Předčítač

Der Vorleser

Predčítač

Drama / Romantický / Válečný

USA / Německo, 2008, 119 min

Oscar je ve správných rukou, to je jasný, Kate Winslet tu je absolutně famózní, navíc vypadá dobově a její stárnutí tu je udělaný uvěřitelně a nepřehnaně, ale jinak jsem už viděl spoustu lepších dramat, sice se tomu rozhodně nedá upřít výborně napsanej scénář, skvělýho Krosse a Fiennese a snaha o co nejmenší citový vydírání tu je celkem zjevná, ale tak nějak to na mě celou dobu působilo odtažitě a chladně a ani konec, kterej měl být určitě vyvrcholením celýho filmu, na mě nezapůsobil tak, jak bych si představoval, určitě to šlo udělat ještě líp(24.2.2009)

Pěkné drama s pozvolným rozjezdem, ale velmi silnou druhou polovinou a závěrem. Kate Winslet se zde opravdu překonala a její výkon má oscarové kvality naprosto očividně. Oceňuju, že se snímek obešel bez nějakých kategorických soudů, takže takové své malé rozhřešení si může udělat každý divák sám za sebe. Témata, kterými se The Reader zabývá, jsou natolik silná a hluboká, že vám, díky již uvedené divácké volnosti, v hlavě zůstanou na delší dobu, než pět minut po zhlédnutí. Na závěr bych pochválil i hudbu, která není vtíravá, ale přesto dost výrazná na to, abych si ji uvědomoval (což u mne není zdaleka pravidlem).(26.1.2009)

• kulyk

Je radost až na kost vidět takto přeceňovaný film. Nevím proč, ale novopečení germánští herkové plejí začasté tak, že by Udo Kier byl snad raději Albáncem. Především Davídek Krossů je dřevěný jako totem. Možná jen v okamžicích, kdy si nezávazně poblinkává po ulicích Karl-Marx-Stadtu, ze sebe vyndavá nějaký ten ,,talent" (vysvětlivka č.1 - tím je míněna starověká váhová jednotka). SPOILERY jako kráva! Historické nepřesnosti jsou věcí, která mě dokáže mírně nažhavit, dělá-li však někdo z logiky ementál, činí mne přímo ohňometným. Nemyslím si, že výběrové sdružení se zprofanovanou zkratkou SS, do něhož se v prvních letech jeho existence blonďáček nedostal, pokud měl jednu jedinou plombu, nabíralo negramotné hysterky od Siemense. A leží-li někde na kapačkách pozůstatky poválečného šalinového konduktéra, asi vám potvrdí, že se jeho povolání považovalo za relativně uznávané. Kdo neznal bukvy (výjimečně zde míním písmena), svezl se na plošině leda tak za kačku. Ku podtržení marnosti - Kejt je docela dost vydojená. Díky Bohu alespoň za ukázkový happy end. Lilleček - je to strašně sehraná a nelogická sračka, prdelko! A potahuji nejraději nad www.maminkam.cz.)(10.6.2013)

• Morien

Líbila se mi první část, ale čím víc se film posouval ke konci, tím víc jsem nechápala, na co se to dívám a proč se na to dívám. Respektive, to jsem asi věděla, jenom jsem se ukrutně divila, co tím autoři sledovali. Jestli měl být film kontroverzní psychologickou sondou a jeho cílem bylo vykreslit divákovi pudy zmítanou, citově chladnou, nepříliš inteligentní ženu se smyslem pro povinnost a poslušnost, aby tak poskytl klíč k nahlížení na pěšáky, kteří sloužili nacistickému monstru, tak potom nechápu moralistické pindy v závěru. Kdyby to bylo tak, jak jsem v předchozím dlouhém překombinovaném souvětí naznačila, tak bych byla z filmu nadšená. Jenže ono to tak nebylo. Sentimentální závěr i znovuobnovování vztahu mezi Hanou a Michalem mi přišlo špatně prokreslené a zejména nevhodné, závěrečné setkání s Židovkou v podání Leny Olin mi potom přijde jako zbabělý pokus uklidnit všechny ty, které rozčílilo předchozí dění, pro příběh samotný nemělo podle mě vůbec žádný význam.(15.10.2009)

BAFTA Awards - 1: Herecka v hl. ulohe Kate Winslet + 4 nominacie: Najlepsi film / Rezia / Kamera / Adaptovany scenar _______ Kate Winslet je jednoducho skvela a v tomto filme ukazala svoj herecky talent, jej postava Hanna je velmi presvedciva a ani na chvilu som nemyslel na to, ze je to Kate Winslet. Preto som rad, ze Oscara a aj Zlatych Globusov dostala. Filmu by som vytkol len prilis dlhy rozbeh milostneho vztahu medzi mladym Michaelom a Hannou, ale inac je to krasny a hlavne smutny film. _______ Kate Winslet - (Hanna Schmitz) +++ Ralph Fiennes - (Michael Berg) +++ David Kross - (Mladý Michael Berg) +++ Jeanette Hain - (Brigitte) +++ Susanne Lothar - (Carla Berg) +++ Bruno Ganz - (Profesor Rohl) +++ Produkcia: Anthony Minghella, Sydney Pollack, Bob Weinstein, Harvey Weinstein +++ Hudba: Nico Muhly +++ (Videl v kine 17.03.2009) +++(18.3.2009)

• - Původně měla hrát roli Hanny Aňa Geislerová, která se v Berlíně zůčastnila i kamerových zkoušek s Davidem Krossem. Tvůrci se ale nakonec rozhodli pro známější tvář, a tak role připadla Kate Winslet. (Reiniš)

• - Scéna, kdy Michael (David Kross) čte Hanně (Kate Winslet) knihu a ona ho přeruší s tím, že autor by se měl stydět, ale po chvíli mu řekne, aby pokračoval, je odkaz na film Quills, kde naopak předčítá Kate Winslet a její filmová matka zareaguje stejně, jako v tomto filmu Kate. (cariada)

• - Ralph Fiennes ve filmu ztvárnil mladšího milence postavy Kate Winslet, přitom je ve skutečnosti o celých 13 let starší. (Timak)