Moon

• Velká Británie Moon

To nejtěžší, co tě může potkat 250 000 mil od domova, jsi ty sám. Astronaut Sam Bell (Sam Rockwell) je jediným zaměstnancem pobývajícím na měsíční základně firmy Lunar Industries, se kterou uzavřel tříletou smlouvu. Jeho úkolem je kontrolovat jinak plně zautomatizovanou těžbu vzácného plynu Helium-3, který je na Zemi používán jako palivo. Spojení mezi základnou a Zemí není kvůli pravidelným poruchám téměř možné, a tak je Samovým jediným společníkem a zároveň pomocníkem inteligentní počítač Gerty (jeho hlas namluvil Kevin Spacey). Po téměř třech letech v izolaci si Sam nepřeje nic jiného, než být zpátky na Zemi se svou ženou a malou dcerou, která se narodila těsně před jeho odjezdem. Do návratu na Zemi mu naštěstí zbývají už pouhé dva týdny. Samův zdravotní stav se ale začíná zhoršovat. Bolesti hlavy a halucinace, kterými trpí, způsobí při rutinní prohlídce jednoho z těžebních strojů téměř fatální nehodu, při které je Sam zraněn. Následně překvapivě zjišťuje, že na Měsíci není sám a co víc, že jeho svět možná zdaleka není takovým, jak se zdál být… (oficiální text distributora)

Pharlap

Dost depresivní na můj vkus.. a ze začátku se ten film tak vůbec netvářil. Rozhodně filmová sci-fi událost roku 2009. Po Sunshine, který mi tento film připoměl svými interiéry, stísněnou atmosférou, je tohle další "drama" či thriller ve vědecko-fantastickém hávu. ()

Pauliee

Woow. Taký bezchybný film presne podľa môjho gusta som nevidel už poriadne dlhú dobu. No ja nemám čo dodať, dal by som tomu aj šiestu hviezdičku ak by sa dalo ()

Soubi

Horší než Sunshine, ale přesto velmi dobré drama. Prostředí sterilní stanice na Mesíci vyvolává stísněnou atmosféru, podporovanou vkusnou hudbou s pěkným ústředním motivem. Hlavní hrdina hraje dobře, nepřehrává a je radost ho sledovat. One man show s měsíčním prachem a čtyři hvězdy k tomu. ()

honeybunn2

úúúú, pre takého mainstreamera, ako som ja to bolo fakt veľmi dobré, oceňujem, to že po filme som si povedala "fiiiha, konečne ma niečo prekvapilo, konečne niečo čo je ine..." fak som rada, že aj low budget filmy môžu byť sci-fi a že netreba zbombardovať 16 galaxií s rozpočnom minimálne 120MEGA na to aby sc-fi žáner zaujal, aj obyčajného diváka ako som ja. 4 hviezdy. ()

Cortesz

Překvapivě solidní sci-fi, které sice působí levně a místy i "oldschoolově". Naštěstí to není jedna z těch trikových sci-fi, takže zde nejsou nějaké rušivé a odpudivé levné triky. Film sází na scénář, který je vymazlený, ale především sází na herecký um Sam Rockwell, který zde svou "one man show" zvládá na jedničku a dokáže celý film utáhnout sám. Ovšem abych se přiznal, chvílemi jsem se nudil, ale naštěstí má film rozumnou stopáž, takže to není nic, kvůli čemu bych měl jít s hodnocením níž. ()

ratpile

Během první ploviny, jsem se vůbec, ale vůbec nechytal, tak nějak jsem se nedokázal do filmu dostat a přemýšlel jsem o nadhodnocení snímku, jenže, to vše se totálně změnilo po Samově telefonátu na Zem. Od totoho okamžiku mě Moon emočně pohltil jako se to dlouho žádnému snímku nepovedlo a nechybělo moc, aby mě pocit samoty, bezmoci, soucitu s hrdinou, dohnal až k slzám. Moon není filmem o spletitém příběhu s neodhadnutelnou pointou, je to film o pocitech, které při jeho sledování cítíte. Sam Rockwell zahrál naprostý herecký koncert, Kevin Spacey dodal robotu Gertymu lidskoti, miniatury, jako ze staré školy a skvělý, smutný hudební motiv od Clinta Mansella, zase nezaměnitelnou atmosféru samoty pustého Měsíce. Opravdu nečekané, osobité, osobní, nemainstreamové, skvělé. Tohle že je režijní debut! I want to go home :-( ()

