Vzácná starožitnost, která patřila carskému rodu Romanovců zmizí z Moskvy. Agent Secret Service ji získá, ale pronásledovatelé ho smrtelně poraní. James Bond (Roger Moore) díky dražbě okamžitě poznává, kdo ji chce za každou cenu dostat zpět. Dostává se tak do hry kde jde kromě diamantů i o mnohem nebezpečnější věc. Vstupuje do ní totiž šílený generál Orlov (Steven Berkoff). Chce útočit na Německo, ale jeho nadřízení jsou proti. To však neznamená, že by se Orlov vzdal. Bond by mohl získat potřebné informace v nepřístupném sídle ženy s tetováním chobotničky (Maud Adams). Tato žena je ale stejně krásná, jako nebezpečná. (PB Publishing)

Fiftis

Režisér John Glen sa drží receptu, ktorý sa mu minule toľko osvedčil, teda žiadne experimenty, len tradičné bondovské rošády a rekvizity. Tentoraz síce dejová linka trpela miernym kŕčom a slušnú úroveň sa z ťažka podarilo udržať. Navyše účinkovanie Kabira Bediho je pre našou sandokanovskú generáciu veľkým lákadlom. Roger Moore mi už ale časom liezol na nervy a prvý krát som pociťoval, že by som ho rád vymenil. Stavím sa, že o 10 - 15 rokov bude hrať Bonda 20 ročný zajac a vtedy príde tej súšasnej generácií vtipné, že Bond mal niekedy nad 55 rokov. ()

filmfanouch

Po Jen pro tvé oči se i další bondovky jako režisér ujmul John Glen. Ten tak po předchozí (velice průměrné bondovce) dostal šanci na vykoupení. A to se nakonec Glenovi překvapivě podařilo, protože Chobotnička byl po předchozí bondovce návrat k velmi povedené formě, kde navíc Roger Moore i ve věku 56 let překvapivě dokázal pořád udržet slušnou formu (i když bylo jasné, že Bondem nezůstane navždy, protože chvílemi už bylo skutečně úsměvné Moorea v tomhle věku ve fyzické akci sledovat) a Glen si touhle bondovkou obhájil fakt, že právě on točil bondovky až do roku 1989. Už úvodní stylovou akční sekvenci se najede na parádní akční vlnu. Chobotnička vrátila do série o Bondovi nápaditost a její záporák generál Orlov v podání Stevena Berkoffa jeden z nejvýraznějších padouchů v historii série. Opět sice u Chobotničky platí, že se víceméně kráčí v kolejích, které nastavil kdysi dávno Goldfinger, zrovna Chobotnička ale veškerá víceméně zavedená klišé v rámci série tak trochu obměňuje. Nevadí tak, že se to opět celé točí kolem atomové bomby, opět má hlavní záporák výrazné poskoky a že je další Bond girl víceméně plochou postavou. Zrovna v rámci Chobotnička totiž s těmito faktory pracuje trochu zajímavějším způsobem a je to vyložená potěcha pro radost. Zasazení do Indie byl zajímavý nápad a prostředí Indie ve spojení s Bondem a typickými atributy jeho dobrodružství je naprosto ideální. Pak je tu samo sebou problém s Moorem- Ten se pořád snaží, co to jde a celkem se mu to daří. To očividné a to tedy to, že Moore už na tuhle roli úplně nestačí se utajit nedaří. Očividně si to uvědomují i tvůrci, kteří na tento fakt chvílemi poukazují a většinou to v divákovi vyvolá menší pocit lítosti vůči Mooreovi. Pořád to ale není vyložená bída a Moore většinu akčních scén (samo sebou i díky výborným kaskadérům) uhraje naprosto bezproblémově. Robert Brown je jako nový M v pohodě, Q v podání Desmonda Llewelyna je pořád neskutečně cool i přesto, že se u série drží už od Srdečných pozdravů z Ruska. Maud Adams jako Bond girl není vůbec špatná, v rámci konkurenčních Bond girl ale nepatří mezi nejpohlednější ani nejvýraznější. Právě Steven Borkoff je ale jako sovětský generál Orlov fenomenální. I druhý záporák jménem Kamal Khan v podání Louise Jourdana je poměrně výrazný Především si ale Chobotnička ponechává zavedený styl Mooreovy éry a některé její humorné pasáže a nápady jsou do jisté míry přitažené za vlasy. Zrovna u Chobotničky ale fungují a tyhle pasáže dokazují, že jsou Mooreovy bondovky těžko zaškatulkovatelné a minimálně v tom ohledu skutečně jedinečné. A dost možná by mi nevadilo, kdyby se další éra s novým představitelem Bonda po vážné Craigově éře trochu po vzoru Mooreovek (a později Brosnanovek) vrátila právě sem. Předposlední bondovka s Moorem byla prostě super. Už tehdy ovšem bylo jasné, že Moore moc dalších bondovek neutáhne, což potvrdil i fakt, že následující bondovka s názvem Vyhlídka na vraždu byla bondovka, kde se Bond s tváří Moorea potvrdil naposledy. I před šedesátkou se ovšem Mooreovi podařilo si udržet důstojnost a akční scény dát s parádou. Minimálně tedy právě v Chobotničce, která patří mezi nejlepší Mooreovy bondovky (společně s Špion, který mě miloval a Moonraker určitě patří do TOP 3) a jako jedna z mála Mooreových bondovek zdárně funguje i po letech...... () (méně) (více)

Pepinec

Nulasedmička má problémy nejen s povolením zabíjet, ale co je horší, moc mu nejde ani nabíjení. A tak, vzhledem k tomu, že po něm hajzli i holky pásnou pořád stejně, odnáším si z této bondovky ponaučení, že průměrný padouch je o poznání chytřejší než průměrná bondgirl. ()

JohnnyD

Plusy: skvelý Roger Moore, Chobotnička, Kabir Bedi, skvelé využitie lokácií (India), fajnová akcia a napätie (India), konečne došlo aj na komoušov ... Mínusy: nudná akcia a napätie (Nemecko), nevyužitie lokácií (Nemecko), suchý úvod na Kube ... Celkovo by som to zhodnotil asi takto: Bolo na čase posunúť sa ďalej, v poslednom diele sa James Bond tápal v serióznosti a chcelo to nejaké oživenie. Zo začiatku to síce vyzeralo dosť mdlo, ale hneď čo sa to presunulo do Indie začala zábava. Bohužiaľ záver v Nemecku je opäť priemerný. Veľmi slabých - ale stále - 80%. ()

Foox

Hodně nadsazená bondovka, která je už místy i parodií sama sebe, ovšem nemá problém pobavit i po třiceti letech. ()

HAL

Obstarožní James Bond vs. Sandokan v Indii plné krásných žen. Chobotnička je jen další z průměrných Bondovek - relativně celkem slušná zábava, ale nenadchne... a díky místy přehnaně připitomělým fórkům (Tarzan...) občas i naštve. Naštěstí ale oproti minulému dílu má alespoň nějaký rozumný děj který dává smysl. 7/10 ()

mzss1

[80%] CHOBOTNIČKA, coby šestá a předposlední Bondovka s Rogerem Moorem. Oproti předchozí a slabší části Jen pro tvé oči je toto opět skok dopředu. Na starosti to má zas režisér John Glen, který mě v předchozím počinu moc nepřesvědčil. Zde se mu to povedlo snad ve všech ohledech. Samozřejmě, nejedná se o úplnou pecku, ale moc kritiky bych zde nepřipisoval. Hlavně tohle je moje třetí viděná část o Jamese Bondovi a první s Moorem. Takže nějaká nostalgie či vzpomínka z dětství zde zafunguje. Dějově je to lepší než předchozí díl. Sice nic světoborného, ale funguje to. Nemá to ani moc hluchých míst. Sem tam je nějaká sekvence trochu delší, ale to mi moc nevadilo. Moore je zde v první cca půlce opět skvělý jako vždy. Má už nějaký věk (zde 55 let), hláškuje, to své charisma stále má. V druhé půli filmu je už Moore vážnější, ale s ohledem na postupující napínavost a vážnost mise to chápu. Hlavní bondgirl zvaná Chobotnička mi moc nesedla. Taková moc odtažitá, chladná, nevím, ale co už. Co se týče akce, musím ještě kladně zmínit úvod, který nebyl nijak dlouhý, ale nadchl mě. Průlet hangárem s letounem byl prostě top! Záporáci byli vcelku v pohodě, nic extra teda, ale lepší než v jiných částech o Bondovi. Hudba od Barryho opět vydařená – tam není o čem. Robert Brown zde v roli M nahradil zesnulého Bernarda Lee.  Lee mi přišel o chlup lepší, ale ani tento nebyl hrozný (v dalších dílech vyniknul o něco více). Potěší i tradiční Q, který si ve finále zalétá s balonem. Co k tomu ještě více dodat? Akce je tu dost, odsýpá, je různorodá, ve vlaku možná zdlouhavější, ale tak jako tak je Chobotnička ukázková Bondovka na kterou nedám dopustit. ()

