Předčítač

Scénář:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (více)

Desítkou cen ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka, který prostřednictvím milostného vztahu mladého chlapce a výrazně starší ženy otevírá otázku německé viny za zločiny druhé světové války. V 50. letech se patnáctiletý Michael seznámí s tajuplnou Hannou a prožijí spolu vášnivý letní románek, který se vyznačuje tím, že ve společných chvílích Hanna mladíka žádá, aby jí předčítal klasická literární díla, která probírají ve škole. Nicméně jednoho dne Hanna bez udání důvodů zmizí. Michael se s ní po letech coby student práv znovu setkává za okolností, jež ho nutí přehodnotit jeho vztah k ní i k národní historii Německa. Hanna totiž stojí na straně obžalovaných v procesu s dozorci z koncentračního tábora. (Česká televize)

JAzzeURo

Doslova neuvěřitelný příběh, jak může mladého muže jedna láska a pocit neuzavřenosti vztahu ovlivnit na celý život. Z jednoduchého románku mezi mladíkem a ženou se postupně stane psychologicky složité a smutné pokoukání. Příběh se dá pochopit z mnoha úhlů pohledu a žádný nemusí být špatný. Dobrá angličtina německých herců také příjemně překvapila. ()

Shtinky

Už si ani nepamatám kedy ma naposledy nejaký film takto oslovil. Netreba komentovať dej filmu, stačí tak herecké výkony ktoré ma neraz dostali do rozpakov. ()

josefina

Scenárista při zpracovávání předlohy tentokrát opravdu šlápl vedle. Kvůli naprostému vynechání ztěžejních informací a schematizaci postav působí film spíš jako námět či náčrt, který se bude dále rozpracovávat. Nevadí, když kniha a film není to samé. Pokud ovšem při jeho sledování nemáte pocit neinformovanosti, zmatenosti a po shlédnutí vlastně čím dál většího naštvání. Zbývá námět, herecké výkony, potenciál. To ostatní se ale nepovedlo. Obávám se, že ty nominaci byly právě za první dvě položky. ()

___Tuco

peknej film, dobový kulisy, "silnej životní příběh", dojemný to bylo, filmově lidské, taky trochu zamyšlení nad vinou a nevinou, mladej nadějnej herec, profesionalní kate (brečí, a zahraje i starší ženskou...) - no ideální oskar. Citové vydírání diváka, povrchní, neevropské, s tim na mne nechodte. ()

patamach

Oproti knižní předloze je zfilmovaný Předčítač trochu „očesán“, ale to se ostatně dá u filmu očekávat. Přesto mě nezklamal, Stephen Daldry jej uchopil přesně tak, jak měl. Obdivuhodně vylíčil dobu a prostředí, ve kterém se tento osudový příběh odehrává. Zpočátku je film možná trochu rozvleklý, v zápětí je ale nebezpečí nudy zažehnáno a divák je naprosto vtržen do soudního procesu, který se na plátně odehrává. Bravurní výkon Kate Winslet alias Hanny Schmitz je základní kámen úspěchu Předčítače a Kate si za něj právem zasloužila Oscara. ()

Nepl

Není jich mnoho, ale existují filmy, které shlédnete a hned se chcete s ostatními podělit o zážitky, připojujete se k internetu a rychle jdete na csfd, abyste popsali své pocity z filmu, dokud jsou co nejvíce čerstvé.....a nakonec se vám to stejně nepovede, protože jste tak unešeni, že nevíte co psát. Tak přesně tohle je můj případ po shlédnutí Předčítače. Nemá cenu chválit co všechno se povedlo, protože na to zde není prostor. Takže snad jen co se nepovedlo a to mě napadá pouze jedniná věc - příběh se odehrává v Německu, a přesto mluví hlavní hrdinové anglicky a Němka, která ani neumí německy si čte "The lady with the little dog". To opravdu věrohodnosti nepřidá, v němčině by film vynikl ještě více. To ovšem nic nemění na tom, že je pro mě film klenotem a tak nelze než 5 hvězdiček. ()

kika1650

Toto bol krok mimo a nech si vraví, kto chce, čo chce vlastne veľký prešľap ako Daldryho, tak aj akadémie. Pri všetkej úcte, tento film je veľmi povrchný – keďže mu chýba akákoľvek hlbšia pointa a čo je asi ešte tristnejšie – chladný a odťažitý. Ťažil jedine z obsadenia a faktu, že sa priživil na sprofanovanej problematike. Hrá sa na umenie, ale v skutočnosti je dosť ordinárny (viď prvá polovica), hlúpy, prázdny, ... načo mrhať slovami skrátka vykonštruovaná zlátanina. Oscar pre Kate Winslet je pre mňa rozčarovaním - obzvlášť ku koncu filmu, keď ju namaskovali vôbec nepôsobila vierohodne a inak celú prvú hodinu hrala telom. Skutočne tu nepodáva nijak zvlášť výnimočný výkon - pritom Núdzový Východ uznávam. Tým jej ocenenie ospravedlňujú, vraj bol ,, jej rok ", ale aj tak je to skôr podľa zabehaných praktík akadémie. ()

