Film v režii čtyřnásobného držitele Oscara® Clinta Eastwooda (Million Dollar Baby, Nesmiřitelní), Invictus vypráví pravdivý příběh o tom, jak Nelson Mandela (Morgan Freeman) spojil síly s kapitánem jihoafrického rugby týmu Francoisem Pienaarem (Matt Damon), aby pomohl sjednotit zemi. Nově zvolený prezident Mandela ví, že jeho národ zůstává po apartheidu stále ještě rasově i ekonomicky rozdělen. Věří, že může svůj lid spojit přes sport, proto se rozhodne sjednotit hráče rugby, kteří patří v celosvětovém měřítku mezi outsidery. Jihoafrický rugby tým nakonec postoupí na Světový pohár roku 1995. (oficiální text distributora)

aml

It matters not how strait the gate, how charged with punishments the scroll. I am the master of my fate; I am the captain of my soul.. Príbeh aj o tom, ako sa dá cez rugby vybudovať ozajstný "dúhový" národ a zjednotiť celú krajinu do jednej Juhoafrickej republiky... ()

Hawk4

Výborná hlavná myšlienka filmu pre ktorú som zdvihol hodnotenie naplno. Nejde to hneď ,ale aj takýmito maličkými krôčikmi sa môže rasový problém riešiť. ()

zigi

Dokonalá ukázka toho, jak sport dokáže sjednotit. Samy o tom víme svoje....Nagano je správnej příklad. ()

jenina

Miluji Clinta Eastwooda a jeho filmy. Dostane mě svými filmy takřka pravidelně na lopatky. Projevuje se to takovými chvilkami nepřetržitými zimotřaskami, slzami a smíchem a dojetím. Takhle působí film, který bych si chtěla okamžitě pustit znovu. Eastwood si vybral z Mandeleho životopisu velmi chytlavou a podmanivou pasáž. Nemohl lépe odhalit Mandeleho vizionářství, pokornou duši a schopnost odpouštět a vidět to, co je jiným skryto. Takže za sebe prosím o víc Eastwoodů a jejich filmů, více Mandelů, více vizionářů. A více skvělých Morganů Freemanů. ()

006.Trevelyan

Clint Eastwood natočil krásné drama, spojení politiky se sportem se mi také moc líbilo. Ragby u nás sice moc obvyklý sport není, ale přesně pro tyto diváky Clint nezajíždí moc do hloubky hry a pravidel. A není nic jednodušího než si vybavit naše Nagano 1998. Krásné připomenutí Nelsona Mandely, jeho moudrosti a snahy o jednotnou Jižní Afriku. Morgan Freeman jako by mu z oka vypadl a není pro tuto roli vhodnějšího herce. ()

tomik107

Clint mě asi nikdy nezklame. A to jsem si říkal že tenhle film mě asi tolik bavit nebude. Ze srdce doufám, že Nelson Mandela byl takový dobrák jako ho Eastwood zobrazil. Pokud tomu tak bylo aspoň z 50% procent, tak klobouk dolů. Tolik pochopení, odpuštění a pokory má, mělo nebo bude mít jen hodně malé procento lidí. Ne nadarmo se řiká že nejlepší příběhy píše sám život. A Clint Eastwood je dokáže skvěle uchopit. Velký alec hore za rugbyové scény, kterým jsem 100% uvěřil a jdu si najít kteří skuteční rugbysté v tom vlastně hráli ;) ()

foils

Když film o Mandelovi, tak ragbyovej! Po přečtení "oficiálního textu distributora" mi bylo jasné, že půjde o naprosto WTF záležitost, a snímek samotný tento dojem na 100 % potvrdil. Něco jako Abraham Lincoln - lovec upírů s tím rozdílem, že Invicta snad jeho autoři mysleli vážně. PS: Serióznější pokus o zfilmování stejného tématu v této sérii. ()

KraLuban

Mám rád filmy Clinta Eastwooda a mám rád i dobré sportovní filmy - tohle Invictus splňuje obojí. Plus je to celé takové příjemně post-apartheidovsky pozitivní. Slušně koukatelné, 75%. ()

