahou Kate dobře zapomíná. Ano, jde vlastně o zneužití toho "obyčejného" člověka, toho nejhloupějšího člena populace, toho prosťáčka, který se neptá proč a možná ho ani nenapadne, že má kolem očí koňské klapky. Ale není to omluva. Ti hlupáci s dobrými úmysly totiž, semletí dějinami, posloužili často těm největším zrůdnostem. ()

Peenugirl

Neskutočný scenár. Tento film dokázal to o čo sa každý film snaží. Priniesol novú myšlienku a spracovala sa do skoro dokonalej podoby. Kate je na stálo v mojej top five! :) 90% ()

Satoshi

Skutočne hlboký film, ktorý ma natoľko zaujal, že na mňa z neho doľahla melanchólia ešte na istý čas. Nemám slov. Ešte stále som zmrazený účinkami filmu... avšak toľko sa tam toho dalo riešiť a nič sa nedialo... 80% ()

pokoutnice

Plochý film. První třetina mě bavila, druhá dost nudila, třetí si mou pozornost získala, ale ten konec (předání peněz) to zkazil. Tak nevěrohodnou scénu, s tak papírem šustícím a emočně vyprahlým dialogem, aby jeden pohledal. Viděla jsem film pouze dabovaný a věřím, že originálu bych hvězdičku přidala - film mohl mít pro mě zcela jiné vyznění a třeba by došlo i na ty slzy. ()

dyjaska

Když přemýšlím, proč steklo a nezanechalo hlubší stopu... O plochosti postav už dřívější komentáře (hlavně Tetsuo!), takže asi: nemám ani špetku soucitu pro Hannu. I kdyby ve vězení přečetla celou Alexandrijskou knihovnu - to je snad špatný vtip hledat v záchvatu pozdní edukace kontrapunkt k jejím zločinům proti lidskosti. Pro mě je to film, který hledá dilemata tam, kde žádná nejsou. ()

ta*jemna* odpad!

....kdybych chtěla cokoliv napsat o tomto filmu, musela bych opsat komentář Tetsua, s tím rozdílem, že pro mě je toto absolutně nepovedený, protože jakýsi zromantizovaný /typický americký pohled na evropskou realitu/ pokus na téma vina a odpuštění, říkám NE a palec dolů. ()

Tomulka

Na emoce zaměřený film. Je to jeden z těch filmu co z Vás vysaje emoce radosti a dojetí avšak také vzteku a smutku. O hercích se dá mluvit jen asi o Kate Winslet, která předvedla famozní herecký výkon a dostala největší prostor.Ralph Fiennes moc prostoru nedostal a na Davidu Krossovi šla vidět neskušenost (což možná bylo zajimavé ze začátku, ale když už byl na právnické škole měl by již působit skušenějším dojmem) Scénář je výborný , ale třeba anglicky psaná kniha v německém vězení pro analfabetku, která i přes to, že je němka tak se prvně naučí psát a číst anglicky. To je tedy velký úlet u filmu u kterého chcou všichni dosáhnout reálnosti a chcou Vás vtáhnout do děje. Nic méně nejazjimavější je diskuze o tomto filmu s někým kdo se na něj díval s Vámi, protože náhledy na tento příběh se můžou velmi zajimavě niančně lišit. Scéna v New Yorku je naprosto zbytečná. Mělo to končit příchodem Michaela do vězení a zjištěním skutečnosti co udělala Hana a konec. ()

Mates Hradecky

Již při shlédnutí premiéry Titanicu a předchozího filmu Nebeská stvoření jsem věděl, že toto děvče jednou vstoupí na herecký Olymp. Vážení přátelé ano, již tam je! Famózní herecký výkon. A pan režisér opět nezklamal a převedl mou oblíbenou knihu bravurně na filmové plátno. ()