m&rticka

Filmu nemůžu v podstatě nic vytknout, ale druhá půlka byla pro mě velikým zklamáním. Přijde mi, že některé scény jsou naprosto zbytečné... Zkrátka, minulost s přítomností se tam neprotla tak, jak bych si představovala. Ale onu minulost musím opravdu pochválit a také Kate Winslet, za skvělý herecký výkon. ()

cineczeck

Myslím, že autoři vyhráli tím, když do ústřední role bývalé nacistické bachařky angažovali Kate Winslet... Její výkon podle mě nebyl výrazný, ale spíš nenápadný a přirozený. Přesně takový jaký se její postava snažila žít život po válce, někde uklizená v ústranní, žít normálním životem a pokud to půjde skrýt temnou tvář její povahy a minulost... Ale znáte to, minulost vás vždycky dostihne, dřív nebo později a pak už vám zbyde jen vaše důstojnost a smíření se s osudem.. Tak chápu její herectví v tomto dramatu... Bylo to s ní zajímavé, poučné, vzrušující, citlivé, nejednoznačné a přitom všem vypadala jako ženská, které to lze uvěřit:). Proto jí zřejmě tahle role vynesla tolik úspěchů... ()

Lisnikus

Jen další film s opět velmi přehnaným hodnocením, defakto žádné zvraty, strašně pomaluběhoucí film od začátku do konce, víc není co dodat slabší průměr.... ()

Mirrabel

Výborný film a výborné herecké výkony. Když běží titulky, je vám z toho smutno a stále nad tím, co jste viděli, musíte přemýšlet a ještě dlouho budete... Ale Předčítač není pro každého a ne každý ho pochopí. ()

ghostwo

Hodnocení uživatelů je jak je vidět velmi různé. Film se tváří jako něco velmi uměleckého a velmi kvalitního.Na druhou stranu se strašně vleče, nepobaví a jakousi hlavní linii získá až v 50minutě. Film Hodiny jsem nedokoukal a nikdy nedokoukám a tomuhle k tomu také moc nescházelo. Jméno Stephan Daldry dávám na "černý seznam". Tohle hodnotit je prostě těžké - "jakoby dobrý",ambice na různá ocenění z toho přímo koukají, ale je to o ničem a dvakrát dobrý pocit z toho také nemám.Takže ještě jednou: nepobaví, vleče se, nemám z toho dobrý pocit......proč na tohle koukat?Kvůli poselství?Tak to také asi myšleno nebylo.... ()

xerxxes

Velmi působivý snímek, jehož podtext: "Jak daleko jste schopni zajít, abyste uchránili tajemství" naprosto sedí k tomuto dramatu. Kate právem dostala oscara, a Ralph Finnes předvedl taktéž vynikající roli...Neutuchající víra a síla lidské osobnosti společně s láskou na celý život a odhodlání...vše co má skvělý snímek mít. Hodnotím 5***** ()

Figuto

Filmy o mezilidských vztazích nejsou žánrem, který bych vyhledával. Beru je jako náhodně vybranou ukázku života několika lidí a jejich ovlivňování se, což se děje ve skutečném životě a já nemám zvláštní touhu něco takového sledovat ve filmech. Tento je však ve všech směrech mistrně zvládnutý tak, že i když mě svým příběhem nevytrhl, bylo potěšením jej zhlédnout. 4/6 ()

Swampy

Priznam sa, ze ma tento film nudil, emotivnu stopu vo mne nezanechal. Posobil umelo a cely som ho "predcital" uz na zaciatku. Ale snaha bola. ()

mfanta

80% - Silny, dobre vystaveny pribeh spise komorniho razu. Nevim, jestli muzu verit tomu, ze hlavni hrdinka by se radsi nechala na dlouho zavrit, nez by priznala negramotnost a nebo tomu, ze by jeji byvaly milenec nesel svedcit v jeji prospech. To jsou spis ale namety na zamysleni nez nedostatky, takze je akceptuji. Jinak se jedna o herecky koncert a film me doslova vtahl do sebe. ()

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž