Předčítač

Der Vorleser

Predčítač

Drama / Romantický / Válečný

USA / Německo, 2008, 119 min

Pěkné drama s pozvolným rozjezdem, ale velmi silnou druhou polovinou a závěrem. Kate Winslet se zde opravdu překonala a její výkon má oscarové kvality naprosto očividně. Oceňuju, že se snímek obešel bez nějakých kategorických soudů, takže takové své malé rozhřešení si může udělat každý divák sám za sebe. Témata, kterými se The Reader zabývá, jsou natolik silná a hluboká, že vám, díky již uvedené divácké volnosti, v hlavě zůstanou na delší dobu, než pět minut po zhlédnutí. Na závěr bych pochválil i hudbu, která není vtíravá, ale přesto dost výrazná na to, abych si ji uvědomoval (což u mne není zdaleka pravidlem).(26.1.2009)

Dávný cit nepodléhá korozi a odpustit umí jen ten, kdo opravdu miluje. Zdánlivě samoúčelný čtenářsko-sexuální kroužek přejde v druhé polovině do komorního dramatu o vině, odvaze, slabosti a odpuštění. Winslet se poslechem čteného slova zaslouženě dopracovala ke zlaté sošce a dokonalý gentleman Fiennes na malém prostoru opět dokazuje své nesporné umění. Trápení rozpáleného sexuálního eléva četbou Tolstého protizávaží (Vojna a mír) před koitem však bylo od Kate poměrně sadistické..(3.5.2009)

Slabé 4 hvězdičky. Film mě zase tolik neuchvátil jak asi měl. Nelze přehlédnout hvězdu první velikosti Kate Winslet se svými kočkami v podpaží:) Už jen za tento výkon klobouk dolů. Na mě působil film místy nelogicky, ale předpokládám že to bylo záměrem. Michael Berg mohl při soudním procesu výkřikem vše zvrátit a ušetřit tím život své milované Hanně. PS: Hodiny čtení ještě nikdy nebyly zábavnější. Název knihy Dáma s psíčkem je lehce zapamatovatelný.(9.11.2009)

Anglická herečka Kate Elizabeth Winsletová bola za stvárnenie hlavnej ženskej úlohy v tomto snímku, režiséra Stephena Daldryho, ocenená soškou Oscara. Celkom po práve. Pretože to aký výkon predviedla v romantickej dráme "Predčítač" sa vskutku len tak nevidí. Najmä vďaka jej precítenému, vysoko profesionálnemu, hereckému prejavu dokáže tento film zaujať aj náročnejších divákov. ****(26.4.2011)

Jasný tah na bránu. Donutit tímto balíčkem extrémní sentimentality diváka k pláči a získat za to nějakou tu cenu. Sám se neubráním určitému nekritickému pohledu, ale přece jen nominace na Oscara mne nutí více o filmu uvažovat, o zaslouženosti oné nominace (momentálně nemám na mysli technické aspekty jako je kamera a střih). Velmi chytré bylo zakomponovat do pozadí některé hrůzy 2. Světové války a následné procesy, i když by se dalo využít i mnohých jiných motivů, ale ty nikdy nemohou být ve výsledném efektu natolik působivé. Když se nad tím nakonec zpětně zamyslím, poskytl mi Předčítač jen dočasnou záplavu emocí a pěkný pohled na Kate Winslet, která hrála opravdu úžasně. Dalším velkým pozitivem byl Ralph Fiennes, který taktéž zaslouží chválu za svůj výkon. Hodnocení je na samé hranici a něco uvnitř mi říká dát 4 hvězdy, ale přece jen půjdu na nižší.(18.2.2009)