• TeeAge

Časom človek zistí, že sa musí neobyčajne zaoberať sledovaním svôjho stavu a priladiť svôj filmový výber aktuálnym okolnostiam. Pravdepodobne som tieto aspekty zanedbal. Film som mnou nepohol v žiadnom smere. Po celý čas som mal pocit, že sa v ňom stavia stále na väčšie ,,nič,, a tak sa obávam, že k 2. projekcii sa bude naozaj ťažké dopracovať...(22.1.2010)

Filmárske kvality tentoraz neboli prioritou. Skôr súznenie deja s jemným preladením do vlastného dozrievania. To sa - pri nezníženej sústredenosti na dej filmu samotného - Daldrymu podarilo. Pár nudnejších scén napudrovanej romantiky, v ktorých sa nič moc nedialo (výlet bicyklami pomedzi krásnu krajinu, či pričasté vracanie sa k mólu) nedali veru zabudnúť, že z muža sa stane v dospelosti často to, ako a ako intenzívne súložil so svojou prvou partnerkou. Dodatok (september 2013): Odporúčam skvelý komentár užívateľa Maq.(6.10.2009)

Film, ktorý si od začiatku buduje u diváka dôveru. Citlivá a senzitívne natočená dráma so silnou psychologickou stránkou postáv, a je nutné povedať, že v postave Hanny Schmitz je toľko materiálu pre sólistický herecký koncert, že Kate so svojimi schopnosťami to inak a lepšie ani urobiť nemohla. Originálny námet, originálne spracovaný, každá scéna je iná, neočakávaná a pútavo natočená. Skvelé načasovanie prelievania času minulosti a fiktívnej (minulej) prítomnosti. Možno sa vám bude zdať film zo začiatku pomalší a sčasti prvoplánový, ale v ďalšom plynutí deja nájdu tie scény stopercentné uplatnenie v jeho následnom zmysle a záverečnej pointe. Tichý, rozvážny dej občas vyburcuje k napätiu decentná a pochmúrna hudba. Všetky zásadné otázky, ktoré si film berie na mušku sa divákovi rozložia počas deja ako šlabikár, ich očakávané uvedomenie si príde však až v závere. A záver prišiel skôr, ako som očakával. Čo som však očakával viac, bolo väčšie záverečné brnkanie na city. Oko však ostalo suché, čo je možno také mierne podvedomé sklamanie, pretože tentokrát sa mi žiadalo trochu ho zvlhčiť. 85%.(15.4.2009)

Velice kvalitní a hlavně originální drama, které poskytuje úplně jiný pohled na hrůzy 2.světové války. Stephen Daldry je zručný režisér, který svůj talent potvrdil už svého předchozího filmu Hodiny. Před kým smekám a kdo si zaslouží maximální uznání je Kate Winslet, která dokázala, že patří mezi absolutní hereckou špičku současnosti. Vůbec bych se nedivil, kdyby v jejím případě nezůstalo jen u nominace na Oscara a celkem bych jí "plešouna" i přál! Co se týče Davida Krosse, který se zhostil role Michaele Berga (skvělý Ralph Fiennes) za mlada, myslím, že o něm v budoucnosti zcela jistě uslyšíme. Co mi brání dát plný počet je první polovina filmu, kde sice všichni odvedli perfektní profesionální práci, ale jinak mě ničím více neoslovila. Za to druhá půlka filmu mě totálně emocionálně rozložila a dokonce došlo i na nějakou slzičku. Bezesporu výborný film, který mi nezbývá než vřele doporučit.......(26.1.2009)

Anglická herečka Kate Elizabeth Winsletová bola za stvárnenie hlavnej ženskej úlohy v tomto snímku, režiséra Stephena Daldryho, ocenená soškou Oscara. Celkom po práve. Pretože to aký výkon predviedla v romantickej dráme "Predčítač" sa vskutku len tak nevidí. Najmä vďaka jej precítenému, vysoko profesionálnemu, hereckému prejavu dokáže tento film zaujať aj náročnejších divákov. ****(26.4.2011)

• - Scény z koncentračního tábora se točily v Majdanku v Polsku. (Kulmon)

• - Daldry byl odhodlán obsadit do role mladého Michaela německého herce a David Kross byl povolán na několik zkoušek, aby se režisér ujistil, že jde o skutečně správnou volbu. (Taninaca)

• - Schlinkův román se odvíjí chronologicky ve třech jasně oddělených částech, ale scénář se od tohoto schématu distancuje a „skáče časem“. (Taninaca)