Akta X: Chci uvěřit

• USA The X-Files: I Want to Believe (více)

Fox Mulder a Dana Scullyová už delší dobu nejsou v žádném spojení s FBI. Mulder se skrývá kdesi v ústraní a Scullyová se zaměřuje na lékařskou praxi a snaží se pomáhat potřebným. Do hry je však vrací agentka Dakota Whitneyová, která obdivuje práci Foxe Muldera a věří, že právě on jim může pomoci s vyřešením případu zmizelých žen, mezi nimiž figuruje i mladá agentka FBI. Jak se záhy ukáže, v případu má přeci jen svou roli tajemný element. Tím je bývalý farář, který má vidiny týkající se zmizelých žen. Tento zvláštní muž se zdá být jediným klíčem k vyřešení případu. Vzhledem k jeho pedofilní minulosti mu ale věří jen málokdo... (TV Prima)

Fiftis

Snímka Akty X: Chcem uveriť vôbec nenaplnila očakávania a v mnohých ohľadoch výrazne zaostáva za prvým filmom. Napriek všetkým nedostatkom to však nie je úplne stratené. Scenár prináša niekoľko zaujímavých momentov a dokonca i viacero vtipných situácií. Peknú prácu odviedol aj skladateľ Mark Snow a soundtrack tak vhodne dotvára atmosféru filmu. Počas sledovania to svižne ubieha a v podstate sa nebudete nudiť. ()

Shakers

Sklamanie. Vlastne mi to ako Akty X ani neprišlo. Ta atmosféra zo zaujímavých prípadov sa akosi vytratila a ani ten prípad ma nejako moc nebral. 70% - 3* ()

ajuska

Film, ve kterém selhává snad úplně všechno. Zápletka je vcelku tuctová, její podstatu odhalíte poměrně brzy a nějakého zvratu či zásadnější pointy se už nedočkáte (pokud za ni nebudeme považovat poučení, že kdo kouří dostane rakovinu plic). Filmu absolutně chybí tempo, přes nepříliš dlouhou stopáž působí strašlivě rozvlekle a nudně. To vše "korunují" jalové dialogy mezi ústřední dvojicí, především Scullyová pronáší moudra, která hodně brzy začnou lézt krkem. Shrnuto a podtrženo - jeden z nejhorších filmů, jaké jsem letos viděla v kině. Ale jako čtyřicetiminutová epizoda seriálu bez té zbytečné vaty by to bylo docela fajn. ()

forsberg

Pokud se vypravíte na Chci uvěřit (moc vám to neradím), uvidíte jeden dobrý vtip, jednu krizi středního věku, jednu reklamu na auto, jedno deus ex machina, jednu upocenou honičku, jeden hloupý příběh a jednu českou komparsistku. Taky uvidíte Muldera a Scullyovou, ale klidně to mohli být třeba Dempsey a Makepeace nebo Randall a Hopkirk a vyšlo by to nastejno. ()

Rover

Tak tenhle film byl prakticky na odpad!, ale za zarostlýho Muldera, Veroniku Hadravou a z nostalgie dávám za dvě... HUDBA: Mark Snow - přišla skoro celá obšlehnutá a nezajímavá (samozřejmě až na Akta-X motiv). ()

sheen

Chtěl jsem uvěřit, že bude alespoň tak jako první díl a to byla chyba, nemělo to pro mě absolutně žádné kouzlo jako seriál, nebo první celovečerák. ()

Pilda17

Od předchozího dílu obrovský pokles. X-Files: I Want to Believe je jen průměrný krimi thriller, který ničím nepřekvapí. Velký klad je snad herecké obsazení, které se naštěstí nezměnilo po deseti letech... 5/10 = 55% ()

Ruut

Není to o aktech X, je to Mulderovi se Scullyovou. A je to hezký konec. Zvlášt nedoporučuji odcházet během závěrečných titulků. Je tam hodně stylová tečka za celým příběhem. Po dlouhé době to byl film co se nesnaží ždímat legendu a otevírat vrátka do dalších a dalších nesmyslných pokračování, ale dopřát ji fajn odchod. ()