Legas

První polovina je nabita skvělými hláškami (převážně se sexuálním podtextem). V druhé půli se ovšem nekoná žádná super-bondovská akce, ale spíše takové cirkusovské představení. Škoda, mohl to být výborný Bond. ()

Anderton

Stále Bond nechápe, že netreba sa uhýbať guľkám, pretože zomrieť nemôže, stále prírodné zákony nehrajú v jeho cirkusovom fikčnom (tentoraz doslovne) svete žiadnu úlohu, stále má aj napriek (alebo práve preto?) úspech u žien. Prečo teda tentokrát hodnotím vyššie? Pretože raz za čas treba byť veľkodušný a viac oceniť drobné nápady pri akčných scénach. Tých je tu neskonale a najmä úvodná dvadsať minútovka ma potešila zo všetkých mooreovských sekvencií najviac. Nemecko už tak príťažlivé ako India nie je, vlaky tam ale ako všade inde sú rýchle a zbesilé a pokiaľ by vám porušovanie gravitácie nestačilo, počkajte si na záverečné momenty v/na/pod lietadle/om. ()

silentname

Pokračujeme s "Octopussy", ktorý je tak úplne iným filmom, než naposledy bol For Your Eyes Only, že to začína byť opäť celkom osviežujúce. Pre mňa je to asi jedna z najbizarnejších Bondoviek, ktoré som mal možnosť vidieť, nakoľko tu máme hneď úvodnú vraždu klauna a dokonca sa tu aj samotný James na moment stane klaunom. Plus neustále mám pocit, že v tomto filme sa neustále niečo dostane do cesty a je potreba veci riešiť okamžite, no Jamesovi neustále niečo stojí v ceste. Ako žena v telefónnej búdke, alebo policajti, ktorí ho nechcú pustiť k bombe, ktorú chce zneškodniť. Má to potom aj úplne iný tón a film je o niečo zábavnejší. Plus aj celý príbeh pašovania šperkov je super. Jediné čo by som asi vytkol je fakt, že ak niektoré filmy naznačili studenú vojnu so Sovietským Zväzom, tak tento sa do nej absolútne obul a urobil z Rusov ľudí, ktorí chceli v 80-tych rokoch nechať vybuchnúť jadrovú bombu na americkom území, aby sa demilitarizovala Európa a mohli ju pokojne obsadiť. Alebo to chcel minimálne generál Orlov. Zloduchovia v tomto filme sú okey, ale mám pocit, že už sme mali lepších. No najlepšou postavou je tu pre mňa samotná Octopussy, ktorá je veľmi sympatická dáma. Film má dokonca aj chobotnicový moment, ktorý neviem či tvorcovia okopírovali z filmu Alien. Rozhodne to na mňa tak pôsobilo. Čo sa týka ostatného, tak má to fajn akciu, pekné šperky a dobrú hru kociek a relatívne okey zloducha. Celkovo to beriem ako jednu z lepších Mooroviek a nebránil by som sa film pozrieť znovu. A teraz už len uvidíme aký bude mať comeback Sean Connery v Never Say Never Again. Hodnotenie: B+ ()

Vitason

,,Bond, James Bond." Jasně, při natáčení Chobotničky nebyl Roger Moore žádný mladík, ale pořád mu to sekne a navíc mu vyšel scénář hodně vstříc, protože předložil agentu jejího veličenstva o něco méně akce (Za zmínku stojí perfektně natočená úvodní sekvence a bitka na vlaku) a do postele mu přihrál starší ale stále sexy Bondgirl... Na Chobotničce je hodně cítit ten sebeparodický nádech, díky kterému mám Moorovky tolik rád (Honička v Dillí, kdy jako zbraň posloužila tenisová raketa, Tygr, který poslechne Bonda na slovo atd.), takže filmu klidně odpustím i to cirkusácké balení, ale neodpustím mu hluchou prostřední pasáž, kdy začne lehce nudit a fakt, že závěrečné dobývání paláce je také trochu chudokrevné. I přesto za 4*. ,,Alespoň jsem si zlepšil backhand." ()

klerik

Tak trochu paródia. Ale mne moorovky celkom sedia. Škoda však, že pri toľkej veľkoleposti nie je ani jedna akcia ozaj výnimočná... ()

SeBig

Na tuhle Bondovku jsem těšil stejně jako na Moonraker a nakonec to nebylo zklamání. Bond v Indii prostě nemá chybu! Vyhne se v jungli hadům, pavoukům, krokodýlům, pijavicím a zařve na tygra: sedni! Ke konci frajerskej skluz na zabradlí u schodů. Prostě bomba. ()

classic

„Chobotnička” alebo Magda ? Ktorú by ste si vybrali ? Prvá sa väčšinou zdržiavala v exotickom, Plavúcom paláci na jazere Pichola v indickom Udaipuri, no i napriek tomu sa taktiež stíhala venovať aj cirkusovému oddielu pašerákov, či skôr lepšie povedané, bývala obklopená samými atletickými dievčatami... A druhá bola zase spoločníčkou afgánskeho princa v exile Kamala Chána, ktorý sa horlivo snažil za asistencie sovietskeho generála Orlova, « zinscenovať » jadrovú vojnu v rozdelenom Nemecku. Starnúci James "Licence to Kill" Bond, čochvíľa ani nebude poriadne vedieť, kde mu vlastne hlava stojí, keďže Chánov oddaný strážca v obleku a turbane, alias GOBINDA, je ním tak strašne a extrémne posadnutý, že pri každej vhodnej príležitosti ho nezaváhal ani na okamih zlikvidovať, až mi to prišlo trochu smiešne, lebo sa správal, ako mačka s deviatimi životmi, že toľkokrát mu visel život doslova na vlásku, alebo trebárs ešte špičkoví vrhači nožov, dvojčatá-vrahovia: Miška & Griška, keď jeden z nich dokonca zavraždil agenta 009, ktorý chcel ukradnúť falošné Fabergéovo vajce vo východnom Berlíne, kedy mu hneď na úvod „perfektne vrhol nôž do chrbta” , čím mi dali jasne najavo, aby som mal pred nimi daný rešpekt, pretože pracujú pre každú zápornú stranu... / Riadny pokles kvality. Strihač a potom režisér - John Glen, ma dosť sklamal, ale zase mám ešte stále chuť na ďalšie bondovky. Uvažoval som iba nad ozaj slabými dvomi hviezdičkami, čo je v podstate veľmi málo, no čosi ma od toho nakoniec odhovorilo, prečo som tak neučinil, možno kvôli niekoľkým akčným sekvenciám, bez ktorých sa tieto filmy už skrátka nemôžu nikdy zaobísť, pričom najmä tá s tryskáčom, kde bojoval Gobinda s Bondom, bola už na hrane celkovej stráviteľnosti, kedy neplatili žiadne fyzikálne zákony ! Často som tiež mával pocit filmového chaosu, neprehľadného strihu, či akéhosi lajdackého prístupu, akoby sa im ani bohvieako nechcelo ? Naopak potešili: Maud Adams a Kristína Wayborn, ďalej Sandokan-Kabir Bedi, alebo taktiež bratia David a Tony Meyerovci, sa vkusne predviedli, rovnako ako výprava Petra Lamonta. Fanúšikovia môžu byť síce miestami smutní, čo sa im prestrelo na tanieri, ale i napriek tomu nemusia zahodiť flintu do žita ?! PS: Ja osobne jednoznačne preferujem nádhernú MAGDU, než Chobotničku, i keď je podľa nej pomenovaný tento dobrodružný/akčný/špionážny/ počin. ()

jojinecko

Poriadne pritiahnnuté za vlasy, Moonraker je oproti tomuto realistickejší:) Miestami mi to pripomínalo viac nejakú šaškárnu s Budom Spencerom ako sériu o agentovi 007..To čo ubudlo na "reálnosti" (ktorá u bondoviek vlastne neexistuje) to sa pridalo na vtipe..Celkovo môže byť, hoci Roger Moore je tiež tak trochu karikaturistický:) ()

mcb

Moore po na začátku zesnulém 009 definitivně převzal roli klauna série, který místo sofistikovaného užití agentských dovedností uniká padouchům pomocí zvířecích a cirkusových převleků. Přesto je předposlední mooreovka (poslední je už jen vydechnutí) tak akorát zábavná, tak akorát absurdní a také asi nejvíce sebeironická, jelikož náležitě zesměšňuje kondici hlavního představitele. Ten už bohužel nikoho nepřesvědčí, že se v devadesáti procentech akčních scén vůbec vyskytuje. Estrádní pojetí však definitivně z této bondovky dělá už hotovou komedii, které lze přiznat jisté brakové kvality, ale nechat se jí strhnout a ne jen se jí vysmát, je vlastně už nadlidský úkol. ()

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch