Jak jsem přežil (TV seriál)

Ako som prežil

Slovensko, 2009, 9 h 1 min (Minutáž: 12x45 min)

Slavo Solovic

Elena Podzámska, Marián Miezga, Eva Matejková, Zuzana Mauréry, Pavol Višňovský, Henrieta Mičkovicová, Ľuboš Kostelný, Matej Landl, Lívia Bielovič, Alfréd Swan, Dana Košická, Judita Hansman, Dominika Kavaschová, Klára Dubovicová, Zuzana Fialová, Jaroslav Mottl, Kristína Turjanová, Oľga Solárová, Ivan Romančík st., Alexander Bárta, Anna Maľová, Jevgenij Libezňuk, Ivana Kuxová, Peter Kočiš, Štefan Kožka, František Kovár, Viera Topinková, Alžbeta Stanková, Peter Oszlík, Eva Večerová, Dušan Kaprálik, Dušan Trančík, Soňa Norisová, Marko Igonda, Bohunka Vanková, Lukáš Trnka, Dagmar Abrahamová, Henrieta Jančišinová, Laco Hrušovský, Jana Kolesárová, Laura Hritzová, Juraj Hrčka, Michaela Mikulášová-Čobejová, Martin Mňahončák, Marián Prevendarčík, Karol Čálik, Ján Gallovič, Lucia Hurajová, Adriana Vallová, Katarína Brychtová, Ivo Gogál, Andrej Ranenik, Marián Viskup, Miroslav Babják, Michal Soltész, Andrea Karnasová, Laura Kovalová, Anna Višňovská, Vladimír Kittler, Ivan Šándor, Vanda Ružičková, Andrea Kiráľová, Jakub Lorencovič, Zuzana Šímová, Juraj Šimko, Lucia Vráblicová, Emília Došeková, Juraj Kemka, Štefan Hric, Andrej Palko, Soňa Valentová, Milan Chalmovský, Gejza Benkő, Lenka Barilíková Spišáková, Tibor Vokoun, Dušan Vaňo, Vasiľ Rusiňák, Miroslav Beňuš, Juraj Ulický, Ivan Gontko, Alena Ďuránová, Ladislav Kerata, Sebastian Bobál, Zuzana Vačková, Erika Lásková, Ján Greššo, Milada Rajzíková, Štefan Richtárech, Olga Illiková, Ľubica Očková, Ján Slezák, Beata Hileková, Ladislav Neshyba, Ľudovít Vörös, Zuzana Porubjaková, Erik Peťovský, Lucia Lapišáková, Beáta Dubielová, Eva Landlová

O niečo lepšia úroveň, než obvyklý slovenský seriálový plevel, no ku kvalitnému dramatickému seriálu to má zatiaľ (po 1. časti) dosť ďaleko. Príliš ľahko predvídateľné, natočené tak "na efekt", aby to pôsobilo silne emocionálne, čo ale vôbec nefunguje. Čo sa týka hercov, tí sa ani tu nezbavili toho typického slovenského divadelného prehrávajúceho prejavu. Prvá časť 50%, uvidíme, čo bude ďalej... Výborná druhá časť môj názor podstatne vylepšila, začínam uvažovať o štyroch hviezdičkách.(23.3.2009)

Řekl bych to asi takhle. Jako filmový laik mohu napsat, že výběr dramatických vzorců je zdařilý a když mají depresivní náboj tak jsou zajímavé už jen tím, že jsou nepochybně ze života. Jde vlastně jen o dramata obyčejných lidí související přirozeně s věcmi lidské existence, které náhle můžou potkat každého a lehce se nevyslovují. Jak příběhy ukazují, tak řešení a východiska existují. Pravdou je, že občas to zaskřípalo v některých scénách, ovšem posuzovat kritickým metrem není zcela na místě. Protože ve skutečném životě se tyto uvěřitelně podobné situace dějí a dokonce opakují. Ostatně zkusme si na chvíli představit v příbězích svojí roli. Protože vnímavému diváku mají některé příběhy určitě co říci. A takto jsem to chápal a vnímal já. Rychle jen ještě dodám, že dobrá byla i volba herců(23.1.2012)

• Snake.Charmer

Hodnotím zatím jen díl o domácím násilí s Ľubošem Kostelným. Jeho herectví je v podstatě jedinou nadprůměrnou složkou tohoto dílu. Jinak se jedná o rutinní až podprůměrné zpracování, které je i na dnešní průměrnou televizní tvorbu až moc televizní. Scénář na tom není o moc lépe, něco je značně vykonstruované a o nějakém hlubším prokreslení postav nemůže být ani řeč. Na mě osobně to působilo celé značně povrchně. Problémem může být i celkem krátká stopáž, která nějaké hlubší rozvinutí rozhodně nepodporuje. Kdybych měl srovnávat s našimi Soukromými pastmi, tak z toho vycházejí o dost lépe.(11.1.2012)

Po dnešním prvním díle dávám 4 hvězdičky. Možná se hodnocení změní, ale nemyslím si to. Opět se utvrzuji v tom, že Slováci točí lepší seriály než Češi. Ako som prežil je seriál krutě realistický. Depresivní, příšerně depresivní a srdcervoucí. Ale je to dobře. Je obohacující prožít si alespoň část té bolesti, kterou mnozí lidé s podobnými příběhy trpí.(2.1.2012)

Ľudská tragédia niekedy so šťastným, niekedy s nešťastným koncom. Námetom pre autorov sa stali skutočné osudy ľudí a príbehy vychádzajú s reálnych faktov a udalostí, ktoré sa stali možno práve vašim známym alebo vám...HOD:65,44%...PS: Nad filmom by sa všetci mali zamyslieť a povedať si, ako je vlastne život krásny.(1.7.2013)

• - Katarína Brychtová ukončila zoznam hercov z Paneláku (od r. 2008), ktorí si zahrali aj v seriáli Ako som prežil. Celkovo ich bolo 13. (Marchelinko)

• - Ivo Gogál sa v projekte TV JOJ objavil znovu po troch rokoch. (Marchelinko)

• - Náročná scéna havárie sa nakrúcala na dvakrát. Pri prvom pokuse totiž šofér netrafil figurínu v optimálnom uhle. (Markus)