E.A. Poe: Podivný experiment

• USA Stonehearst Asylum (více)

Hrdinou filmu E. A. Poe: Podivný experiment je mladý, čerstvě vystudovaný lékař Edward, který na konci 19. století přichází na praxi do psychiatrického ústavu pro choromyslné ležícího v mlze v odlehlém koutě hor. Zde ho přivítá šéf lékařského týmu, jeho asistent i záhadná kráska Eliza, trpící panickou hrůzou z jakéhokoliv tělesného dotyku. Edward je zasvěcován do zdejších léčebných metod a je v šoku. Dr. Lamb je příkladem osvíceného přístupu, vůči bláznům je vstřícný a svému týmu vštěpuje, aby „jedinečnost" každého pacienta respektovali: „Proč bychom se měli snažit udělat nešťastného člověka z naprosto šťastného koně?" Ovšem děsivá a hrůzu nahánějící „léčba", jíž byli na konci 19. století duševně nemocní běžně vystavováni, je přítomna i zde: věznění, spoutávání, proudy ledové vody a elektřiny. To vše je pevně vryto do historických zdí ústavu a Edward objevuje poměrně znepokojivou pravdu. Psychiatrický ústav ovládli pacienti, zatímco skutečný ředitel je se svým týmem uvězněn ve sklepení. A tady napínavý příběh plný zvratů a překvapení teprve začíná... (Bontonfilm)

roswell47

Ach jaj, znova ďalší film ktorý si zahráva s atmosférou. Vždycky som na tieto filmy mäkký, a to z jedného dobrého dôvodu, vždy vo mne vyvolajú strach z niečoho a hlavne napätie vo mne. Herecké obsadenie filmu je skvelé, najviac vyniká Ben Kingsley ktorý sa do roli šialeného doktora skutočne vžil, a preto som sa na neho tešil asi najviac. Kate Beckinsale taktiež odviedla dobrú prácu ale Jim Sturgess ma popravde veľmi prekvapil, takže jemu pridávam veľké +. Čo sa týka príbehu ten je ako vždycky pre tieto typy filmov dobrý ale najlepší z príbehu je mindfuck na konci filmu kde to celé vyvrcholí. Mám rád filmy ktoré si zahrávajú s atmosférou, to sú hlavne tie ktorých príbeh sa koná v psychiatrickej liečebni, a takých poznám veľa :D. Napätie vo filme je vidno a dokážete sa do neho vcítiť (aspoň ja hej). Film akčný nie je, ale na to že ja mám rád akčné tak s "atmosférickými" thrillerami nemám vôbec problém. A to preto, lebo som sa počas filmu cítil napäto a stiesnene. Ako vidím, som jeden z mála ktorý dáva filmu 5* ale ja tomu nedokážem proste dať 4*. Herci skvelí, príbeh zaujímavý, napätie vysoké, emocionálna stránka je na vyššej úrovni, brutálne to nie je ale je to psychicky brutálne, pretože dokážete cítiť to čím si "ľudia s poruchami" v tej dobe museli prechádzať. Edgar Allan Poe: Podivný experiment je film ktorý si zaslúži 10/10. ()

NikiVai

Tohle bylo dost dobrý. Temná atmosféra blázince zapomenutého kdesi v lesích krásně podtrhovala herecké výkony hlavních postav. Děj měl drive a pointu, což vždycky ocením. ()

flyer.nick

Možná to chtělo trošku přitvrdit a přidat atmosféru. Ale z nějakého důvodu ten film mám rád. Akorát tu hlavní zápletku si vytřískali moc brzo a od toho momentu už to šlo jen k předem danému konci. I když i tak se najde pár překvapení. ()

Smradzlesa

Co k tomu dodat ,Kate mě zase nadchla Caine byl jako vždy skvělí, Ben se naprosto hodil na tuto roli . Ale přesto jsem se některých částech filmu nudil a proto dávám 3/5. ()

Lazy87

Věci z blázince jsou fajn a jsou vlastně všude, takže bacha. Jinak film to byl parádní od atmosféry, přes herce až po příběh. Myslím, že si konečně budu muset přečíst něco od EAPoa. ()

Prokop23

Doktor Chocholoušek by se možná podivil, jaké že to v této instituci panují podmínky. Anebo možná ne. Pacoši nesó pacoši a doktóři nesó doktóři. Anebo možná ne. Z Poa je tu les v mlze, obludně monstrózní barák na kopci, no a pár dalších zvrácených upomínek. Mírný mindfuck, asi na úrovni českého překladu anglického názvu Raven jako Havran, když už jsme u toho Edgara Allana. Ten film není špatný, ale taky není výborný a skvělý. ()

