Defiance (TV seriál)

Sci-Fi / Akční / Drama

USA, 2013 - 2015, 27 h 38 min (Minutáž: 40–43 + 1x86 min)

Bear McCreary

Grant Bowler, Stephanie Leonidas, Julie Benz, Tony Curran, Jaime Murray, Jesse Rath, Trenna Keating, Graham Greene, Dewshane Williams, Nicole Muñoz, Anna Hopkins, Monica Parker, Mia Kirshner, Douglas Nyback, Justin Rain, James Murray, Noah Danby, Nichole Galicia, Katie Douglas, Kristina Pesic, Amy Forsyth, Billy MacLellan, Fionnula Flanagan, Jane McLean, Lee Tergesen, Linda Hamilton, Kaniehtiio Horn, Rob Stewart, Steve Lund, Shamier Anderson, Kyle Mac, Brittany Allen, Demore Barnes, Jake Manley, Joy Castro, Chris Anton, Parveen Kaur, Tony Nappo, Adrian Griffin, Vieslav Krystyan, Eric Woolfe, Robert Mauriell, Alden Adair, Wesley French, Marty Moreau, Tommy Chang, Dion Johnstone, James Downing, Percy Hynes White, Alex Poch-Goldin, Peter MacNeill, Steven McCarthy, Robin Dunne, Severn Thompson, Perry Mucci, Ben Cotton, Milton Barnes, Phillip MacKenzie, Gale Harold, Daniel Kash, Brian J. Smith, Barry Flatman, Jon Cor, Ryan Kennedy, William Atherton, Christian Bako, Hannah Cheesman, America Olivo, Robert Joy, Brett Ryan, Mayko Nguyen, Ian Ziering, Peter DaCunha, Wendy Crewson, Rainbow Francks, Brendan McCarthy, Raymond Ablack, Ava Preston, Chad Allen, Darryl Flatman, Anna Hardwick, Conrad Coates, Amelia Burstyn, Mishka Thébaud, Tomas Chovanec, Zarrin Darnell-Martin, Aurora Browne, Merwin Mondesir, Andrew Musselman

Pilotní díl neřekl všechno, ale naznačil, kudy tento sci-fi seriál půjde. Je tu slušný potenciál (několik ras, historie konfliktu a Země), ale trochu se bojím, že tvůrci se nezastaví před vlastními možnostmi a půjdou dál, než jim peníze na triky dovolí (je to SyFy Channel, ne HBO). Od dob Battlestar galacticy v každém scifi seriálu musí být i sociální podtext, který zde bude navíc podtržen velmi výraznou (až twillightovskou) romantickou linií. Následující díly rozhodnou...(20.4.2013)

Žánrově rozmanitý a celkem ucházející rodinný sci-fi seriál bez pocitu, že vám někdo provádí lobotomii mozku. Tedy až na jednu či dvě ulítlé epizody (jako např. komplikované pohřbívání kyselinou a obživnutí jedné postavy díky nanotechnologii - při lepším ztvárnění by se to ale možná dalo skousnout.). Z počátku ne moc originální, ale postupně se děj rozvíjí a docela mě to vtáhlo. Artefakty integrované do těla... konečně nějaká pořádná zajímavá sci-fi technologie. A to propojení s irathienskou mystikou, to je hotová lahůdka. Co se týká rozmanitosti ras alienů, jdou tvůrci cestou pestrosti. Provedení masek pak nechá občas vzpomenout na Muppet Show (fakt jsem jediný, kdo si u sledování vzpomněl právě na Muppety?). Žánrově to je od všeho trochu - kousek z Terra Novy, kousek ze Star Treku, kousek z Indiana Jonese... Atmosféra se přelévá z polohy nevážné do vážné a zase zpět. Ale jinak je to příjemný a dobře koukatelný seriál s povedenými triky a místy skvělou zvukovou podmalbou - skoro jako od Vangelise. Relativně krátká životnost postav ve vedlejších rolích pak zajišťuje, že se vztahová témata nevlečkou (opravdu jsem to napsal?).:-) Performují zde vedle sebe herci prvotřídní i úplní dřeváci. Jako např. rozhovor Fionnuly Flanagan a Justina Raina. Ale i tak může vzniknout kouzlo nechtěného.(23.6.2013)

Zatím průměr zasazený do dobře vymyšleného světa. Z průměru to zatím vyzvedávají pouze scény, ve kterých tvůrci nechali vyniknout Medvědovu(opět nepřekvapivě) skvělou hudbu. Jen mě trošku udivují vizuální efekty - většina jich je naprosto perfektních a pak přijde scéna, která tu perfektnost okamžitě smete (např. honička s auty). Update: Jak jsem napsal, z počátku průměr, ale zhruba tak od poloviny řady se to zlomilo a scénáristé začali rozplétat jednotlivé dějové linky tak, aby je zase mohli zaplést dohromady v perfektní finální epizodě. Pokud se druhá řada ponese v duchu závěru té první, tak se nebudu bát hodnocení ještě zvýšit. PS: už by mohli začít vymýšlet lepší úvody do děje a né že někdo cizí někam přijde, něco udělá a za odměnu z něj udělají šerifa, velitele atd. Začíná to býti poněkud okoukané (jen tak z hlavy: Defiance, Terra Nova, Eureka, Outcasts,...) PS2: Ty písničky na konci skoro každého dílu mě vskutku iritovaly. Update2: Druhá řada na přibližně stejné úrovni jako ta první jen s tím rozdílem, že jednotlivé epizody byly sami o sobě silnější, kdežto celkový příběh o něco slabší. Ve výsledku stejné. Update3: Ve třetí sérii jakoby snad tvůrci chtěli konkurovat GoT, páč se nebrání zabíjet, vraždit, mrzačit a mučit většinu hlavních postav, ukazovat vnitřnosti, usekané ruce, a dokonce jsem na chvíli myslel, že i nějaká ta bradavka vykoukne. Žel nevykoukla, ale bylo to namále. Takže o něco málo lepší, než první dvě řady, ale prozatím nechávám lepší 4*. I když posledních deset minut posledního dílu mě hodně tahá hodnocení do těch pěti, protože to bylo naprosto parádní.(18.4.2013)

• IQ Tiqe

Celkem jsem se těšil. Akční sci-fi mě lákalo. Ale nepřesvědčilo. Nechybí patos ani klišé – proč?! Připomíná mi Terra Novu. Taky jde o určitou komunitu vázanou na určité místo. Bude se plácat odnikud nikam a seriál se potáhne jak dehet. Abych nebyl jen negativní – první minuty vypadaly slibně a vizuál a hlavní hrdinka nebyly marné. # Po 2. díle se seriálem končím.(18.4.2013)

Vždy hodnotím seriál hned po pilotu a na konci první sezóny se k němu vracím, abych přehodnotil. Nikdy ale po pilotu nepíšu komentáře. Tentokráte udělám výjimku, hlavně kvůli sobě, abych si mohl tohle po season-finale přečíst a zjistit, jak se můj pohled na tohle dílko změnil. --- Takže. Po pilotní dvojepizodě musím říct, že jsem strašně, strašně zklamaný. Doufal jsem celý rok, že tenhle seriál bude trochu jiný. Ale není. Je to v podstatě zase ten stejný základ jako byl u The Walking Dead, Terra Nova, Falling Skies nebo Revolution. Přijde nějaká apokalypsa a začnou se řešit trapácké rodinné trable. Přesně tak, jako se Rick vláčel s rodinou v zombie variantě, tak se potom tahal Jim s rodinou v dinosauří variantě a Miles v elektro variantě. A tady je to znovu. Apokalypsa, stejně jako ve Falling Skies jsou to emzáci. Stejně jako v Terra Nova je najednou z nikoho ochránce zákona a zase, ZASE, se musí všude řešit rodina. Děj mi byl jasný už od začátku. Kvůli penězům je zde zase nejvíce příslušníků near-Human druhů, v tomto případě Castithanů a Irathientů. Liberata, Sensoth a Indogene už potřebují složitější masky, takže jako na potvoru, příslušníků těchto druhů do Arch moc nenastoupilo. A ty nejsložitější, Volge a Gulanee, protože jsou CGI a jejich výroba je finančně nejsložitější, se vyskytují jen zřídka a ve tmě. Ani se mi nelíbilo, že z těch sedmi votanských ras se jich hned muselo v pilotu objevit šest. Zkazilo to překvapení. Když to celé sečtu a podtrhnu, je to z mého pohledu zase ten stejný, už otřepaný koncept, který už tady byl několikrát před tím, jen je zase hozen do jiného prostředí. Upřímně, mnohem záživnější pro mě bylo přečíst si profil tohoto seriálu na Wikipedii, než vidět jeho pilot. Když o tom tak přemýšlím, jedna z věcí, která by mohla zvýšit moje hodnocení, by byly nějaké flashbacky Votanů z jejich domovských planet, možná i celá epizoda vyprávějící o evakuaci. To by mi přišlo zajímavé, protože jestli se zde budou držet jen v Defiance (Saint Louis) a blízkém okolí, asi mě to začne taky brzo nudit. (1.-60% || 2.-50% || 3.-70%)(23.4.2013)

• - Auto, které používá Konrad von Bach (Ian Ziering) je Tatra 815 VT 8x8 a dokonce na levém předním nárazníku je vidět i česká vlajka. (KM Phoenix)

• - Když se vrací Jessica 'Berlin' Rainer (Anna Hopkins) do Defiance, tak je na autě Konrada von Bacha (Ian Ziering) vidět, že česká vlaječka, která byla na levém předním nárazníku v epizodě The Beauty of Our Weapons (2015), je zakrytá černou plochou. (KM Phoenix)

• - V seriálu bylo město St. Louis přejmenováno na Defiance. Město se stejným názve ve skutečnosti existuje, nachází se 40 mil západně od St. Louis. (Remivsremi)