Nathaniel8

Clinta jsem nikdy neměl moc rád, ale tentokrát mě zaujal. Celý film jako takový byl plný odkazů na minulost Mandely, ale bylo to podáno přiměřeně, takže to nerušilo. I ukázka rugby jako sportu, které pomohlo spojit rozdělený národ je pro mě takové civilní a lehce uvěřitelné... Protože co si budeme říkat? Sport jako sílá pro spojení národu je krásná věc. ()

PoprockCZ

Dobrý film, ale na můj vkus v něm bylo až příliš času objetováno pouze záběrům z rugby (téměř celá druhá část). Hezky je vidět spojení mezi semknutím národu při sportovním utkání a semknutí se těchto rasově odlišných lidí i v běžném životě. Mandela tu byl vykreslen příliš jednostranně - téměř bez chyb. ()

Tezuka

Tohle Clindu Eastwoodovi opravdu jde, inspiroval se velmi zajímavou skutečnou událostí z období sociálního pnutí v jihoafrické společnost po tzv. apartheidu. V první polovině děje je film orientován zejména na Nelsona Mandelu, kterého snad nemůže ztvárnit nikdo jiný než Morgan Freeman, jež je mu tak podobný, až to do očí bije. Kloubí se tu dohromady dvě roviny, politická a sportovní. Mandela se snaží sjednotit jihoafrický lid resp. bělochy a černochy, což je velmi nelehký úkol, jelikož bílí po desetiletí vládli Jihoafrické republice a černochy tvrdě opovrhovali. Po pádu apartheidu a zvolení prvního černošského prezidenta Mandely jsou nálady především v černošské komunitě na bodu pomsty, protože by to prostě chtěli dát bílým pocítit jaké to je žít život v útlaku, a tvrdě jimi opovrhovali. Mandela věděl, že musí být lepší než běloši a že země může být silná jen tak, že oba tábory sjednotí, k čemuž se mu právě hodí nadcházející MS v rugby, které Jihoafrická republika roku 1995 pořádala. Dokáže bojovný duch sportovců spojit tak rozdílné lidi? To už si zjistěte sami :) ()

Bogrant

Keď ragby, tak jedine takto. Keď príbeh Madibu, tak jedine takto. Trošku pátosu v tom neuškodí, pretože nie je až taký dychtivý ako býva zvykom, Eastwood si ide svoje vlastné pomalé tempo, Freeman vlastné skúsené herectvo a Damon zasa viac než dobrý. Kvalitne spracované ohliadnutie sa za kúskom dejín. ()

NikiVai

Ještě jsem snad neviděla film, ve kterém by Morgan Freeman neexceloval. Nezklamal ani tady, role Nelsona Mandely mu padla jako ulitá. Film byl skvělý. Vyprávěl o tom, jakou moc má dobrá vůle a lidství, jak jedinec dokáže inspirovat dalšího jedince a pak už se to šíří řetězovou reakcí. Kéž by si každý, kdo chce páchat zlo ve jménu vyšších cílů někdy uvědomil, že dobré úmysly a snaha něco posunout k lepšímu má větší sílu a energii. ()

Rychlý a zběsilý Bourne?

Rychlý a zběsilý Bourne?

12.11.2013

Bez Matta Damona už to tak trochu nebylo ono. Jeremy Renner je sympaťák, ale Bourneův odkaz zaznamenal ve srovnání s finále původní trilogie citelný pád tržeb (Ultimátum utržilo celosvětově 445… (více)

Idris Elba bojuje s rasismem

Idris Elba bojuje s rasismem

14.03.2012

Za hlavní roli v detektivním seriálu Luther letos získal Zlatý glóbus. Určitě by nepohrdl ani Oscarem, nebo alespoň nominací. Je tu šance. Zahraje si totiž hlavní roli ve výpravném životopisném… (více)

Eastwood a počátky FBI

Eastwood a počátky FBI