Elegnor

Pěkná psychárna, takovejhle film mi poslední dobou chyběl. Hezky vystižená tísnivá atmosféra osamělosti, ovšem často sama sobě dost podobná, což mě osobně snižuje časem požitek a přestává bavit. Citlivej empatickej robot se smajlí displejem mě na druhou stranu neskutečně učaroval a má ode mě jednu hvězdu sám.. ()

curfew77

Milá sci-fi z opravdu velmi staré školy a tudíž nic pro milovníky akce: Moon si vystačí s monology a dialogy, dlouhými záběry na působivě pustou měsíční krajinu a depkařením. Osobně mám s filmy tohoto druhu ten problém, že si je opravdu jen hodně zřídka pustím podruhé - a třeba konkrétně tenhle jsem si musel rozdělit na dvě promítání. Bez mučení navíc přiznávám, že ani můj oblíbený Sam Rockwell mě tentokrát nikterak nenadchl, radši ho mám v méně civilních rolích. Trochu mi taky neseděla hlavní zápletka scénáře, do které se mi neustále vtírala otázka "Proč by to tak mělo být?" - a tenhle pocit ještě zesílil poté, co závěrečné vteřiny jinak důsledně odtažitého filmu najednou naznačí vazbu na nepříliš vzdálenou budoucnost. Opravdu uvěřitelná stavba svébytného a znepokojujícího jinosvěta, tak jak ji umí ve svých filmech vykreslit třeba Christopher Nolan, se prostě nekoná. Body k dobru za originální nápad s osmajlíkovaným robotem jménem Gerty, přesto mi z toho vychází "jen" 65 % a nejslabší čtyři hvězdy. ()

Mr.Roman

Ojedinelé béčko, ktoré dokáže zapôsobiť aj na malom priestore. Nechcem zbytočne prezrádzať viac, podľa mňa je prínosnejšie ísť na film s minimom informácií. ()

Pavew

Jak již mnoho uživatelů přede mnou napsalo, jedná se o film s výbornou atmosférou, skvělou hudbou a neotřelým příběhem. To se filmu rozhodně upřít nedá. Ale pokud má divák alespoň základní znalosti fyziky a je zvyklý u filmů přemýšlet, budou ho během celého filmu rozčilovat záběry ve kterých se evidentně vyskytuje gravitace srovnatelná s tou na zemi, přenos na zem v reálném čase a mnoho dalších... Bez těchto "bugů" by to bylo za 4*, takhle bohužel o jednu méně. ()

Burrows

Komorní indoorová sci-fi s naleštěným a nablýskaným interiérem vesmírné stanice, předkládající otázku klonování a jeho případného zneužití ziskuchtivými firmami. Zklamání z Mansellovi hudby. I přes to dám MOONu ještě příležitost, ta atmosféra se mi velmi líbila. ()

Sierra88

Velmi, napínaví film s psychologickou odezvou, který neklesal na rytmu. Stále se něco děje a udrží vás v napínavé atmosféře až do samého rozuzlení. Kevin Spacey (Gerty), zapůjčení svého hlasu robotový, který děla společnost Sámovy, byla velím zajímavá! Sam Rockwel,l párkrát byl nejistý ale zvládnul to velmi dobře. Velmi doporučují fanouškům Stanley Kubrická. ()

ab.dul

Ne moc scifi snímků se ke mně dostanou a o to spokojenější jsem, když shlédnu fakt pěkný. Atmosféra tajuplného měsíce uchvátí. Po třech letech na měsíci bych asi takto nemluvil, ale odhalení pravdy je silnější, než kdejaká rutina. Těšit se na manželku, která čeká na svého manžela na zemi, musí být velmi náročné, na druhou stranou pohonem k přežití. Online přenos není možný, rozuzlení a osud hlavního hrdiny a jeho nalezivší dvojníků děsivé. Inteligentní robot jako kamarád nezklame a vždy pomůže. Na tomto stavěný příběh emocí Sama Bella (Belů) dojme nejednoho diváka. ()