Dr.dogous

V komentářích bylo řečeno vše, co k tomu dodat? Snad jen: "Není láska největší tajemství?" Hanna opustila Michala, protože ho chtěla ochránit před svou drtivou minulosti. Následoval debakl, dostala se až na dno a přesto naděje ji dávala sílu sebrat se. Pomocné ruky se však nedočkala. Zvolila dobrovolný odchod na onen světa se vznešenou odvahou poražených. 85% ()

mbohdy1

Úžasný film! Neskutečně silný zážitek. Tento snímek vás přinutí k zamyšlení, jak by jste se vy zachovali ve stejné situaci. A také mi došlo, jak podobné věci se dějí i v této době a my se chováme naprosto stejně, jako tehdejší generace. Vždyť i v dnešní době není ani zdaleka na celém světě mír a co my děláme? Co vlastně můžeme dělat? Je to stejné, jako za 2. světové. Všichni o tom věděli, ale nic neudělali. A co vlastně mohli dělat? Opravdu film, který ve mě zanechal hluboký zážitek a ještě teď o něm přemýšlím. ()

Pan_Sady

Poutavý romantický příběh o poválečném procesu. Zajímavé na celém filmu je, že je točen z opačné strany. Většinou se točí nebo píše o lidech, kteří byli v koncentračních táborech jako vězni, tento film je, ale o dozorčích. Když už nic tak tento film minimálně ukazuje na to, že každý člověk i ten nejhorší měl nebo má na světě někoho, kdo ho má nebo měl aspoň trochu rád. Pozastavil jsem se nad postavou hlavního aktéra, v době kdy měl zestárnout o 10 let tak to vypadalo hodně špatně. Bylo to tehdy když se prohazovali na scéně David Kross a Ralph Fiennes. Ralph vypadá prostě v tom posunutí 1966 na 1976 na mnohem více než na 30-35 let, co mu reálně mělo být. V porovnání Ralpha roku 1976 a 1995 má jenom jiný účes. ()

Marco20

Oscarové pozlátko s oblíbeným akademickým tématem důsledků holocaustu. Výborní herci, obzvlášť Winslet, ale film sám je jedna velká nuda. ()

MartinSTFC

(Možný spoiler) Film jsem viděl několikrát a pokaždé mne dojal. Okouzlující Kate Winslet svou roli ztvárnila natolik výborně, že jsem ani na vteřinku nevěřil, že to není ztělesněná Hanna Schmitz. Skutečně strhující výkon. Především scény u soudu byly velmi silné a pro mě osobně nejvíc dojemné z celého filmu. Má duše zažívala silné dilema. Na jednu stranu jsem věděl, že Hana vědomě poslala na smrt více jak tři stovky lidí, i přesto jsem však cítil lítost nad její osobou a jejím životem. Konstatoval bych svými vlastními slovy, že i zlo může mít duši. Něco ve mně mi říkalo, že bych se s touto osobou neměl jakkoliv ztotožnovat, jelikož z morálního hlediska by to bylo zcela špatně. Problém nastal ve chvíli, kdy jsem v Haně uviděl životem již poněkud unavenou a zklamanou, avšak i přesto velmi vášnivou a milující osobu s duší a citem pro krásu. Důkaz, že zlo dokáže okouzlit. Nemohu jinak, než pět hvězd za bravůrní výkon Kate Winslet a Ralpha Fiennese. Kdybych nebyl takový zoufalý romantik, asi by mne film tak neoslovil. Ale já jsem a film mi prostě i po čtvrtém shlédnutí vyrazil dech. Nádherné. ()

Nellie Lovett

Po pár letech od zhlédnutí hodnocení sníženo na čtyři hvězdičky. A přemýšlela jsem, jestli nepůjdu ještě níž. Zajímavá tam totiž zůstává především Kate Winslet a motivy z knihy se ve filmu vytrácí. Příběh zůstává, ale problematika viny a odsouzení (kterou považuji v knize za to nejzajímavější) mu ustupuje. ()

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

20.05.2024

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2024 nechá prostřednictvím 801 účinkujících nahlédnout do současné literatury 40 zemí a regionů, čímž o třetinu překonává předchozí… (více)

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž