Předčítač

Der Vorleser

Predčítač

Drama / Romantický / Válečný

USA / Německo, 2008, 119 min

Oscar je ve správných rukou, to je jasný, Kate Winslet tu je absolutně famózní, navíc vypadá dobově a její stárnutí tu je udělaný uvěřitelně a nepřehnaně, ale jinak jsem už viděl spoustu lepších dramat, sice se tomu rozhodně nedá upřít výborně napsanej scénář, skvělýho Krosse a Fiennese a snaha o co nejmenší citový vydírání tu je celkem zjevná, ale tak nějak to na mě celou dobu působilo odtažitě a chladně a ani konec, kterej měl být určitě vyvrcholením celýho filmu, na mě nezapůsobil tak, jak bych si představoval, určitě to šlo udělat ještě líp(24.2.2009)

• TeeAge

Časom človek zistí, že sa musí neobyčajne zaoberať sledovaním svôjho stavu a priladiť svôj filmový výber aktuálnym okolnostiam. Pravdepodobne som tieto aspekty zanedbal. Film som mnou nepohol v žiadnom smere. Po celý čas som mal pocit, že sa v ňom stavia stále na väčšie ,,nič,, a tak sa obávam, že k 2. projekcii sa bude naozaj ťažké dopracovať...(22.1.2010)

Sophiina volba naruby aneb velmi bolestivý film o krádeži a navrácení čajové krabičky... Předčítač je hodně komorní, niterní film, což ještě podtrhuje zdánlivé televizní vyznění celého snímku, proměny Německa v běhu času mají tak dokonalý (pseudo)autentický rozměr, Daldry natočil zdánlivě (vizuálně) německý film (byť je německá strana účastna koprodukce, americká podstata snímku se ale nedá zastřít - nejkontroverzněji z filmu ční k snímku nepasující angličtina postav). Proces denacifikace poválečného Německa je jednou z nejúžasnějších záležitostí moderní historie (třeba v relaci s dekomunizací našeho státu po roce 1989), což jistě nezastírá její zásadní rozměr - jak byla nutně v konkrétních případech bolestná. Otázky viny mají univerzální platnost a Předčítač Stephena Daldryho (román Bernharda Schlinka jsem bohužel nečetl) chytře staví do korelace osobní zkušenost, lásku k literatuře a reflexe možných válečných zvěrstev. Jsou za válečné zločiny skutečně potrestáni ti praví? Může stačit divákovi těch několik zjevných rovin osobnosti k pochopení složité komplexnosti hlavní hrdinky? A není světská spravedlnost také jen divákem skutečné historické autenticity? Jak se vlastně lze vyrovnat se svou (národní) temnou minulostí? Film, který je v zemích bývalého sovětského bloku s do jisté míry analogickými ,,zločiny komunismu" více než aktuální... ,,Když se lidé jako ty nepoučí z toho, co se stalo lidem jako jsem já...jaký má potom vůbec tohle všechno smysl?" Podobné filmy: Sophiina volba(17.2.2009)

Předčítač ve mně vyvolal spoustu otázek a rozporuplných pocitů. Michaelovo "souzení" Hanny totiž pomalu, ale jistě režisér přenechává divákovi. My sami se musíme rozhodnout, jestli dokážeme pochopit její chování, odpustit jí její činy, sympatizovat s ní, nebo potlačit nenávist a brát ji jako lidskou bytost. Vzhledem k Hannině více či méně očividné zrůdnosti (násobené jejím: "mám raději, když mi někdo čte") a vině, jsem během sledování příběhu dospěl možná tak k potlačení hněvu a akceptování její osoby jako člověka (faktem zůstává, že Daldry ji nijak zvlášť neobviňoval ani nebhajoval, ale snažil se divákovi nastítit její a posléze i Michaelův pohled na věc). Film je dost dlouhý, má pomalejší tempo, přesto však nemůžu říct, že bych se nudil. Příběh, hudba, kamera, práce maskérů a autorův záměr/hlavní myšlenka se mi líbily. Herecké výkony mi přišly takové zvláštní; Winsletová hrála dobře, přesto nijak převratně, Fiennesův výkon byl značně rozpačitý, ale zaujal mě David Kross, který mě sice z počátku štval už jen svojí přítomností, ale pak jsem si na něj zvykl a začal mu jeho roli opravdu věřit. Tenhle film není pro každého, přesto si myslím, že je rozhodně zajímavý a zaslouží si zhlédnout a zamyslet se nad jeho tématem.(25.4.2009)

Nehodlám sázet nadprůměrné hodnocení jen proto, že jde o hodnotné drama, s úžasnými herci (Kate bere dech, jen Fiennese nebrat, nevěřil jsem mu jediný cageovský pohled raněné laně) a s nosnými myšlenkami o kolektivní vině, trestu a odpuštění. Chybí totiž tah na bránu, každý potenciálně silný moment je následován vatou a Daldry hraje až moc na jistotu. Jeho předčítání nenudí, ale nebaví a emocionálně mě takřka dokonale míjí. 70%(15.1.2010)

• - Herecká trojice se ve skutečnosti příliš nepotkávala, protože Kross a Fiennes hrají tutéž postavu v různých časových obdobích, a Fiennes má s Winslet společnou jen jedinou scénu. (Taninaca)

• - Natáčení probíhalo v Berlíně a Görlitzi, dokončeno bylo v Kolíně nad Rýnem. (Nancy...)

• - Herečka Kate Winslet získala za svůj výkon ve filmu Zlatý Glób v kategorii "Nejlepší herečka ve vedlejší roli". Film byl dále nominován v kategoriích: Nejlepší hraný film - drama, režie a scénář.