-OverLord-

Snaha o znovuzrození kultovních Akta-X, která dala po letech dohromady výbornou ústřední dvojici, ale s atmosférou a výbornými náměty už to tak valné nebylo. Přesto pro fanouška povinnost. ()

Allien.9

Tohle nemá s "The X-Files" nic společného. Kde jsou emzáci? A když už ne emzáci, tak alespoň něco podobně nepříjemného alá můj oblíbenec, který se dokázal dostat do domů svých obětí neuvěřitelně malými otvory? Nemůžu říct, že by byla zápletka s genetikou vyloženě špatná, ale pro kult typu "Akta X" je to prostě málo. Tohle ukrutně nezáživné rozloučení se (?) se tvůrcům bohužel vůbec nepovedlo + asi nebudu jediná, kdo je na rozpacích z milostného vztahu Mulder/Scullyová. Tolik let jsme na to čekali, a pak skočíme přímo doprostřed již vyčpělého vztahu?!? No koho tohle napadlo... ()

Goldbeater

Tak bohužel musím říct, že zakončení jedné velké a fenomenální série je dost velká (sla)bota. Těžko povědět, zda Chris Carter s Frankem Spotnitzem po devíti sériích seriálu ztratili slinu a nemohli ze sebe za žádnou cenu vymačkat alespoň trochu originální či aspoň minimálně epický děj (jak toho bylo u prvního Akta X filmu). Seriál jsem viděl komplet a minimálně do půlky mě šíleně bavil, tohle je ovšem už jen slabý odvar, kterým se tvůrci snažili dostat zřejmě zpět do oběhu. Ovšem jde jen o chabý neúspěch. Zamrzelo. ()

k212

Nechci uvěřit : že Chris Carter je nezručný a nenápaditý režisér, žel v XF - IWTB tomu tak je ; že David Duchovny je nudný a infantilní herec, tady to potvrdil ; že Frank Spotnitz dokáže napsat logicky nedokonalou slátaninu, inu dokáže. Ještě, že jsou ve hře hráči: Mark Snow, jehož náladotvorná a zajímavá instrumentální hudba je jedním z nějvětších plusů tohohle dílka; Gillian Anderson a Billy Connolly, jejichž výkony jsou obdivuhodně zainteresované a přesné. Plakám .... 50% ()

kingik

Agenti Mulder a Scullyová jsou zpět. I když paradoxně už žádnými agenty nejsou, protože Mulder si to u FBI rozházel natolik, že se musí skrývat v ilegalitě, v mírně zanedbaném stavu u kamarádky Scullyové, která vyměnila slušivý agentský kostým za doktorský. Jenže aby se film mohl rozběhnout, musí být povolán alespoň jeden z nich ke složitému a záhadnému případu zmizení agentky FBI. Federálové vezmou Muldera na milost, aby jim s případem píchl a tentokrát se bude při jeho řešení muset obejít bez parťačky Scullyové, protože ta má dost problémů s léčením smrtelně nemocného chlapce, ale Mulder nepřijde zkrátka a zadek mu bude krýt sličná agentka v podání Amandy Peet a deviantní bývalý kněz, který je obdařen nadpřirozenými schopnostmi, a k jehož "viděním" je FBI dost skeptická. Je to už deset let, co na plátna kin tito dva agenti vstoupili a tenkrát mně jejich film nesedl, ale tentokrát se tvůrci vydali inovativní, mírně temnou a mírně zvrhlou cestou, ale celkově velmi atypickou cestou, která zapřísáhlým fanouškům této dvojky, nemusí být po chuti. Oba aktéři nám navíc zestárli, ale jsou stále ve formě, a i když první čtvrtinu Duchovny odehraje s plnovousem, tak se pak stejně zase hladce oholí a je z něj fešák, takže pro fanoušky žádný šok, i když motivy filmu zrovna nejsou nijak záhadné, ani nevysvětlitelné. Občas se stane, že film je s logikou na štíru. Jenže pokud tady někdo něco namítá proti logice, tak pak celá série Akt X je jeden logický nesmysl a koneckonců agenti Mulder a Scullyová přece jsou jen fiktivní filmové postavy a ve fiktivním filmovém světě je přípustné téměř vše. Film si možná ukrojil až zbytečně velký krajíc a motivy zahrnující rusko jazyčný gang provádějící pokusy na lidech, pedofilního kněze a chlapce trpícího nevyléčitelnou chorobou by vydaly nejméně na tři filmy, ale režisér a spoluator scénáře Chris Carter to celkem v pohodě ustál a jeho režie je natolik kvalitní, že si divákovu pozornost udrží a moment překvapení, dynamická akce nebo mrazivé napětí ji rozhodně nechybí. Byl jsem s výsledkem poměrně spokojen a dalšímu filmovému výletu agentského dua se nebráním, i když nikdy nebudu jejich fanouškem. 60% ()

