Film v režii čtyřnásobného držitele Oscara® Clinta Eastwooda (Million Dollar Baby, Nesmiřitelní), Invictus vypráví pravdivý příběh o tom, jak Nelson Mandela (Morgan Freeman) spojil síly s kapitánem jihoafrického rugby týmu Francoisem Pienaarem (Matt Damon), aby pomohl sjednotit zemi. Nově zvolený prezident Mandela ví, že jeho národ zůstává po apartheidu stále ještě rasově i ekonomicky rozdělen. Věří, že může svůj lid spojit přes sport, proto se rozhodne sjednotit hráče rugby, kteří patří v celosvětovém měřítku mezi outsidery. Jihoafrický rugby tým nakonec postoupí na Světový pohár roku 1995. (oficiální text distributora)

brasek

Rugby mám rád a to je jediné pozitívne čo vidím na tomto snímku. Ďalší z "úžasných" snímkoch pána Eastwooda, ktoré sú nepozerateľné. ()

Kozlowski8

Nelson Mandela se po propuštění z vězená stává prezidentem JAR, která se stává svobodnou zemí. Národ však zůstává rasově a ekonomicky rozdělen a Mandela k jeho sjednocení využije (kromě jiného) všeobecného nadšení jihoafričanů pro rugby...Clint Eastwood odvedl opět výbornou práci, přesto mne snímek nijak více neoslovil. Příčinu vidím ve scénáři, který měl být poutavější a úspornější na situace, z nichž více či méně vykukovala naivita a klišé. Emoce ale i tak pracují, když si člověk uvědomí, jak silnou byl Nelson Mandela osobností a jak - po tom, co si vytrpěl - dokázal v sobě najít sílu k odpuštění a sjednocení totálně rozdělené a rozpolcené země a taky uvědomění si síly sportu, do kterého by sice politika patřit neměla, ale všichni víme, že do něj patří a pokud je sport tím spojovacím a sjednocovacím prvkem, může být toto spojení prospěšné a dokonce i krásné, což se projevilo i v naší nedávné historii vícekrát, především v slavných hokejových kláních s Rusy. 70%. ()

panki9922

To, že šport dokáže spojiť celý národ všetci vieme. Pripomenúť si to prostredníctvom filmu, kde športom je rugby a národom je JAR - prečo nie, zvládnuté je to solídne. Čo mi však trochu prekážalo, bolo priveľa pátosu, nekonečných spomaľovačiek v závere a idylistické zobrazenie Mandelu. Film spracovaním rozhodne nadpriemerný. Celkový dojem po zhliadnutí je však priemerný. Pán Eastwood natočil vo svojej kariére rozhodne omnoho atmosferickejšie filmy. ()

hony23

Kdo by čekal politické drama od filmu, kde je hlavní rolí Nelson Mandela v podání Morgana Freemana, ten by se spletl. Politika postupně ustupovala rugby, takže nakonec z toho byl pěkný sportovní film, který musí milovníky rugby nadchnout. ()

Eaton_Hunt

Clint Eastwood zná svoje řemeslo asi nejlépe, tento film nebude vyjímkou. Solidní drama, solidní příběh z historie, ale nějak tomu chybí to kouzlo na, co jsme zvyklí od Eastwooda. Chybí tu odhodlání hlavního hrdniny, Morgan Freeman prostě přijde na scénu a jednoduše chce zachránit svoji zemi, ano je tu řečené že byl 27 let vězení, ale ukázat nám to, ne jenom ve "vzpomínkách". Poté je tu skloubení jednoty národa a sportu (americký fotbal), někdy až moc na sílu. Ale jinak filmařsky je to skvělé, napětí tu je, jenom ten scénář, který je pro mě klíčový u filmařiny. 6/10 ()

epsyn5

Příběh mi nepřišel tak silný, jako třeba u Grantorina. Eastwood ale na staré kolena předvádí nevídané kousky a co film, to perla. ()

