Jak jsem přežil (TV seriál)

Ako som prežil

Slovensko, 2009, 9 h 1 min (Minutáž: 12x45 min)

Slavo Solovic

Elena Podzámska, Marián Miezga, Eva Matejková, Zuzana Mauréry, Pavol Višňovský, Henrieta Mičkovicová, Ľuboš Kostelný, Matej Landl, Lívia Bielovič, Alfréd Swan, Dana Košická, Judita Hansman, Dominika Kavaschová, Klára Dubovicová, Zuzana Fialová, Jaroslav Mottl, Kristína Turjanová, Oľga Solárová, Ivan Romančík st., Alexander Bárta, Anna Maľová, Jevgenij Libezňuk, Ivana Kuxová, Peter Kočiš, Štefan Kožka, František Kovár, Viera Topinková, Alžbeta Stanková, Peter Oszlík, Eva Večerová, Dušan Kaprálik, Dušan Trančík, Soňa Norisová, Marko Igonda, Bohunka Vanková, Lukáš Trnka, Dagmar Abrahamová, Henrieta Jančišinová, Laco Hrušovský, Jana Kolesárová, Laura Hritzová, Juraj Hrčka, Michaela Mikulášová-Čobejová, Martin Mňahončák, Marián Prevendarčík, Karol Čálik, Ján Gallovič, Lucia Hurajová, Adriana Vallová, Katarína Brychtová, Ivo Gogál, Andrej Ranenik, Marián Viskup, Miroslav Babják, Michal Soltész, Andrea Karnasová, Laura Kovalová, Anna Višňovská, Vladimír Kittler, Ivan Šándor, Vanda Ružičková, Andrea Kiráľová, Jakub Lorencovič, Zuzana Šímová, Juraj Šimko, Lucia Vráblicová, Emília Došeková, Juraj Kemka, Štefan Hric, Andrej Palko, Soňa Valentová, Milan Chalmovský, Gejza Benkő, Lenka Barilíková Spišáková, Tibor Vokoun, Dušan Vaňo, Vasiľ Rusiňák, Miroslav Beňuš, Juraj Ulický, Ivan Gontko, Alena Ďuránová, Ladislav Kerata, Sebastian Bobál, Zuzana Vačková, Erika Lásková, Ján Greššo, Milada Rajzíková, Štefan Richtárech, Olga Illiková, Ľubica Očková, Ján Slezák, Beata Hileková, Ladislav Neshyba, Ľudovít Vörös, Zuzana Porubjaková, Erik Peťovský, Lucia Lapišáková, Beáta Dubielová, Eva Landlová

Řekl bych to asi takhle. Jako filmový laik mohu napsat, že výběr dramatických vzorců je zdařilý a když mají depresivní náboj tak jsou zajímavé už jen tím, že jsou nepochybně ze života. Jde vlastně jen o dramata obyčejných lidí související přirozeně s věcmi lidské existence, které náhle můžou potkat každého a lehce se nevyslovují. Jak příběhy ukazují, tak řešení a východiska existují. Pravdou je, že občas to zaskřípalo v některých scénách, ovšem posuzovat kritickým metrem není zcela na místě. Protože ve skutečném životě se tyto uvěřitelně podobné situace dějí a dokonce opakují. Ostatně zkusme si na chvíli představit v příbězích svojí roli. Protože vnímavému diváku mají některé příběhy určitě co říci. A takto jsem to chápal a vnímal já. Rychle jen ještě dodám, že dobrá byla i volba herců(23.1.2012)

Skoda, ze tento cyklus nemal viac casti. A skoda, ze som ich nevidela vsetky. Ale ved este nie je vsetkym dnom koniec :-). Ucelene pribehy, ktore nie su nechutne nasilu roztahovane roznymi smermi, ako je to teraz u TV serialov "v mode", maju nieco do seba. Veru, nebolo to zle, zopar hereckych vykonov bolo velmi dobrych.(17.9.2009)

Ľudská tragédia niekedy so šťastným, niekedy s nešťastným koncom. Námetom pre autorov sa stali skutočné osudy ľudí a príbehy vychádzajú s reálnych faktov a udalostí, ktoré sa stali možno práve vašim známym alebo vám...HOD:65,44%...PS: Nad filmom by sa všetci mali zamyslieť a povedať si, ako je vlastne život krásny.(1.7.2013)

• Snake.Charmer

Hodnotím zatím jen díl o domácím násilí s Ľubošem Kostelným. Jeho herectví je v podstatě jedinou nadprůměrnou složkou tohoto dílu. Jinak se jedná o rutinní až podprůměrné zpracování, které je i na dnešní průměrnou televizní tvorbu až moc televizní. Scénář na tom není o moc lépe, něco je značně vykonstruované a o nějakém hlubším prokreslení postav nemůže být ani řeč. Na mě osobně to působilo celé značně povrchně. Problémem může být i celkem krátká stopáž, která nějaké hlubší rozvinutí rozhodně nepodporuje. Kdybych měl srovnávat s našimi Soukromými pastmi, tak z toho vycházejí o dost lépe.(11.1.2012)

Mezi deseti díly, které Prima odvysílala v lednu 2012, je většina průměrných. Na krátkém prostoru autoři rozvádějí příběh příliš stylizovaně, místy plytce - dokladem je toho především Stratený. Nelogické časové posuny, hysterické chování matky, ještě podivnější jednání zhrzené milenky. Ale z té průměrnosti vyčnívá příběh Dokonalý muž. Podobně jako v Soukromých pastech velice citlivé téma zobrazeno přesvědčivě. Z hereckých výkonů mě překvapila vážnou polohou i Betka Stanková - To dieťa nieje moje. A počuť slovenčinu, to se počítá:-)(3.2.2012)

• - Záverečná epizóda sa nakrútila za 4 dni. (Marchelinko)

• - Ivo Gogál sa v projekte TV JOJ objavil znovu po troch rokoch. (Marchelinko)

• - Nakrúcanie úvodných scén poznačilo počasie, najmä mráz. V Miloslavove, kde zábery vznikali, sa dokonca tvorila poľadovica. (Markus)