Marty20

Možný !!SPOILER!! Vykrádačka jako Brno, ale pro jednou se to dalo. Rockwell skvělý. Ale bylo to zbytečně jednoduchý, žádná překážka, žádný odpor od kohokoli, žádné napětí a robot naprogramovaný tak, že mu snad měl na cestu ještě udělat svačinu. A zamyslel se někdo kam jako doletěl a komu asi spadl z nebe přímo do náruče? Ne ne dostat se na 3* pro mě nebylo zase tak jednoduchý. ()

Vikinec

Sci-fi, které jde jinou cestou než Emmerich nebo (jak se dozvím zítra) Cameron. Úsporné kulisy prakticky bez triků (vynecháme-li mluvícího robota :-)) jsou obestoupeny strhujícím, ač komorně laděným dějem bez politických či jiných klišé (až na zlou nadnárodní společnost, no...). Sam Rockwell jako dvojjediný herec v celém snímku působil velmi autenticky a doplňoval scénaristy dobře vymyšlenou story o měsíčním osamění. Zápletka, která z tohoto příběhu vyvstane, splňuje všechny nároky chytrého thrilleru s "bombastickým", pouze v jedné krátké větě vysloveným, rozuzlením Když ke všemu pomineme pár věcných chyb (na odvrácené straně Měsíce lze vidět Zemi), dostaneme zajímavou střízlivou sci-fi s atmosférou podobnou "Ikarii XB1" (zatíženou ideologií pouze nezbytně nutně) aspirující na smetení takových filmů jako je třeba "Pandorum". Zdá se, že rok 2009 žánru sci-fi skutečně prál. 4,5* ()

Solverino

Wow! Super! Sice jednoduché a levné (obzvláště ten robot se smajlíkem), ale dost dobrá zápletka i když konec lehce slabší. Lze jen doporučit. Opět po delší době něco, na co se dá koukat... Bravo! ()

ma883

Po delší době zase jedno sci-fi k přemýšlení. Chvílemi vyvolává pocit sledování Vesmírné odysey. Bezprostředně po shlédnutí, jsem stále nevěděla, zda to bylo dobré či hloupé. Koncert pro jednoho herce může mít totiž jen dvě podoby. Buď vás okouzlí, nebo už ho nikdy nechcete vidět. Abych pravdu řekla, ani s týdenním odstupem stále nevím. Ale jedno vím jistě. Asi po dvou dnech po shlédnutí mi začaly myšlenky létat kolem hlavního hrdiny, příběhu a celkové atmosféry a musela jsem proti své vůli konstatovat, že ve mně Měsíc zanechal hluboké pocity, což se mnohdy i pětihvězdičkovým filmům nepodařilo. ()

Viko

Výborné sci-fi převážně díky výkonu Sama Rockwella. Nižší rozpočet se projevil v počítačové grafice, ale v důsledku působí spíš mile než nepatřičně. Na to, jak je nosná myšlenka filmu jednoduchá, je ideální stopáž, která udrží diváka pozorného a v napětí, ikdyž by se tempo mohlo zdát místy rozvláčnější. Potěší narážky na tvůrce sci-fi klasik a jejich díla. ()

Mute už je za rohem

04.05.2014

Filmový Warcraft našel režiséra

Filmový Warcraft našel režiséra

01.02.2013

A je to velmi zajímavá volba. Brit Duncan Jones (jen tak mimochodem, je synem Davida Bowieho) se prosadil působivou psychologickou sci-fi Moon, kterou pořídil za skromných 5 milionů dolarů. Na… (více)