Nádherný, dokonalý, bezchybný film, u kterého jsem chvílemi nevěděl, jestli mám více obdivovat zajímavý děj nebo excelentní herecký výkon Kate Winslet. Předčítač, to je film, který mě zaujal ihned od začátku a pak už jsem se jenom nechal postupně unášet příběhem lásky, který se posléze mění v krutou realitu. Já se nebojím označit tenhle film za dokonalý, protože tohle fakt stálo za to vidět a ani všechna slova chvály nemnohou vyjádřit, jak moc jsem z tohoto snímku nadšený. Samozřejmě ale předpokládám, že tu absolutně největší zásluhu na tom má geniální a nebojím se říci přímo životní herecký výkon mé nejoblíbenější herečky Kate Winslet, která je samozřejmě krásná a atraktivní i v ostatních filmech, ale zde kromě toho, že je taktéž atraktivní, se od svých předchozích rolí něčím odlišuje. Čím, to přesně neumím popsat, ale je to něco, co mě nutí označit tento její výkon za excelentní. Ať je zde nahá nebo ať ji vidíme při soudním procesu či pak ve věznici jako starší dámu, vždy je atraktivní a hlavně vše zahrála velmi perfektně. Jsem rád, že na šestý pokus už toho Oscara získala, kdyby ho za tuhle roli nedostala, tak už vážně nevím, co by pro jeho zisk musela udělat. Další slova chvály pak padají na výkon mladého německého herce Davida Krosse, kterého znám z hlavní role ve filmu Drsňák, kde mě velmi zaujal, a zde jen své kvality potvrzuje. Emoce, které předvádí v soudní síni, to je perfektní herectví a tenhle mladík má opravdu velký talent. Ralph Fiennes je zde bohužel jen do počtu, ale i tak podal sympatický výkon, který je taktéž třeba ocenit. Nevím už, co více dodat. Tenhle film, to jsou navršené emoce, které diváka jako jsem já nemohou nechat v klidu a já jsem rád, že jsem si na zhlédnutí tohoto filmu našel čas a že jsem viděl Kate Winslet v její životní roli. Neváhám udělit pět hvězd a tenhle film označit za absolutně dokonalý.(10.5.2010)

Dávný cit nepodléhá korozi a odpustit umí jen ten, kdo opravdu miluje. Zdánlivě samoúčelný čtenářsko-sexuální kroužek přejde v druhé polovině do komorního dramatu o vině, odvaze, slabosti a odpuštění. Winslet se poslechem čteného slova zaslouženě dopracovala ke zlaté sošce a dokonalý gentleman Fiennes na malém prostoru opět dokazuje své nesporné umění. Trápení rozpáleného sexuálního eléva četbou Tolstého protizávaží (Vojna a mír) před koitem však bylo od Kate poměrně sadistické..(3.5.2009)

Moc ráda bych dala o hvězdičku více, bez pochyby by si to film zasloužil, ale mám tu nevýhodu, že jsem četla knihu a jsem tedy více kritická. Ve filmovém Předčítači chybí mnoho zásadních okamžiků pro 100% pochopení a vcítění se do příběhu. Všem doporučuji si knihu přečíst... film nikdy nemůže vytěžit z knihy vše, ale v tomto případě si myslím, že chybělo mnoho opravdu klíčových momentů. Výkon Kate Winslet byl naopak naprosto vynikající, tak jsem si Hannu přesně představovala.(22.2.2009)

• Renton

Scénář: David Hare .. Tak copak nám ten Daldry & Hare servírují tentokrát? Roztahanou průpovídku o tom, jak se mladík zamiluje do "špatné" ženy a nakonec si oba postupně víc ublíží než pomohou. Dobrou hodinu zaberou jen laciné sexuální peripetie ústřední dvojice, kde o prsa či holý zadek Kate není nouze. Druhou půli vyplňuje převážně soudní proces, procházka po koncentračním táboru, bolest z provinění, kterou tlumí chlapcem spousta předčítaných audiokazet. Všechno nemístně natahované, často nudné. Ač se jedná o poměrně, do silných témat zasazený, příběh, celkově mne nijak nezasahuje ani přes blízkost podobných témat. Holocaust je zde tentokrát pouze do nevýrazných obrysů použitá kulisa. Vyzdvihnout nemohu, s porovnáním třeba s Revolutionary Road, ani herecký výkon Kate Winslet, která více než výrazové prostředky vystavuje svoje tělo a zrovna tím si mě nezískává. ___ Na Oscarech pouze do počtu. 40%.(24.1.2009)

Stephen Daldry, režisér skvělých Hodin, vyprodukoval z kvalitních ingrediencí (počítaje v to vynikající herce) obdivuhodně neúčinný snímek, z něhož sálá knižní původ podstatně mocněji než ženský půvab z Kate Winslet. Silná, zajímavá a bohatá sama o sobě nosná témata jako "smysl toho všeho" představený brilantním Brunem Ganzem nebo naopak Hannina před soudem demonstrovaná neschopnost pochopit, co že to vlastně během své služby dělala špatně, jsou zde užita jen velmi okrajově a zapadají pod kupou hlušiny vznešeně označitelné (těmi, které předčítač nadchl) za příběh pochopení a vděčnosti za první chlapeckou lásku, která se změnila v "něco jiného" nebo možná "víc". Ralph Fiennes namlouvající kazety mě zkrátka nedojímá a nezajímá, a byť má Předčítač zručně budovanou atmosféru a je na něm vidět, že asi nebyl natočen za levno, je pro mě jakž takž zajímavý pouze do doby, než Kate Winslet natočí instruktážní film o smyslné vášni partnerského milostného života...anebo normálně o dobrém sexu:) Vzhledem k ambicím a prezentaci filmu dávám 60%.(5.12.2010)

• - Scéna, kdy Michael (David Kross) čte Hanně (Kate Winslet) knihu a ona ho přeruší s tím, že autor by se měl stydět, ale po chvíli mu řekne, aby pokračoval, je odkaz na film Quills, kde naopak předčítá Kate Winslet a její filmová matka zareaguje stejně, jako v tomto filmu Kate. (cariada)

• - Spoiler: Trvalo sedm hodin přetvořit Kate Winslet ve starou Hannu. (c.tucker)

• - Scény z koncentračního tábora se točily v Majdanku v Polsku. (Kulmon)