Pod kupolí

Mysteriózní / Drama / Sci-Fi / Horor
USA, (2013–2015), 27 h 57 min (Minutáž: 43 min)

Tvůrci:

Brian K. Vaughan

Předloha:

Stephen King (kniha)

Mike Vogel, Rachelle Lefevre, Alexander Koch, Dean Norris, Mackenzie Lintz, Colin Ford, Eddie Cahill, Nicholas Strong, Aisha Hinds, Natalie Martinez (více)

Série(3) / Epizody(39)

Na americké městečko Chester's Mill se jednoho dne snese obří průhledná, ale zvukotěsná a nezničitelná kupole, která městečko odřízne od ostatního světa. Místní obyvatelé tak jsou odkázáni pouze sami na sebe a pomoc okolního světa nelze očekávat. Odkud se kupole vzala a proč tu je? Stojí za tím síly z vesmíru nebo jde o tajnou akci armády? (TV Nova)

cariada

Tak tohle bylo hodně originální, co se týká hlavního námětu. Realizace už poněkud řekněme pokulhávala. V tomhle seriálu víc než kde jinde platí pravidlo"každý chvilku tahá pilku" První dvě série jsem zhltnul během pár dní a byl jsem poměrně spokojený, i když tam bylo spoustu nelogičností, už třeba to jak jim během pár dní dochází jídlo a pod vždyť museli mít doma zásoby, jako má každý a s tím se nechá dobře vystačit nějakou dobu. Nejlepší postava je jednoznačně "velký Jim, ten je neskutečně bezpáteřný a udělá všechno pro svojí potřebu i vraždy. 3 série je prostě úplně jiná než to co jsme dosud mohli sledovat a ty žabomyší války dřív jako by byli zapomenuty a dostaneme úplně jiný level. Dozvíme se podstatu a pravdu o kupoli. Musím říct že první dva díly mě nebavili a musel jsem se docela přemáhat se v tom orientovat, přece jenom jsem se bál že "matrix" bude celou sérii naštěstí nebyl. Tady mě nejvíc bavil velký Jim z kterého se stal dalo by se říct kladný záporák. Velmi mě to připomínalo jiný seriály jako třeba Událost či "V", který,ale skončili v nejlepším což je škoda. Tady se aspoň vyřešila kupole přece jen už pod ní dál pokračovat by asi bylo jen nastavování kaše, Děj už se neměl kam posunout. Škoda že nepokračovali dál bez ní, bylo by to zajímavý jak by to bylo dál, jestli by asi nejspíš vznikla další kupole. Proč když už seriál zruší neexistuje nepsané pravidlo, že natočí ještě třeba dva tři díly, kde prostě příběh uzavřou. Ted něco k nelogičnosti tak třeba hned po nástupu kupole nemají v nemocnici léky ,ale ani personál kde sakra jsou doktoři? Asi nejvíc bije do očí to jak jsou lidi během pár dní naprosto v pořádku a to byli postřeleni a pod, třeba Jim na začátku 3.série je probodnutý prakticky mrtví a hned jak se mu podaří z toho dostat tak je v pořádku, Stejně tak to nesouhlasí časově během tak krátký doby, to prostě není možný. Co se týká tady zmiňovaných chyb v seriálu, tak to žádné chyby nejsou, stačí se podívat třeba na scénu kdy kupole mizí, tak je jasně vidět z jedné strany následky výbuchu. a že je tam vítr proč by nebyl, když je tam pod kupolí mikroklima, tak je tam i vítr. ()

Pajky3

1. série Největší hit letošního léta a abych byl upřímný, tak jsem výsledkem tak trochu zklamán. Faktem je, že to je pravděpodobně způsobeno mým přehnaným očekáváním. Některé postavy jsou fajn, některé jsou děsivě uvěřitelné a některé štvou člověka každým záběrem ve kterém se ukážou. Tak by to mělo být a záleží na každém, které do jaké kategorie zařadí. Věřím však, že všichni mají v kolonce mrazivě uvěřitelného, radního "velkého" Jima Rennieho. Na druhou stranu je pro mě absolutně nejotravnější postavou jeho potomek, hlavně v prvních dílech mě naprosto vytáčí. Další kdo mi úplně nesedí je policajtka/šerifka, protože ta podle mě absolutně nezvládá to, co má dělat a opravdu se kolikrát chová hloupě, například tím, že slepě plní příkazy velkého Jima. Navíc mě vytáčí nedodržováním vlastních zákazů. jako při dni návštěv. Na kladné straně, kromě nezkažených dětí, hraje prim Barbie. To je podle mě nejlepší postav, už je proto, že se chová nejreálněji, když se chce starat hlavně sám o sebe. Samozřejmě, že se postupně změní na spoluobčana, který soucítí a pomáhá, ale i tak byl nejlepší. No, jsem zvědav na to jak bude děj pod kopulí pokračovat, takže se na další díly určitě podívám, ale cítil jsem, že by to mohlo být lepší.. 70 % 2. série Pro Under the Dome hraje fakt, že jde o letní seriál a v té době není velká konkurence, takže jsem se rád podíval i na druhou sérii. Tvůrci nám samozřejmě přihodili několik nových postav, aby se některých mohli zbavit a někdo nám tam zůstal. Pravda, že v úvodu mě vcelku překvapili, když rychle odepsali hned dvojici postav. Pak však tempo polevilo a rozřazování přišlo opět až v závěru řady. V průběhu této série jsme se podívali i mimo kopuli a hlavní náplní bylo hledání cesty ven. Závěrečný díl byl vcelku zajímavý, ale doufám, že seriál se dočká prodloužení, protože nenabídl zrovna uspokojivý konec... 70 % 3. série Ono už leccos o úpadku kvality bylo naznačeno v předchozí sérii, ale ten sešup, který následoval ve třetí řadě. To bylo opravdu něco nečekaného. Nakonec tak jediná věc, která dává smysl je fakt, že se stanice rozhodla seriál ukončit. Protože tohle bylo opravdu něco. Dočkal jsem se sice odpovědi na otázku ze závěru minulé řady, ale možná bych raději byl, kdyby k tomu nikdy nedošlo. Třetí série servíruje postavy, co podstoupily lobotomii a vlastně žádnou z nich jsem nepoznal. K tomu se navrch přidá několik opravdu idiotských zvratů a dílo zkázy je dokonáno. A jo, ještě taky mimozemšťani... ()

papaJA21 odpad!

Spousta klišé, debilní dialogy a neuvěřitelně pitomě napsané a zahrané charaktery. Kniha taky není žádná sláva, ale tohle je vážně příšerná hovadina. ()

okkac

Season 1: 50%. No jak jsem se těšil, tak už bylo jasné, že po pár episodách se z toho stane zbytečně natahovaná fraška. Místo, aby se řešily důležité věci, tak je tu hlavně zpočátku prostě několik výplňových dílů, které to nikam neposouvají. Knižní předlohu jsem četl zatím pouze do třetiny, ale i tak lze vidět, že se tvůrci inspirovali jen velmi volně a uzpůsobují si postavy dle sebe. Třeba, že postava, která je knize zabita v podstatě hned na začátku, tak tady je jednou z hlavních postav, plus postavy, které v knize nebyly a tady jsou trochu do počtu. Kdyby se tohle uzavřelo jako minisérie po 13 dílech, tak by to snad šlo, ale čeká nás bůhví proč druhá sezóna a ještě více zbytečně vaty. Pokud jí seriál neskončí, tak dam odpad čistě pro chamtivost producentů. A to první epizodu další série napíše sám Stephen King. Season 2: 40%. Vzdávám to. Zbytečně natahované a už i blbé. ()

3n3my

Kniha je dokonalosť, seriálové spracovanie som tušil že túto kvalitu nedosiahne (už len pre počet postáv v knihe), no aj napriek tomu potešilo a nie je zas až takým prepadákom. Po tretej sérii ale znižujem na 3*. ()

Prometheus69

Sociální experiment? Boží exodus? Nebo jen mimozemský inkubátor? Ať je to co je to... první serie celkem slušně navnadila. Druhá to naopak hodně slušně nakopadlo... Došlo na střídání, vzhledem k množství triků a akčních pasáží které konečně vypadají za ty prachy hodně slušně. Sice už to začínají být celkem slušné halůšky a tvůrci skutečně už čerpají uplně ze všeho možného a nemožného. Ale baví mě to čím dál tím víc i přes mé počáteční skepse. Už jen z hlediska názvu. když se asi v polovině serie přijde na to že se o žádnou kopuly nejedná, nýbrž o kouli... je ten název divnějiší čím dál tím víc. Ale budiš, pořát se tam něco děje a řeší... Obzláště když se ve 2serii k tomu přidalo trochu té brutality a žertování z dimenzema... Baví mě to o to víc. Obzláště pak ty epické konce.. kdy skutečně toužíte vědět co bude dál. Upřímně já chci 3S vidět už jen proto abych vyděl jak ta koule vymáčkne toho psichopatickýho zmrda jak pomeranč. (promiň Jofrre... už nejsi můj oblíbený numero uno psichouš. :D Jenže to se samozdřejmě nestane.. protože koule s ním má uplně jiné plány, jako vždy. :) A to mě na to m baví asi nejvíc... Ty zvraty. Ani né tak to očekávání v co se vyklube to růžový vejce. :D Takže pro zatím... to hodnotím velmi kladně. Prozatím. :) ()

Mr.Ripley

1. série: Seriál se od poloviny rozhodl naprosto distancovat od brilantní předlohy, načež se osekal o tak ožehavá témata, jako je nekrofilie, násilí na dětech, rozpad rodiny, kritika fašismu/nacismu, nastolení diktátorství aj. Tvůrci zkrátka nemají dost koule na to, aby dokázali na televizní obrazovky přivést natolik propracované, provokativní dílo, jakým UTD bezpochyby je. Jediné co dokáží neustále omílat, jako vrchol kontroverze a brutality na televizních obrazovkách je rozpůlená kráva. Namátkou, v předloze je tato scéna ještě více stylovější a na místo krávy je dosazen hlodavec. Vrcholem naprosté stupidity scénáristů byly nesmyslné hrátky s postavami (Nepodstatné neumírají, zatímco podstatné buď umírají nebo mají tak málo prostoru, že o nic divák téměř nemá tušení). Změna charakteru by se dala v rámci mezi pochopit. Sic změna Juniora na dětinského parchanta, který myslí rozkrokem je příliš bolestivá, vzhledem k předloze (Ještě štěstí, že Angie zůstala stejně otravou, ba přímo ještě otravnější). Samotná funkce Kupole je více než diskutabilní. Výsledek je neoriginální, trapný, hloupý a především ubohý kopírování všeho co fungovalo všude jinde. Namátkou mně napadá třebas Lost, který zastával stejnou úlohu, jako naše Kupole. Je mi líto, takovýhle výplach a naprostou lobotomii mozku si Stephen KING nezasloužil. 45% Ze zvědavosti zkusím první část druhé řady, jen díky SK na pozici scénáristy. ()

RonaMidu

nejsem schopná číst Kinga,tak jsem se začala dívat na Kupoli...je to jako kniha,moc lidí,moc zápletek a zvratů,ale zatím se ještě vyznám :-)....mám-li hodnotit filmovou stránku,je to věc,která se pro mě nevymyká jiným průměrným počinům ()

Mrkvič

Dokoukána první řada a na úvod musím říct, že nebýt pod seriálem podepsaní King a Spielberg a vědět, že to má víc jak jednu serii, na seriál bych se nedíval. Námět není vůbec špatný. Provedení je o mnoho tříd horší a snad v každém díle jsem několikrát žasl, co mizerní tvůrci dokáží přehlédnout či ponechat oku diváka. S pocitem toho, že třináctým dílem seriál končí, jsem všechno tohle zvládl překousnout. Najednou otevřený konec a také tu čtu, že závěr třetí řady je ještě otevřenější. To jde??? "Díky" přítelkyni to asi uvidím... tak uvidíme. ()

geklon

Podobný případ jako Walking Dead. Těžko soudit po pár dílech, ale uvidíme zda se tvůrci budou chtít od předlohy osvobodit po svém a případně jaký to bude mít výsledek...upřímně, dlouhou životnost seriálu neočekávám. ()

noriaki

Na to jak je King ctěný spisovatel, tak jeho adaptace až podezřele často dopadají mizerně. Under the Dome se řadí k těm povedenějším, ale jak se dalo čekat, tak na seriálu je zdaleka nejlepší námět a ostatní aspekty zůstaly za očekáváním. Atmosféra mohla být temnější, obyvatelé městečka šáhlejší, nebo jejich osudy tajemnější. Nepochybuji o tom, že předloha taková je. Tenhle seriál mi připadá jako za vlasy přiražená verze Solarisu. Jen bez mrazivé pointy, deprese a psychologie. Malé plus je, že kamera hraje s divákem fér hru, takže se při troše všímavosti dá udržet před vlnou událostí. A ještě dvě věci. Patos není adekvátní náhražkou napětí a Mike Vogel by nemusel v každém seriálu sbalit francouzskou Kanaďanku. ()

venison

"Under the Dome" je pro mě velkým zklamáním a to jsem si říkala, že po prvním díle odvedla HBO další výbornou práci s pěknými filmovými efekty.. Kniha Stephena Kinga byla výborným psychologickým dramatem s prvky sci-fi a tak jsem se na tento seriál zaštítěný produkcí HBO těšila, bohužel se po prvním díle začíná seriál naprosto rozcházet v příběhu, pár postav má stejná jména a společný charakter s literární předlohou a motiv kupole nad městem.. Jinak je to blábol, který využívá slavného jména spisovatele ke své propagaci.. :-( Nechápu, jak mohli z tak kvalitní literatury udělat takový seriálový blábol :-/ O hercích to rozhodně není, ale scénář byl katastrofa :-( Zvládla jsem koukat do S01E10, ale když jsme se dozvěděla, že mají pokračovat v dalších sériích, tak jsem to úplně vzdala = ztráta času a mnoho pronuděných hodin céčkového charakteru :-( ()

Wayne

Pilot byl bezpochyby nejlepší díl a celkově první série nebyla úplně špatná, ale už ke konci si tvůrci začínali dělat co chtěli. Druhá série už ale totálně kašle na Kingovu předlohu (ne že by se jí ta první nějak zvlášť držela) a jede si podle svého vlastního příběhu, což by nevadilo v případě, že si ten příběh vymysleli lepší a napínavější. To se nestalo ani náhodou, takže tu vzniká tolik do očí bijících nelogičností, charakterových změn (z Juniora jako největšího psychopata udělat takového klaďáka byl teda nápad) a mnohem víc rozhovorů naprosto o ničem. Prostě snad každý díl je přecpaný tolika blbostma, že by se z toho jeden... Po půlce třetí série přestávám sledovat, protože je plno lepších seriálů, u kterých se dá ztrácet čas. Za 1. sérii - 4*, za 2. - 3* a jelikož mě ta 3. už vážně lezla na nervy tak snižuju na 2*. ()

Narya89

Po třech dílech jsem zatím velice spokojena a svůj podíl na tom má i fakt, že se seriál poměrně věrně drží knižní předlohy, která se mi líbila především stupňovanou atmosférou a propracovanou psychologií postav. ()

morena.jea

Vážne pochybujem, či si tvorcovia vôbec prečítali knižnú predlohu. Jedna z najlepších kingoviek by si zaslúžila lepšie a hlavne vernejšie spracovanie. ()

Hráči se smrtí, kteří nenávidí ženy

Hráči se smrtí, kteří nenávidí ženy