Sobis87

Druhá celovečerní Akta X jsou pro mne velkým zklamáním. Čekal jsem, že se Chris Carter po tolika letech vrátí s něčím vyjímečným, s něčím co se bude moct rovnat tomu nejlepšímu z dlouhé série, která mi kdysi přivodila nejeden ošklivý sen. O to více jsem byl zaskočen tuctovou zápletkou, která je prakticky prostá jakýchkoliv paranormálních jevů, které byly pro sérii vždy typické. Jistě i v seriálu se našlo několik ryze detektivních dílů, kdy se agenti potýkali "pouze" s "normálními" psychopaty, ale abych pravdu řekl, Akta X: Chci uvěřit se i jim ve spoustě věcí stěží vyrovnají. Zápletka je hodně strohá a v klidu by jí vystačila seriálová stopáž, což je u téměř dvouhodinového filmu s prominutím průser. Tvůrci to vyřešili po svém a ve zbytku se řeší vztah mezi oběma agenty a abych řekl pravdu, i když mě pouto mezi Mulderem a Scullyovou v seriálu nebylo vůbec lhostejné, na celém filmu mě štvalo ze všeho nejvíc. Tak nevěrohodný vztah (to, že se Mulder a Scullyová stále oslovují příjmeními, působí poněkud úsměvně), psychologii a křečovité až otravné dialogy jsem už dlouho neviděl (v rámci žánru a očekávání samozřejmě, oproti takovému Saw jsou Akta X divadelním majstrštykem). Film ale v poslední třetině trochu přidá na obrátkách a při finálním rozuzlení nechybí ani pořádná porce napětí a párkrát mě i nepříjemně zamrazilo. Carterovi se dokonce párkrát povede vykouzlit několik atmosférických a šokujících výjevů, nebojí se gore scén a celková atmosféra není vůbec k zahození. Tohle všechno je ale pořád málo na to, abych mohl druhá Akta X označit za nadprůměrnou podívanou. 50% ()

Anderton

Samozrejme, že príbeh by si úplne vystačil na 45 minútovú epizódu. Tvorcovia ale bohvie prečo už urobili dva pokusy vyžmýkať preniaze z fanúšikov prostredníctvom vstupenky do kina. Táto druhá filmová časť neponúka nič navyše oproti tým lepším epizódam seriálu. Výprava nie je bohviekako premakanejšia, na záver nás čaká obligátne mlženie pravdy a tichý súhlas s vecami medzi nebom a zemou. Nevadí mi riešenie otázok božej vôle, ale musí to byť urobené akosi mimovoľne, v Aktoch X nám to tvorcovia oplieskavajú o hlavu hneď od začiatku, aby tú myšlienku pochopil každý. Je to celkom zaujímavé, ale malo to byť viac skryté pod povrchom. Priemerný film, ktorý neurazí a nenudí. ()

Kothy

Poslední film je bez mimozemšťanů, škoda. Ale i tak není úplně k zahození a hezky to celý příběh uzavírá. ()

Smok

Takto to býva, keď očakávania predčia výsledok. Tak som sa tešil a nakoniec dostanem to najslabšie, čo som kedy videl pod hlavičkou "X - Files". Chcem uveriť, že to bude posledný pokus a radšej ako na všetko to dobré hodiť tieň žmýkania peňazí, je treba radšej zložku s nevysvetliteľnými javmi zavrieť. ()

Pokračování, kam se podíváš – 2. část

Pokračování, kam se podíváš – 2. část