Drama natočené podle skutečných událostí, které se odehrály v nacisty okupovaném Lvově (tehdy Polsko, nyní Ukrajina). Leopold Socha, malý polský zlodějíček a zároveň údržbář místních kanalizací, schová za peníze v podzemním labyrintu skupinu Židů, kteří se snaží uniknout likvidaci lvovského ghetta. Zpočátku je hlavním Leopoldovým motivem cynická snaha vydělat, postupně ale vzniká mezi ním a skupinou zvláštní pouto, které se s každou novou dramatickou událostí v podzemí prohlubuje. Když skupině dojdou peníze, Leopold vidí, že je nemůže opustit a skrývá její členy dále, za což jemu i celé jeho rodině hrozí smrt. Film diváka díky skvělé režii a kameře doslova vtahuje nejen do atmosféry tmavého lvovského podzemí, ale i do výjimečného příběhu mužů, žen i dětí, kteří se čtrnáct měsíců snaží za neustále vzrůstajícího nebezpečí vyhnout smrti. Snímek se vymyká obvyklým hollywoodským schématům, ve kterých jsou pouze dobré a špatné postavy. Zde mají hrdinové obě stránky, o to jsou ale lidštější, působivější a nám bližší. (oficiální text distributora)

Johnny.ARN

Milujem Agnieskynu kameru. Je taká veľkovýpravná, aj keď je v kanáloch a stiesnených priestoroch. A vojnové filmy točiť vie. Čo sa tohto týka, zaoberá sa nie príliž známou témou. Dej a scenár sú v pohode. Konanie postáv predvídateľné. Ale ten feeling dobový sa jednoducho uprieť nedá. Špina v tých kanáloch, no brrrr. A páčilo sa mi, keď vychádzali na denné svetlo, ako krásne sa tá kamera rozostrila a zase zaostrila, ako reakcia očí, keď sú dlho v tme a výjdu na svetlo. Skvelé. 4 z 5 ()

Krustyburg

Můžu doporučit - skvělý drama, nenudil jsem se ani minutu, taky jsem se zasmál. Není to ale žádný velkofilm třeba jako Schindlerův seznam, tak se budu v hodnocení držet při zemi. 3,5* ()

JančiBači

Mám rád silné ľudské príbehy ( obvzlášť z 2 svetovej vojny ) a keďže som o Sochovi dovtedy nechýroval, bol som zvedavý. Dopozerať som dopozeral ale bez akýkolvek emócii. Vôbec ma to nechytilo a už na druhý deň som zabudol, že som to videl. Agnieszka je síce kvalitná režisérka ale niekedy je málo viac a tým myslím práve stopáž. Prestrihanie niektorých pasáži by nebolo na škodu. Aj napriek pokusom o čo najväčšiu autentickosť príbehu Hollandova zostala niekde v polovici cesty a na to si už asi u nej budem musieť zvyknúť. ()

standsiller

Kto ešte dokáže znášať neskoršie filmy s tematikou druhej svetovej vojny si možno na tomto filme celkom pozitívne zgustne. Režijne veľmi schopne vybudovaná atmosféra a napätie. Na môj vkus však niekedy príliš veľa zbytočných záberov, ktoré mali znásobovať mieru poetiky, ale nie všetky mi prišli relevantné. Neuškodilo by rovnako, keby Agnieszka Holland bola pri tomto filme úspornejšia na svetlo. Reakcie hercov v niektorých momentoch taktiež na mňa pôsobili metúco. ( scéna so "sprchou" po nepríjemnej informácii... ) Nepísaný hold Andrzejovi Wajdovi, ktorý v roku 1956 otvoril Poľskú filmovú školu filmom Kanále. Tieto kanále podľa skutočnej udalosti od Agnieszky Holland dokážu zaujať, no u mňa neprekonali latku favoritov s tematikou druhej svetovej vojny. Ako vysoké pozitívum beriem, že ma film celkom donútil premýšľať aj nad dneškom. Nie pri všetkých historických filmoch je tomu tak ! ()

tommmy89

Suchý film jak týždňové rožky ... Nevidel som v tom širšiu pointu a to, že sa počas celého filmu schovávali v kanáli neni výhra pre diváka 1* ()

Sdoom

Velmi dobře natočené válečné drama z neobvyklého prostředí. Výborně vykreslená tísnivá atmosféra, ale hlavně vnitřní dilemata postav, nikdo z nás nemůže říci s jistotou, jak by se v takovéhle extrémní době zachoval. Leopold Socha si určitě za to, co pro skupinu Židů udělal, zasloužil takovýhle filmový pomníček, stejně jako lidé, kteří roky v kanálech, kdy každý den mohl být jejich poslední, zaslouží. Spokojenost a 4 hvězdy k tomu. (HD, orig.) ()

DavidS.

Jak už bývá u těchto výpovědí zvykem, je samotné téma silnější než film...Hodnotit jen na základě historických hrůzných skutečností by bylo neobjektivní, protože Agnieszka nepřichází s ničím, co bychom již v obdobných dramatech neviděli stokrát nebo lépe... ()

panWolf

Proč dává většina jen 3 hvězdy,fakt nechápu. Zřejmě jsou transformers a podobný ptákoviny,pro většinu,lepší. pro mě teda ne. ()

Mičl

Trošku polský židovský porno, bez kvalitního osvětlení se všudypřítomnými krysami, ale dobrý. V podstatě jsou hlavní hrdinové celou dobu v (k)análu. ()

janesX

Toto veľmi Agnieszke Holland nevyšlo. Téma bola pre mňa lákavá a mohol by som jej dať aj tri body, ale na konci filmu som si uvedomil, ako ma to celé nebavilo (dva krát som to musel vypnúť a pokračovať na následujúci deň). Akoby aj pre ňu bolo celé to natáčanie čisto rutinná záležitosť, ktorá sa preniesla na mňa v úplnú stratu záujmu. A k tomu tie sexuálne scény, pri ktorých som len prevaľoval očami. Načo? Čo je Hollandová nymfomanka? Niekedy fakt nechápem. ()

Mikino00

Ač je příběh zajímavý, svým způsobem originální, po dějové stránce film postrádá jakousi poutavější linku či spád, přišlo mi to hodně natahované na úkor kvality. Chyběla tomu rovněž nějaká tvář, takhle to vyšumělo jako nějaký dokument. Nabízí se srovnání se starším polským filmem Kanály, který vyjde ze srovnání lépe než film Agnieszky Holland. ()

mira007

Agnieszka Holland je profík !!! Film popisující, jak jeden ne zrovna ukázkový hrdina ( zloděj a neagresivní antisemita ) zachrání skupinu židů tím, že je ubytuje jako pracovník kanalizace v kanalizační síti ve Lvově na dobu 14 měsíců. Naprosto otevřená brutalita a nahota ( úvodní scéna o postřílení nahých žen, které jsou hnány psi a nácky mi opravdu vyrazila dech ) vytváří pocit autentičnosti, nicméně malý rozpočet nedovolil větší komparz, který by měl být v přeplněném ghetu. ()

cesky_hrac

Jak bych tento film popsal? Jako mnohem lepší ,,Schindlerův seznam". Proč ho s ním srovnávám? Protože se oba tyto filmy zabývají událostmi druhé světové války. Nározdíl od Schindlerova seznamu, kde mi židů bylo jedno mě bylo ve v tomto filmu líto. Přišel mi takový více realičtější něz onen film od STÍVNA ŠPILBERGA. Zkrátka tento film si rád ještě pustím jednou. A to s radostí! Dávám 9/10 ()

bobstock

Agnieszka Holland opět dokazuje její cit pro filmové umění, které již z určitou pravidelností ukazuje i daleko za hranicemi Polska. V příběhu tohoto filmu se věnuje smutnému tématu Varšavského ghetta a utrpení v podzemní kanalizaci, kde je ukryta skupina polských Židů po dobu 12 měsíců. O jejich přežití se stará muž, který po konci války zemře při záchraně dcery. Na pohřbu kdosi pronese, že to má odplatu od boha za ukryté Židy. V titulcích není více vypovídající věta ´´Jako bychom potřebovali boha k tomu, abychom se trestali navzájem.´´ Hrůzná část 2.Světové války, z které bude Polsko ještě dlouho čerpat. Zapomenout by se nemělo pro budoucí generace. 80% ()

pytrisss

I přes veškerou autenticitu naprosto průměrný a místy nepřehledný film. 40 minut jako dokument by šlo, ale ne 145 minut filmu. Pokud jde o židovskou tryznu, nemusíte to nutně srovnávat se schindlerem, ale stačí takový kluk v pruhovaném pyžamu a pak nechápu ostatní hodnocení. ()

divisak

Nedávno jsem shlédnul skutečný příběh, téměř dějinami zapomenuté, Ireny Sendlerové, kterážto jako sociální pracovnice zachraňovala děti z varšavského ghetta. Přičemž moje otázka zněla; kolik podobných lidských, odvážných osudů je již nenávratně zapomenuto? A nyní nám Agnieszka Holland předkládá válečný život Leopolda Sochy, jenž v ukrývání Židů z lvovského ghetta zprvu spatřuje vlastní obohacování, které se ale posléze promění v záchranu provázanou citovým vztahem mezi zachráncem a oběťmi. Režisérka se přitom dotýká velmi citlivého a tabuizovaného témata jakým je sexualita v takto otřesných podmínkách za daného stavu, čímž poukazuje na to, že i za zdmi ghetta, v onom katastrofálním světě, stále žila láska. A pokud zdravotní a životní podmínky jednotlivců tomu nezabraňovaly, tak také docházelo k sexuálním kontaktům. Navíc mě zarazilo, že ve filmu je zachycena nevědomost Poláků (samozřejmě ne všech), že Ježíš byl Žid, jelikož Polsko je a bylo silnou katolickou zemí. A působí na mě, že poté, co se tuto skutečnost Socha dověděl, změnil trošku náhled a přístup k Židům. ()

Axident

- Nemám rád filmy, točící se kolem války, ghet, koncentráků, prostě všeho toho svinstva (a hrdinství), které člověk páchá na člověku v těžkých dobách, horkotěžko to vydýchávám i "jen" ve filmu. - Že je Agnieszka Holland vynikající (!!!) režisérka vím už od Úplného zatmění, ale po tomto opusu se jí klaním až k prachu na mých podrážkách. - Tak silný, autentický, lidsky nečernobílý film, bez hvězd, hollywoodského patosu a vydírání, nemá smysl snižovat slovní recenzí, ještě teď se ve mě vše chvěje.... Výkony všech představitelů v kanálové temnotě - úctyhodné!! ()

Oscar 2012 - výsledky

Oscar 2012 - výsledky