lada32

Z prvu se musím přiznat,že jsem nic nevěděl o vítězství týmu JAR na MS v ragby.Což byla moje obrovská výhoda,a to jsem zůročil prožitím dálšího filmového spektáklu planety EASTWOOD.Zase se dostavují emoce a díky nim myšlenky bloudí v osidlech černého světadílu a jeho osudu.Že tam na jednoho státníka připadne deset krvelačných diktátorů a že nebýt Mandely,kdoví jak by jih Afriky dopadl.A za to musím Clintovi poděkovat,že jsem se na Mandelu přestal dívat skrz luxusní botník paní Mandelové.Nej.scéna:hráči trénující malé děti v jednom ze slumů. ()

TAURUS

Film to byl pěkný,ale celý dojem mi zkazil zápas kde jsem nenašel vůbec žádné emoce i když v něm jde o strašně moc. A kdybych JÁ vyhrál World Cup,tak s pohárem křepčím jak blázen.Do té doby jsem si to užíval,škoda... ()

SpeedyL

Škoda, že většina z nás nehodnotí film dle toho, jak věrně odráží situaci v JAR nebo jak zobrazuje Clint Eastwood Nelsona Mandelu, ale "drbeme" tu raději film proto, o kolik je horší než Gran Torino nebo Million Dollar Baby. Podle mne Clint Eastwood odvedl v podobě tohoto snímku silně nadprůměrnou práci! Vždyť se stačí jen podívat na záznam finále Rugby z roku 1995 (viz komentář Flippera). Na druhou stranu musím lehce souhlasit s názorem, že se jedná o 2 polofilmy. Jeden povrchně zaměřený na rugby a druhý odrážející politiku Nelsona Mandely. Snad to tak nebylo i v reálu, že ho zajímalo rugby více než politika. I když sport vždy býval významný tmelící prvek odlišných komunit. Oboustranná komunikace "polofilmů" skvěle funguje ze strany M.Freemana, ale ze strany M.Damona lehce pokulhává. Ale i tak za sebe musím dát 5*, protože mi zde přijde snímek nedoceněný. 80%. ()

Alne

Navázat na úspěch předešlého Clintova filmu je jistě velmi těžké. Osobně jsem od tohoto filmu čekal více, nicméně film má jedno velké plus, které ho drží v nadprůměrném hodnocení. Tím plusem je samozřejmě Morgan Freeman. :-) Jeho nádherný vypravěčský hlas nesoucí se celým filmem je naprosto skvělý. Mnozí zde haní roli Matta Damona. Ano, byl méně výrazný, ale rozhodně ne špatný. Dávám 4* neboť 3* jsou opravdu málo a 5* zase celkem moc v porovnání s Grand Torinem, kterému jsem je dal. ()

Sindymindy

Clint Eastwood dokázal velmi působivě načrtnout nepokoje a křehké vztahy v nově nastoleném režimu v JAR. Výborně zvolil Morgana Freemana do role prezidenta Nelsona Mandely - klid, který vyzařuje, a jeho herecké umění mě naprosto přesvědčilo o síle charakteru Nelsona Mandely, jeho vnitřních bojích a vysoké inteligenci, když učil svůj lid přátelit se s těmi, kteří je zabíjeli a věznili, protože věděl, že to je jediná cesta jak udržet křehké a čerstvě vybudované politické vztahy. Morgan Freeman a Nelson Mandela mi splynuli v jednu jedinou osobu, kterou jsem s úžasem hltala. Obdivovala jsem jeho přesvědčení, jeho sebeobětování pro vyšší cíle, jeho výborné nápady a přesvědčivé proslovy, kterými vedl svůj lid do politického bezpečí. Prozíravě využil pro stmelení lidu také ragbyové mužstvo Gazel, které dokázal motivovat a vést k vítězství. Matt Damon jako kapitán ragbyového mužstva se představil ve zcela jiném světle než tak, jak ho obvykle známe. Stal se z něj obyčejný člověk se svými obavami a osobními boji, což se mi líbilo, ale jeho postava pro mě byla nepřesvědčivá. Za první polovinu filmu dávám pět hvězdiček, za druhou, kdy už se celý děj točí jen kolem ragby, musím slevit na čtyři. Začala jsem se trochu nudit, režisér už nedokázal udržet silné okamžiky v jejich gradaci. Nepřesvědčivá pro mě byla i hudba k filmu - zaznívaly melodie černošského lidu, což by se sice k ději filmu hodilo, ale místy mě hudba při sledování rušila svými náhlými přechody a dynamičností. ()

kondomxxl

Keď som sa dočítal že práve Clint bude režírovať takúto látku, bol som trochu v rozpakoch, nevedel som čo mám čakať. Pán režisér však stále dokáže divy, aj z malej scény dokáže vyžmýkať maximum a ja som len rád že niečo takéto vzniklo. Morgan Freeman je špička, u Matta som bol zo začiatku sklamaný, ale neskôr sa karta obrátila. Asi jediné čo mi vadilo bola dĺžka a jedna pesnička ktorá hrala stále dookola. Ale inak kvalitné pokúkaničko. ()

kpt.Marťas

Neporažený Eastwood je především dobrý. Optimistický, příjemný, bez záporňáka, bez jednoznačného konfliktu. Netvrdím, že mi nějak moc řekl o Mandelovi, ale o své době přece jenom vypovídá. No a nejen že je to film sociální a politický, především je sportovní. A to skvěle. Rugby je natočené perfektně, přímo vybízí k tomu, jít se na nějaký zápas podívat. Plus solidní množství melancholie, dobra, patosu a dojetí. Chápu jistou míru zklamání ostatních, ale na mě tohle platí. ()

badett

Pěkný film slučující popisující situaci v JARu a sport. Jediná věc co můžu vyčíst je, až moc růžový průběh filmu. ()

adamm90

Další nádhera od Clinta Eastwooda. Senzační film o opravdové lidskosti..... Vynikající herecké výkony. Už dlouho jsem se na tento film těšil a rozhodně nezklamal..... Sice bych řekl, že není natočen úplně bravůrně, ale v takovémhle filmu jde přeci hlavně o myšlenku a o sdělení, které nese. To tento snímek podle mě vše splnil a proto dávám 5*. ()

shinlove

Ach Clinte, proč jen točíš tak silné filmy... Člověk se naprosto vykašle na to, že hrají (mimochodem skvěle) Damon s Freemanem, že jde o úžasnou fotbalovou bitvu, ale sleduje především to, co dokázal "malý velký" muž - Nelson Mandela! A očima Eastwooda se na to všechno kouká naprosto s otevřenou pusou... 5* ()

Big Daddy

Mám rád zfilmované pravdivé příběhy a pokud jsou navíc ztvárněny s citem a ne jen jako kasovní trháky, tak nelze hodnotit nízkou známkou. Invictus je natočen aby útočil na národní hrdost, která se pak skrze rugbyový tým přenáší na celý národ. Clint umí točit, Morgan hrát a Matt utočit na city. Nutno ovšem podotknout, že podobných sportovně patriotistických filmů už tu několik bylo. ()

Rychlý a zběsilý Bourne?

Rychlý a zběsilý Bourne?

12.11.2013

Bez Matta Damona už to tak trochu nebylo ono. Jeremy Renner je sympaťák, ale Bourneův odkaz zaznamenal ve srovnání s finále původní trilogie citelný pád tržeb (Ultimátum utržilo celosvětově 445… (více)

Idris Elba bojuje s rasismem

Idris Elba bojuje s rasismem

14.03.2012

Za hlavní roli v detektivním seriálu Luther letos získal Zlatý glóbus. Určitě by nepohrdl ani Oscarem, nebo alespoň nominací. Je tu šance. Zahraje si totiž hlavní roli ve výpravném životopisném… (více)

Eastwood a počátky FBI

Eastwood a počátky FBI