V roce 2089 archeologové Elizabeth Shawová a Charlie Holloway objeví nástěnnou malbu v jeskyni ve Skotsku, která se podobá několika dalším malbám jiných kultur. Elisabeth a Charlie považují postavy na nich ztvárněné za Stvořitele lidí z jiných planet. Stárnoucí boháč Peter Weyland financuje výpravu vesmírné lodi Prometheus na vzdálenou planetu LV-223, z níž Stvořitelé údajně pocházejí. Na palubě cestuje skupina vědců, Weyland, velitelka mise Wickersová a android David. Prometheus přistane na opuštěné hornaté planetě, kterou posádka začne zkoumat. Naleznou zde válcovité nádoby, kamennou sochu humanoidní hlavy a neznámé bezhlavé tělo, o němž se domnívají, že patřilo jednomu ze Stvořitelů. Vědci najdou i další těla, což je přivede k domněnce, že Stvořitelé patrně již vymřeli. Členové posádky Millburn a Fifield se rozhodnou vrátit zpátky na loď, ale cestou se ztratí. Spustí se draslíková bouře, expedice musí být přerušena a posádka se vrací na loď. David tajně vezme jednu z nalezených nádob, v nichž se nachází tajemná tekutina. V lodní laboratoři je objevena shoda mezi DNA Stvořitelů a lidskou DNA. David zkoumá válce s tekutinou a její vzorek nepozorovaně přimíchá Charliemu do pití. Krátce poté se spolu Charlie a Elizabeth vyspí. Mezitím hadovité zvíře zaútočí na ztracené vědce Millburna a Fifielda. Millburn zemře a Fifielda pohltí temná tekutina. Při dalším průzkumu planety David objeví další tělo Stvořitele, tentokrát ovšem přežívajícího ve stázi, a spolu s ním i vesmírnou mapu, na které je zvýrazněna Země. Mezitím se u Charlieho projeví příznaky neznámého onemocnění a znetvoří mu obličej. Wickersová odmítne ho dále držet na palubě a upálí ho plamenometem. Testy ukážou, že Shawová je těhotná, ovšem v jejím těle je ukrytý mimozemský zárodek. Pomocí chirurgického robota se podaří zárodek z jejího břicha vyoperovat. Shawová poté zjistí, že Weyland se chce setkat s posledním žijícím Stvořitelem, aby ho zachránil před blížící se smrtí stářím... (TV Prima)

HAL

Podruhé jsem si dal Prometheus... a pořád je to navzdory nenávisti všude kolem vlastně docela fajn. Jen je nutné se smířit že oproti očekávání nejde o inteligentní sci-fi o skupině vynikajících vědců odhalujících odpovědi na nejdůležitější otázky lidstva, ale béčkový horor s ne úplně hloupým příběhem a s úplně stejnou partou loserů, jako byli ti v prvním Vetřelci. Ke kterému tedy odkazuje až příliš, fanservice této sérii nesluší a právě proto jsou všechny díly tak skvělé, že jsou každý úplně jiný - s logickou návazností, ale bez pomrkávání. Vážně doufám že natočí i dvojku, a dotáhnou ten příběh do konce. Včetně geneze samotného Vetřelce, který tady začíná jen velmi divokou a chaotickou evolucí, a ke komplexnímu druhovému vývoji klasické série má pořád dost daleko. /// Nicméně zase je tu ona vyjebávka s přepsaným scénářem, který byl ve své původní podobě... velezajímavý. Mnohem lepší než tak finální. 6/10 ()

Peytl

Tak ti, Ridley, nevim...takhle rozesranej jsem nebyl dlouho, toť vše. EDIT: 30.10. 2012...zvedám ze tří na čtyři, ale neřeknu proč, protože jo to tady samá bonzácká svině :) a tudíž si to skoro nikdo nezaslouží...Ridley, Tobě jedinému se omlouvám. ()

Omnibus

"Bylo dřív vejce či slepice? Tohle mi nedá spát nejvíce." Děkuji. Konečně mám jasno. Na počátku byl samozřejmě Bůh, jak jinak. Bůh Ridley Scott stvořil Vetřelce a ten TEPRVE POTOM snesl první vejce. V československé verzi byl na počátku Božský POMO, který stvořil csfd, ta z kloaky vyvrhla verbala, který pak začal snášet vejce, resp. komentáře, z nichž kapal nechutný sliz. Ale dosti erudovaného filosovického hloubání nad nekonečností filmového vesmíru, intelektuální nesmrtelností chrousta či nedejbože, slovy vetřelce verbala, nad syslem života. Jak trefně řekla doktorka Berna ze Sexmise: "Nejsi náhodou nemocná? Poslední dobou moc přemýšlíš. Zdravý organismus žije a jedná. Pouze nemocný se zamýšlí nad sebou." Nahlíženo touto optikou, za pomoci Hubbleova vesmírného dalekohledu, je vlastně Vetřelec čupr bezstarostný kluk, zdravý jako mezigalaktická ryba, se záviděníhodným apetitem a schopností radovat se z obyčejného scifi života, zatímco nároční filmoví kritici a šťouraví diváci, bohužel včetně mě, jsme nemocní rachitičtí chcípáčci a intelektuálně chabrus na hlavu. Proto jsem se rozhodl nic neřešit, hluboké existenciální ponory do filosofické břečky přečkat se zadrženým dechem a zbytek filmu si normálně klukovsky užívat, například rošťáckým taháním Vetřelce za ocas. ()

Goldbeater

Tento film jsem očekával rok a byl jsem přesvědčen o dokonalém zážitku. Dalo by se říct, že se dobré dějové linky drží až do chvíle, kdy si Janek na holografické projekci vesmírné lodi všimne, že se dole něco hýbe. V tu chvíli člověka ihned napadne, co to asi bude. A ono to tamto právě nebude. V tu chvíli se Prometheus vydá špatným směrem a jeho děj se stává kýčovitým slepencem nedotažených a nevyužitých nápadů. Na vině je scénář Jona Spaihtse a Damona Lindelofa (vystřelit na Mars oba!), který i postavy vykreslí jako nezajímavé teenagery vhodné na vykuchání. Nemluvě o tom, že je zde postav až moc (oproti osvědčeným 7 sympaťákům z Vetřelce). No a dějovou linku okolo Petera Weylanda jsem nepochopil vůbec. Tento film prostě scénářem naprosto rezignoval na nedotažené a zásadně nehororové sci-fi. Absenci hororu dopomohla i hudba, která jako by vypadla ze Zachraňte vojína Ryana a sem se opravdu nehodí. No ale abych jen nenadával, herecké výkony jsou skvělé a najde se zde pár pamětných a krvavých scén. Pěkně to odsýpá a je zde mnoho napětí, které ve finále vrcholí v dechberoucí boj na život a na smrt. Bohužel to má očekávání nenaplnilo, ale pokračování šanci dám, snad se Ridley polepší. ()

2-Xtreme

Neinteligentné scifi, ktoré je založené iba na eye candy. Sprosté postavy chovajúce sa ako teenageri v béčkových hororoch, príbeh totálne nedotiahnutý do konca, otázok milion-odpovedí veľmi málo, scenár plytký ako väčšina potokov v tomto teple a finále ako z pera Wesa Cravena (nič proti Wesovi, jeho filmy milujem). Toto nie je ten pravý Ridely Scott a už vôbec nie prelomové scifi. Časy Aliena či Blade Runnera sú dávno preč a toto nevyšlo ako mnohí očakávali. Ano, natočené je to brilantne, atmosféra tiež ako tak fajn a vizuálna stránka je proste dokonalá. Ale dať takúto látku napísať niekomu, kto stojí za filmom Cowboys & Aliens a seriálom LOST je fail. Prečo ale hodnotím film tak vysoko? Lebo som to všetko zožral aj s navijakom a nevadilo mi to. Už mi len dať pod nos Directors Cut na blúčku a pustiť play. [Videl v Kine 2x] ()