Helllboy

Není to typický Poe. Bát se nebudete, nedonutí vás to přemýšlet nad prchavostí své existence, ani si nebudete připadat jako v absurdním psychologickém dramatu. Možná si však položíte otázky typu: Kde leží hranice mezi normalitou a šílenstvím? A kdo by byl z dnešního pohledu větší blázen? Žena trpící hysterií nebo doktor léčící jí svazováním a poléváním vodou? Atmosféra filmu je úžasná. Škoda jen, že je vzpoura odhalena příliš brzo, a že zbytek filmu dost pokulhává. ()

mad.dog

Dokonalej Kingsley, Caine, Sturgess, Thewlis a Beckinsale. Atmosféra cvokárny, navíc řízená samotnými cvoky, velmi působivě vykreslená. Originální zápletka, konec pořádnej a opravdu se nestane tak často v životě lidském sledovat dva pány Herce Kingsleyho a Cainea jak hrají absolutní dementy. Skvěle jsem se navnadil na přečtení předlohy. ()

Dzoko

Slabší odvar Prekliateho ostrova, ktorý je postavený na známych anglických hercoch, avšak celkový efekt na diváka pôsobí už oveľa menej efektívne a vierohodne :) 60% ()

defender110

Myslím si , že jde o dost dobrý film, se skvělým hereckým obsazením, a celkem zajímavým koncem. Mě osobně překvapil. Určitě jsem se u filmu nenudil. A Ben Kingsley je skvělý, jako vždy, mu tyto role prostě padnou. Za mě 82%. ()

pouzivana

Dnes sem viděl palce, kde tento film vyloženě zesměšnili a udělali z něj béčko Prokletého ostrova, což mě donutilo se na ostrov znovu podívat, i když sem to už neměl v plánu. Zjistil sem, že asi nejsem dostatečně erudovaný a můj vkus není dostatečně vytříbený, abych ten obrovský rozdíl poznal. Pan Scorsese svoje jistě zvládl lépe, ale ne zase o tolik, určitě na to mel větší rozpočet, což je trochu poznat, ale zase měl k dispozici horší předlohu, což je taky poznat. Pokud mám tyto dva filmy porovnat, tak Experiment má lepší zápletku, lepší atmosféru a lepšího herce v hlavni roli. Jasně Káťa trochu přehrávala, ale furt lepší než Kapr, kterej právě v Ostrově teprve začal zjišťovat co to hrání vůbec je. Nehledě na to, že Katka je mnohem víc sexy. Takže se omlouvám všem expertům, ale pokud porovnám, zápletku celého ostrova, která je, že jeden blázen zjistí, že je blázen, což divák zjistí dost brzo a to, pak dost shodí celí film, protože to pak odhalí spoustu nelogičností a nedotažeností a zápletkou experimentu, tak soráč, ale experiment vede na plné čáře. ()

majklUK

Tento film se nejakym zvlastnim zpusobem vyhnul memu radaru a asi i z toho duvodu jsem si ho velmi uzival. Necekal jsem od nej nic a dostal jsem hodne. Temna a desiva atmosfera filmu vas pohlti od prveho momentu a nepusti az do konce. Prace kamery je fantasticka a herecke obsazeni kazdopadne nema chybu. Kingsley a Sturgess si svou roli velice uzivali a bylo hezke po dlouhe dobe videt hrat i pana legendu, Michaela Caina. Kate Beckinsale svou roli tez zahrala na jednotku. Ikdyz konec byl lehce predvidatelny, diky pestrosti a propracovanosti deje jsem se kazdopadne bavil az do posledni minuty. Doufam, ze se Anderson odlepi od sve serialove tvorby a prijde s vice takovymito filmy ()

IAMAD

Hezký, bohužel ale celkem známý příběh, takže moc překvapení se pro většinu diváků asi konat nebude. Natočeno i zahráno výborně, každopádně tuto lehce hororovou klasiku doporučuji. ()

Marry94

Výborný film... Síce na konci filmu si človek uvedomí si že je to to isté ako prekliaty ostrov (ale o dosť slabšie). Ale to nevadí. Herecké výkony skvelé, oceňujem najmä Kingsleyho. S celého filmu mi v hlave ostala táto veta, ktorá ma hneď zaujala: "NAČO ROBIŤ ZO ŠŤASTNÉHO KOŇA NEŠŤASTNÉHO ČLOVEKA." A je to prevda. ()

elwig

Film mě hned od počátku zaujal svojí temnější atmosférou, zasazením do lékařského (potažmo psychiatrického) prostředí a postupnou gradací děje, který navzdory všem očekáváním neskončí přesně tam, kam se zdá mířit. Oceňuji hudbu a práci s kamerou, obojí atmosféře i filmu prospělo. Ben Kingsley se svojí role zhostil skvěle, věřil jsem mu roli erudovaného psychiatra i šílence bez nejmenšího zaváhání. Od Kate Beckinsale jsem čekal asi trochu více, tady je ale na vině více scénář a její postava, než její herecký výkon. Podtrženo sečteno tento film stojí za vidění kvůli atmosféře, gradaci děje, hudbě a hercům. Určitě ho budu chtít vidět znovu. ()

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd