No tak Daldry se zase vytah. Prvni pulka filmu je sice jeste slabsi a skoro bych rek az stereotypni a nic noveho neprinasejici, pouze romanticky drama o vztahu studenta a starsi zensky. A vetsinu casu to je proste o tom, jak student bezi za svoji zenskou ze skoly, aby si to rozdali. A nutno rict, ze Kate Winslet uz takova kocka neni, aby se tam producirovala odhalena a davala si celkem odvazny sexualni sceny. No a pak pride druha polovina. Ktera na me zapusobila o to vic, ze jsem si neprecet o cem film je a tudiz jsem to necekal. Z filmu se totiz stane napinavy a dojemny soudni drama, hned je jasny, proc je dej zasazenej do povalecnyho nemecka a celej film nabere na zajimavosti. Na posledni pulhodinku, kdy se film od soudniho drama zase posune nekam dal, to navic prevezme misto paradniho Krosse rovnez paradni Ralph Fiennes jako jeho dospela verze. Jinak Kate Winslet hraje paradne, pri cemz ji taky napomaha zajimave napsana postava a make-up kuli starnuti. Akorat ten konec je takovej lehce protahovanej. No a co se tyce trochu zvlastniho nazvu Predcitac, to se behem pulhodinky filmu objasni.(16.2.2009)

Nehodlám sázet nadprůměrné hodnocení jen proto, že jde o hodnotné drama, s úžasnými herci (Kate bere dech, jen Fiennese nebrat, nevěřil jsem mu jediný cageovský pohled raněné laně) a s nosnými myšlenkami o kolektivní vině, trestu a odpuštění. Chybí totiž tah na bránu, každý potenciálně silný moment je následován vatou a Daldry hraje až moc na jistotu. Jeho předčítání nenudí, ale nebaví a emocionálně mě takřka dokonale míjí. 70%(15.1.2010)

• flanker.27

Málokde mi tak moc vadilo, že Němce nehrajou Němci. Ani Fiennes ani Kate mi do rolí vůbec nesedli, autenticita žádná celá nula nula nic a scéna učím se německy z anglického textu tomu nasadila korunu. Válka a úvahy individuální/kolektivní vina se vlastně v celém filmu vůbec neřeší, žádná zajímavá myšlenka, katarze, nic. Jen melodrama člověka, který se nedokáže pořádně rozhodnout a chovat se jako chlap. Neznám předlohu, ale přesto věřim, že v německém podání by to všechno vyznělo mnohem líp. Všechny ty ceny a nadšení kritiků z filmu a hereckých výkonů nechápu, třeba v Revolutionary Road byla Winslet mnohem lepší. Nedá se říct, že by mě ten film naštval, ani jsem se nenudil, ani nelituju, že jsem to viděl, ale je to zkrátka slabý.(23.10.2010)

Smutný a citlivý film s občasnými filosofickými vložkami na téma morálka, zákon a vina o které se stará Bruno Ganz. Celou tu část, kde Kate Winslet sexuálně zaučuje to malý pívečko jsem čekal kdy už teda přijde nějaká pointa či co. Pak to přišlo a já byl spokojen. Z části s Ralphem Fienessem na mne opravdu zapůsobil až konec u židovky. Z děje vyplývá že Kate Winslet rozhodně nebyla dobračka, ale jestli k ní pocítíme i nějaké sympatie, to nechává na nás.(14.4.2009)

Stephen Daldry, režisér skvělých Hodin, vyprodukoval z kvalitních ingrediencí (počítaje v to vynikající herce) obdivuhodně neúčinný snímek, z něhož sálá knižní původ podstatně mocněji než ženský půvab z Kate Winslet. Silná, zajímavá a bohatá sama o sobě nosná témata jako "smysl toho všeho" představený brilantním Brunem Ganzem nebo naopak Hannina před soudem demonstrovaná neschopnost pochopit, co že to vlastně během své služby dělala špatně, jsou zde užita jen velmi okrajově a zapadají pod kupou hlušiny vznešeně označitelné (těmi, které předčítač nadchl) za příběh pochopení a vděčnosti za první chlapeckou lásku, která se změnila v "něco jiného" nebo možná "víc". Ralph Fiennes namlouvající kazety mě zkrátka nedojímá a nezajímá, a byť má Předčítač zručně budovanou atmosféru a je na něm vidět, že asi nebyl natočen za levno, je pro mě jakž takž zajímavý pouze do doby, než Kate Winslet natočí instruktážní film o smyslné vášni partnerského milostného života...anebo normálně o dobrém sexu:) Vzhledem k ambicím a prezentaci filmu dávám 60%.(5.12.2010)

• - Částečně autobiografická kniha berlínského profesora práv Bernharda Schlinka vyšla v roce 1995, byla následně přeložena do 40 jazyků a stala se první německou knihou, která se vyšplhala na vrchol žebříčku bestsellerů listu New York Times, a všeobecnou pozornost si získala v roce 1999, kdy ji ve svém pořadu doporučila Oprah Winfrey. (Taninaca)

• - Film získal 5 nominací na Oscara. (Politik)

• - Uvažovalo se o třech skladatelích na hudbu k filmu - Nico Muhly, Ozren K. Glaser a Alberto Iglesias. Nakonec to získal první jmenovaný. (c.tucker)