sullafelix

Tak teda Credo quia absurdum alebo Credo ut intelligam ??!! Už len uveriť Evanjeliu o Genéze podľa Scotta ! Scott o tomto projekte prehlasuje -- Až uvidíte Promethea,"tak, "zažijete něco zcela neočekávaného." V tomto sa Scott teda scela isto nemýlil. Režisér nastavuje šialené pravidlá pro futuro , s ktorými by síce určite nemali problém trebárs Erich Von Däniken , Quentin Tarantino a možno ani filmoví kritici v Papui Novej Guinei , ale každý logicky mysliaci filmový tvorca zrejme áno. Nebyť záverečnej scény by dokonca tento projekt bolo možné posudzovať ako samostatný scifi produkt /to však nebol jeho úmysel/, bez akéhokoľvek vzťahu na čokoľvek už vytvorené. Konzistentnú logiku série Alien zatemnil čiernym organickým substrátom neznámeho pôvodu - o ktorom je možné s určitosťou povedať len to , že je fatálne agresívny ErGA OMNES ! Lenže samotná interakcia s čiernou sustanciou má zrejme odlišné účinky ,už nie len na druh ale aj na pohlavie . Čierna substancia interakcia /perorálne/ s monštrum /tvorca/ = dekompozícia. Čierna substancia /perorálne/ s muž = monštrum. Čierna substancia /zárodok /had/, sekundárne vývojové štádium/ interakcia perforácia s muž = monštrum. Zadné dvierka si zrejme Scott nechal otvorené u Noomi Rapace ako Elizabeth Shaw . Nie je jasné či bola pri kontakte s iným pohlavím infikovaná čiernou substanciou alebo už monštrom samotným . Ja osobne sa priklaňam k variante 1. Na 100 % nie je ani jasné , či v jej tele sa mohol geneticky kompletizovať samotný Alien , ako to bolo v pripade prezentovanom na záver ! Ak áno je tu potom extrémny odklon od série Alien , kde sa tak mohlo stať aj v tele muža ! Pracujme potom radšej s variantou , že Alien sa mohol do kompletnej podoby pretransformovať len z tela Monštra / 3tie vývojové štádium /quasi-chobotnica + monštrum interakcia /divulzia = ALIEN/, ale čo by sa potom zrodilo ,keby si hlavná hrdinka nezrealizovala autoabort!? Status quo režisér narušil aj skutočnosťou , že pridal aj nejaké tie vývojové štádia votrelca na vysvetlenie však žiaden Argumentum ex ratione . Máme tu teda čiernu organickú substanciu , quasi-had , chobotnica a votrelec a nabudúce si možno naše poznanie aj rozšírime. Proste Ridley ten projekt Zabil !!! Niekedy v 80. rokoch XX . storočia som si po zhliadnutí Alien 1 povedal , že toto by chcelo poriadny prequel a rovnako som si myslel , že Scott to nejako dokáže filmovo uhrať , žiaľ zrejme som sa mýlil ...ps ...nič však samozrejme ešte nie je stratené ...môj návrh na ďalšie pokračovanie ,,, : to všetko sa hlavnej protagonistke iba prisnilo ..celý dej bol iba jeden zlý sen ...a hor sa do kozmu ešte raz a teraz už naozaj !!!.... ()

MIMIC odpad!

