Zlatý Glóbus 2009 (TV pořad)

66th Annual Golden Globe Awards, The

Publicistický

USA, 2009, 180 min

Bruce Vilanch

Seth Rogen, Jake Gyllenhaal, Drew Barrymore, Steven Spielberg, Jennifer Lopez, Salma Hayek, Sacha Baron Cohen, Ricky Gervais, Simon Baker, Amy Poehler, Glenn Close, Kate Winslet, Beyoncé Knowles, Tom Wilkinson, Laura Dern, Eva Mendes, Zac Efron, Jonathan Rhys Meyers, Gabriel Byrne, Michael C. Hall, Jon Hamm, Hugh Laurie, Sally Field, Mariska Hargitay, Kyra Sedgwick, Anna Paquin, Dianne Wiest, Rachel Griffiths, Melissa George, Eileen Atkins, Neil Patrick Harris, Denis Leary, Jeremy Piven, Blair Underwood, Johnny Depp, Emma Thompson, Meryl Streep, Frances McDormand, Sally Hawkins, Rebecca Hall, Sean Penn, Frank Langella, Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Mickey Rourke, Kristin Scott Thomas, Angelina Jolie, Anne Hathaway, Demi Moore, Peter Morgan, Philip Seymour Hoffman, Ralph Fiennes, Robert Downey Jr., Tom Cruise, Colin Farrell, Susan Sarandon, Shirley MacLaine, Laura Linney, Catherine Keener, Judi Dench, Gerard Butler, Maggie Gyllenhaal, Aaron Eckhart, Alec Baldwin, Tony Shalhoub, David Duchovny, Kevin Connolly, Steve Carell, Renée Zellweger, Paul Giamatti, Kevin Spacey, Kiefer Sutherland, Laurence Fishburne, Tracy Morgan, Pierce Brosnan, Sam Mendes, Ron Howard, David Fincher, Danny Boyle, Stephen Daldry, Mary-Louise Parker, Tina Fey, Debra Messing, America Ferrera, Christina Applegate, Martin Scorsese, Dustin Hoffman, Penélope Cruz, Mark Wahlberg, Cameron Diaz, Clint Eastwood, Eva Longoria, Julie Benz, Freida Pinto, Zachary Quinto, Chris Pine, Elizabeth Banks, Bob Balaban, Jennifer Morrison, Amanda Seyfried, Amy Adams, Dev Patel, Jenna Fischer, Evan Rachel Wood, Lisa Rinna, Lisa Edelstein, Olivia Wilde, Madeline Zima, Rumer Willis, Taraji P. Henson, Brooke Burke-Charvet, Ashton Kutcher, Jennifer Carpenter, Justin Kirk, Kevin Nealon, Vanessa Hudgens, Hayden Panettiere, Kate Beckinsale, B. J. Novak, Tom Hanks, Rita Wilson, Patrick Dempsey, Brendan Gleeson, Jane Krakowski, Madeleine Martin, Marc Anthony, Sting, Trudie Styler, Heidi Klum, Sigourney Weaver, Julia Ormond, Elisabeth Moss, Jessica Capshaw, Darren Aronofsky, Bruce Springsteen, Marisa Tomei, Sandra Bullock, Miley Cyrus, Billy Ray Cyrus, Terrence Howard, Viola Davis, Peter Gabriel, Simon Beaufoy, Rainn Wilson, Matthew Weiner, Rex Lee, Christian Colson, Dina Eastwood

Jestliže bylo loňské předávání Oscarů "české", letošní Glóby musí být dle stejné logiky "britské": nejvíc perlili (a nejvíc lidí pozuráželi) Angličané Ricky Gervais a Sacha Baron Cohen, čtyři ceny si odnesl anglicko-americký Slumdog Millionaire, dvě Angličanka Kate Winslet (stále doufám, že předváděla jenom parodii dojaté děkovačky), po jedné ceně Angličan Tom Wilkinson, Angličanka Sally Hawkins a Ir Colin Farrell.(14.1.2009)

