Zrození šampióna

The Blind Side

Drama / Sportovní / Životopisný

USA, 2009, 123 min

• Bebacek

..aneb Jak Sandra Bullock naučila hrát kluky americký fotbal pomocí pár rad od srdíčka. Dle silného nadhodnocování soudím, že většina lidí musí mít fakt prázdné životy, když tohle žere. O to zvlášť, že je to jedna z těch megapřikrášlených "true stories" (stačí jen srovnat vzhled protagonistů ve filmu s jejich předobrazy na fotkách v závěrečných titulcích). Křesťanství zkrátka není o tom, že se všichni mají pohádkově sluníčkově rádi, ale o tom, že si doma vyvěsíte morbidní mrtvolu na kříži a jednou za rok (nejlépe na Štědrý den) se zajdete sborově pomodlit do kostela. Nehledě k tomu, že The Blind Side je film rasistický jak prase. A Sandra nevyniká kvůli svému herectví, ale díky té své k poblití peroxidové hlavince. ___ Update: Toho Glóba ji fakt někdo koupil, jinak nevím.(17.1.2010)

• Le_Chuck

Tak akademici za toto skončia v pekle a môžu tam hrať s mojou prvou sigálnou človeče. K.O. kvalitnej drámy ako takej (jediný sebeviac nádejný konflikt nedostane viac ako 10 minút kotúča a už sa končí happy slzou) ako aj príbehu samotného, ktorý by si nejaký ten bod zaslúžil. Nemôžem fandiť prežratej prvoplánovej dojnej krave, ktorá kol seba minuje plytkú symboliku pre dorast a vyžadujúcej si diváka Michaela (pasívneho bula), ktorého bude za ručičku ťahať alejou morálnych kresťanských kvalít. Od jednej pravde k druhej. Ano, Sandrina najlepšia rola v doterajšej filmovej kariére (veľmi tesne za Miss Congeniality). Vypelichané až beda, bez jediného náznaku kvality (čoby len technickej). 10%(22.3.2010)

• FlyBoy

Nesúdim. Prečo by som aj mal keď sa kedysi jeden sociálne zle zabezpečený černoch/velikán reálne popasoval s nešťastím a zrejme vopred zbrane nezložil. To sa cení. Hrozba gýčovitej rekonštrukcie sa však naplnila a kresťanský brainwashing s menovateľom duchaplnej adopčnej otvorenosti sa domáha porozumenia. Napriek mojej neznášanlivosti si Sandra Bullock aspoň na zlomok svojho kariérneho šaškovania siaha na imaginárny vrchol nevtieravého herectva a rolu matky/boháčky zvláda s gráciou. Žiaľ vypočítavá zvieracia kazajka, ktorou ma John Lee Hancock v istých pasážach zväzuje je faux pas povážlivého rangu a nevytrhne to ani ukazovák na portrét cudzoložného Busha. Takže je na každom či chce byť "znásilnený" alebo "radodajný". Inu uhol pohľadu, že ano.(13.3.2010)

Polozte si kazdy jednu otazku. Byt na mieste Leigh Anne Tuohy, urobili by ste to iste? Prichylili by ste neznameho mrznuteho velkeho cierneho chlapca vo svojom dome? Leigh Anne ano a za to si jej pribeh a Michaelov pribeh zasluzi 5 hviezd. A nielen za to. Za vyborny Sandrin herecky vykon, za styl, akym bol film ponaty, aj ked sa vam na jeho konci bude lepit vsetko, co vas len napadne, budete vediet, ze to za to stalo a zaverecne fotografie a kratka pasaz z draftu vas v tom len utvrdia, ze ste boli svedkami vynimocneho pribehu.(8.12.2009)

Umelo našróbovaná americká sentimentalita plná divných úkazov, nedôverčivých charakterov s neobyčajne bizarnou postavou veľkého muža so srdcom nevinného dieťaťa. Kresťanské motívy sú na zamyslenie, ale svojrázna Sandra Bullock je až príliš (ne)dokonalou kreatúrou. Tvorcovia sa všemožne snažili dohnať divákov k slzám, až som mala pocit, že nehľadia na pretekajúci pohár mojej trpezlivosti, ktorú vonkoncom nezlomí úbohý chalan bez domova schopného uskutočniť svoje sny vďaka milosrdnej americkej rodinke. A to sa považujem za veľmi emocionálnu osôbku.(10.4.2010)

• - Collins Tuohy pomáhala často Michaelovi s domácím studiem a vzdala se tak mnoha příležitostí k postupu ve škole. (HellFire)

• - Postava z filmu Big Tony (Omar J. Dorsey) je založená na skutočnej osobe s menom Tony Henderson. (TomasB.)

• - Se ziskem 34,5 milionů amerických dolarů se film stal po snímku Twilight sága: Nový měsíc (2009) druhým nejúspěšnějším filmem víkendu. (Kamiiik)