Zrození šampióna

• Austrálie

The Blind Side

Drama / Sportovní / Životopisný

USA, 2009, 123 min

Stoprocentně americký příběh. Tak nevěrohodný, že se jednoduše musel stát. Na smrtelně vážné drama si Blind Side nehraje, ono je v něm drama vůbec vytlačováno do autu. Situace jsou neustále zlehčovány humorem a briskní výměny hlášek by našly své uplatnění spíše v sitkomu. Ani nemusíte znát fakta, abyste dopředu věděli, jak vše dopadne. Jediné potenciální překvapení (Tuohyovi se stali Michaelovými patrony kvůli slávě a penězům) je zadupáno v zárodku a tuhle nekřesťanskou interpretaci si tak můžete dovolit leda mimo filmový diskurz. Sandra Bullock filmu samozřejmě dominuje, široko daleko není stejně známého herce (čestná rolička Kathy Bates potěší, ale to je asi tak vše), v zásadě ale hraje pouze vyzrálejší verzi jedné z nespočtu svých hrdinek romantických komedií. Michael Oher má možná talent od Boha, možná jen nadváhu. Soudě z nejčerstvějších fotografií a jeho filmografie, John Lee Hancock nemá ani jedno. Ale nechť si klidně natáčí, těžko tím někoho urazí. 65% Zajímavé komentáře: Cival, FlyBoy, curunir, grogodil, oje, Murrro(26.11.2010)

"Tenhle pohled jsem viděl už mockrát. Bude po jejím." Tak to máme s panem Tuohym společné - jsme nezpochybnitelnými vládci domácnosti a to až do okamžiku, kdy se ženy vrátí domů. A když se rozhodnou změnit postavení sedačky, přepnout televizní kanál nebo adoptovat několikatunového černocha, tak bude po jejich. Takže se doma najednou může objevit Michael, který je hrdým vlastníkem IQ 80 a 98% ochranných instinktů, což z něj může udělat i hráče NFL? Já s tím tedy souhlasím, protože americký fotbal považuju za zábavu velkých a silných debilů a v tom příběh nemá slabinu. Další jeho výhodou je skutečnost, že na dramatickou strunu brnká velmi umírněně a vyvažuje ji lehkým humorem. Svět je tedy v rovnováze, Michael na hřišti a mně snad ukápne jedna upřímná slza dojetí.(10.9.2016)

• choze

Líbivá křesťansko-oscarová citová vydíračka o tom, že pomáhat druhým je přece hrozně snadné. Dá se nato koukat, pokud to nemíníte brát vážně. Doufám, že vznikne pornoverze, protože jak je v samotném filmu naznačeno, spojení velkej černoch + prvotřídní bílá MILFka + její neviňoučká teen dcerka, to má rozhodně potenciál. Sandře Oscara přeju, ale zas až tak to tu nerozčísla.(4.5.2011)

Věřím, že každý máme svůj osud napsaný někde ve hvězdách. Osudem Michaela Ohera zřejmě bylo potkat ženu ve středním věku, která se rozhodla projevit trochu té křesťanské solidarity a rozhodla se mu dát domov, zázemí a milující rodinu. Díky tomu se z něj nestal další z mnoha členů afroamerických gangů nebo něco horšího, ale stal se z něj nadějný hráč amerického fotbalu a vysokoškolský student. Filmy natočené podle skutečných událostí v sobě skrývají jakési zvláštní kouzlo, a ani Zrození šampiona není výjimkou. Je to úžasný příběh, který mě dokázal zaujmout, a o to jde ve filmu především. Když má film silný příběh, pak už jen stačí do něj dosadit vhodné herce, kterým jejich role uvěříte, a to se zde rozhodně stalo. Quinton Aaron vypadá, že by neublížil ani mouše, Sandra Bullock je v roli matky velice přesvědčivá, a ani ostatní herci za touto ústřední dvojicí nezaostávají. Ve výsledku film vnímám jako téměř dokonalý, trochu mi totiž vadí, že hlavní hrdina vlastně ještě v době vzniku filmu v profesionálním sportu téměř nic nedokázal, kdyby se to natočilo třeba poté, co vyhrál Super Bowl, tak by film měl asi větší opodstatnění. Ale i tak je to příjemný film, kterému uděluji lepší čtyři hvězdy.(9.3.2013)

Rozpočet $29miliónovTržby USA $255,959,475Tržby Celosvetovo $309,208,309Tržby za predaj Blu-ray v USA $15,247,964 //počet predaných kusov 608,877Tržby za predaj DVD v USA $123,103,493 //počet predaných kusov 8,356,817Americká omáčka bez citu, tak za toto dostala Sandra Bullock Oscara, sila, to ho potom mohla dostať aj za polovicu iných filmoch kde hrala, nie že by som ju nemal rád ako herečku ale akademici čo tropia je niekedy neskutočné. Príbeh sám o sebe nie je zlý ale jeho pasívne podanie John Lee Hancockom smeruje až k nudnej lacnej televíznej produkcii a nie k veľkému a prekvapivo komerčne úspešnému kino filmu. Postavy vôbec nedokážu vtiahnuť do deja, ich charakterová stavba je doslova plano podaná, emócie nehrozia a po filme ostane nechutne sucho v ústach po tom ako potenciál zahatá neschopná réžia, pre mňa veľké sklamanie. /40%/ (a tých 83% k 2.7.2010 je fakt moc, to takáto omáčka ešte môže niekoho zaujať?)(2.7.2010)

• - Se ziskem 34,5 milionů amerických dolarů se film stal po snímku Twilight sága: Nový měsíc (2009) druhým nejúspěšnějším filmem víkendu. (Kamiiik)

• - Dva týdny poté, co Sandra Bullock obdržela Oscara pro nejlepší hlavní herečku, vyšlo najevo, že její manžel Jesse James má jedenáctiměsíční vztah s modelkou Michelle McGee. Následující rozchod byl nejrychlejším „pooscarovým“ koncem vztahu. (Mafyn)

• - Mnoho trenérů si ve filmu zahrálo sama sebe: Phillip Fulmer (bývalý trenér Tennessee), Lou Holtz (bývalý trenér Jižní Karolíny, nyní komentuje v televizi), Houston Nutt (bývalý trenér Arkansasu, nyní trénuje v Ole Miss), Ed Orgeron (bývalý trenér Ole Miss, nyní asistent v Tennessee), Nick Saban (bývalý trenér LSU, nyní trénuje Alabamu), Tommy Tuberville (bývalý trenér Auburnu, nyní trénuje Texas Tech). (HellFire)