Odhliadnuc od scestnej premisy, podľa ktorej za vznikom človeka stoja mimozemšťania (skutočne sa človek tak prenikavo líši od všetkého pozemského, že treba uvažovať o mimozemskej teórii jeho pôvodu? je evolučná sila Zeme so stámiliónmi živočíšnych druhov taká nepatrná, že v prípade človeka potrebovala pomoc zvonku?) je vo filme viacero zásadných rušivých momentov, ktorých korekcia by si vyžadovala zrejme mimozemskú scenáristickú pomoc, napr.: 1) Môže sa DNA cca 3m vysokého humanoidného tvora zhodovať s DNA človeka? 2) Nemala by byť planéta z pravekých nástenných malieb poukazom na domovskú planétu stvoriteľov ľudstva? namiesto toho zavedie ľudí na planétu, ktorú si stvoritelia vybrali na vývoj biologických zbraní! 3) Nie sú postavy Charlize Theron a Guy Pearcea úplne postrádateľné? nefungoval by ten film bez nich rovnako dobre, ak nie lepšie? 4) Prečo sa toľko času venuje androidovi, ktorý v príbehu zohráva nulovú úlohu s výnimkou kolosálne nelogického ohrozenia posádky? Suma sumárum: Niečo mi tu ušlo alebo IQ šlo od roku 1979 tak rýchle dolu? PS: 5) A najmä: Ak je niekto spokojný s vysvetlením, že tzv. votrelec je umelo vytvorená biologická zbraň a nie prirodzený evolučný produkt nekonečného, tajomného a desivého vesmíru, nech zdvihne ruku. Žiadnu nevidím. PS 2) S odstupom uberám jednu hviezdičku, lebo vo filme vidím čím ďalej tým viac skrytých tajomných významov, ku ktorým nie sú žiadne indície (tj. samoúčelných blbostí). Prečo napr. hrá mimozemšťan na píšťalke? Má to byť dalšia narážka na mytológiu, v tomto prípade na boha Pana, pána lesov, polí a stád, ale takisto aj chlípnosti a nezriadeného života? Ale aký to má zmysel? PS 3) Lichotí mi, že to niekto dočítal až sem. ()

liskam

Jsem v podstatě zklamaný a to hodně..:-( A jen díky Charlize, Idrisovy a Michaelovy dávám 3 hvězdy. Přesto že se mi první polovina filmu opravdu moc líbila (cítil jsem epického ducha rozpracování a s chutí bych dal 4 až 5 hvězd). Jenže pak nastala nečekaná změna která se promítla zkrz celý film (naštěstí herecké kvality zůstaly zachovány). Posledních 40% filmu se potácel na úrovni béčkových horůrků ve stylu "Vetřelec vs Predátor 7" "Resident Evil" a podobné záležitosti. Tzn: 1 až 2 hvězdy:( Za mě 65% ()

mzss1

|55%| K tomuhle filmu jsem nikdy nepřišel pořádně na chut. Po nedávném shlédnutí zvyšuji hodnocení z 2* na 3*. Přeci jenom je to snesitelná záležitost. Už jen vzhledem k tomu, že nás čeká pokračování, které se bude už i více týkat klasických vetřelců. Trailery na pokračování tohoto filmu vypadají skvěle, tak snad. V tomto snímku mě toho moc nezaujalo, má to velmi pomalé tempo, nic výrazného se tu neděje. Druhá půle snímku je už zajímavější + velmi dobrý konec, kdy uvidíme havárii lodi, kterou jsme už v prvních dvou vetřelcích viděli. Takže pevně doufám, že se Alien: Covenant vydaří, toto je holt jen obyčejný průměr. ()

kingik

O Vetřelci bez Vetřelce aneb ptejte se tohoto filmu na co chcete a on vám většinou neodpoví. Pán Velkomožný Ridley Scott som z toho volajaky zmetený a během Vašeho filmu na mě nepřišel Vetřelec, ale dřííííííímo, dřímo, dříímotěnka, přišla na mě dřímota. Ani se nedivím. Film trvá dvě hodiny a než se nějak rozjede, a vlastně ani nijak moc se nerozjede, trvá to nejméně hodinu. Zaletíme si do roku 2093 vesmírnou vědecko-výzkumnou lodí Prometheus se sličnou velitelkou na palubě Charlize Theron. Pak si s početnou výpravou zajdeme do jeskyně na vzdálené planetě, kde se s úspěchem několik členů výpravy nakazí zárodky příšerek, které pak trapným, ohraným a absolutně nenapínavým způsobem likvidují členy posádky lodi a Rafael Nadal, omlouvám se Noomi Rapace, se sice taky nakazí, ale rychle si zákeřnou příšerku vyoperuje z bříška, sešívačkou si to zalátuje a já jí předepsal moc dobrou medicínu, že do září bude zase jako rybička, no co blbnu, mně už se ty repliky z jiných filmů pletou, ale nebyla tohle taky náhodou komedie? Tam snad každá druhá scéna byla nechtěně k smíchu a podobnou hrozně blbou "scifárnu" jsem už viděl, a sice Mise na Mars. Tenhle film do ní neměl daleko. Speciální efekty ok, i když už jsem viděl taky lepší, ale copak někdo čekal zmršené triky? To platí o scénáři na kterém není absolutně co chválit a jen vrší jednu pitomost za druhou, ale fakt úděsnou a současně i v nudném balení. Trochu akce se dostavilo v poslední půlhodině filmu, ale to jsem zvolna usínal a v té chvíli Theron, nabitá sexappealem k prasknutí, dost hlasitě zavřískala "Aáááá". V domnění, že ji někdo šuká, jsem se okamžitě probral a jako politý živou vodou jsem zpozorněl. Ne, jen ji to rozdrtilo. Zklamaný, že jsem měl jen Jiříkovo vidění, jsem to bez většího zájmu dokoukal a výsledkem je slabota hodně zdrápaná, a nemyslím si, že její zkratkovitost byla způsobena necitlivým sestříháním, ale nic pořádného by z toho nevyrazili, i kdyby to bylo zachováno bez zásahu střihačů. Jde taky o to, co z toho vlastně vystříhali. Scott režíruje hodně bezpohlavně, a ačkoliv film před svým zhlédnutím spolehlivě plní kritérium atraktivního filmu, po jeho zhlédnutí je to slepenec nudy, debilních keců a zastarale a "dědkovsky" natočené akce. Mohla to být skvělá scifi palba, která tady dlouho nebyla, anebo efektní burleskní show do poslední nitky nabitá dynamickým programem. Není to ani jedno z toho. Když v závěru nebylo po životě ani památky a loď Prometheus zmizela z dohledu, byl jsem si jistý, že já ji rozhodně postrádat nebudu. Závěrečné shrnutí: klady: Charlize Theron, Charlize Theron a zase Charlize Theron, Michael Fassbender zastupující umělou inteligenci (alespoň že nějaká inteligence ve filmu byla), netradiční vizuál, ubral bych však jednotvárné zelené filtrování, občasná sympatická snaha pustit se do otevřeného boje s béčkovým scénářem. Zápory: je jich až moc a jen namátkově: ve filmu se prohání vzdálený příbuzný lorda Voldemorta - Guy Pearce, jinak herec středního věku, je směšně namaskovaný na devadesátiletého starce ve stylu filmu Věčně mladý a Gibson by oproti němu mohl jít na diskotéku a jeho namaskování bylo i uvěřitelnější, zařízení lodi ani výprava příliš neevokuje tak vzdálenou budoucnost, v jaké se příběh odehrává, neuvěřitelně nablblý scénář, uspávající tempo, nulové napětí, na rok 2012 až příliš obsoletně natočená akce. Prequel k vetřelci mně to moc nepřipomínalo, a pokud ano, tak dost chabý. Celkem fiasko. 40% () (méně) (více)

k212

+++ Precizní kamera, fascinující počáteční scéna (jejíž účel se dá vysvětlit minimálně dvěma extrémními teoriemi - čímž narážím na logicky nedotažený scenář nebo sestřih); absurdně vykořistěná scéna bloumání osamělého androida po lodi; tři vyčnívající charaktery a jejich střet Elizabeth-David-Vickers; jediná opravdu hnusná a strašidelná scéna - operace; příjemná výprava a skvělé dekorace. --- Dějově infantilní, splácané, rádoby šokující - nastavovaná kašička, která nic moc neosvětlí, kromě velmi vtipné skokove evoluce našeho starého známeho Aliena, a nic moc nového nenastolí; figurky na šachovnici lodi jsou nudné, jen jsou; opravdu špatný a nefunkční soundtrack, který dokonce občas ruší. Předražena bublina, kterou ani není třeba vidět ve 3D (fakt jsem si myslela, že na mě příšery budou alespoň skákat, naivita). Ridley to měl natočit, jak původně požadoval, jako totální krvavej masakr, nepřístupnej pro dětičky. Takto je to rutinérská záležitost staršího znuděného pána, který sice ví, co chce, ale studio to ví ještě líp :( ()

Snorlax odpad!