Nejlepší film (drama): Avatar. Nejlepší film (komedie / muzikál): Pařba ve Vegas. Nejlepší režie: James Cameron – Avatar. Nejlepší herečka (drama): Sandra Bullock – Zrození šampióna. Nejlepší herečka (komedie / muzikál): Meryl Streep – Julie a Julia. Nejlepší herec (drama): Jeff Bridges – Crazy Heart. Nejlepší herec (komedie / muzikál): Robert Downey, Jr. – Sherlock Holmes. A další, a další........(12.1.2015)

Ceremoniál předávání Zlatých glóbů jsem viděl teprve podruhé a poprvé v přímém přenosu. Mé první setkání s těmito cenami proběhlo v roce 2005, kdy přímý přenos vysílala Česká televize. Musel jsem však v pondělí vstávat do školy, a tak jsem si to naprogramoval a pustil si to v pondělí odpoledne. Nyní jsem si to však užil naplno v přímém přenosu i s tou neopakovatelnou atmosférou nedělní noci. A užil jsem si to parádně. A pozor, to nejdůležitější, užil jsem si to, i když vůbec neumím anglicky. Opravdu jsem skoro vůbec nerozuměl, moje znalosti dostačovaly tak maximálně k tomu pochytit sem tam nějaké to slovo, a k tomu, abych věděl, kdo je nominovaný a kdo vyhrál. A kdo by myslel, že mi jazyková bariéra vadila, ten by se spletl. Nepotřebuji rozumět anglicky k tomu, abych pochopil emoce jednotlivých vyznamenaných a abych si tuhle zábavu užil. A já jsem si to užíval opravdu maximálně. Co mi pouze vadilo, tak to byly reklamní pauzy, ale tak to se dá přežít, když člověk na těch pět minut přepne na nějaký jiný program. Takže teď ani tak nehodnotím ten pořad jako takový, ale hodnotím spíše to, jak jsem tento pořad vnímal pocitově. A navíc moje nejoblíbenější herečka Kate Winslet získala dva glóby, takže jsem maximálně spokojený. Prostě jsem si to užil a určitě si užiju i záznam, který bude, předpokládám, opatřený nějakým českým komentářem. Za sebe můžu říci, že jsem tedy nadšený a už se těším na 22. února na udílení Oscarů. Uděluji pět hvězdiček.(12.1.2009)

Indická milá pohádka o tom, jak chuďas ke štěstí a modelce přišel nepřekvapivě a nezaslouženě vítězila, Kate předváděla hysterii na úrovni Halle Berry (prosím, nedávejte jí toho Oscara, já už to znovu nechci vidět), Pixar to schytal za zásluhy a dobrou animaci. Eastwood ostrouhal nezaslouženě za song Gran Torino i hudbu k Výměně za kterou měla vyhrát i Angelina, Californication taky nic, naopak potěšilo nepřekvapivé vítězství Heatha (RIP), Rourka a Farrela. Většinou kladně hodnotím i možnost delšího projevu než na Oscarech, ale u někoho už to bylo silně na pěst (zdravím Kate). Podtrženo sečteno, jestli tohle napovědělo o Oscarech, tak je tenhle ročník hodně zabitý.(13.1.2009)

Udalosť večera : Triumf Kate Winslet, (I am used to my not winning habit! :) To dievča konečne ukázalo, že má nato byť najlepšou v roku, dokonca v dvoch kategóriách za sebou. Po dlhom čakaní a nulovému víťazstvu, teraz nielen zaslúžene, ale hlavne právom ( kto videl RR ci Reader, vie o čom hovorím) dosiahnutý vrchol. Len tak ďalej aj na Oscaroch!;)(13.1.2009)

• - Přímý přenos 67. ročníku udílení Zlatých glóbů se vysílal živě z hotelu Beverly Hilton v Beverly Hills ve státě Kalifornie v neděli 17. ledna 2010. Byl to první ročník, který se vysílal živě. Ceremoniál moderoval Ricky Gervais. (Terva)