Defiance

(TV seriál)
Sci-Fi / Akční / Drama
USA, (2013–2015), 27 h 38 min (Minutáž: 40–86 min)

Bear McCreary

Grant Bowler, Stephanie Leonidas, Julie Benz, Tony Curran, Jaime Murray, Jesse Rath, Trenna Keating, Graham Greene, Dewshane Williams, (více)

Série(3) / Epizody(38)

Defiance (Odpor) je názov nového veľkolepého sci-fi dobrodružstva vychádzajúceho z rovnomennej počítačovej hry.  Dej seriálu je zasadený do blízkej budúcnosti, v ktorej mimozemšťania známi ako Votani prichádzajú na Zem s cieľom nájsť nový domov potom, čo bol ich solárny systém zničený. Keď však na planétu ľudí konečne dorazia a absolvujú zdĺhavé rokovania s vládami štátov, zistia, že na Zemi nie sú vítaní. Namiesto toho, aby odleteli preč, však vyhlásia ľudstvu vojnu a snažia sa Zem kolonizovať pre svoju vlastnú rasu. Vo vojne Votani nasadia roboty, ktoré transformujú povrch planéty: úrodnú pôdu vypália, naplnia ju priepasťami a atmosféru naplnia prachom a troskami. Po desaťročiach bojov si ľudia aj mimozemšťania uvedomia, že planéta sa postupne stáva neobývateľnou. Uzavrú preto prímerie, aby mali zvyška oboch rás šancu prežiť.
Hlavným hrdinom príbehu je Jeb Nolan (Grant Bowler), ktorý mal iba desať rokov v čase, kedy Votani dorazili na planétu. Jeb celý život slúžil v armáde, a keď sa vojna skončí, vráti sa do svojho domova v meste St. Louis. Zisťuje však, že prekvitajúce mesto sa zmenilo na tábor utečencov. Rozhodne sa prijať pozíciu hlavného strážcu zákona, keďže má najviac skúseností s nebezpečnými konfliktami medzi ľuďmi a mimozemšťanmi. Jeho úlohou je tiež ochrana obyvateľov tábora pred vojenskými zbehmi a ďalšími nebezpečnými návštevníkmi, ktorí z času na čas dorazia pred brány mesta. (Incantator)

Segrestor

Smíchejte Star Trek: Voyager, Šílenýho Maxe, Firefly, Terra Nova a možná ještě něco by se našlo... dejte to do vašeho zánovního Ultimate chopperu a dostanete seriál Defiance. Ač pilotní díl naznačuje cosi jiného, dále se odvíjí nenáročný epizodní seriál s docela nedůležitou linií příběhu na pozadí. Vše lze ale hodnotit kladně. Triky nejsou úplně pitomé, úroveň příběhů jednotlivých dílu je sice kolísavá, přesto se člověk nenudí, herci v podstatě dobře sezdaní dohromady... Vlastně nemám, co bych tomu nějak výrazně vyčetl. Další pohodový televizní seriál. ()

Djkoma

Pilotní díl neřekl všechno, ale naznačil, kudy tento sci-fi seriál půjde. Je tu slušný potenciál (několik ras, historie konfliktu a Země), ale trochu se bojím, že tvůrci se nezastaví před vlastními možnostmi a půjdou dál, než jim peníze na triky dovolí (je to SyFy Channel, ne HBO). Od dob Battlestar galacticy v každém scifi seriálu musí být i sociální podtext, který zde bude navíc podtržen velmi výraznou (až twillightovskou) romantickou linií. Následující díly rozhodnou... ()

Kothy

Docela zajímavý sci-fi seriál. Občas je v tom opravdu cítit nádech Firefly, ale jinak je to úplně jiné. Děj tohoto seriálu se odehrává 33 let po kolonizaci Země mimozemskými Votany. Ti jsou zde zastoupeni v 7 rasách. Celé se to převážně odehrává ve městě Defiance (Saint Luis). Lidé tu žijí společně s Votany v míru. Většina Země je terraformovaná na votanské prostředí, takže to přináší lidem spoustu nevýhod. Například se nedá létat nebo nefunguje internet. Děj se soustřeďuje hlavně na Joshuu Nolana a jeho nevlastní irithianskou dceru Irisu. Ten se po záchraně města před útokem Volgů stane šerifem a Irisa jeho zástupcem. Další významné postavou jsou starotska Amanda Rosewater (Julie Benz) a Castian Datak Tarr. 1. série končí docela otevřeně. 2. přináší nové postavy a problémy. Spoiler: Irisu ovládá votanská technologie a snaží se zničit Zemi. S pomocí Nolana se jim to podaří na poslední chvíli odvrátit. Konec je uzavřenější, ale pořád mají prostor pro další sérii. Některé postavy přibyly, pár jich umřelo. Je tu 3. série. Děj se posouvá o 7 měsíců dál a postavy umírají. Defiance hrozí nová hrozba v podobě Votanis Colective a taky se představila poslední votanská rasa Omeci. Jsou opravdu nebezpeční a málem vyhladí celé lidstvo. Po tom finále už si další sérii opravdu nedokážu představit... "Neboj se, internet už neexistuje." :D ()

klerik

Seriálu treba dať šancu. Pilot (vo svojej druhej epizóde) síce ponúka na televízne pomery bombastický útok obrých robotov, ale to zaujímavé prichádza predovšetkým s ďalšími dielmi, kde už naplno fungujú vzťahy medzi postavami a divák sa vo všetkých tých rasách zorientuje. Ak (podobne vydarené) KILLJOYS pripomenulo FIREFLY, tak Defiance pripomenie EUREKU reznutú MAD MAXOM. A je to fajn. Na rozdiel od REVOLUTION a TERRA NOVY ma seriál donútil sledovať celú sériu... Hudba ala BSG je už len príjemný bonus... ()

IQ Tiqe

Celkem jsem se těšil. Akční sci-fi mě lákalo. Ale nepřesvědčilo. Nechybí patos ani klišé – proč?! Připomíná mi Terra Novu. Taky jde o určitou komunitu vázanou na určité místo. Bude se plácat odnikud nikam a seriál se potáhne jak dehet. Abych nebyl jen negativní – první minuty vypadaly slibně a vizuál a hlavní hrdinka nebyly marné. # Po 2. díle se seriálem končím. ()

• Auto, které používá Konrad von Bach (Ian Ziering) je Tatra 815 VT 8x8 a dokonce na levém předním nárazníku je vidět i česká vlajka. (KM Phoenix)