Dobře mi tak, zase jsem se nechala zlákat jménem režiséra a herců. Doufala jsem, že dostanu áčkové sci-fi, ale v nabídce byla jen tahle pitomost. Marně přemýšlím za co udělit byť jednu jedinou hvězdičku. Jediné, co by si tenhle film zasloužil, je blinkací smajlík za tupost. ()

sochoking

Neviem, kto vykradol koho, či Ridley Scotta, alebo Scott Ridleya, ale ked' vo filme zaznela veta:'' It's time to go home!'', uvedomil som si, že som tak mal urobiť už po prvých desiatich minútach! Update (15/04/2015 ) Ked' som film videl takmer pred troma rokmi, bol som pod vplyvom omamných látok a iných prekurzorov a zrejme to ovplyvnilo, že som mu udelil neférový ' odpad!'. Teraz, po druhom pozretí, a s takmer dva roky čistou hlavou, svoje hodnotenie s radosťou mením... ()

Aknah

Napínavé, poutavé, super scény a efekty, prostě Ridley Scott... Fassbender tady byl naprosto skvělý, jak jen mohlo být na robota, zato role Charlize Theron je tu naprosto nadbytečná. Kdyby tam nebyla, nic by se nestalo, vůbec tam nepasovala. První půlka sice lepší, ale závěr byl OK. Na můj vkus by tam už ale nemusela být úplně poslední scéna. ()

Šakal

Takhle to dopadá, když se „na stará kolena“, rozhodnete opustit to, co je vám nejbližší a kde jste ostatně nejpevnější v kramflecích a zřejmě si i říkáte, že byste po sobě měli zanechat nějaký trvalejší odkaz, trochu si (věk na to ostatně máte) zafilozofovat, k tomu vás svrbí libido a máte nutkání si (za)hrát na (polo)boha-stvořitele. Nicméně toho „starého dobrého rutinéra (vlka)“ v sobě nedokážete zcela potlačit a tak jsme svědky (to hned několikrát po sobě) momentů, kdy se „vážně filozofuje“ (resp. pokouší(te) se o to), aby to hned v sec následujících rozštípnul rozšafný kapitán Idris Elba. Což o to, pobavil jsem se a to hned nejednou, neříkám, že ne. Problém(em) ovšem je, že potom nemůže(š) (Ridley) chtít, aby(ch) snímek bral (byl brán) smrtelně vážně, navíc s jakýmsi poselstvím (přesahem). Co říci závěrem? Odnáším si lehce smíšené pocity. Přirovnal bych je snad k návštěvě (u) holky, která vám hned po vstupu pustí fotbalovej zápas (vašeho oblíbeného týmu), ukáže se jako dobrá hostitelka, stará se o pravidelný přísun dobrého pití a jídla, dokonce je i vtipná, milá……No jo, jenomže vy jste si přišel původně zašukat. Na druhou stranu vás nenapadá (opodstatněný) důvod, proč ji nedat druhou šanci. Takže Ridley, za sebe říkám: „za měsíc či dva, se uvidíme klidně znovu“ a potom teprve vyřkneme konečný ortel. Přičemž by (Ti) mohlo pomoct, že (ve světle prvotní zkušeností), přistoupím k snímku samotnému zcela jinak. Ostatně je to (překvapivě) vtipné, nenudící, oku lahodící,…. Problém však je, že je to hybrid. Přičemž jednotlivé části nejsou sami o sobě zase tak špatné, ale jako CELEK to patřičně nedrží pohromadě, tluče se to a navíc se to navzájem i podkopává. Příště bych poprosil přenechat filozofování jiným (povolanějším) a natoč regulérní sci-fi thriller s mrazivou atmosférou „stvořitele“. A nemusí tomu ani nutně předcházet taková mediální masáž. 60% Edit: 8.6.2012 „Jednou větou“ (s jednodenním (zdravým) odstupem a rozležení (se) v hlavě): Prometheus je (lehce) nadprůměrný (letní) blockbuster. Nic víc, nic míň. Pokud v tom (za každou cenu) budete chtít vidět „něco víc“ (možná) to i zahlédnete resp. přesvědčíte o tom sami sebe, (ostatně téma našeho vzniku je opravdu vděčné), nicméně mám takový (subjektivní) pocit, že Ti, co hodnotí vysoko, spíše než samotný snímek (a zásluhu tvůrců) hodnotí „svoji představivost“. Pokud se však na to podíváte zcela objektivně (bez růžových brýlí), uvidíte nepříjemnou skutečnost resp. (těžce) nesourodý (nevyvážený) snímek s řadou podařených momentů, ale ještě větší porcí těch nevydařených. V neposlední řadě je to snímek, který má větší ambice, než na které skutečně sahá (stačí). A nemá to nic společného s přehnaným očekáváním popř. faktem, že člověk očekával (zcela) něco jiného. Edit 20.6.2012 po druhé (3D)kino projekci. Scénáristické Waterloo nápadně připomínající pohádku "vařila myšička (přeplácanou) kašičku", jejíž následné požití vám může způsobit neblahé následky (přičemž za zácpu, budete ještě rádi). Nebýt vizuální (3D) stránky, něštěkne potom ani pes. Tečka. () (méně) (více)

Legas

Řemeslně kvalitní sci-fi horor, kterých v kinech (když pominu relativně nedávný Sunshine) dlouho nebyl a zřejmě zase nějaký ten pátek nebude. Cituje a upgraduje snad všechny stěžejní momenty Vetřelce, aniž by se tam daná bestie objevila (nebo ano?). Když už se snaží vybočit z brakových kolejí daného žánru, pak spíš klade více otázek, než zodpovídá, ale myslím, že slušnou odpověď bychom dostali pouze od takových formátů, jakými byli Arthur C. Clarke, Ray Bradbury apod. Na něco sofistikovaného, čemu bychom se v kině nevysmáli, žádný současný americký scénárista nemá, ale rád bych se mýlil. ()

InJo

Mnohými očekávané mistrovské dílo se (vinou několika nedořečeností, nelogičností a zkratkovitosti zejména v poslední půlhodině) možná tak úplně nekoná, nicméně i tak je PROMETHEUS nadprůměrná hororová sci-fi, která vyniká především precizní a opulentní vizuální stránkou (jen houšť vysokorozpočtových vesmírných opusů pro dospělé publikum!), solidní atmosférou a pár špičkovými scénami. Jak už jsem naznačil výše, ke konci se to bohužel začne povážlivě rozpadat, jako kdyby tvůrci pořádně nevěděli, jak to vlastně uzavřít a odpovědět na množství položených otázek (navíc se začnou objevovat scény, které jako kdyby byly vystřižené z úplně jiného filmu a od jiného režiséra), ale s prvními dvěma třetinami jsem byl zkrátka až moc spokojený na to, abych kvůli neuspokojivému vyvrcholení zatratil celý snímek. Ovšem lépe to funguje jako samostatný film, než jako prequel k prvnímu VETŘELCI... Uvidíme po případném režisérském sestřihu, popřípadě sequelu. ;-) ___ Edit 2015: Bohužel, ten scénář je fakt sračka. Hraje si na něco, na co nemá - trpí mnoha nelogičnostmi (postavy se chovají opravdu debilně a nepochopitelně) a lacinými dějovými konstrukty (mytologie "za každou cenu" postrádá půvab). Lindelof je skutečně zákeřný vrah slibných, ambiciózních námětů. A těch pár hezkých obrázků a jedna hardcore scéna ("porod") to bohužel z bahna promarněné příležitosti (i když si na druhou stranu říkám, že Vetřelec by možná žádný prequel ani mít neměl) vážně nevytáhnou... 55 % ()

dr.horrible

Prvé dve tretiny sú super. Zhruba vo chvíli, keď sa na scéne objaví Weyland sa to celé pokazí, na rad príde klišé, napätie z nevideného nahradia sklamanie a lacné triky, a celé to tajomné vizionárske sci-fi, ktoré sme až dovtedy sledovali, sa zmení na obyčajnú akčnú blbosť. Za niečo potom už vlastne stojí len výborná scéna interupcie a záverečný prísľub pokračovania. Keď sa to tak vezme, Prometheus začne ako Votrelec, neskôr prejde do Votrelca 3, a skončí (bohužiaľ) naozaj ako Votrelec versus Predátor. 70% By the way, fanúšikom pôvodnej série je určite dobre známe, že mená androidov bývajú označované abecedne: Ash v jednotke, Bishop vo Votrelcoch a trojke, a Call vo Vzkriesení. Fassbenderov David ale pôsobí ako novší model a aj D-čko v jeho mene niečo také napovedá. Tak neviem - asi časová slučka. ()

IQ Tiqe

Smíšené pocity. Asi jsem čekal něco trochu jiného, akčnějšího, napínavějšího. Ale přesto nebyl děj vůbec zlý. Noomi mám rád, Charlize byla dobře nečitelná a černý kapitán charakterní. Popravdě nevím, co bych vytknul. Problém jsem měl, když se začali vybarvovat parchanti. To mě opravdu nebavilo. Zato závěrečná půlhodinka mé dojmy značně zvedla, něco tak nápaditého jsem už dlouho neviděl a těším se na pokračování, takže ty 4* nakonec dám. Konec jsem čekal o něco dřív než přišel, a proto jsem s ním moc spokojen. # Abych nezapomněl na to "hlavní" – na vetřelce se nezapomnělo. # [viděno: kino, 2D] # příběh 8 | hudba 8 | humor 1 | akce 3 | napětí 4 | pustil bych si znovu 6 ()

Sobis87

Nemůžu říct, že by Prometheus vůbec nedával smysl, on je prostě jen scenáristicky děsně odbytý, ať už se jedná o dementní chování a celkovou plochost postav (vládne zde jedině kyborg David a zbytek jsou jen vyprázdněné figurky, a to včetně hlavní hrdinky(!!!), potažmo klišovití paňáci viz jinak sympatický Janek a dědek Weyland), plytkost jednotlivých motivů, anebo celkovou uspěchanost všeho, co se ve filmu děje, čímž film ve výsledku budí dojem prostoduchého akčního béčka, ve které se celý film v poslední půlhodině vlastně zvrhne a nadobro tak pohřbí veškeré ambice tvůrců ( že ty ambice byly přímo megalomanské viz všechny ty namachrované hemzy před uvedením filmu do kin). Návaznost na původního Vetřelce je pak vcelku chatrná a jediné, co je v tomhle filmu stoprocentní od začátku do konce, je Scottova parádní režie a Fassbenderův výkon (potažmo celá jeho postava). Prometheus je jedno velké zklamání, a to především kvůli chatrnému scénáři, laciné návaznosti na Scottovu klasiku a v některých momentech vpravdě nešťastnému střihu. Tentokrát ani nevěřím tomu, že by film spasil nějaký ten režisérský sestřih, jak bývá u Scottových filmů zvykem. A to jsem si v prvních minutách na vesmírné lodi (představovačka Davida...) párkrát vzpomněl na Kubricka. Velké zklamání. ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

02.12.2021

Pro fanoušky filmaře Guillerma Del Tora (Tvář vody, Hellboy) není žádným tajemstvím, že jeho snem je natočit jednoho dne adaptaci knihy spisovatele H. P. Lovecrafta V horách šílenství. Jednou už k… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů